Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Vodafone scoate suportul analogic pentru tv?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Nu-i mare lucru sa dea ei decodoare in chirie clientilor ce solicita asta si au tv-uri vechi

#20
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

View Postdorin_2k, on 31 decembrie 2022 - 14:53, said:

Crezi că îi doare undeva că sunt abonați nemulțumiți că au 500)25 MB net?
Mai bine un abonat plătitor de TVA analogic decât un abonat mulțumit de net.
Că ăla cu net daca e mulțumit sau nu, tot aceași bani plătește.
Dar abonații de analogic, daca li se taie transmisia: vor renunța la cablu.
Nu toate LCD-urile au DVB CU
Nu doar CRT-urile îs analogiece.
Eu am un full HD Samsung ce nu are DVB C. Printre primele modele de tv full HD.
Îl folosesc cu DVR de la UPC/Vodafone acum.

Cei cu tv analog only sunt foarte putini, in principiu sunt cei cu venituri foarte reduse care nu își permit un LCD care costa 500 RON, dar dau 20 RON pe un pachet de țigări pe zi, asta este Romania autentica… dacat cu astfel de abonați mai bine lipsa. Dacă bagă internet de calitate se vor adresa la generațiile tinere care sunt viitorul, atat al țării cât și al lor ca și abonați, pot face upsell, mault mai ușor decât la cei bătrâni, care nu cumpara pachete premium, nici internet, nici mobil, doar analog de baza, cu ăștia vor ei #a facă bani?

#21
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011

View Postoddy, on 31 decembrie 2022 - 15:36, said:

Cei cu tv analog only sunt foarte putini, in principiu sunt cei cu venituri foarte reduse care nu își permit un LCD care costa 500 RON, dar dau 20 RON pe un pachet de țigări pe zi, asta este Romania autentica… dacat cu astfel de abonați mai bine lipsa.


Ba dimpotriva, cu cat mai multe persoane atehnice cu atat mai bine ... pentru ei.  Aia tineri si care stiu cum e cu tehnologia sunt pe alte retele daca au de unde sa aleaga.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001

View Postoddy, on 31 decembrie 2022 - 15:36, said:

Cei cu tv analog only sunt foarte putini,
Sigur. Ai facut tu o cercetare in acest sens sau asa ai auzit in piata?
Stii exact cati nu au DVB C?

#23
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

View Postdorin_2k, on 01 ianuarie 2023 - 19:37, said:

Sigur. Ai facut tu o cercetare in acest sens sau asa ai auzit in piata?
Stii exact cati nu au DVB C?
Nu cred ca îți trebuie doctorat sa intuiești astfel de lucruri care pana la urma sunt de bun simt. Tu stii oameni cu bani care se uita pe analog, ca eu sincer nu știu.Dacă este sa o luam ad literam, acest studiu ar fi trebuit făcut demult de tot de către ei și sincer nu cred ca ar fi fost diferit, adică nu ar fi reieșit ca nu merita sa scoatem analogul din piața și punem internet mai de calitate, ca nu merita.
Daca te uiți la piața europeană nu mai vezi analog mai pe nicăieri….. aaa scuze noi încă nu suntem in Europa, acum batem la poarta dar nu ne deschide nimeni, au uitat pe unde au pus cheile și încă le cauta

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Eu știu încă mulți fara DVB C. Și se uită desigur pe analog.
Cu toate că acum un tv cu DVB CU nu e scump, își țin vechile CRT-uri în funcțiune. Cu toate că alea consuma 100W. Cu banii economisiți din curent își pot cumpara un TV nou cu DVB C ce consuma 40 W.
Dar nu ai sa vezi așa ceva.
Deci analogicul nu va dispărea cel puțin 3 ani.
Poate chiar +10

#25
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

View Postdorin_2k, on 03 ianuarie 2023 - 23:49, said:

Eu știu încă mulți fara DVB C. Și se uită desigur pe analog.
Cu toate că acum un tv cu DVB CU nu e scump, își țin vechile CRT-uri în funcțiune. Cu toate că alea consuma 100W. Cu banii economisiți din curent își pot cumpara un TV nou cu DVB C ce consuma 40 W.
Dar nu ai sa vezi așa ceva.
Deci analogicul nu va dispărea cel puțin 3 ani.
Poate chiar +10

cel mai probabil astfel de oameni trebuiesc ajutați sa între pa un făraș normal, daca Vodafone le va explica ca noile tv digitale consuma mai puțin curent electric poate vor trece mai ușor, dar eu rămân la părerea ca tv analog trebuie închisă și forțați abonatii rămași sa treacă pe digital

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Ioi. Cum sa forțeze bunicuțele de prin sate să treacă la DVB C? Că nu le trebuie net, au un CRT vechi și din cele 40 canale se uită la 10. Și apăsă direct pe care o cifră din telecomanda deja retinuta
Cum sa apese ele pe 171 sau 200 din telecomanda? :)
Toată strada unde sta soacră-mea doar pe analogic se uită.
Aia cu intrarea pe "făraș" normal mi-a plăcut. Vrei sa arunci gunoiul? ;)

#27
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Eu nu stiu ce tv-uri crt aveti voi, dar eu la alea obisnuite de 51 - 54 cm au 115 -130 V tensiune principală la 300mA pe bara respectiva. Adaugi randamentul sursei si iese 40 - 50W in total, masurat, testat, verificat, nu din povesti nemuritoare.

Acum un tv led de 80 cm cel mai ieftin consuma 15W - 20W backlightul si 5 - 10W restul, mai putin decat un crt, dar nu cu mult.


Nici pomeneala sa fie vreun motiv asta cu consumul sa cumperi alt tv. Daca iti iei tv 4k cu diagonala mare, surpriza, consuma mai mult ca vechiul crt de 51 cm.

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
CRT în funcție de tip consuma între 50-150W

#29
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 12.05.2017
Cel mai bine ar fi sa migreze clienții pe oferte digitale și sa ofere decodoare celor ce au nevoie.
Oricum unele canale nici nu mai pot fi vizionate (cred ca din cauza rețelelor mobile).
Attached File  16729440120581934970125085099467.jpg   499.96K   79 downloads

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Puricanii aia îs pe analogic? Cate canale ai analogic? Pe ce frecventa se vede așa?

#31
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 12.05.2017
37 de canale
Nu știu frecvența, că televizorul îmi arata doar frecventele canalelor digitale. Canalul e Disney Junior, poate știe altcineva pe ce frecvență e in București.

Eu oricum ma uit doar pe canalele digitale, nu folosesc analogic de obicei

Edited by Alberto4, 05 January 2023 - 23:14.


#32
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,798
  • Înscris: 06.11.2018
În Bucuresti, Disney Junior este pe frecvența 791,25 C61 iar aceasta frecvența este bruiata de 4G.

https://forum.softpe.../page__st__2322

#33
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
De curând stau la o locație unde am semnal analogic pe tv de la Vodafone, la un televizor vechi cu tub. Oricum se vede binișor. Fiind o locație unde stau doar seara după ce ies de la serviciu nu mă afectează că prind foarte puține canale. Oricum eu nu prea am timp sa mă uit la Tv , pentru că ajung acasă, fac baie, mănânc, apoi mă duc în pat

#34
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Inainte sa fie cumparati de Vodafone, UPC mai aveau ~250 de mii de clienti pe analogic (dintr-un total de ~900 de mii de abonati). Cum deja am intrat in al V-lea an de la finalizarea tranzactiei (2019), va inchipuiti cati clienti pe analogic au mai ramas...Plus ca oficial nici nu se mai ofera analogicul de ceva vreme pt. clientii noi...credeti ca din aia vechi nu au trecut intre timp fie la digital, fie la concurenta, fie au decedat etc.?
Ar trebui ca cei de la VF sa faca anul asta anuntul oficial despre cand vor renunta la analogic de tot, si in ce perioada vor migra la digital clientii care vor sa ramana la ei, si anume cand le vor distribui receptoare (pt. cei care inca mai au CRT-uri).

#35
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

 dorin_2k, on 04 ianuarie 2023 - 10:26, said:

Ioi. Cum sa forțeze bunicuțele de prin sate să treacă la DVB C? Că nu le trebuie net, au un CRT vechi și din cele 40 canale se uită la 10. Și apăsă direct pe care o cifră din telecomanda deja retinuta
Cum sa apese ele pe 171 sau 200 din telecomanda? Posted Image
Toată strada unde sta soacră-mea doar pe analogic se uită.
Aia cu intrarea pe "făraș" normal mi-a plăcut. Vrei sa arunci gunoiul? Posted Image



Asa o fi fost și pe vremuri cand avea Tataia radioficare dar tot a venit cablul la țara, asa și cu analogul, tot va dispărea odată și odată, timp sa fie…. mai vorbim prin 2030 dacă vor mai exista…….

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Sau 2050. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate