Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Romania , frumoasa tara ,pacat ca-i locuita !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
A ajuns Romania  Caracalul Europei ?
Unde traim ? Mai avem vreo valoare , fie ea de orice fel ....?
Intelectualitatea romaneasca e asa de intelectuala ca o intinde pe alte meleaguri . Cei ce raman aici raman  in umbra fara vreo sansa de a-si materializa cumva opiniile !
Ai ceva in cap ? Esti subiect de barfa pentru vecinii consumatori de seminte de floarea-soarelui si mari devoratori de  manele si telenovele ...
Am ajuns ca pe vremea romanilor , toti se multumesc cu "circ si paine" . Creatori de arta muritori de foame , medici cersetori , cortorari miliardari , academicieni corupti , politicieni murdari si lista ar putea continua ...
Ce ne-a mai ramas din spiritul romanesc este ceva ce occidentalii au pierdut demult , adica inca nu avem acel "robotism occidental".Inca.Poate putini stiu ce vreau sa spun cu asta dar cei care stiu probabil ca imi dau dreptate .  Nu stiu daca este o chestiune de timp pana vom deveni la fel si atunci vom fi chiar "hopeless" , o combinatie de devoratori de "capra vecinului" cu spirit ....de fapt fara spirit ! Aici e esenta romaneasca cu care inca putem sa ne mandrim dar nu o facem pentru ca cei mai multi dintre noi habar n-au ce e aia !
Cand vom inceta sa ne mai simtim bine comparandu-ne cu tari din lumea a 3-a fara a indrazni sa ne comparam cu tari din lumea civilizata ?
Nu caut raspunsuri pe acest forum , si cred ca nimeni nu poate face decat sa comenteze pe acest subiect ,  fiind cu totii niste "flori" cu care "nu se face primavara" .
Suntem totusi un popor calit , capabil sa suporte toate nedreptatile destinului , insa fara a tine piept cumva acestora !
Asta-i tot !
P.S. > V-ati platit taxa la televizor ? Taxa pentru "Iarta-ma" , "Stupize , stupize" , analfabetism , comunism , nepotism ?

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
daemonx: eshti pe drumul bun, pe bune. finalitatea insa trebuie sa fie materializata printr'un "AJUNGE" la nivelul intregului popor roman. pana cand romanii nu'sh vor ashterne mai bine, nu vor dormi mai bine. asha merg lucrurile...

pana in 89 atzi dat vina pe Ceaushescu... dar oare Ceaushescu era cel vinovat ? eu zic ca cei care l'au acceptat acolo sunt principalii vinovatzi. Shi oricine ar fi in locul lui, n'are nici o importantza. pana cand romanii nu se vor pune serios pe treaba (oae se poate?) nu o sa o duca mai bine.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
e foarte usor sa dai din gura

se poate spune ca aveti dreptate, dupa cum si cei care spun despre americani ca sunt increti, inculti si misogini au dreptate.
se tot vorbeste de mania romanilor ptr emisiunii TV de joasa calitate dar se uita ca acestea au fost importate din lumea civilizata la care vrem sa accedem, poate ca asta este solutia sa fie indobitocita 90% din populatie ptr ca restul de 10% sa poata sa prospere.

#4
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Totul are pe lumea asta un pret. Si saracia, chiar si bogatia isi au pretul lor. Daca ghiortaitul matelor flamande iti deranjaza auzul cel sensibil, atunci trebuie sa faci ceva. Fie:
1. iti pui vata in urechi (sau orice alta forma de evadare: telenovele, droguri, PC games, you name it), fie
2. pui osul la munca (fakultate la seral, doua-trei joburi simultan, biznis propriu, investitii - eu le-am incercat pe toate, am muncit, au iesit ceva bani, dar nu pot spune ca huzuresc), fie
3. iti vinzi sufletul (occidentului, sereiului, coruptiei universale si omniprezente.

Dar imi dau seama ca ceea ce spun eu se refera la individual, iar ceea ce spuneai tu se referea la situatia in ansamblu... Dar mi-a placut chestia cu Caracalul.

#5
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
toate de le-ati spus sunt intr-adevar juste dar nu trebuie pierdut din vedere ca cine munceste cu adevart reuseste! Asta nu se putea pe vremea lu' Ceasca! cine decat se plange sta si se uita la "Iarta-ma"!

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Zubaida, o intrebare scurta... emigrantzii sh'au vandut sufletul ?

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
cei mai multi nici pe departe, in schimb au avut curajul sa se arunce cu capul inainte spre necunoscut.
pacat ca unii au uitat foarte repede de unde au plecat, si acum de pe pozitii superioare i-si racoresc refularile de a fi privit ca intrusi pe aia ramasi in tara.

#8
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
"Creatori de arta muritori de foame , medici cersetori , cortorari miliardari , academicieni corupti , politicieni murdari si lista ar putea continua ..."
===================================================
Sa fim seriosi, astea sunt valabile si in occident, nimeni nu are locul de munca asigurat.
Cat despre coruptie....cel mai "bun" exemplu l-au dat americanii in Iraq, iar politica si murdaria se intalnesc de mult timp si peste tot.

#9
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Fanariotule, ai dreptate, e plin vestul de medici cersetori, artisti muritori de foame, în fond nu e nici o diferenta între ei si noi, "sa fim seriosi". Mai ales la partea cu medicii ai pus punctul pe i.

Btw locul de munca ti-l asigura calitatile si competitia, nu pica pleasca de undeva asa cum au unii impresia, de aceea bietii occidentali "nu au locul de munca asigurat".

#10
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
Nu stiu daca "e plin", dar sunt convins ca si pe acolo se intalnesc astfel de situatii.
Degeaba sunt  1000 de absolventi pe an la medicina( este doar un exemplu), daca locuri in spitale sunt doar 600...restul treaba lor,cabinete particulare sau....
Nu te obliga nimeni sa faci o facultate.

#11
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
toti de plang..insa nici unul nu zice sau nici macar nu se gandeste cum ar fi sa facem in asa fel incat sa ne imbunam situatia..stiu ca se va raspudne ca "ce..ca io ce sa fac?".."uite cine ne conduce".."cu atatia prosti.."... lasati astea nu va ascundeti dupa degete!

#12
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
lol fanariotule, ai un stil unic sa convingi lumea ca "si dincolo e ca la noi", culmea e ca faci si calcule ca sa te convingi. Mai vrem.

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
diferentza dintre US shi romanika e enorma. in US se trage nene, lucrezi pe ruptelea, nu ca la romanika... unde e ca'n vacantza continua

#14
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu am plecat prima oara din tara in 1984. Si m-am intors. Dupa aceea am plecat de mai multe ori in Occident. Iarasi m-am intors.
Eu sa fiu al dracu daca plec de aici definitv.
Imi place aici. Nu sunt nici milardar de carton, nici politcian corupt, nici medic cersetor si nici... Andreea Marin.
Sunt un om. Atat.

enjoy,

Mtz

#15
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
medici cersetori... omu se referea nu la medicii someri, ci la cei care chiar lucreaza pe un salariu de 3 milioane pe luna. medicii si profesorii, intelectualii cersetori ai romaniei.

#16
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

Quote

Originally posted by Mi_
lol fanariotule, ai un stil unic sa convingi lumea ca "si dincolo e ca la noi", culmea e ca faci si calcule ca sa te convingi. Mai vrem.

Normal ca este un stil unic, fiecare cu stilul lui. Stilul tau care e ?
Daca tu crezi ca "dincolo" umbla cainii cu covrigi in coada, impartaseste-ne si noua din vasta ta experienta.
Sper numai sa nu fie o experienta din filme...

#17
tovarashu

tovarashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.11.2017
de ce e frumoasa?

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Bă,  dă-o dreq.  Subiect de 14 ani reînviat!  De aia e frumoasă,  colegule,  de aia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate