Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reclamatie la Anaf refuz eliberare factura+plangere Politie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
batranul1967

batranul1967

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.12.2022
Refuzul emiterii unei Facturi Fiscale în valoare de 2500 RON la o lucrare făcută la acoperisul unei case aflate in Bucuresti, (proprietatea mea).

În data de 12.12.2022 am făcut o cerere pe siteul https://www.necesit.ro/ pentru efectuarea unei lucrări la acoperișul acestei case pe o portiune de  MAX 10m2.
Am fost sunat de firma SERCE DAHDEKER ACOPERISURI S.R.L. de pe numărul de TF. *****care a trimis în data de 13.12.2022 o echipă de lucru
cu un reprezentant (nr. TF. ******)...după ce a Decopertat o bună parte din acoperiș, acest Reprezentant a evaluat costul lucrarii la un preț EXAGERAT de 2500 ron (față de 500 ron cât se discutase cu Firma respectivă). Am fost de "acord" în principiu cu aceasta suma (nu puteam lăsa casa decopertată) și am solicitat și o
FACTURĂ (2500 ron) care sa cuprinda costurile de Manopera+Materiale folosite.Am fost ignorat total și mi s-a spus de către reprezentantul lor  să zic "mersi" că am dat doar 2500 ron. Am solicitat factura de 2500 ron printr-un mesaj pe WhatsUp și la telefonul Firmei (*****) neprimind nici un răspuns.
Am incercat si pe care AMIABILA cerand o factura de max 800 ron (dupa ce am facut calcul cu materialele folosite mai sus + Manopera la cel mai mare pret
de pe piata) si returnarea in cont al restului de 1700 ron.

S-au utilizat urmatoare materiale :

1. Dolie mare=3buc+Manopera
2. Jgeab+capac+manopera
3. Șuruburi tablă autoforant
4. Manopera demontat+montat tablă veche (max 10 m2)

Vreau sa reclam la ANAF+ ANPC și să fac o plângere la poliție legată de înșelăciune (suma mi se pare exagerata față de prețurile din piață).
Menționez că am Dovezi Video+Audio cu suma dată reprezentatului lor de la o cameră de supraveghere instalată la proprietatea mea care surprind momentele când
le dau 2500 ron precum și discuțiile legate de această lucrare.

Stiu ..miroase a ȚEAPĂ!! dar vreau sa merg mai departe..nu ma mai intereseaza BANII...vreau ca aceasta firma sa fie Sanctionata si reprezentatul lor care de fapt am aflat ca este chiar Patronul...

atasez si poze cu asa zisa Lucrrare

Cum credeti ca trebuie sa procedez mai DEPARTE?

#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
Contract ai ? sau te bazezi pe "se discutase" ....

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Pai si ai platit ?    Apoi singura vina ce o are firma aia e ca nu a dat factura sau bon fiscal, in ce priveste pretul ai fost de acord cu el "nu puteam lasa casa descoperita". De ce nu puteai, nu mai existau alte firme ?

#4
batranul1967

batranul1967

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.12.2022
Am specificat ca am filmare FHD cu  toata discutia ..se VEDE  si se AUDE TOT (filmarea este de la camera de supraveghere aflata pe proprietate)

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 batranul1967, on 16 decembrie 2022 - 16:18, said:

Cum credeti ca trebuie sa procedez mai DEPARTE?

Habar n-am ce ar trebui sa faci ca sa si recuperzi banii.
Dar te intreb, cum dracu au putut sa te convinga sa le dai banii avand in vedere ca spui cu gura ta ca totul iti miroasea a pacaleala de la 1000 de kilometri.
Culmea este ca tu ai solicitat factura pe WA?Tot pe WA ai achitat si banii?
Si nu te supara, dar esti de o naivitate iesita din comun, crezand ca vei obtine factura pe 800 de lei si cei 1700 de lei bani lichizi.
Din cauza celor ca tine prolifereaza jegurile astea umane, talharii la drumul mare, pentru ca sunteti usor de fraierit.
Imi pare sincer rau de cele intamplate, este posibil ca la politie sa primesti ajutor, cu toate ca ma indoiesc ca vei mai vedea vreodata acei bani.

ps.
Macar ti-au facut lucrare de calitate, sau si aici te-au furat?

Edited by adisz, 16 December 2022 - 19:32.


#6
batranul1967

batranul1967

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.12.2022
Cititi mai bine ce am SCRIS..Am filmare FHD cu Video+Audio  cu TOATA DISCUTIA si cum ia Banii..eu CRED ca Asta este o DOVADA INCONTESTABILA...
ps. camera este pe proprietatea mea si a FILMAT TOT...Cu filmarea vreau sa ma duc si la ANAF si la Politie...nu am cum sa o pun aici...am vrut sa
O sa va Detaliez mai Bine exact cum s-a intamplat...Si Mentionez ca deja am sezizat ANAF-ul..aici am scris mai sumar ca sa mai obtin niste pareri

BAFTĂ LA LECTURĂ!!!

Spoiler

Edited by althea, 17 December 2022 - 07:19.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai acceptat si platit pretul. Aici nu mai ai nimic de comentat.
E greu si sa comentazi ca ai platit in lipsa unei facturi.
Mai departe, legat de reclamatie la ANAF, e decizia ta.

#8
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Dacă ai acceptat prețul și l-ai și plătit valorează consimțământ. Pe de altă parte, care este temeiul pentru care afirmi că este înșelătorie (sau orice altă infracțiune din Codul penal sau alte legi speciale)?
Mai mult, filmarea cu camera ta nu are valoare de probă în instanță. În al treilea rând, asta seamănă foarte mult cu schemele clasice de țepe cu metoda Acoperișul, vechi de peste 30 de ani.

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
"GHINION...pentru EI..am o cameră de supraveghere 1080p + audio chiar la casa unde s-a efectuat lucrarea,care a înregistrat ABSOLUT tot (cu audio) de la banii care i-am dat TUPEISTULUI"

Ghinion pentru tine . Filmarea aia nu valoreaza nici 2 lei daca cei filmati nu au fost atentionati in prealabil ca discutia este inregistrata . !! Si sa-si dea consimtamantul pentru asta .
In mod normal cand faci asemenea lucrari se cere deviz estimativ pe materiale si manopera inainte de inceperea lucrarii .
Daca il accepti bine, daca nu ...nu faci cu ei .

Edited by ndor, 17 December 2022 - 12:48.


#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Doar asa de curiozitate, nu sunt mustaciosi si muieri cu fuste lungi si colorate astia de la firma respectiva?
Imi pare cunoscut modul de lucru, te intelegi la o suma si dupa ce "darama" acoperisul vine cu o suma mult mai mare sa incheie lucrarea.

#11
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

View Postndor, on 17 decembrie 2022 - 12:44, said:

"GHINION...pentru EI..am o cameră de supraveghere 1080p + audio chiar la casa unde s-a efectuat lucrarea,care a înregistrat ABSOLUT tot (cu audio) de la banii care i-am dat TUPEISTULUI"

Ghinion pentru tine . Filmarea aia nu valoreaza nici 2 lei daca cei filmati nu au fost atentionati in prealabil ca discutia este inregistrata . !! Si sa-si dea consimtamantul pentru asta .
In mod normal cand faci asemenea lucrari se cere deviz estimativ pe materiale si manopera inainte de inceperea lucrarii .
Daca il accepti bine, daca nu ...nu faci cu ei .
Corect
Lu" nea Gigel i-au furat masina se vede pe camere,au fost identificati ,ghinion ,nu este valabila,nu s-a cerut acordul hotilorPosted Image

#12
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
batranul1967 , daca esti nascut in 1967 este extrem de ingrijorator ca ai putut sa iei o teapa de zile mari.Posted Image
Nu mai rezolvi absolut nimic, treci peste si data viitoare casca bine ochii.Posted Image
Vezi sa nu vina niste rude ale alora care pun faianta/gresie, pergole si alte minuni.

#13
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Sesizare la ANAF.
Dacă nu s-ar emis factură/bine fiscal se pot trezi cu un control fiscal și, de ce nu, o sesizare penală pentru evaziune fiscală.
Detalii: https://antifrauda.gov.ro/w/petitii/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate