Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Investitie mare, de 1 milion de euro!

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
ing_andrei

ing_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.08.2010
Salut,

In ce ati investi 1 milion de euro

1 - Cel mai simplu. Bloc de locuinte , in zona litoralului sau Bucuresti , timp de amortizare variabil , depinde in cat timp se vand apartamentele. Timpul variaza in functie de pretul cerut , calitatea lucrarii si nu in ultimul rand de publicitatea facuta

2 - Energie. Panouri fotovoltaice - teren de ¬ 2 hectare , panouri cu import direct din China. Dezavantajul este durata foarte mare de amortizare a investitiei. Ideea trebuie dezvoltata mult, unde se injecteaza productia , posibilitatile de extindere etc.

Ce ati mai adauga la lista


Andrei

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,358
  • Înscris: 11.08.2003
Ai banii astia sau vorbim sa treaca vremea la munca?

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cine are un milion de euro de investit nu cere sfaturi pe forumuri.
Și dacă vrea sfaturi, să plătească.

Nici tu nu ai primit moka milionu.

Edited by waterman, 16 December 2022 - 11:52.


#4
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nici una din cele 2.
As "investi" jumatate in acte caritabile.
Si restul in diverse depozite / investitii cu risc foarte foarte mic, as pleca intr-o vacanta permanenta.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017
As investi in chestii mai sigure...acum clar depozite la termen si titluri de stat. 8% dobanda anuala la 1 milion de euro inseamna 80k euro pe an...suficient in niste vremuri incerte precum acestea.

Edited by george_alexandru, 16 December 2022 - 12:01.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Un milion de iepuroi suna al naibii de mult pentru majoritatea muritorilor de rand dar, astia sunt bani de alune pentru niste unii care este ei Posted Image
Cam atat costa un penthouse full option intr-o zona super-faina Posted Image

N-am banii aia dar cred ca as baga o parte din ei in investiții cu risc mic sau mediu (actiuni, obligatiuni, certificate de trezorerie, etc.)

Dar ... nu-i am Posted Image

#7
ing_andrei

ing_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.08.2010

 sorin147, on 16 decembrie 2022 - 11:50, said:

Ai banii astia sau vorbim sa treaca vremea la munca?

Este irelevant daca ii am sau nu , daca puteti raspunde la intrebare bine ,daca nu atunci va rog sa nu comentati aiurea
!

 waterman, on 16 decembrie 2022 - 11:51, said:

Cine are un milion de euro de investit nu cere sfaturi pe forumuri.
Și dacă vrea sfaturi, să plătească.

Nici tu nu ai primit moka milionu.

de ce sa nu ceara sfaturi pe forumuri , sfaturile da se si platesc , intebarea era in ce ati investi !

 nixrohnson, on 16 decembrie 2022 - 11:55, said:

Nici una din cele 2.
As "investi" jumatate in acte caritabile.
Si restul in diverse depozite / investitii cu risc foarte foarte mic, as pleca intr-o vacanta permanenta.

Ati dona jumatate si ati trai din dobanzi sau dividende , AMAZING idea !

#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Droguri si muieri.

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
Daca ai 1.000.000 , iti ajung pentru aproape 42 de ani daca cheltui 2000e pe luna ...
M-as putea impaca cu ideea Posted Image si mi-ar ajunge lejer , avand deja cam tot ce imi trebuie. Pe scurt, i-as investi in mine

Edited by Andreysc7, 16 December 2022 - 12:05.


#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022

 ing_andrei, on 16 decembrie 2022 - 11:46, said:

1 - Cel mai simplu. Bloc de locuinte , in zona litoralului sau Bucuresti , timp de amortizare variabil , depinde in cat timp se vand apartamentele. Timpul variaza in functie de pretul cerut , calitatea lucrarii si nu in ultimul rand de publicitatea facuta
Fix cel mai simplu mod sa-ti ingropi banii. Asa au facut toti aia care s-au trezit brusc in cont cu niste bani, s-au grabit sa nu piarda ocazia sa cumpere apartamente/blocuri in noile favele din mamaia.

#11
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 ing_andrei, on 16 decembrie 2022 - 11:46, said:

Salut,

In ce ati investi 1 milion de euro

1 - Cel mai simplu. Bloc de locuinte , in  Bucuresti
iei un teren central, platesti arhitect sa faca ceva dragut, relaxant, cu 2 parcari de apartament, ceva  pentru cei cu bani.
Ei iti vor da banii in avans pentru constructie.

 waterman, on 16 decembrie 2022 - 11:51, said:

Cine are un milion de euro de investit nu cere sfaturi pe forumuri.
Și dacă vrea sfaturi, să plătească.
Ba da, la ambele.

 nixrohnson, on 16 decembrie 2022 - 11:55, said:

As "investi" jumatate in acte caritabile.
Amin!

Edit: Asta nu e investitie mare, e medie ;)

Edited by Alex432, 16 December 2022 - 12:09.


#12
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Inteleg ca e vorba despre o investitie cu risc mic si cu returnuri pe masura, pasive?

Un bloc nu construiesti cu 1m in ziua de azi decat poate unul cu 4-5 apartamente sau ceva care numai bloc nu e. Si asta daca esti dispus sa investesti timpul necesar.

Daca vrei imobiliare si ai banii astia, fie spatii comerciale deja existente, fie contractarea unora noi in blocuri/complexe noi,  daca vrei bataie de cap cu persoane fizice in chirie la banii astia ai ceva putere de negociere cu un dezvoltator sa cumperi apartamente cu un discount bunicel la proiect, ca sa ai un randament decent la inchiriere. De asemenea mai renteaza halele industriale dar cu 1 milion nu faci cine stie ce ca ai nevoie de teren mare cu acces convenabil.

Edited by emil_sv, 16 December 2022 - 12:10.


#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai Mamaia s-a umplut de betoane
Nu stiu unde s-ar mai putea inghesui inca un bloc dar, traim in Romania

Asta cu constructiile nu stiu ce sa zic
Daca n-ai construit in viata ta macar o cusca pentru caine, cred ca iti iei o mwe de nu te vezi
Nu cred ca m-as risca

#14
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 ing_andrei, on 16 decembrie 2022 - 11:46, said:

Salut,

In ce ati investi 1 milion de euro

1 - Cel mai simplu. Bloc de locuinte , in zona litoralului sau Bucuresti , timp de amortizare variabil , depinde in cat timp se vand apartamentele. Timpul variaza in functie de pretul cerut , calitatea lucrarii si nu in ultimul rand de publicitatea facuta

2 - Energie. Panouri fotovoltaice - teren de ¬ 2 hectare , panouri cu import direct din China. Dezavantajul este durata foarte mare de amortizare a investitiei. Ideea trebuie dezvoltata mult, unde se injecteaza productia , posibilitatile de extindere etc.

Ce ati mai adauga la lista


Andrei
Investitia in fotovoltaice nu se amortizeaza niciodata

 Tipiric, on 16 decembrie 2022 - 12:02, said:

Droguri si muieri.
Partea cu muierile am inteles-o dar drogurile, de ce?
Gata, m-am prins ,sa fie placerea intensa si scurta si inmormantarea rapidaPosted Image

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017
Daca atrage niste fonduri europene, isi amortizeaza cu siguranta investitia. Dar productia de energie in Romania nu cred ca e la indemana oricui. Ma indoiesc ca ii va da ANRE autorizatie.

Edited by george_alexandru, 16 December 2022 - 12:13.


#16
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Agricultura sau tot ce tine de mâncare. Mâncarea e prima și prețurile cresc continuu.
Acum depinde și de ce te pricepi sa faci.


Agricultura sau tot ce tine de mâncare. Mâncarea e prima și prețurile cresc continuu.
Acum depinde și de ce te pricepi sa faci.


#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
shaormerii in toata tara, ca tzanca.

https://ziare.com/sh...-gratis-1776097

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

Quote

Mă Ioane, eu tot văd la TV şi ascult la radio de investitii. cum e treaba cu investitiile?

- Păi, mă Gheo, e cam greu de explicat dar, uite îţi dau un exemplu. Tu îţi cumperi o găină care îţi face nişte ouă. Din ouăle alea ies alte găini care şi alea fac ouă. Şi din ouăle alea ies alte găini care şi ele fac ouă. Şi tot aşe până la un moment dat tu ai câteva sute de capete de găini. No, şi-atunci numa că vine o apă mare şi învolburată şi îţi ia toate găinile şi le îneacă. Ş-apăi atunci tu imediat te gândeşti… mama mă-sii de afacere, raţe trebuia să cumpăr!

regula de baza la investitii e diversificarea, diversificarea, diversificarea. ceva actiuni din diverse domenii, ceva titluri de stat, ceva metale pretioase, ceva imobiliare. si per total castigi, chiar daca vreo investitie merge mai slab sau scade. daca mizezi totul pe o carte atunci poti sa ai castiguri mai mari, dar in acelas timp poti si sa te duci in cap.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate