Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Victron multiplus2

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Da. Trebuie instalat softul ESS Assistant pe invertor.

In functie de anumite detalii, s-ar putea sa fie necesar si un SmartMeter Victron.

Ce model si ce putere are invertorul fotovoltaic on-grid?
Ce putere are invertorul Victron?

#38
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
Pai, am 4 invertoare de 3000W de la GoodWe, vreau sa pun un Multiplus II GX 48 dar nu am nevoie de mai mult de 2000W injectie peste noapte

#39
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Iti trebuie si SmartMeter Victron si convertor RS485-USB pentru conectarea SmartMeter-ului la GX.

#40
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.06.2006
da, dar tre sa ai si un smart meter sau senzor de curent CT (multiplus 2 suporta conectarea directa a ct ului dar doar pentru o faza) ceea ce inseamna ca tre sa ai acces intr un fel sau altu si la cablul de alimentare al casei. altfel nu stie cat injectezi si care este surplusul/consumul. modul de
functionare se numeste ESS

#41
danutz49

danutz49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 02.02.2008
Dețin un sistem on grid cu invertor sunny boy și ca backup un sistem cu multiplus 12/1200 (cerbo GX, smart meter) setat pe modul ESS. Cum se poate directiona surplusul atunci când bateria este plina către un consumator? Ma interesează sa fac acest lucru din cerbo GX fără diverter.

#42
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu as face cu releul programabil din MultiPlus si cu doua instante de "Programmable Relay" assistant instalate.
Vezi poza din atasament.

Attached Files



#43
danutz49

danutz49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 02.02.2008
Bănuiesc ca este vorba de releul de pe multiplus. Pe multiplus 1200 nu am nici un releu

#44
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Atunci vezi daca nu cumva poti rezolva cu Node-RED pe Cerbo GX:
https://www.victrone.../venus-os:large

#45
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
Cum m-as putea conecta in paralel, la actuala retea formata din invertoare on-grid GoodWe? La Multiplus II GX am AC/IN si 2 AC Out. Vreau ca din surplusul de productie sa se incarce bateriile, iar cand e consum sa injecteze Multiplusul cat sa acopere consumul. Am cumparat si CT, dar nu vreau sa montez Multiplusul imediat dupa contor, ci intr-o magazie.

#46
danutz49

danutz49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 02.02.2008
Ai nevoie și de cerbo gx.

#47
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
Multiplusul e cu GX incorporat. Am o singura priza, nu stiu daca trebuie conectata si la AC/IN si la AC/OUT.

Edited by xenonhost, 08 March 2023 - 12:00.


#48
danutz49

danutz49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 02.02.2008
Scuze, nu am fost atent la detalii. Poți conecta doar ac in. Intri și configurezi ess asisstant și instalezi senzorul de curent înainte de consumatori și invertere

Attached Files


Edited by danutz49, 08 March 2023 - 12:14.


#49
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
Si o sa stie sa injecteze cand nu e soare pe AC/IN?

#50
danutz49

danutz49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 02.02.2008
Da, o să injecteze când ai deficit de energie însă daca o sa ai o pană de curent se va opri injecția pe ac in. Vei avea curent pe ac out

#51
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.06.2006
ca sa mearga corect ai nevoie ca CT ul sa ajunga inainte de toti consumatorii si producatorii tai din casa, sa poata masura daca importi sau exporti energie si cata. nu stiu cat de departe e magazia ta dar eu pe al meu CT l-am prelungit 5m cu un cablu de casti (aveam varianta cu jack de 3.5 atunci) si nu am avut nici o problema

#52
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
am si un Shelly EM instalat si am vazut pe github ca l-ar recunoaste, dar nu  stiu daca il foloseste si cat e delayul: https://github.com/v...y-em-smartmeter

#53
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.06.2006
ar tb sa updateze la 750ms driverul de l ai pus, e ft ok. asta implica sa instalezi ceva pe modulul de GX, e ok de facut asta pe un Cerbo GX sau Venus OS, dar habar nu am cum merge cu un Multiplus GX

#54
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Se poate face update si pe MultiPlus GX.
O vreme eu am folosit un driver open-source scris in Python pentru SmartMeter Fronius pe post de Energy Meter pentru ESS.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate