Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

The Hater - 2020

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,648
  • Înscris: 17.08.2022
Film polonez excelent.
Nota mea, fara sa ezit : -8.0
Regia, actorii, povestea,  foarte bine realizate.
Filmul ne arata cat de usor unii oameni pot controla mass-media, folosind-o impotriva politicienilor, oamenilor importanti, cum mici lucruri personale normale pot fi regizate, manipulate si distribuite
pentru a  distruge reputatii, pentru a crea panica, ura, pentru a distruge vieti.
Este climatul in care cresc tinerii nostri in fata retelelor de socializare


Attached File  hatter.jpg   4.11K   7 downloadsAttached File  imageshater.jpg   11.48K   7 downloadsAttached File  image-2020-08-16-24233433-41-the-hater-netflix.jpg   26.07K   7 downloads

Ce vedem pe ecran....:
Tomasz un student prins cu o lucrare plagiata este eliminat din facultate. Se aduna la asta primirea dispretuitoare a familiei care l-a intretinut la facultate. Gaseste un loc de muncă la o companie de relatii publice, de fapt o firma de troli cibernetici, care excelează în  a răspândi la comanda, stiri false  și ură online care vizează personalități celebre. Si de aici lucrurile se rostogolesc din rau in mai rau, lasand spectatorul speriat, derutat, ingrijorat de usurinta cu care un om in fata calculatorului poate distruge destine.


Date suplimentare https://en.wikipedia...ter_(2020_film)

#2
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.09.2021
L-am văzut și eu, ai dreptate, bun filmul, acum văd că pe imdb tot cu nota 8 l-am cotat și eu Posted Image  Cred că o să-l revăd zilele astea că am uitat unele faze din el...

#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
O porcărie de 2 ore. Un scenariu de film american din ăla prost, cu exagerări și răsturnări de situații care insultă inteligența privitorului. Și obositor de urmărit cap-coadă.
Nota 4.

#4
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.09.2021

View Postsandel1, on 16 decembrie 2022 - 01:08, said:

O porcărie de 2 ore. Un scenariu de film american din ăla prost, cu exagerări și răsturnări de situații care insultă inteligența privitorului. Și obositor de urmărit cap-coadă.
Nota 4.
Chestiile astea chiar se întâmplă în realitate, bănuiesc că ești conștient, nu? Fake news-urile, milioanele de conturi false de pe rețelele de socializare, extremismul, manipularea etc. Asta mi-a și plăcut la acest film, îți arată ce se întâmplă în realitate... nu prea înțeleg înverșunarea ta față de filmul de față, fi mai explicit... spui "răsturnări de situații care insultă inteligența privitorului"... chiar așa de neverosimile ți se par fazele din film? Dacă vrei îți recomand câteva filme documentare pe același subiecte (manipularea publicului) de te vor lăsa mască... lucrurile astea chiar se întâmplă, "The truth is stranger than fiction" Posted Image
Chiar e un film bun, putem vedea, așa cum a spus și inițiatorul topicului, cât de ușor putem fi manipulați...

#5
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Unde se poate vedea? Netflix, HBO, cinema?

#6
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,648
  • Înscris: 17.08.2022

View Postaudiofidell, on 16 decembrie 2022 - 09:19, said:

Unde se poate vedea? Netflix, HBO, cinema?

Netflix cu traducere in romana..
adevarat, nu este usor de digerat ca razboiul stelelor.
Sa vezi cum se lucreaza constient, agresiv la influentarea alegerilor, promovarea politicienilor,
sau incursiunea in viata personala pe care o poate distruge o firma, o singura firma care genereaza conturi false..

Bune...sunt oameni refractari la ce vad, crezand ca este un scenariu prost american....
Desi se petrece azi si langa noi.
si poate atinge contul meu sau contul altuia de pe retele

Edited by vio69c, 16 December 2022 - 11:20.


#7
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Nu fi asa vehement, pe sectiunea asta se prezinta orice film, de la premiat la Cannes pana la ultima prastie. Cat despre intelegere, e o forma de alegere. Fiecare alege ce vrea sa creada deoarece permanent are posibilitatea asta, este prezenta informatie care sa i valideze sensul dorintei de a crede. El crede ca nu i asa, altuia nu i pasa, si asa mai departe...Parca daca ar fi altfel s ar schimba cu ceva lucrurile!

O sa vad si eu filmul cu prima ocazie si o sa mi spun parerea. Oricum, de obicei viata bate fimul, orice grozavii sunt in filme, realitatea e si mai si.

Edited by audiofidell, 16 December 2022 - 11:33.


#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

View PostComandorul, on 16 decembrie 2022 - 01:26, said:

Chestiile astea chiar se întâmplă în realitate, bănuiesc că ești conștient, nu? Fake news-urile, milioanele de conturi false de pe rețelele de socializare, extremismul, manipularea etc. Asta mi-a și plăcut la acest film, îți arată ce se întâmplă în realitate... nu prea înțeleg înverșunarea ta față de filmul de față, fi mai explicit... spui "răsturnări de situații care insultă inteligența privitorului"... chiar așa de neverosimile ți se par fazele din film? Dacă vrei îți recomand câteva filme documentare pe același subiecte (manipularea publicului) de te vor lăsa mască... lucrurile astea chiar se întâmplă, "The truth is stranger than fiction" Posted Image
Chiar e un film bun, putem vedea, așa cum a spus și inițiatorul topicului, cât de ușor putem fi manipulați...
Ca absolvent de Drept, îți spun că nu există lucrari scrise în primii ani care să necesite citări de autori, deci din startul filmului au și dat cu bota-n baltă. Și chiar prin absurd dacă totuși ar exista, nicăieri în lume nu te exmatriculează pentru atâta lucru. Noi românii știm cel mai bine până unde se poate ajunge cu plagiatul...
De restul nu mai zic că m-apucă nervii, adică se duce studențelul la ditamai politicianul și-l convinge să se destrăbăleze în barul gay. Get real people! Ăsta-i s-f din ăla prost.
LE: îmi dau seama că, cu cât se discută despre film, indiferent dacă de bine sau de rău, cu atât se vor uita mai mulți la el, că deh...curiozitatea, gen: "să văd ce-i de capul lui". Aici au nimerit-o. Posted Image

Edited by sandel1, 16 December 2022 - 18:50.


#9
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.09.2021

View Postsandel1, on 16 decembrie 2022 - 18:41, said:

Ca absolvent de Drept, îți spun că nu există lucrari scrise în primii ani care să necesite citări de autori, deci din startul filmului au și dat cu bota-n baltă. Și chiar prin absurd dacă totuși ar exista, nicăieri în lume nu te exmatriculează pentru atâta lucru. Noi românii știm cel mai bine până unde se poate ajunge cu plagiatul...
De restul nu mai zic că m-apucă nervii, adică se duce studențelul la ditamai politicianul și-l convinge să se destrăbăleze în barul gay. Get real people! Ăsta-i s-f din ăla prost.
LE: îmi dau seama că, cu cât se discută despre film, indiferent dacă de bine sau de rău, cu atât se vor uita mai mulți la el, că deh...curiozitatea, gen: "să văd ce-i de capul lui". Aici au nimerit-o. Posted Image
Da, la fazele astea ai dreptate, chiar nu m-am gândit, felicitări pentru atenția la detaliile acestea, mie sincer mi-au scăpat, am fost prea acaparat de subiectul principal... dar chiar și cu imperfecțiunile astea, eu zic că filmul merită văzut, în special de cei ce nu prea sunt familiarizați cu tehnicile de manipulare...

#10
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,648
  • Înscris: 17.08.2022

View Postsandel1, on 16 decembrie 2022 - 18:41, said:

Ca absolvent de Drept, îți spun că nu există lucrari scrise în primii ani care să necesite citări de autori, deci din startul filmului au și dat cu bota-n baltă. Și chiar prin absurd dacă totuși ar exista, nicăieri în lume nu te exmatriculează pentru atâta lucru. Noi românii știm cel mai bine până unde se poate ajunge cu plagiatul...


orice lucrare personala care necesita bibliografie trebuie sa mentionez acea bibliografie si sa nu produca si reproduca parti din ea. Chiar si la politeehnica ni se cerea asta. Daca te exmatriculeaza sau nu este politica instituiei si nu o regula generala.
Cam asta despre bata in balta

Filmul nu este un simpozion pe tema care dureaza 3 zile.
Este concentrat si limitat in timp asa ca normal ca unele actiuni sunt condensate sau accelerate.

Daca ideea la care s-a referit este reala si daca ea a penetrat mintile privitorilor este destul.

Edited by vio69c, 16 December 2022 - 19:43.


#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

View Postvio69c, on 16 decembrie 2022 - 19:41, said:

orice lucrare personala care necesita bibliografie trebuie sa mentionez acea bibliografie si sa nu produca si reproduca parti din ea. Chiar si la politeehnica ni se cerea asta. Daca te exmatriculeaza sau nu este politica instituiei si nu o regula generala.
Cam asta despre bata in balta. Filmul nu este un simpozion pe tema care dureaza 3 zile.
Este concentrat si limitat in timp asa ca normal ca unele actiuni sunt condensate sau accelerate.
Siiigur că da. Posted Image Ba tocmai că s-au băgat în detalii (studentul lu' pește este în anul 1 sau 2, nu dă licența sau masterul).
E limitat în timp la 2 ore și mai mult.

#12
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,648
  • Înscris: 17.08.2022

View Postsandel1, on 16 decembrie 2022 - 20:05, said:

Siiigur că da. Posted Image Ba tocmai că s-au băgat în detalii (studentul lu' pește este în anul 1 sau 2, nu dă licența sau masterul).
E limitat în timp la 2 ore și mai mult.

Totusi lasand la o parte carcotelile, crezi ca ataca o situatie reala?
Iar daca situatia este reala , actuala si periculosa.
Crezi ca poate fi un semnal de alarma ?

Indiferent in ce an al facultatii era personajul

#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Da, ideea filmului e bună, dar realizarea este fușerită ca la Hollywood.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate