Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lista produselor electronice romanesti si anii de fabricatie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
RR Lira a fost fabricat dupa RR Predeal ?

Am un colectionar microbist in familie si ma omoara sa-i caut pe net despre aparatele astea. Nu (e vorba) ca la 90 de ani ar trebui sa aiba alte preocupari si dependente ....

Era parca o regula

Royal S734T1 = 73 anul , S=? ca nu vine de la stationar si apoi ..... am uitat

#20
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003

 Razvan319, on 16 decembrie 2022 - 17:57, said:

RR Lira a fost fabricat dupa RR Predeal ?

Am un colectionar microbist in familie si ma omoara sa-i caut pe net despre aparatele astea.

Attached Files



#21
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Deci Lira e 1975, cand e Predealul ?

#22
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008

 Razvan319, on 17 decembrie 2022 - 00:15, said:

Deci Lira e 1975, cand e Predealul ?

...În 1969 s-a pus în fabricaţie şi radioreceptorul tranzistorizat Sinaia S 693 T, primul radioreceptor auto - UL,UM......
În 1973 intră în fabricaţie al 2-lea tip de radioreceptor auto Predeal, cu posibilităţi de recepţie în UL, UM, US şi cu performanţe îmbunătăţite faţă de radioreceptorul Sinaia....

Ai cartile in prima pagina a topicului . Vezi tabelele de la pagina 308 in primul volum .

Edited by skystars, 17 December 2022 - 06:45.


#23
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

 Razvan319, on 15 decembrie 2022 - 19:20, said:

Salutare,

M-ar interesa sa regasesc lista produselor electronice romanesti si anii lor de fabricatie, am dat candva peste ea pe un grup de FB insa nici lista n-o mai gasesc salvata, nici grupul in cauza nu mi-l mai amintesc.

Sau poate are cineva o alta lista cu toate aparatele de radio de la Electronica , Tehnoton, amplificatoarele de la Electroarges, Electromures, erau si cateva casetofoane, pick-up-uri etc , unele aveau si versiuni de export , se facea si aparatura didactica buna, aparate de masura si control , module industriale etc.

Ms+

Esti ruda cu Stefan alias djl? Posted Image Uite, sa nu zici ca-s baiat rau: http://enciclopediar...
Grupul de pe facebook nu se numea cumva "Aparate electronice dinainte de 1989"?

Edited by un_el, 17 December 2022 - 07:58.


#24
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009
Nu am o amintire prea plăcută despre produsele electronice românești fabricate în perioada comunistă.
Părinții mei au avut un receptor TV alb-negru cu “lămpi”, mai târziu unul cu CI.

Țin minte că ambele se defectau foarte des, iar sincronizarea trebuia reglată tot timpul (pentru asta existau niște butoane în spate).

Mai târziu am avut prilejul să folosesc câteva aparate de uz profesional (osciloscoape, surse de alimentare, multimetre electronice), de asemenea produse în perioada respectivă.
Aceiași problemă, funcționare capricioasă și puțin fiabile.
Folosirea timpului de lucru pentru repararea echipamentelor, în loc de a le utiliza pur și simplu  pentru că acesta era scopul lor, se considera atunci ca fiind o activitate normală.
Ca fapt divers, în cărțile tehnice care însoțeau aparatele, erau incluse și schemele electronice ale acestora, faciltând într-o anumită măsură, depanarea în “regie proprie”.

@ skystars, postul #16, mulțumesc pentru link-uri.
Dincolo de statistici și laude mai mult sau mai puțin întemeiate, ne putem face o idee despre mentalitatea acelor vremi,  la nivelul lucrătorului obișnuit, din mâna căruia ieșea în cele din urmă produsul pe poarta fabricii.

Frunzărind vol. 1 la repezeală.
Autoarea povestește două întâmplări halucinante. Pe scurt:

La pag. 507
În prima zi de lucru, condusă în secția unde fusese repartizată, a fost martor involuntar la un accident mortal de muncă.
Întâmplarea a fost interpretată ca fiind de rău augur de către muncitorii din secție, autoarea aducând ghinion , fiind etichetată  drept “vrăjitoare” și acuzată (pe nedrept spune ea) ca are “ochii verzi”.
Drept consecință, a fost repartizată în altă secție.

La pag. 511:
Doi muncitori înlocuiau sistematic, în mod intenționat, pentru a-i face mizerii autoarei, miezurile de ferită cu bucăți de fier.
Reacordarea receptoarelor care nu îndeplineau condițiile de calitate cădeau în sarcina acesteia, misiune practic imposibilă un timp, până la identificarea cauzei reale.
Descoperiți, cei doi au explicat în ședință “c-au vrut să vadă câtă pricepere are un inginer”.
Au fost penalizați la salariu și afișați la panoul codașilor.
Curios lucru, la vremea respectivă fapte mai puțin grave erau încadrate direct la sabotaj.

Edited by ovidiu007, 17 December 2022 - 19:08.


#25
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 skystars, on 16 decembrie 2022 - 14:10, said:

Pentru cei care cred ca industria romaneasca ( inclusiv industria electronica ) a fost un morman de fiare vechi ... cine nu a trait acele vremuri usor comenteaza negativ , pana in 1989 China cumpara televizoare alb-negru de la noi ; in afara de tenisi , indispensabili si lanterne nichelate , ce producea ? Nimic .

https://www.sendspace.com/file/1qz7qy

https://www.sendspace.com/file/7c006p

Intrebare : Indicati o fabrica din Romania in anul de gratie 2022 , unde se produce dispozitivul semiconductor inventat in anul 1948 .

E buna lucrarea !

#26
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Re: Milcov, ca am foat bestelit pe tema asta: nu stiu ce avea inauntru, dar modelul din anii 80 pe care l-am luat avea o receptie foarte proasta, mult inferioara unui Bucium-1 pe care l-am folosit multi ani (cam pana cand au migrat toate posturile pe banda FM vest, adica dupa 2000). Ala da, era un radio reusit. Din pacate reusise taica-meu sa-i arda difuzorul, asa ca foloseam o "sonosfera" (boxa sferica de la Electronica industriala), dar altfel radioul era foarte bun, prindea bine posturile pe unde scurte (Europa Libera, RFI, DW etc) si FM (programele 1 si 3). Il foloseam ca sa inregistrez muzica de la radio pe benzi de magnetofon. Chiar daca era doar mono, se auzea impecabil.

#27
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Am găsit cheia codurilor în link, multumesc

Edited by Razvan319, 17 December 2022 - 23:18.


#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Radioreceptoarele Româneşti aveau probleme din mai mult cauze. Nu ştiu ce i-a apucat să facă fabrică de radioreceptoare la Iaşi, unde nu exista vreun minim de tradiţie în domeniu.
Primele televizoare Româneşti:
1) V.S. 43-611 - carcasă metalică, piese Franţuzeşti;
2) V.S. 54-612 - piese Franţuzeşti;
3) V.S. 43-613 - piese Franţuzeşti;
4) 'Naţional' V.S. 43-614 piese... Japoneze! 'Luchian' era un 'Naţional' V.S. 43 mai mare.
V.S. = video super, 43 şi 54 diagonala în c.m., 61 anul
Primul conceput în România... cred că E-47 - aspect destul de frumos.
V.S. 43-611 şi un E-47 (sau 43) se pot vedea la Muzeul Politehnicii: https://upb.ro/colectii-muzeu/
V.S. 43-611 şi restul de două sunt modele rare.
Cinescoape alb-negru am început să producem în 1970. Tunul electronic şi cred că luminoforul erau de import.

'Telecolor' 3007 (am unul... cu tub Japonez "Toshiba") aveau probleme cu traful de linii. Aia era boala lor. Componentele, aşa şi aşa.
'Telecolor' 5001 şi 5002 aveau piese Româneşti în mare parte, în afară de tubul cinescop. Tasterul ăla prost cu 8 taste, mai prost decât cel clasic cu 6 taste. Televizorul era de concepţie mai nouă, dar...
'Cromatic' era cu diagonală mare.
'Elcrom' cred că ăsta era: http://rw6ase.narod....tron_c380d.html
"N.E.I." cred că au fost numai cu piese din import. La început bune, după aia... Marca actuală nu are de-aface cu cea veche, e doar pentru nostlagici.

#29
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Electron T-382/D era numele real al Elcromului.
http://www.rw6ase.na...tron_c382d.html
Daca se schimba tubul cinescop cu unul produs de Goldstar, de exemplu, se obtinea un tv cu o cromatica OK.

#30
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009

 pufonel, on 17 decembrie 2022 - 21:23, said:

Re: Milcov, ca am foat bestelit pe tema asta: nu stiu ce avea inauntru, dar modelul din anii 80 pe care l-am luat avea o receptie foarte proasta, ....

Unul din motivele pentru aceste diferențe de opinii constă în faptul că performanțele produsului depind nu numai de calitatea proiectului sau originea componentelor,  ci și de calitatea execuției.
O lipitură neglijentă sau circuite acordate incorect pot transforma un produs poate bun  (dacă este corect montat și reglat) într-un produs sub-mediocru. Diavolul stă în amănunte, așa se spune.

Am reluat mai înainte două întâmplări culese din monografia postată, care reflectă mentalitatea oamenilor obișnuiți din vremurile respective. Desigur sunt întâmplări mărunte dar lucruri similare se petreceau zilnic.

Probabil controlul de calitate, chiar dacă exista formal,  era superficial sau se “închideau ochii” . Interesul principal era să se raporteze îndeplinirea planulului.

Deci totul depindea de noroc. Se putea să nimerești un exemplar bun sau un cvasi-rebut. Nu exista concurență reală pe piața aparatelor electronice. Pentru producător  starea de mulțumire sau nemulțumire a consumatorului nu avea nici o consecință, bună sau rea.

Protecția consumatorului nu era ca acum. Nu se puteau returna produsele odată cumpărate.
Exista garanție, dar atelierele de reparat care rezolvau garanțiile se gaseau numai în orașele mari.
Dacă locuiai într-o zonă rurală, erai mulțumit că totuși se aude ceva la aparatul de radio cumpărat.
Nimeni nu plătea 2 drumuri la oraș (pentru că nu se rezolvau în aceiași zi) pentru a corecta  selectivitatea aparatului de radio. Asta era fiță, nici nu primeau la garanție pentru așa ceva.
La garanție se mergea numai pentru defecte totale.

Edited by ovidiu007, 20 December 2022 - 12:19.


#31
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Bineinteles ca au fost si produse cu defect dar si utilizatori cu defect, eu insumi eram copil si am ars AD-urile de la Bucur cred ca de vreo 3 ori, eram obsedat sa-l dau la maxim (era cuplat pe un casetofon de masina cu finalii arsi capatat de pomana si cu o mufa DIN atasata pe spate) si puneam tot felul de boxe in paralel, cat puteau sa tina AD-urile alea cu germaniu ...

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, apropos de televizoare, am avut un 'Sirius' 208 (alb-negru). Cică au avut probleme cu traful de linii, în sensul că dădea tensiune prea mare. Ăla de unde stau a mers fără probleme la faza asta, singura problemă avută vreodată fiind ceva cu întrerupătorul de reţea şi ulterior şi cu programatorul (mergea mai greu să cauţi, nu stăteau tastele bine). L-am dat funcţional în loc să-l păstrez... Sunetul era destul de puternic.
De faza cu 'Elecrom' şi tuburile cinescop "Samsung"  (nu "GoldStar") am auzit de la un depanator. A avut o mătuşă un 'Elecrom' până spre 1994-1995, nu cred că i-a schimbat tubul. Ne uitam la "Twin Peaks".   Posted Image   Televizorul ăla cred că doar avea un decodor P.A.L. pus în România, restul Zdielano v S.S.S.R.

Edited by djl, 22 December 2022 - 05:43.


#33
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Sirius erau cu autotransformator, n aveai separare galvanica fata de priza. Unele parca aveau tenis pe ele, nu mai țin minte exact, primele jocuri pe TV.

 djl, on 18 decembrie 2022 - 14:38, said:

Radioreceptoarele Românești aveau probleme din mai mult cauze. Nu știu ce i-a apucat să facă fabrică de radioreceptoare la Iași, unde nu exista vreun minim de tradiție în domeniu.
Primele televizoare Românești:
1) V.S. 43-611 - carcasă metalică, piese Franțuzești;
2) V.S. 54-612 - piese Franțuzești;
3) V.S. 43-613 - piese Franțuzești;
4) 'Național' V.S. 43-614 piese... Japoneze! 'Luchian' era un 'Național' V.S. 43 mai mare.
V.S. = video super, 43 și 54 diagonala în c.m., 61 anul
Primul conceput în România... cred că E-47 - aspect destul de frumos.
V.S. 43-611 și un E-47 (sau 43) se pot vedea la Muzeul Politehnicii: https://upb.ro/colectii-muzeu/
V.S. 43-611 și restul de două sunt modele rare.
Cinescoape alb-negru am început să producem în 1970. Tunul electronic și cred că luminoforul erau de import.

'Telecolor' 3007 (am unul... cu tub Japonez "Toshiba") aveau probleme cu traful de linii. Aia era boala lor. Componentele, așa și așa.
'Telecolor' 5001 și 5002 aveau piese Românești în mare parte, în afară de tubul cinescop. Tasterul ăla prost cu 8 taste, mai prost decât cel clasic cu 6 taste. Televizorul era de concepție mai nouă, dar...
'Cromatic' era cu diagonală mare.
'Elcrom' cred că ăsta era: http://rw6ase.narod....tron_c380d.html
"N.E.I." cred că au fost numai cu piese din import. La început bune, după aia... Marca actuală nu are de-aface cu cea veche, e doar pentru nostlagici.

Eu am avut Telecolor cu piese RFT inauntru. Cumpărat din Comturist.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cele cu 6 butoane ('3006' - nu am văzut vreunul, '3007' şi alea cu '4xyz') erau cu piese "R.F.T."
'5601', '5602', adică cele cu 8 butoane pentru program, erau cu piese Româneşti.
La un cunoscut am văzut unul foarte rar, '5101', făcut prin 1990-1991. 8 butoane aşezate de dasta orizontal şi tub cinescop "GoldStar" sau "Samsung" (nu mai ştiu). O să-l rog să-i facă o poză. Se ocupă de antichităţi şi probabil îl va expune. Eu trebuie să-l repar un pic pe al meu '3007'.

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dar combine audio precum cele 'Orfeu' cam cât timp am produs?
E 47-110 a fost primul televizor conceput în România.
'Sirius' 208 cam în ce perioadă a fost produs? Am avut unul. Clasicul programtor prost, dar la imagine şi sunet o.k. Păcat că era alb-negru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate