Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Lista produselor electronice romanesti si anii de fabricatie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Salutare,

M-ar interesa sa regasesc lista produselor electronice romanesti si anii lor de fabricatie, am dat candva peste ea pe un grup de FB insa nici lista n-o mai gasesc salvata, nici grupul in cauza nu mi-l mai amintesc.

Sau poate are cineva o alta lista cu toate aparatele de radio de la Electronica , Tehnoton, amplificatoarele de la Electroarges, Electromures, erau si cateva casetofoane, pick-up-uri etc , unele aveau si versiuni de export , se facea si aparatura didactica buna, aparate de masura si control , module industriale etc.

Ms+

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Aici ai căutat?
https://ro.wikipedia...ele_Electronica
Sapă și tu pe Radiomuseum.org
Exemplu:
https://www.radiomus...s541as_541.html

Edited by Mircel, 15 December 2022 - 19:59.


#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,907
  • Înscris: 12.03.2010
Ia un plaivaz si o punga de hirtie, moaie plaivazul pe limba si scrie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aIxejeAG10g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View PostMircel, on 15 decembrie 2022 - 19:48, said:

Aici ai căutat?
https://ro.wikipedia...ele_Electronica
Sapă și tu pe Radiomuseum.org
Exemplu:
https://www.radiomus...s541as_541.html

pe Radiomuseum.org pt detalii , da , insa nu le au pe toate si nici eu nu stiu sa le caut pe toate, gasesc inca scheme pe net de radiouri romanesti pe care nu le-am vazut vreodata si nici n-am auzit de ele ...

View Posthellmarvel, on 15 decembrie 2022 - 19:56, said:

Ia un plaivaz si o punga de hirtie, moaie plaivazul pe limba si scrie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aIxejeAG10g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Bun link , o sa-i scriu lui About Life

View PostVOC, on 15 decembrie 2022 - 19:39, said:

djl, ai legătura Posted Image Posted Image

El doar colectioneaza, nu are lista

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Cu toate ca la IPRS se faceau ceva componente electronice, produsele electronice bune in general aveau piese de import, si era romanesc doar aerul din carcasa.

Am avut telecolor pt. export din '86, si avea toate piesele electronice made in RDG, si tub polonez mai bun decat cele nemtesti, si pana si carcasa si suruburile erau de import.

In primavara lui '94 am luat NEI cica facut in RO, si la fel doar aerul din carcasa era romanesc, toate piesele erau Philips facute in Olanda ( cand TVurile Philips aveau deja piesele facute in China) si tubul Samsung facut in Coreea, mai plat - nu complet dar mai mult decat aveau atunci in '94 TV-urile Samsung, si baterii la telecomanda facute in Grecia, Sunlight Super care teoretic tin 2X cat carbon zinc si in practica au tinut 6 ani de uz intensiv.

Nu am scris ca sa ma laud, mai ales cu ce aveam cu zeci de ani in urma, ci ca sa explic de unde stiu - am avut experienta directa cu ele, nu e din auzite.

Edited by loock, 15 December 2022 - 20:19.


#6
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.03.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F__qpfbBTsg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/otOenTald4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de "lider mondial aruncat la gunoi", si presupunand ca datele din clipul postat de @hellmarvel sunt corecte, cum se face ca "liderul mondial" n-a schimbat decat culoarea carcasei unui radio timp de 15 ani? Ma refer la modelul Milcov, care a fost lansat in 1972, iar eu am luat unul aproape identic prin 1987-88 (si era si foarte prost, se auzea cu paraziti, selectivitatea era varza etc). De televizoare ce sa mai vorbim, ca dupa revelion era coada la atelierele de reparatii :P

#8
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Primul radio Mamaia avea Hitachi inauntru

#9
d2134

d2134

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2007
Vezi aici:
https://pdfslide.tip...-ii-a-1pdf.html

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postloock, on 15 decembrie 2022 - 20:07, said:

Cu toate ca la IPRS se faceau ceva componente electronice, produsele electronice bune in general aveau piese de import, si era romanesc doar aerul din carcasa.

Am avut telecolor pt. export din '86, si avea toate piesele electronice made in RDG, si tub polonez mai bun decat cele nemtesti, si pana si carcasa si suruburile erau de import.

In primavara lui '94 am luat NEI cica facut in RO, si la fel doar aerul din carcasa era romanesc, toate piesele erau Philips facute in Olanda ( cand TVurile Philips aveau deja piesele facute in China) si tubul Samsung facut in Coreea, mai plat - nu complet dar mai mult decat aveau atunci in '94 TV-urile Samsung, si baterii la telecomanda facute in Grecia, Sunlight Super care teoretic tin 2X cat carbon zinc si in practica au tinut 6 ani de uz intensiv.

Nu am scris ca sa ma laud, mai ales cu ce aveam cu zeci de ani in urma, ci ca sa explic de unde stiu - am avut experienta directa cu ele, nu e din auzite.
nu a existat asa ceva, a fost doar un televizor produs din KIT-uri nemtesti. asa cum elcromul era produs in urss si cromaticul tot in germania! toate niste idiotenii de fapt!

se pare ca te-a marcat tare, daca dupa 100 de ani mai tii minte ce baterii si unde erau fabricate a avut telecomanda tv-ului respectiv!

iar la IPRS nu se faceau ''ceva componente'' ci o gama destul de larga de semiconductori care nu erau chiar cei mai prosti de pe piata internationala.

Ca sursa de informare, nementionata de nimeni pina acuma, recomand cele doua volume de Istorie a electronicii romanestti ale doamnei Nona Milea! Doua volume extrem de interesante, merita citite de toata lumea. Se pot gasi usor disponibile pentru download.

Edited by tytysor, 16 December 2022 - 11:59.


#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

View Postpufonel, on 16 decembrie 2022 - 00:17, said:

Apropo de "lider mondial aruncat la gunoi", si presupunand ca datele din clipul postat de @hellmarvel sunt corecte, cum se face ca "liderul mondial" n-a schimbat decat culoarea carcasei unui radio timp de 15 ani? Ma refer la modelul Milcov, care a fost lansat in 1972, iar eu am luat unul aproape identic prin 1987-88 (si era si foarte prost, se auzea cu paraziti, selectivitatea era varza etc). De televizoare ce sa mai vorbim, ca dupa revelion era coada la atelierele de reparatii Posted Image

Tu ai vrut sa critici afirmatiile din clip, dar lansezi niste afirmatii false si nedrepte.

Spui ca, in 15 ani, la radioreceptorul Milcov nu s-a schimbat decat culoarea carcasei. Daca te pricepeai cat de cat, ai fi stiut ca linia Milcov parcurs o istorie conforma cu evolutia tehnologiilor: circuit cu tranzistori cu gernaniu, circuit cu tranzistori cu siliciu, circuit cu tranzistori cu siliciu si integrate.

Deci, in carcasa neschimbata au fost trei variante de circuit substantial diferite, comun avand domeniul lungimilor de unda (medii si lungi) si conceptia generala (baterii mari, carcasa solida, antena de ferita lunga, difuzor robust, potentiometru mai fiabil - adresabilitate: pentru utilizare in rural).

Mai trebuia sa stii ca a existat si un Milcov cu unde medii si unde scurte, exportat in Albania (carcasa, piese, documentatie romanesti cuprinse in licenta de asamblare in Albania).

In privinta parazitilor la receptie: undele medii (AM) si, mai ales, undele lungi sunt puternic perturbate de parazitii electromagnetici, de aceea chiar si profanii ar fi trebuit sa afle experimantand ca un astfel de radioreceptor functioneaza accceptabil doar pus la ferestra, pe balcon sau in gradina.

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpufonel, on 16 decembrie 2022 - 00:17, said:

Apropo de "lider mondial aruncat la gunoi", si presupunand ca datele din clipul postat de @hellmarvel sunt corecte, cum se face ca "liderul mondial" n-a schimbat decat culoarea carcasei unui radio timp de 15 ani? Ma refer la modelul Milcov, care a fost lansat in 1972, iar eu am luat unul aproape identic prin 1987-88 (si era si foarte prost, se auzea cu paraziti, selectivitatea era varza etc). De televizoare ce sa mai vorbim, ca dupa revelion era coada la atelierele de reparatii Posted Image
asa cum ti s-a mai spus, vorbesti prostii!
Si apropo, Milcovul a fost un aparat foarte reusit pentru receptia AM pe medii si lungi!
P.S.: RTFM!

#13
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Am un Milcov, cred ca are peste 40 de ani si merge perfect, eram copil prin garajul lui taica-miu - cand inca mai existau garaje intre blocuri - ii pusesem baterie ELBA roz de 4.5V ca era mai ieftina si dadeam la traforaj - ca trebuia sa fie gata ce ne puneau sa facem acasa - la scoala , a mers si inca merge perfect . Pe vremea respectiva iti trebuia ceva antena sa prinzi pe UUS, majoritatea erau pe UM si UL, US erau problematice cu Europa Libera

View PostAnca12, on 16 decembrie 2022 - 12:08, said:

Tu ai vrut sa critici afirmatiile din clip, dar lansezi niste afirmatii false si nedrepte.

Spui ca, in 15 ani, la radioreceptorul Milcov nu s-a schimbat decat culoarea carcasei. Daca te pricepeai cat de cat, ai fi stiut ca linia Milcov parcurs o istorie conforma cu evolutia tehnologiilor: circuit cu tranzistori cu gernaniu, circuit cu tranzistori cu siliciu, circuit cu tranzistori cu siliciu si integrate.

Deci, in carcasa neschimbata au fost trei variante de circuit substantial diferite, comun avand domeniul lungimilor de unda (medii si lungi) si conceptia generala (baterii mari, carcasa solida, antena de ferita lunga, difuzor robust, potentiometru mai fiabil - adresabilitate: pentru utilizare in rural).

Mai trebuia sa stii ca a existat si un Milcov cu unde medii si unde scurte, exportat in Albania (carcasa, piese, documentatie romanesti cuprinse in licenta de asamblare in Albania).

In privinta parazitilor la receptie: undele medii (AM) si, mai ales, undele lungi sunt puternic perturbate de parazitii electromagnetici, de aceea chiar si profanii ar fi trebuit sa afle experimantand ca un astfel de radioreceptor functioneaza accceptabil doar pus la ferestra, pe balcon sau in gradina.
Sau il ecranezi cum zicea Gauss si ii tragi aerial extern cu coaxial

Edited by Razvan319, 16 December 2022 - 12:52.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Posttytysor, on 16 decembrie 2022 - 11:53, said:


nu a existat asa ceva, a fost doar un televizor produs din KIT-uri nemtesti. asa cum elcromul era produs in urss si cromaticul tot in germania! toate niste idiotenii de fapt!


Nu te exprimi a.i. sa fie inteligibil.

Ce anume nu a existat ?
Ca era un kit nemtesc cu piese de import se intelegea destul  de clar deja din ce am scris eu.
Cromatic erau inteadevar porcarii, pline de purici si culori varza.
Dar erau slabe si cele telecolor luate din magazin.
Al meu Telecolor l-am luat direct din fabrica, nici macar din magazinul fabricii ci chiar din fabrica, era exclusiv pt. export.
Avea filtre de zgomot mult mai bune, si tub mai bun, reda cristal fara purici, culori f. bune, contrast f. bun. A inceput sa se inverzeasca usor prin '92 dar inca era OK. In 2000 era insa inverzit rau, si a fost inlocuit cu un al doilea Nei ( primul NEi din '94 a fost excelent), si NEIul din 2000 era o porcarie absurda cu zgomot de imagine si culori varza - imi aducra aminte de cromatic...

Edited by loock, 16 December 2022 - 13:48.


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Am niste rude la Craiova care au avut Cromatic.

Prin '98 au venit in vizita si cand au vazut NEIul din '94 au ramas efectiv socati de calitatra imaginii, intepeniti, muti de uimire dupa ce inainte erau cu gura mare,  parca vedeau un portal deschis catre o lume paralela, si ei venind de la Cromatic plin de purici si culori varza am inteles imediat de unde uimirea. Eu il aveam deja de niste ani si aveam si telecolorul care a fost foarte bun inainte, si tot inca eram uimit de fiecare data cand il deschideam...
La Telecolor am mers in '86 cu bunicul sa-l luam din fabrica, a vorbit cu directorul si ne-a zis sa-l luam pe cel de export si aia a fost.
In '94 am mers la magazinul Nei de pe Stefan cel Mare, alaturi de Panasonic, si am ales efectiv dintre mai multe modele pe cel mai bun la imagine. Alte modele redau si atunci mai prost, zgomot, culori aiurea, etc. In 2000 nici nu aveai ce sa mai alegi la Nei, erau toate porcarii, eu nu as mai fi luat altul.

Edited by loock, 16 December 2022 - 14:10.


#16
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.03.2008

View PostRazvan319, on 15 decembrie 2022 - 19:20, said:

Salutare,

M-ar interesa sa regasesc lista produselor electronice romanesti si anii lor de fabricatie, am dat candva peste ea pe un grup de FB insa nici lista n-o mai gasesc salvata, nici grupul in cauza nu mi-l mai amintesc.
Sau poate are cineva o alta lista cu toate aparatele de radio de la Electronica , Tehnoton, amplificatoarele de la Electroarges, Electromures, erau si cateva casetofoane, pick-up-uri etc , unele aveau si versiuni de export , se facea si aparatura didactica buna, aparate de masura si control , module industriale etc.Ms+

Pentru cei care cred ca industria romaneasca ( inclusiv industria electronica ) a fost un morman de fiare vechi ... cine nu a trait acele vremuri usor comenteaza negativ , pana in 1989 China cumpara televizoare alb-negru de la noi ; in afara de tenisi , indispensabili si lanterne nichelate , ce producea ? Nimic .

https://www.sendspace.com/file/1qz7qy

https://www.sendspace.com/file/7c006p

Intrebare : Indicati o fabrica din Romania in anul de gratie 2022 , unde se produce dispozitivul semiconductor inventat in anul 1948 .

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postloock, on 16 decembrie 2022 - 13:34, said:

Nu te exprimi a.i. sa fie inteligibil.

Ce anume nu a existat ?
Ca era un kit nemtesc cu piese de import se intelegea destul  de clar deja din ce am scris eu.
Cromatic erau inteadevar porcarii, pline de purici si culori varza.
Dar erau slabe si cele telecolor luate din magazin.
Al meu Telecolor l-am luat direct din fabrica, nici macar din magazinul fabricii ci chiar din fabrica, era exclusiv pt. export.
Avea filtre de zgomot mult mai bune, si tub mai bun, reda cristal fara purici, culori f. bune, contrast f. bun. A inceput sa se inverzeasca usor prin '92 dar inca era OK. In 2000 era insa inverzit rau, si a fost inlocuit cu un al doilea Nei ( primul NEi din '94 a fost excelent), si NEIul din 2000 era o porcarie absurda cu zgomot de imagine si culori varza - imi aducra aminte de cromatic...
spune sa auda si unul care a reparat tv color pina la saturatie, ce filtre de zgomot mai bune avea tv-ul tau? eventual o schema cu filtrele bune si cu cele mai putin bune! trebuie sa fi pastrat schema, atita timp cit tii minte marca unor baterii de acum 30 de ani! si mai exact, ce numesti tu ''filtre de zgomot''? iar cumparatul din fabrica era doar o abureala pentru gugustiuci! si cel din magazine tot in fabriaca erau produse, nu cresteau in copac, nu va mai imvatati cu apa chioara!

View Postskystars, on 16 decembrie 2022 - 14:10, said:

Pentru cei care cred ca industria romaneasca ( inclusiv industria electronica ) a fost un morman de fiare vechi ... cine nu a trait acele vremuri usor comenteaza negativ , pana in 1989 China cumpara televizoare alb-negru de la noi ; in afara de tenisi , indispensabili si lanterne nichelate , ce producea ? Nimic .

https://www.sendspace.com/file/1qz7qy

https://www.sendspace.com/file/7c006p

Intrebare : Indicati o fabrica din Romania in anul de gratie 2022 , unde se produce dispozitivul semiconductor inventat in anul 1948 .
Intreaba-te mai inti ce fala era sa produci tv AN in 1989!? cind altii erau la a treia generatie de color cu telecomanda!

#18
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postloock, on 15 decembrie 2022 - 20:07, said:

Cu toate ca la IPRS se faceau ceva componente electronice, produsele electronice bune in general aveau piese de import, si era romanesc doar aerul din carcasa.

Am avut telecolor pt. export din '86, si avea toate piesele electronice made in RDG, si tub polonez mai bun decat cele nemtesti, si pana si carcasa si suruburile erau de import.

In primavara lui '94 am luat NEI cica facut in RO, si la fel doar aerul din carcasa era romanesc, toate piesele erau Philips facute in Olanda ( cand TVurile Philips aveau deja piesele facute in China) si tubul Samsung facut in Coreea, mai plat - nu complet dar mai mult decat aveau atunci in '94 TV-urile Samsung, si baterii la telecomanda facute in Grecia, Sunlight Super care teoretic tin 2X cat carbon zinc si in practica au tinut 6 ani de uz intensiv.

Nu am scris ca sa ma laud, mai ales cu ce aveam cu zeci de ani in urma, ci ca sa explic de unde stiu - am avut experienta directa cu ele, nu e din auzite.

NEI - Suntem o companie din Romania ce se ocupa cu vanzarea de electronice si electrocasnice prin intermediului magazinului www.nei.ro. Producem la standarde de calitate produsele Nei ...

Productia inseamna si asamblare, si Mamaia din 1970 era cu module Hitachi inauntru peste tot, avea si cate ceva romanesc

View PostAnca12, on 16 decembrie 2022 - 12:08, said:


Tu ai vrut sa critici afirmatiile din clip, dar lansezi niste afirmatii false si nedrepte.

Spui ca, in 15 ani, la radioreceptorul Milcov nu s-a schimbat decat culoarea carcasei. Daca te pricepeai cat de cat, ai fi stiut ca linia Milcov parcurs o istorie conforma cu evolutia tehnologiilor: circuit cu tranzistori cu gernaniu, circuit cu tranzistori cu siliciu, circuit cu tranzistori cu siliciu si integrate.

Deci, in carcasa neschimbata au fost trei variante de circuit substantial diferite, comun avand domeniul lungimilor de unda (medii si lungi) si conceptia generala (baterii mari, carcasa solida, antena de ferita lunga, difuzor robust, potentiometru mai fiabil - adresabilitate: pentru utilizare in rural).

Mai trebuia sa stii ca a existat si un Milcov cu unde medii si unde scurte, exportat in Albania (carcasa, piese, documentatie romanesti cuprinse in licenta de asamblare in Albania).

In privinta parazitilor la receptie: undele medii (AM) si, mai ales, undele lungi sunt puternic perturbate de parazitii electromagnetici, de aceea chiar si profanii ar fi trebuit sa afle experimantand ca un astfel de radioreceptor functioneaza accceptabil doar pus la ferestra, pe balcon sau in gradina.
Milcov a avut 8 variante , cred, daca nu 9 - cu varianta 8S

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate