Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Camera cu ieșire HDMI

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Caut o camera video, cu ieșire HDMI pt proiecție live cu un videoproiector sau cu un TV.
Preț maxim 1500 lei.
Daca ar fi cu HDMI normal ar fi super, fara sa mai pun adaptoare de la micro/mini...
Că posibil să iasă daca nu au un blocator.
Am văzut asta, dar nus ce HDMI are.
https://www.f64.ro/s.../p#specificatii
Obligatoriu cu zoom optic 20-30x.
Cred că au acum toate montura pt trepied. Că nu se va filma "din mana". Static de pe trepied și câteva zoom-uri doar.
Desigur și înregistrare. Pe card sau ssd.
Să țină bateria 2 ore ca sa nu mai pun încă un cablu de alimentare.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Am eu jucaria asta
Cablul e micro HDMI dar nu-i problema
La un capat este micro HDMI iar la celalalt capat este HDMI normal
Beleaua ar fi ca este cam scurt - 80cm
Bateria tine 2 ore fara probleme si se poate monta pe trepied cu un adaptor

Cam asta ar fi

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ms. Ce format înregistrează? MP4? Sau altul? O ora de filmare câți GB la calitate maxima? Cred că mi-ar ajunge un card de 64 GB pt 2 ore.
Caut un cablu micro HDMI la HDMI dar maxim 3 metri am găsit.
Ar merge adaptor micro HDMI la HDMI mama și apoi un HDMI normal de 10 metri?

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdorin_2k, on 15 decembrie 2022 - 18:41, said:

Ar merge adaptor micro HDMI la HDMI mama și apoi un HDMI normal de 10 metri?

Good luck with that.
HDMI-urile bune, standard 2.0 au cam 5 m maxim. Peste lungimea asta, ar trebui sa fie activ sau optic.
Sa zicem ca tu nu ai nevoie de HDMI 2.0, si iti ajunge un 1.4, tot nu cred ca o sa functioneze cu cablu + adaptor + INCA un cablu de 10 metri. Pentru ca la imbinari se pierde cel mai mult din integritatea semnalului (da, chiar daca e digital).

In broadcasting se folosesc camere cu iesire 3G-SDI, de obicei, adica cablu coaxial, si daca iei unul decent poti sa duci linistit semnalul pe zeci de metri. Apoi la capat pui un convertor SDI -> HDMI si ai rezolvat problema. Dar e mai scump decat improvizatia la care te gandesti. De exemplu: https://www.westbuy....mi-3g-wpsu.html
Alternativ, poti cauta un kit de extensie HDMI over CAT, de genul - https://conectica.ro...-40m-aten-ve810 (dar asta pare sa fie cam slab la performante, probabil hdmi 1.3 sau chiar mai jos, dar de un FullHD ar trebui sa mearga).

La camera nu ma pricep, dar la distributie semnal imi bat capul in fiecare zi. Nu zic ca nu-i posibil sa mearga cu cablu mini-HDMI-HDMI + inca un cablu lung, dar zic ca sunt sanse foarte mari sa nu mearga. Eventual poti sa iei camera, testezi, si sa fii pregatit sa iei extender daca nu si nu. :)

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pun doar adaptor miniHDMI tata in camera cu HDMI mama. Apoi un cablu HDMI tara tata de 10 metri. La videoproiector.
Nu mai folosesc cablul livrat cu camera.
10 metri îmi ajung.
Nici nu știu ce rezoluție are videoproiectorul. Nu am nevoie de proiecție HD. Să se vadă ceva acolo.
Daca as întinde un cablu spre un TV as avea nevoie de lungime mai mare. Deci reamane varianta cu transmitere spre videoproiector doar.

#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Ca sa-ti faci o idee, eu am avut probleme cu cabluri HDMI simple de 5m. Depinde foarte mult de cat de bun e transmitterul si cat de sensibil e receiverul.
Tu vrei sa foloseti de 10m, plus inca un cablu (bine ca gasesti micro -> hdmi mama, ca eu nu prea am vazut), deci acolo ai inca un punct de legatura care mai pierde din calitatea semnalului. Asa ca inca ramane problematic, poate merge, poate ai surprize.
Daca nu merge full HD, poti incerca sa scazi rezolutia, e si asta o solutie, dar nu prea am idee cat e de eficient.

Dar intr-adevar, in cazul tau ar fi bine sa gasesti o camera cu iesire HDMI "standard" ca sa scapi de inca un cablu+imbinare.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Oare mai e vreo camera din asta Entry Level cu mufa HDMI normala? Am mai avut în trecut Digitali însă era cu TVA video out analog.
Acum am un JVC cu HDD dar cu jack 3,5 pt AV.
Ce magazin are filtru pt mufa output să selectez micro HDMI.

#8
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Mai multe, cred ca inclusiv emag. Dar eu cand am nevoie de cabluri la repezeala apelez tot timpul la conectica.
https://conectica.ro...p-conexiune=547

Vezi ca exista si micro hdmi si mini hdmi, sa fii sigur ca iei ce trebuie.
Si vad ca exista si de 10m dar e optic si deci, destul de scump.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate