Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cablu TV fara card CI/decodor

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Buna,

Sunt in proces de a muta un abonament TV de la Vodafone la Orange (pentru parinti mei).
Cei de la Vodafone (fostul UPC) au lasat un decodor, dar parinti mei nu il folosesc pe motiv ca nu prind posturile locale din Suceava (Bucovina TV, Intermedia, TV+).
2 intrebari:

- Nu inteleg cum fara decodor ei inca prind majoritatea posturilor, sau cel putin ce au ei nevoie (Pro TV, TVR, Antena etc.) Sa inteleg ca aceste posturi sunt 'necodate' pe Vodafone? In acest caz e la fel si pentru Orange? As vrea sa inteleg ce le zic celor de la Orange..daca sa vina cu decodor/card CI sau nu.
- Pe Orange TV se prind posturile locale din Suceava (Bucovina TV, Intermedia, TV+)? Doar daca stiti. O sa intreb si la suport Orange.

Multumesc

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca depinde cum e infrastructura la fiecare firma, cum e la Vodafone, cum e la Orange.
La Vodafone e prin coaxial? Probabil de aia prind unele canale la liber.
La Orange poate baga fibra optica, deci nu are nicio legatura cu ce era la Vodafone.
Trebuie intrebat la Orange ce canale contin pachetele lor.

#3
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

View Postbai3tzash, on 15 decembrie 2022 - 14:41, said:

Cred ca depinde cum e infrastructura la fiecare firma, cum e la Vodafone, cum e la Orange.
La Vodafone e prin coaxial? Probabil de aia prind unele canale la liber.
La Orange poate baga fibra optica, deci nu are nicio legatura cu ce era la Vodafone.
Trebuie intrebat la Orange ce canale contin pachetele lor.
Multumesc.
Dar la Orange nu e de obicei fibra pana la poarta? si dupa coaxial pana in casa.

Si da, la Vodafone e coaxial (tipul de la suport mi-a spus ca e fibra pana la poarta si dupa coaxial pana in casa.. dar nu sunt sigur ca Vodafone chiar are fibra in zona respectiva).

Edited by riotx, 15 December 2022 - 14:45.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbai3tzash, on 15 decembrie 2022 - 14:41, said:

Cred ca depinde cum e infrastructura la fiecare firma, cum e la Vodafone, cum e la Orange.
La Vodafone e prin coaxial? Probabil de aia prind unele canale la liber.
La Orange poate baga fibra optica, deci nu are nicio legatura cu ce era la Vodafone.
Trebuie intrebat la Orange ce canale contin pachetele lor.
n-are treaba cu felul retelei. eu sunt la RDS si am fibra optica pana in casa si ma uit la tv pe programele digitale (exceptie cele din pachetele extra) fara nici un fel de decodor sau cartela CI. la fel era si cand eram la nextgen. dar pt asta trebuie sa trebuie ca operatorul sa le lase la liber, sa nu le codeze.

exista si posibilitatea ca parintii initiatorului sa fi receptionat acele posturi locale in emisia analogica.

Edited by Fane, 15 December 2022 - 15:04.


#5
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
De asemenea stiti daca sunt diferente majore in ceea ce priveste TV-ul de la Orange prin fibra vs TV-ul de la Vodafone care e prin cablu coaxial? Stiu clar ca pentru Internet fibra e mult mai ok, dar nu stiu daca pentru TV diferentele sunt vizibile.

#6
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Posturile locale (si o selectie de mai multe posturi) sunt analogice la fostul UPC actual vodafone. Exista o grila de 40 de canale analogice care functioneaza inca. Cat va mai exista... nu stiu. Ca am vazut ca intermedia, bucovina tv si tv moldova le-au introdus si in grila digitala.

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Eu zic cum e la mine: la Orange e fibra pana in casa, router si din router coaxial pana in televizor, dar cu card CI. Deci nu merge treaba ca bagi cablul si prinzi ceva oricum.
Si eu cred ca parintii tai aveau pur si simplu cablu coaxial, cum era mai demult, si de aia prind inca pe fir programele alea in analogic.

#8
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Da, cred ca ai dreptate.

Facand cercetare pe treaba asta de analog la orange am dat de oferta asta: 10 lei TV + Internet pentru toata perioada contractuala. Nu inteleg de ce e asa ieftin? Chiar am sunat de curiozitate si mi-a raspuns ca da, poate face si in Suceava. Dar pare foarte suspect.

https://www.roanunt....range-tv-i38631

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Așa am prins și eu anul trecut: 10 lei net și tv, 2 ani, Netflix un an. E ofertă doar la agenți de teren, nu e pe siteul Orange. Trebuie verificat dacă la adresa respectivă e oferta, verifică agentul.
Acum a crescut la 20 lei la mine, cu măririle de preț la Orange, dar tot e ieftin.

Edited by bai3tzash, 15 December 2022 - 17:05.


#10
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Am inteles. Foarte fain. Dar am cum verifica veridicitatea anuntului? Tipul mi-a spus ca are nevoie de adresa si poza buletin pe whatsapp. Dar parca nu as da buletinul oricui. Cine stie ce face cu el si ce contract semnez.

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postbai3tzash, on 15 decembrie 2022 - 16:43, said:

Eu zic cum e la mine: la Orange e fibra pana in casa, router si din router coaxial pana in televizor, dar cu card CI. Deci nu merge treaba ca bagi cablul si prinzi ceva oricum.
Si eu cred ca parintii tai aveau pur si simplu cablu coaxial, cum era mai demult, si de aia prind inca pe fir programele alea in analogic.
Merge fara probleme de la Orange si fara card CI. Doar ca nu prinzi posturile digitale codate. Majoritatea nu sunt codate, merg direct in TV fara card CI. Sunt pe Orange de multi ani.

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006

View Postriotx, on 15 decembrie 2022 - 17:15, said:

Am inteles. Foarte fain. Dar am cum verifica veridicitatea anuntului? Tipul mi-a spus ca are nevoie de adresa si poza buletin pe whatsapp. Dar parca nu as da buletinul oricui. Cine stie ce face cu el si ce contract semnez.

Așa am făcut și eu. Caută-l pe net, pe Facebook, WhatsApp, dacă chiar se ocupă de asta, sigur găsești urme ale lui pe net, eventual și pe alții care au contractat deja.
Eu am primit contractul și l-am semnat și trimis înapoi.

Edited by bai3tzash, 15 December 2022 - 19:41.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
"Cei de la Vodafone (fostul UPC) au lasat un decodor, dar parinti mei nu il folosesc pe motiv ca nu prind posturile locale din Suceava (Bucovina TV, Intermedia, TV+)."

Să butoneze că sigur vor găsi și pe alea locale.
122 Bucovina tv
123 Plus TV sv
124 Intermedia


Toate pe head-end-ul Suceava

#14
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Am mers pe orange. Astept sa vina sa instaleze. Oferta aia de 11lei e prea buna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate