Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Bancnota 500 lei Constantin Brancusi Decembrie 1992

  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
yo_nutz33

yo_nutz33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.12.2022
Salutare! Am gasit pe acasa o bancnota de 500 de lei cu chipul lui Constantin Brancusi din decembrie 1992 avand seria F. 0030. Aveti idee cam care e valoarea sau pe cine as putea sa intreb o valoare aproximativa? Am cautat pe net si am gasit pe OLX o multitudine de preturi de la cele mai mici, la cele mai mari si nu stiu care sunt reale si care sunt puse la misto. Multumesc pentru ajutor!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Teoretic, cred ca valoarea ei este intre 0 si 500 de lei.
Practic, mai mult ca sigur ca costa fix 500 de lei.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
500 lei vechi, nu din astia de acum.

Daca e in stare necirculata, poate o vinzi cu cateva zeci de lei.

Edited by pasilla, 15 December 2022 - 12:05.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007
asta cere 6 lei, probabil are anuntul de ani de zile.. si probabil sa nu fie nimeni interesat vreodata.

https://www.okazii.r...vede-a185425631

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 01.10.2004

View Postadisz, on 15 decembrie 2022 - 12:02, said:

Practic, mai mult ca sigur ca costa fix 500 de lei.
Vezi ca aia este din '92, in 2005 s-a facut denonimatie (10.000 ROL = 1 RON), asa ca si-a pierdut puterea de circulatie.

Daca este uzata, 500 ROL = zero.

Edited by claudiu1, 15 December 2022 - 12:08.


#6
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022
Daca nu e mint condition, adica necirculata si foliata atunci valoarea ei cat sa iti cumperi o cola, cu conditia sa astepti sa gasesti pe cineva care sa ofere acea cola.
Colectionarii care ofera preturi mari ofera pentru cele mint condition. Cum se emit acum la BNR bancnote pentru colectionari, care peste 100 de ani vor valora mai mult din pricina faptului ca vor fi disparute si piese rare si intretinute.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
nope. 500 ROL = 0.5 RON. cred ca sunt banci care mai sunt obligate sa ti-o schimbe. dar cred ca daca ajungi cu ea la ghiseu se uita aia la tine ca la circ. si daca iei tramvaiul sa ajungi pana la resprectiva banca iesi pe pierdere. :P

#8
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Bancnota cu cotatie foarte joasa, asa cum au spus colegii.
Eu colectionez bancnote romanesti. Aveam tipul asta cateva zeci de bucati, in stare mediocra, luate din targuri cu 3-5 lei, asta acum cativa ani.
Am cumparat in stare complet necirculata ambele variante (e o varianta cu filigran cu portretul lui Brancusi frontal si unul lateral) cu 10-15 lei bucata.
Din bancnotele postdecembriste dinainte de 2005, una singura este scumpa. Este vorba de 500 lei 1991, care are alt design, in care una din serii are o eroare de tipografie, APRILIE pare scris APRILID
https://www.allnumis...are-aprilid-287

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 01.10.2004

View PostFane, on 15 decembrie 2022 - 12:17, said:

nope. 500 ROL = 0.5 RON. cred ca sunt banci care mai sunt obligate sa ti-o schimbe. dar cred ca daca ajungi cu ea la ghiseu se uita aia la tine ca la circ. si daca iei tramvaiul sa ajungi pana la resprectiva banca iesi pe pierdere. Posted Image
Nu, 500 ROL = 0,05 RON.
https://ro.coinmill....ON.html#ROL=500

Bancile comerciale nu schimba bani iesiti din circulatie, poate doar la BNR.
Dar BNR scrie la ei pe site ca: "Bancnotele imprimate pe suport de polimer şi monedele metalice din vechea emisiune pot fi preschimbate pe termen nelimitat, fără taxe şi comisioane".
Nefiind de polimer, nu cred ca se mai schimba. Si oricum, pentru 5 bani nu merita efortul.
https://www.bnr.ro/O...372-Mobile.aspx

Uite ceva in acest sens.
https://www.bancheru...mai-pot-schimba

Edited by claudiu1, 15 December 2022 - 12:43.


#10
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Valorează puțin. Cea din 1991 (cea mai urâtă bancnotă din România - părerea mea) era pe un site cu 35 lei.

#11
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 04.02.2013

View Postlaffin, on 15 decembrie 2022 - 12:06, said:

asta cere 6 lei, probabil are anuntul de ani de zile.. si probabil sa nu fie nimeni interesat vreodata.

https://www.okazii.r...vede-a185425631

Bancnota aia e din 1992 și tot semnătura lui Mugur Isărescu e pe ea?? Ăsta e pus pe viață acolo la BNR?

#12
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 18.12.2011
Urmatoarea imagine pe bancnota de 500 lei mumia lui Isarescu

[ https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA3dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjEl/MkYwNCUyRjAzJTJGMTMwOTAxMF8xMzA5/MDEwX211bWllLXJlZ2FsYS1lZ2lwdC5q/cGVnJnc9NzgwJmg9NDQwJmhhc2g9NjFk/MTA1ODZjZTM0MWEwMGYyMDQzYTE5N2I4ODRlZDQ=.thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 radonys, on 15 decembrie 2022 - 19:44, said:

Ăsta e pus pe viață acolo la BNR?

Asa se conduce o tara. Cine e la conducere de 30 de ani, si pune o marioneta pe post de presedinte?
Cine are banii, face legile

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate