Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cum pot recupera date de pe un SSD extern formatat exFat?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
koos_dale

koos_dale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.12.2008
Salut tuturor !
Problema mea rezida in faptul ca am mutat date de pe un sistem formatat NTFS pe un SSD extern care nativ era formatat exFat. Din graba am uitat sa-i fac un format quick. Cand sa citesc ce era scris pe SSD, imi apare in sistem drive-ul dar cu specificatia ca e gol, nu are scris nimic pe el. Totusi Disk Managerul din  Windows raporteaza ca are date pe el (in speta 735 GB). SSD-ul e cam lent, dar destul de mare, 8 TB, Am fost interesat doar de capacitate
De aceea intreb, poate stie cineva metode rapide si eficace de a recupera datele de pe SSD-ul exFat.
Si inca o intrebare: s-ar putea formata din exFat in NTFS fara a pierde datele? SSD-ul nu este partitionat (o alta greseala).
Multumesc anticipat !

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Eu cred ca SSD-ul tau e defect, altfel ar trebui sa vezi fisierele. Incearca sa le recuperezi ceva folosind aplicatii dedicate. Prima data as folosi Disk Genius sa verific daca vede ceva pe disk.

Edited by Argv, 15 December 2022 - 07:16.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. mai incearca si pe alt computer cu sistem de operare mai nou (win 10/11/macos) pentru ca datele de pe ntfs > mutate pe exfat > nu sufera schimbari
2. ssd-ul daca este lent (comparativ cu un hdd) inseamna ca e pe moarte sau este fabricat pe barca cu chip-uri de memorie de foarte slaba calitate (gen: aliexpress sau LTT)

daca sunt date importante > exista multe firme care ofera servicii profi de recuperare (gen: recuperaridate.ro )

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Ce marca e SSD_ul ala ?
Ca sunt MULTEEE fake-uri de SSD_uri cu cate 2-4-6-8Tb, in realitate au doar un card de 64Gb in interior.
Un clip

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Sustin ipoteza lui @tehnics.
De unde e cumparat SSD-ul si cat ai platit pentru el?
Daca l-ai luat de la chinezi sau de pe vreun site obscur, e clar ca e un fake ordinar.
Altfel, daca ai dat bani grei pe el si e luat de la o firma cat de cat serioasa  si ai acte in regula pe el, apelezi la garantie dupa verificari ca nu ai gresit tu cu ceva.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,530
  • Înscris: 15.06.2004
SSD la 8Tb cred ca a fost scump de mori.
Sau FAKE.

Una din doua.

Si oricum ar fi, de pe un SSD nu se pot recupera date daca se strica ceva la el.

Si nu conteaza ca e NTFS sau exFat - datele se pot scrie fara probleme, nu trebuei sa se piarda nimic.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Eu pana acum SSD extern de 8TB nu am vazut... am vazut doar intern (sata/M2)....

Un SSD Sata 2.5" de 8 TB e in jur de 3500-4000 RON
Un SSD M2 NVME de 8TB e in jur de 6000-7000 RON

Daca ai dat pe SSD-ul extern sub 4000 RON cumparat din Romania (chia si sh de pe OLX sau mai stiu eu unde) sau 700$ din china e fake....

Sfatul meu sa putem continua discutia e sa ne zici Producatorul SSD-ului si modelul...

#8
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nu exista SSD de 8 Tb ieftin.
Nu exista SSD "cam lent", mai ales asta extern. Orice SSD este suficient de rapid pentru home use.
Nu poti sa copiezi daca nu e partitionat.
Poti sa copiezi de pe orice tip de partitie pe orice tip de partitie (cu limitarile de rigoare), nu se modifica fisierele in timpul transferului.
Concluzia: SSD este fake, datele de pe SSD sint pierdute definitiv. Au fost pierdute din secunda transferului, au fost "copiate" in neant.
POATE recuperezi 2-3 Gb sau cit o fi capacitatea reala a acelui stick flash USB (este un stick USB in interior, NU este nici macar SSD).
Este PLIN net-ul / youtube-ul de articole / video cu SSD chinezesti de capacitate mare si ieftine - toate fake.

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Repede va grabiti toti cu concluzii. Poate fi OK ssd-ul
Nu a spus nimeni ca a fost ieftin. Un ssd de 8TB pe care se scrie cu ~150MB/s (dupa terminarea cache-ului) mie mi se pare lent (https://www.amazon.c...e/dp/B08HGH9HK6 - $800, 8TB si intern are 870QVO. Mai se pierde ceva viteza si in conversia SATA-USB).

Shit happens, e posibil sa se fi corupt ceva din motive obscure.
Vezi daca identifica ceva asta: https://www.minitool...or-windows.html
Daca ai mai mult de 1GB de recuperat, vezi daca merita costul sau daca gasesti alt soft gratuit sau mai ieftin.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Am aceiasi banuiala ca e un fake. Daca era un produs original, era deja facut retur si nu mai discutam pe forum.

#11
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 Alice, on 15 decembrie 2022 - 10:14, said:

Repede va grabiti toti cu concluzii. Poate fi OK ssd-ul
Nu a spus nimeni ca a fost ieftin. Un ssd de 8TB pe care se scrie cu ~150MB/s (dupa terminarea cache-ului) mie mi se pare lent (https://www.amazon.c...e/dp/B08HGH9HK6 - $800, 8TB si intern are 870QVO. Mai se pierde ceva viteza si in conversia SATA-USB).

Daca avea bani de SSD de 8 Tb se si pricepea sa-l foloseasca ;)
Plus ca sint muuuuuuult mai mult prezente cazurile de SSD de 8 Tb fake decit SSD de 8 Tb adevarat!!!

#12
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 29.03.2017
ssd de 8 terra?costa de te indoaie si nu are voie sa fie lent
concluzie e fake, gasiti pe youtube atatea articole de genul asta
in 2022
ssd m2   aprox 1400 dolari sau euro
ssd 2.5 inchi  aprox   750 dolari sau euro

nu stiu daca se poate, dar am pus aici un exemplu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Yr6CaKstZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Vettel, 15 December 2022 - 12:00.


#13
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Am dat mai sus un link cu SSD de 8TB care nu te indoaie la pret si nu este fake.
Ca sa copiezi 735GB pe un ssd la 150MB/s dureaza in jur de 1.5-2 ore. Ti se pare lent sau nu? Mie mi se pare lent, dar asta nu inseamna ca SSD-ul nu este OK.
Eu am luat SSD-uri SATA 2.5" de 4TB interne cu ~1000 lei / buc, care nu este un pret exagerat.

Poate totusi vine initiatorul si ne lamureste, ar putea incepe cu a ne spune despre ce SSD e vorba si cat a dat cu el.

Edited by Alice, 15 December 2022 - 12:02.


#14
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Initiator, daca SSD-ul nu e fake, faci un stick bootabil cu un Linux. Odata bootat nu instalezi, ci conectezi SSD-ul si verifici integritatea datelor. Daca sunt OK, micsorezi partitia SSD-ului, creezi, activezi noua partitie, o faci NTFS si muti datele de pe exFat pe partitia NTFS. Apoi formatezi si partitia buclucasa
Side note: ar trebui sa stapanesti putin comenzile in Linux, sau macar modul in care face managementul discurilor in Linux...

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Daca era asa presanta problema DATELOR, nu disparea in neant initiatorul.
Zic si io!
Anyway, de pe SSD este posibil, in oarecare masura si in anumite conditii recuperarea datelor(partial sau integral). Nu spun costuri, ca sunt prohibitive(parerea mea) pentru un utilizator normal.
S-au recuperat date integral de pe un SSD NVMe pentru un BIG BOSS la firma unde am lucrat. Pe bani multi.

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,483
  • Înscris: 13.03.2005
L-ati speriat pe initiator, de a coborat cu picioarele pe pamant si a luat-o la fuga!

#17
koos_dale

koos_dale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.12.2008
Multumesc tuturor ! Mai mult ca sigur am luat teapa. Se intampla. Asta e.

#18
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Speranța este:
https://www.diskpart...0-4125.amp.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate