Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Refuzare concediu planificat si cerut in avans

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpinguinul666, on 14 decembrie 2022 - 14:51, said:

....
lucrez la firma mare
se practica sa apara pe "neasptetate" cate o lucrare fix cand trebuie sa plec in concediu.
=> fac planificarea, iau biletele si a doua zi fac cererea de co care poate fi si peste juma de an. o data aprobata daca imi anuleaza co-ul trebuie sa-mi plateasca alte bilete la acelasi nivel, nu conteza pretul. nu le zic ca nu vin din co dar le cer sa-mi plateasca paguba.
ca asa scrie in contractul colectiv de munca.
normal ca prefera sa obtina o amanare de la client decat sa plateasca bani grei, care intra pe proiect si iese scandal  ca nu au planificat cum trebuie lucrariile.

Edited by arg, 14 December 2022 - 23:20.


#20
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

View PostNoua_pe_site, on 14 decembrie 2022 - 22:18, said:

Nu stiu in ce domeniu lucreaza Ana dar daca Ana vine la mine sa ceara concediu si imi da numa' doua saptamani avans, Ana nu primeste concediu.
Ana , daca a observat practica asta deja de 3 ani , ar putea sa dea 2-3 luni avans. Face cerere de concediu , semnata , cu data inmanarii persoanei responsabile si cere x zile de concediu.

Asa procedeaza toti angajatii mei si primesc aprobarea cererilor de concediu fara nici o problema.

ce firma ziceai ca ai? sa stiu sa nu ne intersectam

Concediul este un drept al tuturor angajaților și acest drept nu poate fi limitat de angajator. Angajatul nu poate fi obligat să cedeze concediul și nici să renunțe la el. Conform articolului 144 din Codul Muncii [intangibilitatea dreptului la concediu de odihna]:
(1) Dreptul la concediu de odihna anual plătit este garantat tuturor salariaților.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunțări sau limitări

View Postpinguinul666, on 14 decembrie 2022 - 14:51, said:

Salut!

Aș dori, de la cunoscători, susținerea cu argumente (cu articole pe lege) a răspunsului la această speță.

Mulțumesc!
citeste aici : https://www.wearehr....ediu-de-odihna/
si daca e prea vag baga un ochi pe google la o cautare dupa codul muncii - concediu. acolo e tot ce iti trebuie.

si noi am avut o mica cearta la planificarea concediilor ca toata lumea vrea in iulie-august dar normele spun ca trebuie sa fim cel putin 60% la lucru. adica, din 50 de angajati(de ex) la firma, pot fi maxim 15 in concediu in acelasi timp  si din astia 15 sa nu fie toti cu aceleasi atributii. adica daca sunt 10 ingineri de sistem nu pot pleca toti in acelasi timp.

#21
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 23.10.2006
Nu cred ca ai sanse sa te intersectezi cu Noua_pe _site, doar daca ai cumva afaceri prin SUA, alt continent, alte legi si obiceiuri. Oricum ala nu e sef, e un bou pus acolo de vre-o pila fara vre-o treaba cu competenta. Daca era un sef competent, stia sa rezolve problemele angajatilor si a firmei.  Pe un sef din asta l-as ,,ajuta" sa fie eliminat rapid din firma, indifirent de ce ,,pile" ar avea, metode sunt destule de al face asa de ,,competent" incat sa fie fericiti toti sa il dea afara.

Edited by baribalu, 15 December 2022 - 08:56.


#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNoua_pe_site, on 14 decembrie 2022 - 22:18, said:

Nu stiu in ce domeniu lucreaza Ana dar daca Ana vine la mine sa ceara concediu si imi da numa' doua saptamani avans, Ana nu primeste concediu.

Din principiu nu i-ai da concediu, adica pe ideea "cum indrazneste sclavul sa-mi zica doar cu 2 sapt. inainte", sau pentru ca chiar incurca treburile? :)

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017

View PostNoua_pe_site, on 14 decembrie 2022 - 22:18, said:

Nu stiu in ce domeniu lucreaza Ana dar daca Ana vine la mine sa ceara concediu si imi da numa' doua saptamani avans, Ana nu primeste concediu.

Nu ii dai pentru ca esti o nesimtita.  In locul unei anume Ana, daca as lucra la firma ta, mi-as lua concediu medical pe nepregatite si apoi mi-as da demisia de pe o zi pe alta, fara preaviz. Vrei sa ma chemi la biroiu in timpul preavizului, iti blochez numarul de telefon. Ca sa te invat cum ar trebui sa se poarte un OM cu alt OM.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNoua_pe_site, on 14 decembrie 2022 - 22:18, said:

Nu stiu in ce domeniu lucreaza Ana dar daca Ana vine la mine sa ceara concediu si imi da numa' doua saptamani avans, Ana nu primeste concediu.
Mentalitate aristrocrata Elon & Bezos style :P

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpinguinul666, on 14 decembrie 2022 - 16:59, said:

Păi să zicem că face asta...și sefu refuză, în mod încăpățânat, să semneze concediul...acum ce ar face în situația asta ?!?

Pai nu are motiv - cand iti iei o vacanta cu acte in regula oti faci si cerera de concediu din timp si la revedere.

Nu vrea ? Se face reclamatie la superiorul lui.
Nu vrea nici ala, La ITM.

Sa inteleg ca a pierdut si bonurile de vacanta pe 3 ani ? Ca alea expira daca nu le folosesti.

P.S. Imi place ca multi vorbesc de firme, cand s-a spus ca respectiva e la o institutie a statului...
Probabil singura care nu e pe piel ci pe ce stie - si trebuei sa le faca munca la toti ceilalti care sunt ep pile, ca asa e in tenis... pardon, la stat...

#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017
Multi care lucreaza la stat de ani de zile nu sunt veniti pe pile.  Am cunoscuti care sunt de peste 15 ani in sistem. Si se indreapta (unii din ei) direct spre pensie. Deja stiu foarte bine ce au de facut si nu intentioneaza sa schimbe ceva.
Eu nu as suporta sa stau atat intr-un loc. Dar ma rog .. este alegerea fiecaruia.

Sotia unui prieten lucreaza la o institutie care calculeaza valoarea concediilor de maternitate pentru angajatele arondate in Bucuresti. Are concediu de nu mai stie ce sa faca cu el. Pleaca mereu in excursii.  Deci se pare ca locul unde esti conteaza foarte mult.

Sa va mai spun ca o prietena lucreaza in Politie  si are 48 de zile lucratoare/an ??  Cand am auzit... sa mor.

#27
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostVipeR85, on 15 decembrie 2022 - 08:38, said:

ce firma ziceai ca ai? sa stiu sa nu ne intersectam

pot fi maxim 15 in concediu in acelasi timp  si din astia 15 sa nu fie toti cu aceleasi atributii. adica daca sunt 10 ingineri de sistem nu pot pleca toti in acelasi timp.

Logica companiei la care lucrezi e ok dar eu ca am spus acelasi lucru , pe care e evident ca nu l-ai inteles , nu e ok ?

#28
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostPhobos, on 15 decembrie 2022 - 10:29, said:

Din principiu nu i-ai da concediu, adica pe ideea "cum indrazneste sclavul sa-mi zica doar cu 2 sapt. inainte", sau pentru ca chiar incurca treburile? Posted Image

Evident ca nu din principiu ci pentru ca chiar nu se poate. Imi fac planul pe 2 saptamani in avans cam 99% si cam 85% pentru a treia saptamana. Daca preiau comenzi pentru saptamana nr 3 si Ana se trezeste ca vrea sa plece fix in saptamana aia , ca da doua saptamani avans, ce fac cu comenzile alea ?
Am 18 angajati si planific toata saptamana in functie de numarul angajatilor disponibili. Daca unu lipseste , tre sa impart atributiile aluia celorlati 17 ramasi. Aia 17 or sa fie overworked, lucreaza ore suplimentare si exista riscul ca unu sa faca o greseala sau mai multe ca e obosit din cauza ca Ana nu e in stare sa dea avans mai mare de 2 saptamani. E corect fata de restul angajatilor sau fata de mine ca tre sa refac programul cu mai putini angajati?

View PostBogotta, on 15 decembrie 2022 - 10:47, said:

Nu ii dai pentru ca esti o nesimtita.  In locul unei anume Ana, daca as lucra la firma ta, mi-as lua concediu medical pe nepregatite si apoi mi-as da demisia de pe o zi pe alta, fara preaviz. Vrei sa ma chemi la biroiu in timpul preavizului, iti blochez numarul de telefon. Ca sa te invat cum ar trebui sa se poarte un OM cu alt OM.
eu sunt nesmitita pentru ca Ana e proasta si nu a invatat inca ce tip de program are desi Ana lucreaza de 3 ani acolo ? :lol:
snowflake obisnuit sa primeasca tot ce cere fara sa dea nimic inapoi

View Postandreic, on 15 decembrie 2022 - 10:54, said:

Mentalitate aristrocrata Elon & Bezos style Posted Image
Mentalitate de oameni muncitori care stiu sa conduca o companie!
Am mentionat ca ai mei imi dau 2-3 luni in avans si primesc concediile fara nici o problema. Evident, ai trecut peste mentiunea aia ca nu se pupa cu sirul povestii tale in care sefu e bau baul si angajatul, care sigur e la curent cu politica firmei, e nevinovat :lol:

#29
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Faci cerere si o depui.
Am avut si eu un sef nenorocit care comenta la concediu.
Solutia? Depus cererea.

#30
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

View PostNoua_pe_site, on 15 decembrie 2022 - 17:48, said:

din cauza ca Ana nu e in stare sa dea avans mai mare de 2 saptamani.

ana si-a planificat concediul in decembrie....nu e vina ei ca sefu nu e in stare sa respecte o programare. de-aia se face programare in decembrie....ca atunci cand pleci in concediu sa faci cacatul ala de hartie cu minim 5 zile inainte. programarea e baza, cererea e doar un kind reminder pentru sef.


Quote

Art. 148. [programarea concediului de odihna]
(1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.
(2) Prin programarile colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de munca.
(3) Prin programare individuala se poate stabili data efectuarii concediului sau, dupa caz, perioada in care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioada care nu poate fi mai mare de 3 luni.

(4) In cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) si (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel putin 60 de zile anterioare efectuarii acestuia.
(5) In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

adica mai pe scurt: ana cu patronu stabilesc ca perioada concediului poate fi din iulie pana in septembrie.  in cazul asta, ana face cerere incepand din mai.
varianta 2: ana cu patronu stabilesc ca din 15 august pana in 5 septembrie va fi concediul ei. ana va face cererea cel tarziu in 10 august. patronu faca joc de glezne...

intelegi logica? una e sa spui : ba angajatilor, perioada de concediu e din octombrie pana in decembrie. si sa te trezesti la inceput de decembrie ca ana vrea concediu. aici tu ca sef gresesti de 2 ori, o data ca nu ai fost atent la cine si-a facut concediul si cine nu si a doua oara ca nu ai atentionat oamenii in noiembrie ca tre sa is ia concediu.
si alta e sa spui : bai ana, stiu ca ai programat concediu din 1 in 21 septembrie dar n-am eu chef sa te las sa te duci ca nu mi-ai facut cererea in mai.

Edited by VipeR85, 15 December 2022 - 19:47.


#31
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostVipeR85, on 15 decembrie 2022 - 19:42, said:

ana si-a planificat concediul in decembrie....nu e vina ei ca sefu nu e in stare sa respecte o programare. de-aia se face programare in decembrie....ca atunci cand pleci in concediu sa faci cacatul ala de hartie cu minim 5 zile inainte. programarea e baza, cererea e doar un kind reminder pentru sef.

Ce planificare domnul? Ana planifica unde se duce si dupa aia cere concediul de la conducere , unde e planificarea aici? :lol:
Cererea aia e un kind reminder doar in conditiile in care i-a fost aprobata cererea initiala , doh

View PostVipeR85, on 15 decembrie 2022 - 19:42, said:

adica mai pe scurt: ana cu patronu stabilesc ca perioada concediului poate fi din iulie pana in septembrie.  in cazul asta, ana face cerere incepand din mai.

well done , aici ai inteles cum se fac cererile de concediu care au sanse de aprobare

View PostVipeR85, on 15 decembrie 2022 - 19:42, said:

varianta 2: ana cu patronu stabilesc ca din 15 august pana in 5 septembrie va fi concediul ei. ana va face cererea cel tarziu in 10 august. patronu faca joc de glezne...

Aici o dai de garduri :lol:
Are timp jucatorul de glezna sa gaseasca inlocuitor Anei in alea 5 zile sau nu? Ce pozitie ocupa Ana si cate persoane pot face treaba Anei fara sa puna firma si angajatii in pericol?

View PostVipeR85, on 15 decembrie 2022 - 19:42, said:

intelegi logica? una e sa spui : ba angajatilor, perioada de concediu e din octombrie pana in decembrie. si sa te trezesti la inceput de decembrie ca ana vrea concediu. aici tu ca sef gresesti de 2 ori, o data ca nu ai fost atent la cine si-a facut concediul si cine nu si a doua oara ca nu ai atentionat oamenii in noiembrie ca tre sa is ia concediu.
si alta e sa spui : bai ana, stiu ca ai programat concediu din 1 in 21 septembrie dar n-am eu chef sa te las sa te duci ca nu mi-ai facut cererea in mai.
Logica ta e gresita din start :lol:
Concediul de odihna se poate lua pe toata perioada anului dar daca accept varianta ta , Ana , o sa primeasca compensatie financiara pentru concediul pe care nu l-a luat DACA in decembrie am deja 3 angajati care au depus cererea de concediu si a fost aprobata cu o luna inainte sa se trezeasca Ana.

Nu e vorba ca nu ai chef ci ca nu vrei sa inchizi obloanele pentru ca ai aprobat deja 3 cereri si vin alti 5 ametiti care concediu in aceasi perioada de timp.
Nu e rea vointa , e neputinta dar ca sa pricepi logica mea trebuie sa ai cateva persoane in subordine

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017

View PostNoua_pe_site, on 15 decembrie 2022 - 17:48, said:

snowflake obisnuit sa primeasca tot ce cere fara sa dea nimic inapoi


Sunt mai mare ca tine, daca nu te superi. Am lucrat in serviciul bugetar cu mult timp in urma, apoi numai in multinationale, aici sau in afara. Nicaieri nu am intalnit oameni cu un comportament scarbos ca al tau.  Vezi pe viitor cum discuti cu angajatii pentru ca s-ar putea sa te trezesti singura pe plantatia aia a ta .... oriunde ar fi.

#33
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostBogotta, on 16 decembrie 2022 - 03:50, said:




Sunt mai mare ca tine, daca nu te superi. Am lucrat in serviciul bugetar cu mult timp in urma, apoi numai in multinationale, aici sau in afara. Nicaieri nu am intalnit oameni cu un comportament scarbos ca al tau.  Vezi pe viitor cum discuti cu angajatii pentru ca s-ar putea sa te trezesti singura pe plantatia aia a ta .... oriunde ar fi.
Din pacate varsta nu vine la pachet cu inteleciune si trecand pe langa faptul ca m-ai facut nesimtita pentru ca nu ai inteles mesajul meu, mesajul in care zici ce ai fi facut daca erai in locul Anei demonstreaza ca esti snowflake.
Snowflake nu e asociat cu tineretea ci cu intinsul mainii fara sa considere ca e nevoie sa dea ceva la schimb.
Am mentionat ca angajatii mei primesc aprobari pentru cererile de concediu pentru ca angajatii mei nu sunt prosti, stiu ce inseamna sa faci un program si ce ar insemna pentru companie si locul lor de munca daca s-ar trezi cu 2 saptamani inainte ca vor in concediu.
Ca idee , inainte sa depuna cererea scrisa, ma intreaba daca a cerut altcineva concediu in perioada respectiva. Daca e alta cerere depusa deja, schimba datele sau pastreaza data initiala daca eu zic ca o sa ma descurc cumva.
Comportament scarbos pentru ca am zis cum se practica programarile concediilor ? :lol:

Nu numai ca nu ai perceput corect mesajul meu dar ai ales sa ma insulti si sa o inveti pe Ana cum sa piarda un job pentru ca nu ti s-a parut acceptabil ca Ana sa depuna cererea mai devreme.
Like I said , gandire de snowflake!

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNoua_pe_site, on 16 decembrie 2022 - 08:01, said:

Snowflake nu e asociat cu tineretea ci cu intinsul mainii fara sa considere ca e nevoie sa dea ceva la schimb.
Like I said , gandire de snowflake!
Afaik. E gandire umana se cheama iron snowflake Posted Image Incearca sa nu mai vezi oamenii ca pe marfuri sau masinarii la dispozitia ta ca de aici pleaca toate impresiile gresite.

Edited by andreic, 16 December 2022 - 08:28.


#35
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010
Nu am cum sa-i vad ca pe marfuri pentru ca fara ei , nu as avea jobul. Si ei sunt constienti ca fara mine,sau alta persoana in pozitia mea, nu ar putea sa-si indeplineasca sarcinile. Lucram impreuna nu e fiecare cu mama ma-sii si nu ne pasa ce se intampla ca nu are cineva chef sa urmeze politica firmei.

Scoatem itm-ul si codul muncii la inaintare dar De politica firmei nu intreaba nimeni

#36
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

View PostNoua_pe_site, on 15 decembrie 2022 - 21:22, said:

Ce planificare domnul? Ana planifica unde se duce si dupa aia cere concediul de la conducere , unde e planificarea aici? Posted Image
Cererea aia e un kind reminder doar in conditiile in care i-a fost aprobata cererea initiala , doh
[/b]
well done , aici ai inteles cum se fac cererile de concediu care au sanse de aprobare



Aici o dai de garduri Posted Image
Are timp jucatorul de glezna sa gaseasca inlocuitor Anei in alea 5 zile sau nu? Ce pozitie ocupa Ana si cate persoane pot face treaba Anei fara sa puna firma si angajatii in pericol?

Logica ta e gresita din start Posted Image
Concediul de odihna se poate lua pe toata perioada anului dar daca accept varianta ta , Ana , o sa primeasca compensatie financiara pentru concediul pe care nu l-a luat DACA in decembrie am deja 3 angajati care au depus cererea de concediu si a fost aprobata cu o luna inainte sa se trezeasca Ana.

Nu e vorba ca nu ai chef ci ca nu vrei sa inchizi obloanele pentru ca ai aprobat deja 3 cereri si vin alti 5 ametiti care concediu in aceasi perioada de timp.
Nu e rea vointa , e neputinta dar ca sa pricepi logica mea trebuie sa ai cateva persoane in subordine

mda...m-am lamurit. nu intelegi un text la prima vedere si chiar daca intelegi esti pe troleala la greu.

View PostNoua_pe_site, on 16 decembrie 2022 - 08:01, said:

Comportament scarbos pentru ca am zis cum se practica programarile concediilor ? Posted Image


mai citeste codul muncii...poate ti se trezeste si neuronul responsabil cu logica

View PostNoua_pe_site, on 16 decembrie 2022 - 08:44, said:

Scoatem itm-ul si codul muncii la inaintare dar De politica firmei nu intreaba nimeni

codul muncii..ca lege organica face pipi cu bolta pe "politica" firmei....care firma,de altfel a acceptat sa respecte legile tarii la infiintare, inclusiv codul muncii.

ps: nu te mai obosi sa-mi dai replica, esti la ignore ca vad ca n-am cu cine. si cand n-am cu cine, prefer sa nu vad elucubratiile

Edited by VipeR85, 16 December 2022 - 16:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate