Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Refuzare concediu planificat si cerut in avans

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Salut!

Speța e simplă (e vorba de o cunoștință a mea, ce nu le prea are cu internetul, are alte arii de competență):

Ana (nume fals) lucrează la o instituție publică.
Anul trecut, in 2021, ea și-a făcut planificarea concediilor ...dar, când să își ia concediu în zilele alese pe planificare, deseori, șefu îi zice clar: ”nu, că nu avem personal suficient...văd eu când și cum își dau concediu, când voi putea ...”

Chestia e că, în acest fel, Ana deja a adunat 60 de zile de concediu de odihnă neluat - de cca 3 ani durează situația asta la departamentul lor!

Ea cere doar concediu planificat, cu cel puțin 2 săptămâni în avans !


Poate acel șef de departament să invoce, mereu, practic la infinit, scuza lipsei de personal pentru a nega (practic, în mod constant, ani la rând...) unui angajat, concediul planificat, prevalându-se de scuza lipsei de personal ?!

Cunoștințele mele de Codul Muncii sunt cam praf...dar parcă țin minte că uneori, seful poate nega concediul de odihnă, iar lipsa de personal era una din cauzele justificative.  Sau știu eu prost... ? Posted Image

În 2023, sunt toate șansele ca Ana să piardă definitiv vreo 30 de zile de concediu de odihnă, fiindcă am înțeles că zilele de concediu de odihnă neluat expiră în al doilea an când nu le iei, fiindcă este puțin probabil ca Dl. X, seful Anei, să îi dea zilele de concediu!

Ea lucrează în Sectorul 3, dar are domiciliul in Sectorul 1.  Unde se adresează pentru un eventual proces?  la care tribunal?  sau se duce la judecătorie?

Aș dori, de la cunoscători, susținerea cu argumente (cu articole pe lege) a răspunsului la această speță.

Mulțumesc!

Edited by pinguinul666, 14 December 2022 - 14:55.


#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
poate fi refuzat dar nu la infinit si nu pentru 1 an intreg. angajatul e OBLIGAT de ITM sa ia concediul anual. o discutie cu itm sigur rezolva partea asta, dar sa nu aduca probleme pe alta parte....

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Legea zice mai mult decat clar ca orice angajat are dreptul la minimum 20 de zile de concediu, din care in mod obligatoiru trebuie legate doua saptamani.
Totusi nu cred ca tre sa o plangem pa Ana cea cu nume fals pentru ca o duce mai mult decat bine daca dupa trei ani fara concediu inca lucreaza la acel loc de munca.
Daca exista motive reale si legale de a nu efectua concediul, acesta se poate compensa tot conform legii.
Dar ceva imi spune ca Ana cea cu nume fals nu-ti spune tot adevarul.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca vrei, poti.

ZI lu "Ana" sa-si ia si ea ceva excursii de pe la agentiile de turism, ca daca e la stat are tichete de vacanta - e musai.
Si cand ii zice seful ca nu se poate sa-i spuan si ea - nu pot seful ca am excurisa platita, nu pot sa o anulez.

Si se rezolva  sigur.

#5
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Dacă nu efectuează concediul pe anul 2021 până la 01.06.2023 se pierde. Șeful nu poate refuza la infinit acordarea concediului legal. Instanța competentă cu soluționarea litigiilor de muncă este tribunalul de la domiciliul/sediul reclamantului, în cazul vostru Tribunalul București.

Edited by exqusit_drunk, 14 December 2022 - 15:14.


#6
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,643
  • Înscris: 23.04.2007

 exqusit_drunk, on 14 decembrie 2022 - 15:13, said:

până la 01.06.2023
01.07.2023  ;)

#7
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Daca e la stat se poate adresa catre seful de deasupra sefului cu problema, sigur se rezolva intern ..nu se ajunge la proces

#8
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008
Legea obliga angajatul sa isi selecteze zilele de concediu in prealabil. Adica la sfarsit an ptr anul urmator sau cel tarziu inceput an, trebuie facuta o lista cu toate zilele de concediu ce urmeaza sa fie luate in anul respectiv si cand. Asa nici nu stiu cum mai poate fi vorba de a refuza sistematic o cerere de concediu.

Ce se intampla acolo cu strans 60 de zile in decurs a 3 ani e cel mai probabil ilegal.

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Sindicatul ce zice?

#10
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 abac, on 14 decembrie 2022 - 16:27, said:

Sindicatul ce zice?


Nu exista sindicat acolo ...se vorbea la un moment dat, dar nu s-a mai organizat.

INTREBARE SUPLIMENTARĂ --- pe lege, are voie șeful ierarhic (Dl. X) sau conducătorul instituției (de la vârful ierarhiei) să decreteze faptul că în luna cutare (e.g. luna ianuarie) nu se iau deloc concedii, că în această luna nu se va aproba nici o cerere (chiar planificată!) ... ?!

#11
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Concendiul planificat in prealabil, odata agreat de angajator si angajat nu se refuza de angajator decat in cazuri de forta majora. Are compania trecut in statut care sunt cazurile de forta majora.

Concediul de drept dar neplanificat poate fi refuzat dar nu mai tarziu de ultima zi a anului viitor (cu mentiunea ca depasirea anului curent se face pe baza de explicatii clare din partea angajatorului in limitele legii in viguare). Adica nu merge doar ca nu am vrut, sau sa iei tot concediul anul viitor.

Faptul ca si-a anulat plafinicarea fara chemare scria a transformat concediul in concediu de drept neplafinicat ce il poate lua punctual, daca compania dovedeste la ITM ca fara ea nu se poate, pana la 31 decembrie 2023 ( codul munci, articolul 146, aliniatul 3 actualizat in 2022). E o practica care se face in companiile de proasta calitate.


Concediu planificat se declara in anul anterior. Cererea aia de concediu cu 2 saptamani inainte nu este concediu planificat. Cu alte cuvinte pana la 31 decembrie 2022 ea trebuie sa planifice concediul pe 2023. (codul muncii articolul 148 aliniatul 1

Quote

(1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârşitul anului calendaristic pentru anul următor.
)

Nu poate avea legal concediu de 3 ani.

Edited by MooF2010, 14 December 2022 - 16:42.


#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Ah, pai fara sindicat nu poate sa faca gat pentru ca e eliminata rapid din jobul respectiv cunostinta. Nu exista loc mai periculos si mai de cacat la stat decat un loc unde nu exista sindicat. Nu ai decat o alegere: ciocul mic.

Se duce la ITM -> bye, bye job. Si 'competentele' alea pe care le are acum nu vor valora absolut nimic "daca nu le are cu internetul".

#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

 eiffel, on 14 decembrie 2022 - 15:10, said:

Daca vrei, poti.

ZI lu "Ana" sa-si ia si ea ceva excursii de pe la agentiile de turism, ca daca e la stat are tichete de vacanta - e musai.
Si cand ii zice seful ca nu se poate sa-i spuan si ea - nu pot seful ca am excurisa platita, nu pot sa o anulez.

Si se rezolva  sigur.

Firma poate despagubi avansurile/etc daca e cazul.

 abac, on 14 decembrie 2022 - 16:35, said:

Ah, pai fara sindicat nu poate sa faca gat pentru ca e eliminata rapid din jobul respectiv cunostinta. Nu exista loc mai periculos si mai de cacat la stat decat un loc unde nu exista sindicat. Nu ai decat o alegere: ciocul mic.

Se duce la ITM -> bye, bye job. Si 'competentele' alea pe care le are acum nu vor valora absolut nimic "daca nu le are cu internetul".


Cliseul asta l-am tot auzit in ultima vreme "daca zic ceva ma da afara" si e ceea ce a adus Romania unde e astazi. Daca nu suferim putin si nu luam atitudine, atmosfera va deveni in timp si mai sufocanta. Fiindca puterea lor vine din frica voastra. Adica viata ca sclav nu are sens.

Edited by MooF2010, 14 December 2022 - 16:50.


#14
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Vă mulțumesc la toți ...

precizare importantă - văd că se face referire la concediul neplanificat.

Eu vorbesc STRICT de cel planificat și aprobat in avans, pe acea fișă la final de an !

In 2021, decembrie, s-a făcut acea fișă...dar acum, in 2022, șeful ei se face că plouă, că nu poate să îi dea concediul planificat și aprobat pt căă... nu are suficient personal!

Faza asta ține de cca 3 ani (de aia a și acumulat așa multe zile, nu pentru că ar fi vreo workoholică).

Abia abia îi dă cu țârâita - o zi, două, dar la mare distanță în timp...și pe alea, cu chiu cu vai, cu scene etc. (deși mereu le cere cu minim 15 zile în avans și sunt planificate )!

 eiffel, on 14 decembrie 2022 - 15:10, said:

Daca vrei, poti.

ZI lu "Ana" sa-si ia si ea ceva excursii de pe la agentiile de turism, ca daca e la stat are tichete de vacanta - e musai.
Si cand ii zice seful ca nu se poate sa-i spuan si ea - nu pot seful ca am excurisa platita, nu pot sa o anulez.

Si se rezolva  sigur.

 eiffel, on 14 decembrie 2022 - 15:10, said:

Daca vrei, poti.

ZI lu "Ana" sa-si ia si ea ceva excursii de pe la agentiile de turism, ca daca e la stat are tichete de vacanta - e musai.
Si cand ii zice seful ca nu se poate sa-i spuan si ea - nu pot seful ca am excurisa platita, nu pot sa o anulez.

Si se rezolva  sigur.

Păi să zicem că face asta...și sefu refuză, în mod încăpățânat, să semneze concediul...acum ce ar face în situația asta ?!?

 greywolfact, on 14 decembrie 2022 - 16:11, said:

Legea obliga angajatul sa isi selecteze zilele de concediu in prealabil. Adica la sfarsit an ptr anul urmator sau cel tarziu inceput an, trebuie facuta o lista cu toate zilele de concediu ce urmeaza sa fie luate in anul respectiv si cand. Asa nici nu stiu cum mai poate fi vorba de a refuza sistematic o cerere de concediu.

Ce se intampla acolo cu strans 60 de zile in decurs a 3 ani e cel mai probabil ilegal.


Da...dar unde scrie ?!

Aici e un proces pe civil sau pe contencios?

la ce secție a Tribunalului se adresează cererea de chemare în instanță ?

 abac, on 14 decembrie 2022 - 16:35, said:

Ah, pai fara sindicat nu poate sa faca gat pentru ca e eliminata rapid din jobul respectiv cunostinta. Nu exista loc mai periculos si mai de cacat la stat decat un loc unde nu exista sindicat. Nu ai decat o alegere: ciocul mic.

Se duce la ITM -> bye, bye job. Si 'competentele' alea pe care le are acum nu vor valora absolut nimic "daca nu le are cu internetul".


De fapt, nu le are cu forumurile etc...

Este pricepută pe partea de office/ excel (finanțe) și ceva grafică

Edited by pinguinul666, 14 December 2022 - 16:56.


#15
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

 pinguinul666, on 14 decembrie 2022 - 16:59, said:

Vă mulțumesc la toți ...

precizare importantă - văd că se face referire la concediul neplanificat.

Eu vorbesc STRICT de cel planificat și aprobat in avans, pe acea fișă la final de an !

In 2021, decembrie, s-a făcut acea fișă...dar acum, in 2022, șeful ei se face că plouă, că nu poate să îi dea concediul planificat și aprobat pt căă... nu are suficient personal!




Aici apare buba.  Faptul ca lipseste chemarea din concediu de la seful ei si ea nu isi ia concediul planificat transforma acel concediu in concediu neplanificat. Si nu ai ce face in instanta ca se ajunge la vorba pe vorba.

La ITM.... din nou e obligatia angajatului sa respecte programarea in lipsa chemarii din concediu. Se duce sa le explice alora ca a incalcat codul muncii si acum sefu nu vrea sa fie flexibil? Aaaa daca ar merge la ITM toti angajatii si ar canta toti aceasi poezie, s-ar contura o nuanta.

Ce se poate face e sa se refuze anularea concediului fara chemare scrisa, pe viitor. Sa stea linistita ca nu va data afara.
In realitate concedierea e foarte dificila in Romania. Ce se poate in prostie in Romania e demisia prin prosteala angajatului, unde vine patronasul si baga o hartie pe repede inainte unde defapt e demisia si asa se transforma victima din concediat in demisionar.
Fantezii gen ca iti baga sefu n sarcini pe gat..... ce nu e fisa postului nu se executa. Fisa postului se schimba strict cu acordul angajatului.
Mutarea, daca nu este disciplinara conform legii se face strict cu acordul angajatului. Mutarea disciplinara e foarte clar definita in lege.

Si pana la urma toate cliseele alea cu "daca comentezi e rau" is strict pentru oamenii slabi.

Invatati legile ca o sa va fie bine. Cu un sef slab iti rezolvi familia pe 5 generatii, daca vorbim de stat atunci pe banii contribuabilor dar asta e alta mancare de peste. Cu un sef destept te va lasa in pace si isi va cauta alt prost.

Edited by MooF2010, 14 December 2022 - 17:42.


#16
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Merge la Tribunalul muncii ! Sectia Litigii de munca.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 pinguinul666, on 14 decembrie 2022 - 14:51, said:

Ana (nume fals) lucrează la o instituție publică.
Anul trecut, in 2021, ea și-a făcut planificarea concediilor ...dar, când să își ia concediu în zilele alese pe planificare, deseori, șefu îi zice clar: ”nu, că nu avem personal suficient...văd eu când și cum își dau concediu, când voi putea ...”
Planificarea in medical poate fi data peste cap cand cineva se imbolnaveste etc... si nu se poate cu presonal insuficient deci se cheama din concedii si se dau alta data.
Planificarea nu e o obligatie e un privilegiu la intelegere, obligatia e cu cele 30 zile.

Edited by andreic, 14 December 2022 - 19:58.


#18
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

 pinguinul666, on 14 decembrie 2022 - 14:51, said:


Ea cere doar concediu planificat, cu cel puțin 2 săptămâni în avans !

Nu stiu in ce domeniu lucreaza Ana dar daca Ana vine la mine sa ceara concediu si imi da numa' doua saptamani avans, Ana nu primeste concediu.
Ana , daca a observat practica asta deja de 3 ani , ar putea sa dea 2-3 luni avans. Face cerere de concediu , semnata , cu data inmanarii persoanei responsabile si cere x zile de concediu.

Asa procedeaza toti angajatii mei si primesc aprobarea cererilor de concediu fara nici o problema.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate