Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

MAC OS X pe un Acer Predator Helios 500

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Salutare!
Doresc ca sa imi instalez MAC OS X pe un Acer Predator HElios 500 cu procesor Intel i7 8750H CPU @ 2.20GHz   2.21 GHz 32 GM RAM, in paralel cu Windows 11.

Motivul? Lucrez in paralel si pe un Mac Book Pro, si de multe ori folosesc comenzile de Windows pe MAC si viceversa. Solutia cea mai simpla ar fi sa imi iau un iMac, stiu, dar in conditiile in care am un laptop inca destul de capabil, parca nu as da 2500 de euro pe un iMac.

Am mai avut la fel pe un laptop Toshiba in anii studentiei, dar acela si-a cam dat duhul si mai are si 10 ani vechime.

Am tot cautat turoriale, am gasit ceva idei, dar sunt un pic cam nepractice.

Any help counts!

Multam fain

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
vrei stabilitate, marci banu.. daca nu mergi pe burta cu hackintosh.
primul pas sa verifici compatibilitatea cu sistemul tau.

Edited by laffin, 14 December 2022 - 10:57.


#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Recomand un mac mini cu m1. Am avut si am hackintosh-uri in casa, sunt la ani lumina de orice mac real.

Asta pe care il am acum are wifi de la intel si merge destul de prost.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
O sa ai probleme cu:
GPU
Wifi
Compatibilitati.

si daca placa de baza nu e compatibila, nu ai facut nimic... compatibilitatile cu laptopuri sunt foarte rare spre deloc.

Eu am un PC (nu laptop) 100% compatibil cu MacOS, dar cand l-am facut am ales componentele exacte. Intre timp am si un Macbook Pro..

#5
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostLex404, on 14 decembrie 2022 - 14:05, said:

O sa ai probleme cu:
GPU
Wifi
Compatibilitati.

si daca placa de baza nu e compatibila, nu ai facut nimic... compatibilitatile cu laptopuri sunt foarte rare spre deloc.

Eu am un PC (nu laptop) 100% compatibil cu MacOS, dar cand l-am facut am ales componentele exacte. Intre timp am si un Macbook Pro..

Stiu de compatibilitate. Este compatibil. Am kext-urile... Am si Mac, dar problema e ca lucrez foarte mult pe ambele... si cand utilizez comenzile din scurtaturile tastelor, le mai incurc si e neplacut. Am mai avut pe un Toshiba si a mers perfect.. era tri boot WIndows 7, MAC OS X si Ubuntu Linux...
O sa vad cum se poarta si apoi ma mai gandesc... eventual imi vand Predatorul, dar am in el licente la soft-uri.. ceea ce iar e "distractie"...

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Si eu lucrez si pe Win si pe Mac, m-am obisnuit cu tastele.

Vezi ca pe win e ceva aplicatie care iti modifica pozitia Alt si Ctrl, daca te ajuta :)

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Incepi cu EFI și ghidul de aici
https://github.com/m...l-acer-predator

Apoi, vezi ghidul Dortania pentru laptopuri cu procesoare Cofee Lake
https://dortania.git...#starting-point

Va trebui sa generezi SMBIOS nou, ca să nu folosești serialul existent în EFI din primul link

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate