Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plafonare utilitati (gaze naturale + electricitate) - Resedinta vs domiciliu

- - - - -
  • Please log in to reply
412 replies to this topic

#37
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

View Postcaiuscorneliu, on 14 decembrie 2022 - 14:54, said:

Te înțeleg, am situație asemănătoare. Părinții mei stau într-un apartament unde sunt proprietar și titular contract energie. Acum, toate articolele din presă spun că la unul din locurile de consum voi avea plafon după ce fac acea declarație și că la celălalt voi plăti 1,3 lei/kwh. E sigur așa, sau voi plăti prețul din contract? Că dacă e așa nu e dracul așa negru. Dar dacă e prețul din contract se schimbă foaia.

pretul din contract

#38
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Atunci e jale. Singura soluție e rezilierea contractului și semnat altul de persoana care efectiv locuiește acolo.

#39
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
La mine e simplu, la casa de la tara iau boiler pe butelie Posted Image

Acum cativa ani aveam in plan sa iau centrala electrica si plita cu inductie + cuptor electric, apoi am revenit la ganduri mai ecofrendli - pompa de caldura, dupa, am luat in calcul centrala pe lemne ................ acum trec iar pe gaz la butelie..........poate cine stie pe viitor trec la carbune sau pacura sau ulei ars sau peturi in soba cine stie ce ne mai rezerva viitorul.

Bai, radem noi dar tare mie teama ca ne intoarcem la incalzirea apei in caldare ca pe vremea lu muma (asa ii zice in Oltenia lu a batrana)

Edited by TheWarrior, 14 December 2022 - 15:18.


#40
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postamadeus79, on 14 decembrie 2022 - 15:06, said:



pretul din contract
Fals. Va plati 1,3 lei/kwh

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Așa am înțeles și eu din articolele apărute azi în presă. Că în cel mai "negru" scenariu ajungi la 1,3 lei/kwh. Nu te mai încadrezi la plafoanele de 0,68 și 0,8. Naiba să-i ia, oricum.

Edited by caiuscorneliu, 14 December 2022 - 15:24.


#42
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpasilla, on 14 decembrie 2022 - 13:15, said:


Ala nu stie ce vorbeste.

Conform legii declaratia se face privind faptul că nu beneficiază de preț plafonat pentru un alt loc de consum. Asta inseamna ca toti clientii trebuie sa o depuna.
Poate da ANRE un ordin care sa modifice prostia asta.
Se pare ca ala stie ce vorbeste. Deci nu toata lumea trebuie sa depuna declaratii, desi e dubioasa rau declaratia aia.
Au aparut si declaratiile
https://economedia.r...ml#.Y5nNdaT8szY

Edited by dan1980_25, 14 December 2022 - 15:33.


#43
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcaiuscorneliu, on 14 decembrie 2022 - 15:23, said:

Așa am înțeles și eu din articolele apărute azi în presă
Doamne ajuta.

#44
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
https://e-nergia.ro/...uriri-statului/

La noi declaratia aia pe proprie raspundere insemna fizic inca jumatate de padure taiata, pt ca nici dracu nu are cum sa verifice, mai ales la una sa volum de munca, apoi in tara asta, sunt destui care nu sunt cu actele cum viseaza legea, ca sa nu mai zicem de chiriasi, care nu au utilitatile pe numele lor.

#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdan1980_25, on 14 decembrie 2022 - 15:24, said:

Se pare ca ala stie ce vorbeste. Deci nu toata lumea trebuie sa depuna declaratii.
De unde stie furnizorul ca pasilla nu beneficiaza de plafonare la alt loc de consum ?

Astia sunt tampiti, sau doar se prefac ?

Edited by pasilla, 14 December 2022 - 15:31.


#46
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
"clientul final casnic care are atât adresă de reședință, cât și adresă de domiciliu, poate beneficia de prețul plafonat la care se încadrează conform consumului lunar, fie la adresa de domiciliu, fie la adresa de reședință, pe baza unei declarații depuse la furnizorul de energie electrică, privind faptul că nu beneficiază de preț plafonat pentru un alt loc de consum."

Acum, îmi este mai clar din formularea de mai sus. Treaba cu declarația reședinței/domiciliului este pentru a te încadra la prețul plafonat conform consumului, adică pragurile de 0,68 și 0,8. Prețul de 1,3 e garantat oricum, indiferent de consum și numărul de locuri de consum. Ar fi bine să fie așa cum am înțeles :D

Edited by caiuscorneliu, 14 December 2022 - 15:32.


#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTheWarrior, on 14 decembrie 2022 - 15:11, said:

La mine e simplu, la casa de la tara iau boiler pe butelie Posted Image
Iti mai trebui lumanari si felinar, ca doar nu o sa stai pe intuneric.

View Postcaiuscorneliu, on 14 decembrie 2022 - 15:32, said:

Prețul de 1,3 e garantat oricum, indiferent de consum și numărul de locuri de consum. Ar fi bine să fie așa cum am înțeles Posted Image
Deocamdata asa e. Pretul din contract, sau maxim 1.3 lei/kWh.

View Postbogdan_o, on 14 decembrie 2022 - 12:31, said:

Problema apare cand in ambele locatii utilitatile sunt pe numele aceleiasi persoane.
Deci cautam soti/sotii care nu au contract de furnizare EE si mutam pe numele lor, pentru celelalte locatii pe care le avem :lol:

#48
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postpasilla, on 14 decembrie 2022 - 15:30, said:

De unde stie furnizorul ca pasilla nu beneficiaza de plafonare la alt loc de consum ?
"Platforma POSF a fost operaționalizată în 14 noiembrie 2022, pentru operatorii de reţele şi furnizorii de energie electrică şi de gaze naturale. Iar a ANRE a informat că deja 77 de furnizori de energie electrică, 57 furnizori de gaze naturale, 25 de operatori de reţea de energie electrică şi 31 de operatori de reţea de gaze naturale s-au înregistrat și că au fost încărcate în sistem 13,593 milioane de contracte de furnizare, 9,427 milioane de contracte de furnizare energie electrică și 4,165 milioane de contracte de furnizare gaze naturale."

Pai cam au datele tale.
In contracte sunt si cnp-uri si poze CI si tot ce mai vrei........si preferintele tale de consum.

Edited by TheWarrior, 14 December 2022 - 15:39.


#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTheWarrior, on 14 decembrie 2022 - 15:38, said:

Pai cam au datele tale.
Si atunci de ce mai cer declaratiile ?

#50
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View Postiladi, on 14 decembrie 2022 - 11:58, said:

Eu sunt curios cine va sta de Revelion sa citeasca si sa inregistreze 9 milioane de declaratii. Scrise Posted Image

Cum pana mea poate fi cineva ata de idiot?

Nu-nu, ca ANRE zice ca nu e necesar.
L-am auzit pe Zoltan Nagy-Bege, viceprim la ANRE la stiri, vorbea de parca exista o mare baza de date cu toti oamenii, din care reiese cine pe unde are contract si la ce adresa. Daca e operationala platforma aia, pot sa verifice, desi ma indoiesc.
Deja firmele din energie incearca sa vada daca se pot trimite declaratiile alea online, ca sa nu trebuie sa se prezinte 9 milioane de oameni la ghisee saptamana viitoare.

Edited by cumparator, 14 December 2022 - 15:44.


#51
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postpasilla, on 14 decembrie 2022 - 15:39, said:

Si atunci de ce mai cer declaratiile ?
Probabil cei cu mai multe case sa zica la care adresa le plafoneaza pretul iar cei mai multi copii sau nu stiu ce aparate medicale sa le plafoneze si lor.
Ca altfel trebuie doar sa mai faca un aditional cu baietii care au facut softul si sa mai dea 2 click-uri sa iti vada daca vor si varful de consum la nu stiu ce ora.

#52
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
In concluzie chiriasii ce vor bifa pe declaratia aia?

#53
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Furnizorii știu ce locuri de consum are o persoană. Mie în cont la EON îmi apar locurile de consum, despre ce vorbim? Ce nu știu ei este unde vrei aplicate plafoanele de 0,68 și 0,8 și cer rahatul ăsta de declarație. Probabil, dacă nu depui nimic îți bagă tariful de 1,3 la toate, să te învețe minte. Nu știu și dacă o persoană are mai multe locuri de consum la furnizori diferiți, aici sigur n-au habar.

Edited by caiuscorneliu, 14 December 2022 - 15:50.


#54
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

View Postdan1980_25, on 14 decembrie 2022 - 15:19, said:

Fals. Va plati 1,3 lei/kwh

1.3 este pret plafonat.
ANRE menţionează că, în cazul clienţilor finali casnici, preţul final plafonat se aplică doar la locurile de consum de domiciliu/reşedinţă,

View Postdan1980_25, on 14 decembrie 2022 - 15:48, said:

In concluzie chiriasii ce vor bifa pe declaratia aia?

daca au contractul pe numele lor bifeaza Resedinta (daca au flotant) sau Domiciliu (daca au CI pe adresa respectiva)

daca nu au contractul pe numele lor, depind de proprietar .. daca le ofera sau nu aceasta facilitate ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate