Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Plafonare utilitati (gaze naturale + electricitate) - Resedinta vs domiciliu

- - - - -
  • Please log in to reply
412 replies to this topic

#1
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Ieri a aparut ordonanta care va restrictiona plafonarea pretului la utilitati doar la o singura locuinta: "Resedinta" sau "Domiciliu"

Aveti mai multe detalii despre procedura ?

Se va plati pretul din contract sau pretul maxim stabilit prin ordonanta? (electricitate: 1.3 RON/kwh + gaz: 0.31 RON/kwh)

Edited by amadeus79, 14 December 2022 - 10:40.


#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Restrictia apare doar pentru electricitate. Daca nu trimiti acea declaratie la furnizor, se va plati pretul din contract. Daca o trimiti si pretul din contract este mai mic, tot pretul din contract. Nu inteleg cum se va proceda cu chiriasii.

#3
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 mannick, on 14 decembrie 2022 - 10:50, said:

Restrictia apare doar pentru electricitate. Daca nu trimiti acea declaratie la furnizor, se va plati pretul din contract. Daca o trimiti si pretul din contract este mai mic, tot pretul din contract. Nu inteleg cum se va proceda cu chiriasii.

Nu e vorba doar de chiriasi ... o situatie mai simpla: parintii nostri, daca locuiesc intr-un apartament care este pe numele nostru, ce facem ?

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,806
  • Înscris: 14.10.2008
La curent sunt pe Hidroelectrica. Acelasi pret indiferent de consum.

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 amadeus79, on 14 decembrie 2022 - 10:58, said:


Nu e vorba doar de chiriasi ... o situatie mai simpla: parintii nostri, daca locuiesc intr-un apartament care este pe numele nostru, ce facem ?
regreti mai multe.
legal nu ai ce face, o sa alegeti o locatie unde va fi plafonat, dincolo veti plati cel putin dublu cat vine acuma, daca nu triplu.

e o imbecilitate de lege, adica la resedinta nu locuiesc tot oameni?
chiar daca ar fi a mea, care-i problema, ah ca nu castoga unii cat vor...

 Neaceasca85, on 14 decembrie 2022 - 11:00, said:

La curent sunt pe Hidroelectrica. Acelasi pret indiferent de consum.
si la mine in sat e unu cu firma, da aproape moca la 2000 de oameni, pret derizoriu...

#6
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 mannick, on 14 decembrie 2022 - 10:50, said:

Restrictia apare doar pentru electricitate. Daca nu trimiti acea declaratie la furnizor, se va plati pretul din contract. Daca o trimiti si pretul din contract este mai mic, tot pretul din contract. Nu inteleg cum se va proceda cu chiriasii.
Aici e "smenul"aia care inchiriaza, fac bani ,nu vor mai fi subventionati de popor.

#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 florinellll, on 14 decembrie 2022 - 11:24, said:

Aici e "smenul"aia care inchiriaza, fac bani ,nu vor mai fi subventionati de popor.
aia care inchiriaza nu plateste factura e tot in capul aluia care da 40% din salar pe chirie.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Cica legea are buba - https://adevarul.ro/...nu-2227564.html

Trebuie sa depunem toti cereri la furnizori...

#9
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 12.03.2010
La inceput am crezut ca e o gluma (sau vreun proiect timpit, cum sint multe) cind si cum a trecut prostia asta de Parlament (care e fundamentarea, ca sint proprietari care consuma mai mult mutindu-se dintr-o locuinta in alta pina la pragul subventionat???)? Daca omul are mai multe locuinte, alea sau sint goale (nu consuma) sau au chiriasi sau oameni in ele, care ce fac, platesc default pretul maxim? Astia ce vor, sa nu mai stea lumea in chirie, sau sa nu-si mai ia alte locuinte ?

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 29.04.2008
Eu sunt curios cine va sta de Revelion sa citeasca si sa inregistreze 9 milioane de declaratii. Scrise Posted Image

Cum pana mea poate fi cineva ata de idiot?

#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 hellmarvel, on 14 decembrie 2022 - 11:52, said:

cind si cum a trecut prostia asta de Parlament

ca toate prostiile, trec prin OG/OUG nu prin vot plebiscit.... oricum coalitia are majoritate si face ce vrea, dar asa o da in capul cabinetului Ciuca.
da las ca-i bun, romanul stie sa indure multe.

 iladi, on 14 decembrie 2022 - 11:58, said:

Cum pana mea poate fi cineva ata de idiot?
e idioata treaba si daca s-ar fi facut alegerea automatizat, dar ca sa-ti raspund la intrebare, nu vad ce ti se pare asa complicat? in 15 secunde ai citit, tu oricum figurezi in baza lor de date cu o adresa doua trei, ei citesc din cerere doar numele tau, te identifica si aleg locatia care zici. Nu e ca si cum ai da o declaratie la pOlitie despre un incident, unde dai detalii. E posibil sa faca cereri tip ca sa fie usor de urmarit sau chiar electronic, prin pdf.

oricum o prostie mare

#12
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Stati putin ca nu inteleg care e faza….  Adevarat nu m am mai uitat la stiri de saptamani bune. Mi e efectiv scarba….

Cazul meu: maica mea sta singura in casa care este pe numele meu ( sunt proprietar) inclusiv contractele la utilitati ( gaze , curent , apa etc). Eu stau cu nevasta in casa ei unde la fel toate sunt pe numele ei. Adresa din buletin o am unde sta maica mea. Fara flotant fara resedinta. Ce vor astia sa mai faca?

#13
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022

 hellmarvel, on 14 decembrie 2022 - 11:52, said:

La inceput am crezut ca e o gluma (sau vreun proiect timpit, cum sint multe) cind si cum a trecut prostia asta de Parlament (care e fundamentarea, ca sint proprietari care consuma mai mult mutindu-se dintr-o locuinta in alta pina la pragul subventionat???)?
Proiectul e foarte bun. E o masura sociala, iar masurile sociale trebuie sa se aplice la cei mai saraci, nu la cei mai bogati, ca altfel n-ar mai fi masura sociala.

 hellmarvel, on 14 decembrie 2022 - 11:52, said:

Daca omul are mai multe locuinte, alea sau sint goale (nu consuma) sau au chiriasi sau oameni in ele, care ce fac, platesc default pretul maxim? Astia ce vor, sa nu mai stea lumea in chirie, sau sa nu-si mai ia alte locuinte ?
Daca are mai multe locuinte nu trebuie sa primeasca ajutor social.
Daca are locuinte cu care face afaceri, atunci plateste costul de a face afaceri.
Ideal ar fi ca statul sa isi doreasca ca fiecare familie sa aiba propria locuinta si chiar sa incurajeze asta prin masurile luate.

 eolianu, on 14 decembrie 2022 - 12:15, said:

Cazul meu: maica mea sta singura in casa care este pe numele meu ( sunt proprietar) inclusiv contractele la utilitati ( gaze , curent , apa etc). Eu stau cu nevasta in casa ei unde la fel toate sunt pe numele ei. Adresa din buletin o am unde sta maica mea. Fara flotant fara resedinta. Ce vor astia sa mai faca?
Nimic in cazul tau.
Ei vor sa limiteze acordarea de ajutoare sociale catre cei bogati care n-au nevoie de ajutoare sociale.
Acum ca sunt unii care isi trec averile pe numele parintilor, sau invers parintii care isi trec averile pe numele copilului ca sa fie la adapost averea cand vor fi prinsi cu smecheriile, atunci sa plateasca comisionul de "spalare a banilor" prin a plati preturile de pe piata la energie.
Se fac multe smecherii in domeniul asta al detinerii de locuinte, totul cu scop de fraudare a sistemului.

#14
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

 odastramosilor, on 14 decembrie 2022 - 12:04, said:

dar ca sa-ti raspund la intrebare, nu vad ce ti se pare asa complicat? in 15 secunde ai citit, tu oricum figurezi in baza lor de date cu o adresa doua trei, ei citesc din cerere doar numele tau, te identifica si aleg locatia care zici. Nu e ca si cum ai da o declaratie la pOlitie despre un incident, unde dai detalii. E posibil sa faca cereri tip ca sa fie usor de urmarit sau chiar electronic, prin pdf.

Si daca am doua locatii cu doi furnizori diferiti si fac la ambii solicitare de pret subventionat? Cine verifica incrucisat daca acu e vorba ca trebuie sa depun o declaratie, probabil scrisa de mana si scanata - daca am noroc si nu ma cheama personal, De craciun, la sediu.
Si chestia cu procesatul a 9 milioane de cereri pana la 1 ianuarie e rizibiala, suntem in 14.decembrie de maine tara se cam inchide pana dupa Boboteaza si astia viseaza cai verzi pe pereti.
Citesc declaratia unui senator in articolul la care se face referire mai sus, ala din Adevarul.
Asta e "destept tare" dar involuntar confirma ca cei care au dat ordonanta sunt mai prosti decat norma.
„Toată discuția pe tema anumitor aspecte din ordonanță a fost făcută după adoptarea ei."
Bv baieti, scrieti ce vreti in legi ca restul isi vor sparge capetele ca sa rezolve rahaturile generate de voi.
Apoi, continua cu aplomb "Am concluzionat că ține de legislația secundară rezolvarea unor situații punctuale: chiriași, succesiuni și ce ați mai spus. ANRE este responsabil. Ei pot reglementa asta, prin ordin al președintelui”.
Gata, s-a rezolvat, nu e treaba lor, pot pleca in concediu. ANRE ul sa rezolve! Ba, esti prost?! ANRE ul care nu a reusit in nush cati ani sa anunte ca se liberalizeaza piata?!

Si mi plac termenele fanteziste: la 1 ianuarie gata, toata lumea in ordine sa fie. Si ala cu barba sura si cel cu ....
Eu nu am mai primit factura de la Hidroelectrica din aprilie, asta dupa ce mai asteptasem vreo 8 luni si inainte! Intr-un an jumate am avut 4 facturi de plata, variind intre 200 si 1200 de lei, fiind cu indexi declarati la zi.
Sa i muta cainii!

#15
cipri2006

cipri2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 19.10.2006
Pana la urma ce trebuie sa facem? Indiferent ca avem sau nu mai multe locuri de consum trebuie sa depunem declaratie pe propria raspundere pana la 01 ianuarie ca sa beneficiem de plafonare? Sau mai asteptam sa vedem ce decizii mai iau astia? Timpul trece, mult nu mai avem pana la 01.01.2023.

Edited by cipri2006, 14 December 2022 - 12:26.


#16
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Cred ca sunt multe elemente in ceata, dar unul sper sa fie sigur: indiferent daca se depune sau nu declaratia, indiferent daca este necesara sau nu, pretul maxim este de 1,30 lei. Nu-i asa? A fost un articol in Adevarul acum cateva zile care era eronat, a mai aparut unul astazi care este (putin mai) corect. Ambele cu titluri alarmante, bineinteles.

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

 georgs, on 14 decembrie 2022 - 12:22, said:


Proiectul e foarte bun. E o masura sociala, iar masurile sociale trebuie sa se aplice la cei mai saraci, nu la cei mai bogati, ca altfel n-ar mai fi masura sociala.

Daca are mai multe locuinte nu trebuie sa primeasca ajutor social.

Ciudat cum unii scriu 2 fraze succesive in care a doua o contrazice pe prima.
Daca are mai multe locuinte inchiriate, facturile le plateste chiriasul adica ala sarac

#18
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 gelublabla, on 14 decembrie 2022 - 12:22, said:




Gata, s-a rezolvat, nu e treaba lor, pot pleca in concediu. ANRE ul sa rezolve! Ba, esti prost?! ANRE ul care nu a reusit in nush cati ani sa anunte ca se liberalizeaza piata?!



ANRE poate face un registru
Adică ia fiecare cetățean și îl trece cu adresa unică acolo. Și furnizorii pot verifica printr-o simplă interogare daca acel cetățean a declarat acolo sau nu

Cred că trebuie angajați mai mulți oameni la.anre și mărite salariile sa înființeze acest registru

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate