Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Xpenology - DDNS (duckdns) nu se mai conecteaza

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cibu23

cibu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 06.04.2011
Va salut,
De cateva saptamani am o problema si nu gasesc absolut nimic pe net care sa ma ajute.
Am un workstation pe care l-am convertit in NAS (acasa), am instalat Xpenology si ruleaza DSM 6.1.  Am net de la Digi cu ip dinamic, asa ca pentru acces extern am facut DDNS prin DuckDNS.
Pe partea de device-uri de retea - am doar un Router Xiaomi AX3600. Nu am ONT de la Digi (in casa intra direct un fir cu RJ45, nu e interfata de fibra).

Totul a mers grozav pana acum cateva saptamani cand abonamentul de la Digi a fost trecut pe "Popular" din standard. De atunci hostname-ul meu de DuckDns nu mai merge, nu se mai conecteaza la NAS.
Nu sunt sigur ca trecerea mentionata mai sus e motivul pentru care nu mai functioneaza, dar perioada in care a picat coincide cu perioada in care am facut schimbarea.

Am incercat absolut orice pentru a rezolva problema:
- Porturile 5000/5001 sunt deschise din Router (mentionez ca nu am facut nici o schimbare la config routerului pana sa se "strice totul", pur si simplu intr-o zi DDNS hostname-ul meu a inceput sa dea "Could Not Connect" de fiecare data cand incercam sa intru pe interfata de DSM);
- Am sters domeniul DuckDns impreuna cu Token, creat unul nou si setat in NAS- la fel, cannot connect;
- Am incercat un alt domeniu si alt serviciu de DDNS de la NO IP- aceeasi problema.
- Am sunat la Digi sa vad daca nu cumva s-a adaugat un device intre mine si ei, ceva care sa faca Double Nat - mi s-a confirmat ca nu e asta;
- Resetat router, testat cu si fara porturi deschise- aceeasi problema.

Aici m-am blocat.

NAS-ul are acces la internet fiindca download station descarca torrente.
Pe LAN merge impecabil.

Pe partea de teste, daca incerc sa imi verific pe siteuri de tip Port Checker daca am deschise porturile 5000/5001 - apare ca nu sunt deschise. In schimb portul 80 apare ca fiind deschis (singurul care apare asa).

Aveti idee ce altceva pot incerca pentru a reusi sa ma conectez din nou la NAS din afara retelei?  Este posibil ca tipul de abonament sa imi afecteze in vreun fel porturile? Eu am inteles ca este doar o modificare comerciala, nimic fizic/tehnic.

Deja sunt exasperat de ore intregi cautand pe net o rezolvare si nu am gasit un topic pe google care sa semene cu problema mea... asa ca sper ca este cineva care are o idee legata de cum as putea sa il fac sa mearga....

Va multumesc!

#2
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
in contul digi ar trebui sa ai optiunea sa-ti configurezi un domeniu .go.ro si se ocupa digi sa ti-l mapeze la IP-ul alocat la domeniul pe care ti-l alegi.

#3
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
In primul rand trebuie sa confirmi ca nu ai fost inclus in pool-ul de clienti CGNAT .
Abia dupa ce confirmi ca IP-ul de WAN este public are sens sa cauti alte cauze posibile . DNS-ul dinamic nativ RDS ( subdomeniu .go.ro ) intr-adevar ar fi o optiune pt. ca nu depinde de vreun update trimis de vreun echipament de-al tau ci se schimba ori de cate ori se reinitializeaza sesiune PPPoE de catre router-ul tau .

#4
cibu23

cibu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 06.04.2011
Băieți ați avut dreptate, am configurat din contul meu Digi DNS dinamic și a mers. Nu pot sa cred ca asta a fost tot... Am pierdut atâtea nopți resetand orice îmi trecea prin minte ca să îl fac meargă hahaha. Multumesc mult pentru ajutor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate