Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

PETROM

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Să vadă cârcotașii care spun c-am dat petromul gratis austriecilor ce bine conducea statul român această companie.
Citat din aducerile aminte ale licuriciului vremii ,,Doar in perioada 1998-2000 datoriile Petrom ajunseseră la 10.303 miliarde lei iar guvernul le-a sters si le-a trecut la datoria publică. Până in 2004, datoriile societătii atinseseră din nou o valoare foarte mare – aproximativ 30.000 miliarde lei,,
https://adevarul.ro/...jBjJSfKpjNFI-tM
menționez că azi petromul are în conturi jumătate din valoarea lui pe BVB

Edited by EMPP, 13 December 2022 - 15:58.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bine.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Friskey, on 13 decembrie 2022 - 16:07, said:

Bine.
Am scris ca tot prostu să priceapă.

o acțiune azi este 0,46 lei

#4
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
La privatizare Petrom era compania mai mare decat OMV. In mod normal Petrom trebuia sa cumpere OMV si nu OMV Petrom.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
1/2 din cap bursiera snp e cash
capitalizarea  bursieră 26 mld lei
cash 13 mld lei
AZI

Edited by EMPP, 13 December 2022 - 16:23.


#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Instructiuni neclare... cumparam de la rompetrol si boicotam austriecii?
Da?
Da

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Matrix40, on 13 decembrie 2022 - 16:14, said:

La privatizare Petrom era compania mai mare decat OMV. In mod normal Petrom trebuia sa cumpere OMV si nu OMV Petrom.
ai citit ce gaură de zeci de miliarde făcea?în 3 ani 30 miliarde de lei

#8
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Nu cumpar si nu am nicio legatura cu companiile austriece, deci nu am ce boicota.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
era mai mare avea 50000 de angajați

 Matrix40, on 13 decembrie 2022 - 16:19, said:

Nu cumpar si nu am nicio legatura cu companiile austriece, deci nu am ce boicota.
aici nu-i vorba de boicot.ai citit ceva ce n-am înțeles ce-am scris eu?

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 Matrix40, on 13 decembrie 2022 - 16:14, said:

La privatizare Petrom era compania mai mare decat OMV. In mod normal Petrom trebuia sa cumpere OMV si nu OMV Petrom.
aiurea. in mod normal compania cu bani o cumpara pe aia fara bani, nu conteaza care-i mai mare. cu ce sa fi cumparat petrom omv-ul, cand ei n-aveau niciun sfant, ba dimpotriva, erau plini de datorii? ca datoriile alea erau facute tocmai de guvernantii nostri, ca sa scada valoarea si sa o vanda mai repede altora contra unui comision substantial, e alta discutie. guvernantii aia tot ai nostri sunt, ca noi i-am ales…

#11
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Problema e ca Romania a fost incapabila sa isi asigure securitatea energetica. Ceea ce tine de securitatea nationala NU trebuia privatizat. In vremuri de criza acest lucru se vede foarte usor ....

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 victor29cr, on 13 decembrie 2022 - 16:17, said:

Instructiuni neclare... cumparam de la rompetrol si boicotam austriecii?
Da?
Da
nu.cumperi acțiuni

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,822
  • Înscris: 01.11.2005

 born2lose, on 13 decembrie 2022 - 16:21, said:

guvernantii aia tot ai nostri sunt, ca noi i-am ales…
pentru o galeata de plastic, un kil de zahar si o sticla de ulei...
deci daca o luam asa, poporul a vandut rompetrolul...

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Petrom a fost falimentată intenționat.
Joac-o pe asta

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 don_King, on 13 decembrie 2022 - 16:22, said:

Problema e ca Romania a fost incapabila sa isi asigure securitatea energetica. Ceea ce tine de securitatea nationala NU trebuia privatizat. In vremuri de criza acest lucru se vede foarte usor ....
omv avea 6000 de angajați iar petromul 50000

#16
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Parca-mi amintesc ca Petrom s-a privatizat prin metoda MEBO. Proletarii angajati au preluat firma si au dus-o pe cele mai inalte culmi, pana s-a ales praful.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

 don_King, on 13 decembrie 2022 - 16:22, said:

Problema e ca Romania a fost incapabila sa isi asigure securitatea energetica. Ceea ce tine de securitatea nationala NU trebuia privatizat.
Daca investea statul... dar unde a facut si-a batut de fapt joc. Nu poti sa nu privatizezi daca nu ai de gand ca stat sa faci sa mearga productiv... e nonsens.

Edited by andreic, 13 December 2022 - 16:28.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 EMPP, on 13 decembrie 2022 - 15:57, said:

Să vadă cârcotașii care spun c-am dat petromul gratis austriecilor ce bine conducea statul român această companie.
Citat din aducerile aminte ale licuriciului vremii ,,Doar in perioada 1998-2000 datoriile Petrom ajunseseră la 10.303 miliarde lei iar guvernul le-a sters si le-a trecut la datoria publică. Până in 2004, datoriile societătii atinseseră din nou o valoare foarte mare – aproximativ 30.000 miliarde lei,,
https://adevarul.ro/...jBjJSfKpjNFI-tM
menționez că azi petromul are în conturi jumătate din valoarea lui pe BVB

Fain articolul ala, n-am ce zice. Si chiar Nastase Adrian si-a gasit sa comenteze, in 2022, el, artizanul manariilor facute cu Petrom.
Ce este foarte interesant este faptul ca aceste campanii mediatice, nu numai cu privire la Petrom, ci si la majoritatea companiilor privatizate dubios, au inceput aproape la comanda, sub atenta supraveghere a guvernantilor care nu precupeteau nici un efort de a arunca fumigenele cu cat sunt de neproductive si cat sunt de energofage si nerentabile companiile in cauza. S-a ajuns la situatia in care prostanul de rand, adica majoritatea populatiei, inghitind toate hapurile si minciunile aruncate in media a ajuns sa rasufle usurat, ba chiar bucurandu-se de faptul ca luminatii conducatori au reusit sa scape de balast, pasandu-l "strainilor", adica investitorilor, aducand bani la buget. Atat la bugetul national cat mai ales la bugetul personal.
Chestia cu datoriile este interesanta prin faptul ca guvernul paseaza, guvernul centrreaza si tot guvernul marcheaza. Acele datorii au fost scoase din burta ca sa para nerentabila afacerea.
Interesant ca sinucigasul Nastase, un recidivisr sadea, puscarias notoriu, cu o gramada de bube inca neeradicate si-a gasit sa vina sa dea lectii taman acum. Romanii au memoria foarte scurta, ba chiar n-au deloc.Au uitat mult prea repede ce poama era fostul premier.
Am mai spus-o si o repet, indemnul la boicot este o actiune absolut cretina care nu va avea nici o utilitate. Iarasi s-a umflat tarata in noi si in loc sa cautam si sa gasim adevaratii vinovati care misuna printre noi, ne dam de ceasul mortii. Si fiti siguri ca pe austrieci nici in cur nu-i doare de "boicotul" romanesc. Declaratiile din presa ale diversilor reprezentanti de firme austriece fac parte din tertipurile diplomatice pe care ar fi trebuit sa la stapaneasca "expertii" romani. Da' de unde nu-i, vorba aia, stiti voi care.
Uite, unul dintre vinovati apare singur, este chiar Nastase, care in loc sa stea chitit, iese la interval.

Ma intreb de ce oare nu s-au boicotat Olanda si Germania cand s-au opus Romaniei?
Daca nu era Austria acum, era alta tara, fiti pe pace. Ca motivele sunt puerile, corect, Dar de asta exista cohorte de politicieni, ca sa faca lobby unde trebuie si sa elimine aceste motivatii. Dar ce sa faci, ghinion, noi avem decat dobitoci, hoti dovediti (cu duiumul) in conducerea tarii. Si rezultatul este asta pe care-l vedem. Parca suntem blestemati, de 33 de ani situatia este neschimbata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate