Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Masina spațioasă de familie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
JonnyCage18900

JonnyCage18900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.11.2022
Salutare, ce mașină spațioasă de familie (5 persoane) îmi recomandați, exclus monovolum,buget maxim 10 0000€.
O mașină cu intretinere ieftina și doar pe benzina sa reziste și la GPL, exclus Dacia. Mulțumesc.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Renault Clio Estate 0.9tce, VW golf 6 variant 1.6mpi, Renault Megane 3 Estate 1.6 16v. Alte motorizari cu injectie multi punct nu-mi vin in minte acum. Eventual ceva japoneza sau coreana de 1.6 , 1.8 sau 2.0 aspirat. Cele cu injectie directa au instalatia gpl mai scumpa si merg tot timpul si cu benzina pe langa gpl.

Edited by TruculMagic, 13 December 2022 - 10:14.


#3
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.06.2012
De cate topic-uri ai nevoie?Skoda Octavia.

#4
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Să vrei maşină spaţioasă şi să excluzi monovolum e un pic straniu. "Spaţios" înseamnă şi spaţiu pe verticală, un break nu îţi oferă asta.
În fine... alegerea ta, banii tăi. Subscriu la ce spune TruculMagic, aş merge pe un Golf 6.

#5
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 26.05.2022
Octavia 3. Totusi orice masina normala ai alege va fi destul de dificil/inconfortabil sa duci mereu 5 persoane daca toti sunt adulti. Pentru 5 adulti, nimic nu bate un MPV (Sharan, C4 Grand, etc...).

#6
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Kia Sportage.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai toate benzinarele "rezista" si la GPL Posted Image

Daca excluzi monovolumele nu mai raman decat crossovere si SUV-uri dar bugetul e cam mititel pentru asa ceva
Poate doar un SUV compact cum ar fi Honda CR-V se aproprie cat de cat de pretentiile tale
Mai raman break-urile
Aici cred ca o Kia Ceed Sportswagon se incadreaza

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 04.10.2007

 JonnyCage18900, on 13 decembrie 2022 - 09:24, said:

exclus Dacia.
Dacia pute? sau?

Duster-ul ti se potriveste cel mai bine...

#9
JonnyCage18900

JonnyCage18900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.11.2022

 mirel3003, on 13 decembrie 2022 - 12:37, said:


Dacia pute? sau?

Duster-ul ti se potriveste cel mai bine...

Nu îmi confera siguranță cu 2 copii. Dacia exclus. Știu ieftina piese ieftin2 și cam atâta. Dar siguranță nu. Iar siguranță e pe primul loc.

#10
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

https://m.olx.ro/d/o...le-IDgh9Qj.html

#11
JonnyCage18900

JonnyCage18900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.11.2022

 Masutatsu-Oyama, on 13 decembrie 2022 - 15:05, said:

OSU Sosai! E prea buna pt tata Cage.

#12
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

 JonnyCage18900, on 13 decembrie 2022 - 09:24, said:

Salutare, ce mașină spațioasă de familie (5 persoane) îmi recomandați, exclus monovolum,buget maxim 10 0000€.
O mașină cu intretinere ieftina și doar pe benzina sa reziste și la GPL, exclus Dacia. Mulțumesc.
masina cu intretinere ieftina la 100 000 euro nu prea exsista.Probabil ai vrut sa pui 10 000euro si ai mai scapat un 0.In general masinile pe benzina rezista si la instalatii LPG fara probleme,chiar daca sint speculatii ca se arde garnitura de chiulasa in timp,e vrajeala,darcu conditia sa fie instalate in service-uri autorizate,nu la oricine crede ca poate instala asa ceva.Totusi iti recomand calduros sa te orientezi pe masini care au instalatii LPG de fabrica,alea sint mult mai resistente si au anduranta mult mai mare fata de aftermarket.In general Opelul face casa buna cu instalatiile lpg ,cu intretinerea sa zicem ietina .Din proprie experienta,iti pot spune ca am avut un Opel vectra A din 91 adus din Olanda cu instalatie de fabrica LPG Koltec Necam,si efectiv nu a avut moarte instalatia aia de gaz.Nici macar filtrul  din plamnul de gaz nu a fost nevoie sa-l schimb,asa cum se schimba in ziua de azi la firmele astea : Landi Renzo,Tomaseto,BRC.Astia care au astfel de instalatii de gaz la un interval de 1 maxim 2 ani schimba filtrul din plaman.Eu la koltecul ala niciodata n-am schimbat nimic,iar cand ma duceam sa-mi faca cel mai mic reglaj,fugeau toti de koltec ca dracu de tamaie,nici nu voiau sa auda,pt ca era prea complexa instalatia pt ei.
Tot ce vreau sa-ti spun este sa alegi instalatie de fabrica,alea sint mult mai bine optimizate si mai rezistente in timp.Alegerea mea pt asa ceva este Opel.

#13
JonnyCage18900

JonnyCage18900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.11.2022

 EL-Presidente, on 13 decembrie 2022 - 18:00, said:


masina cu intretinere ieftina la 100 000 euro nu prea exsista.Probabil ai vrut sa pui 10 000euro si ai mai scapat un 0.In general masinile pe benzina rezista si la instalatii LPG fara probleme,chiar daca sint speculatii ca se arde garnitura de chiulasa in timp,e vrajeala,darcu conditia sa fie instalate in service-uri autorizate,nu la oricine crede ca poate instala asa ceva.Totusi iti recomand calduros sa te orientezi pe masini care au instalatii LPG de fabrica,alea sint mult mai resistente si au anduranta mult mai mare fata de aftermarket.In general Opelul face casa buna cu instalatiile lpg ,cu intretinerea sa zicem ietina .Din proprie experienta,iti pot spune ca am avut un Opel vectra A din 91 adus din Olanda cu instalatie de fabrica LPG Koltec Necam,si efectiv nu a avut moarte instalatia aia de gaz.Nici macar filtrul  din plamnul de gaz nu a fost nevoie sa-l schimb,asa cum se schimba in ziua de azi la firmele astea : Landi Renzo,Tomaseto,BRC.Astia care au astfel de instalatii de gaz la un interval de 1 maxim 2 ani schimba filtrul din plaman.Eu la koltecul ala niciodata n-am schimbat nimic,iar cand ma duceam sa-mi faca cel mai mic reglaj,fugeau toti de koltec ca dracu de tamaie,nici nu voiau sa auda,pt ca era prea complexa instalatia pt ei.
Tot ce vreau sa-ti spun este sa alegi instalatie de fabrica,alea sint mult mai bine optimizate si mai rezistente in timp.Alegerea mea pt asa ceva este Opel.
Am greșit cu un 0, era vorba de 10 000€, Opel Vectra B am avut și eu, 10 ani a mers pe GPL nici o problema, foarte reușite mașini, nu știu cum sunt cele din ziua de azi, dar știu ca piesele sunt ieftine, ceva mai bun decât un Logan ca și calitate. Eu am momentan o Kia dar vreau sa o vând e veche din 2006 și să cumpăr o mașină mai noua.

#14
blanaru_mihai

blanaru_mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.01.2008
Salutare. Ce varsta au copiii, stau in scaunele, inaltatoare? Cauta o masina cu scaune individuale in spate. Ofera-le un confort, la fel cum vrei sa ai si tu. Eu vin de pe un VW Touran, am trecut pe Grand Scenic 3 si , sincer, bazai dupa un Espace. Motoare pe benzina gasesti, dar faci compromisul consumului. Cu GPL ai limitari prin parcari la moll, etc. Nu am avut, nu ma pot pronunta. Dar daca te gandesti si la confortul copiilor, cauta un monovolum. Masinile prezentate, on spate pe mijloc au prelungire de la consola fata. Este foarte incomod ptr cineva sa mearga pe scaunul din mijloc.

#15
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 JonnyCage18900, on 13 decembrie 2022 - 16:44, said:

OSU Sosai!

sho-ge, Sosai: hei-ka ko(u)hai! Osu!

 JonnyCage18900, on 13 decembrie 2022 - 16:44, said:

E prea buna pt tata Cage.


am incercat o opinie… 🙂

Edited by Masutatsu-Oyama, 13 December 2022 - 20:10.


#16
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 JonnyCage18900, on 13 decembrie 2022 - 13:23, said:

Nu îmi confera siguranță cu 2 copii. Dacia exclus. Știu ieftina piese ieftin2 și cam atâta. Dar siguranță nu. Iar siguranță e pe primul loc.
SIGURANTA O "CONFERA" SOFERUL

#17
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Fiat Doblo

#18
JonnyCage18900

JonnyCage18900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.11.2022

 blanaru_mihai, on 13 decembrie 2022 - 18:45, said:

Salutare. Ce varsta au copiii, stau in scaunele, inaltatoare? Cauta o masina cu scaune individuale in spate. Ofera-le un confort, la fel cum vrei sa ai si tu. Eu vin de pe un VW Touran, am trecut pe Grand Scenic 3 si , sincer, bazai dupa un Espace. Motoare pe benzina gasesti, dar faci compromisul consumului. Cu GPL ai limitari prin parcari la moll, etc. Nu am avut, nu ma pot pronunta. Dar daca te gandesti si la confortul copiilor, cauta un monovolum. Masinile prezentate, on spate pe mijloc au prelungire de la consola fata. Este foarte incomod ptr cineva sa mearga pe scaunul din mijloc.

Salut, copii sunt mici 3 ani amândoi, monovolumul nu îl iau în calcul datorita faptului ca nici mie nici soției nu ne plac "microbuzele". Dar îți mulțumesc de opinie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate