Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Despagubire in urma unei inundatii

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019
Buna seara,

Cine trebuie sa completeze urmatoarele documente (atasate mai jos) dupa ce vecinul care m-a inundat si e asigurat a fost deja despagubit de firma? Am trimis adeverinta de la asociatie prin email si mi s-a raspuns cu:

"Anexam prezentei Cererea de despagubire pentru a fi completata de proprietarul locuintei avariate.
Atasat regasiti si Declaratia Acord cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal pe care este necesar sa o completati."

Ma baga in ceata partea cu "posesor al politei cu numarul" si "Contractant/Asigurat (persoana care contracteaza asigurarea)". Trebuie sa iau legatura cu vecinul asigurat sa completeze sau completez cu datele mele?

Apoi vecinul care m-a inundat vrea sa-i comunic suma care mi se ofera. E necesar sa-si dea acordul sau poate refuza suma (care e destul de bunicica si as evita sa-i dau suma reala pentru ca au fost niste animozitati si inundatia s-a produs in circumstante suspecte)?

Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  1.png   258.07K   49 downloads
  • Attached File  2.png   239.25K   45 downloads


#2
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 09.08.2006
Vecinul asigurat trebuie sa o completeze, daca asigurarea lui acopera daune produse tertilor.

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
In mod normal ar fi trebuit sa fii si tu asigurat(a) si nu mai aveai nicio bataie de cap.
Daca vecinul nu ar fi fost asigurat, ce faceai?

#4
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019

 liviu_np, on 12 decembrie 2022 - 19:43, said:

In mod normal ar fi trebuit sa fii si tu asigurat(a) si nu mai aveai nicio bataie de cap.
Daca vecinul nu ar fi fost asigurat, ce faceai?

Nu vad ce legatura are asta cu intrebarea mea.

#5
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Firma de asigurari ti-a oferit suma tie, nu vecinului. Indiferent daca stie sau nu ce suma primesti, nu poate face nimic in privinta asta. Ca opinie personala, nu stiu de ce-l intereseaza, cata vreme conflictul e stins.
In clipa in care accepti suma, e de la sine inteles ca nu mai ai nici o pretentie nici de la vecin, nici de la asiguratorul lui.

LE. Dupa cum arata formularul, vecinul trebuie sa completeze tot, inclusiv IBAN-ul tau si suma. Si numai daca are clauza de raspundere civila fata de terti.

Edited by Don_Costica, 12 December 2022 - 20:06.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tu nu ai nici o legatura contractuala cu Asiguratorul. Nu e treaba ta. Despagubirea sta in sarcina celui care a produs paguba. Cum o face, iarasi nu e treaba ta.
Asiguratul completeaza si semneaza acel formular.

Edited by pasilla, 12 December 2022 - 20:10.


#7
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019

 Don_Costica, on 12 decembrie 2022 - 19:58, said:

Firma de asigurari ti-a oferit suma tie, nu vecinului. Indiferent daca stie sau nu ce suma primesti, nu poate face nimic in privinta asta. Ca opinie personala, nu stiu de ce-l intereseaza, cata vreme conflictul e stins.
In clipa in care accepti suma, e de la sine inteles ca nu mai ai nici o pretentie nici de la vecin, nici de la asiguratorul lui.

LE. Dupa cum arata formularul, vecinul trebuie sa completeze tot, inclusiv IBAN-ul tau si suma. Si numai daca are clauza de raspundere civila fata de terti.

Pai si daca refuza sa semneze? Sau poate contesta suma pe motiv ca nu a produs paguba de banii astia?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In mod normal, el se ocupa de reparat ce a distrus. Pe baza facturii isi recupereaza banii.
Daca sunt alte intelegeri, atunci astea se fac cu acordul Asiguratorului.

Nu iese ce trebuie, atunci pagubitul apeleaza la instanta de judecata.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
Mi-am verificat asigurarea de la Allianz. Desi am bifat o clauza suplimentara, e asigurat doar apartamentul meu in cazul unei inundatii (provocate de mine sau vecini). Ca sa fie despagubiti si ei cred ca trebuie incheiata alta asigurare - despagubire terti/raspundere civila. Vecinul initiatorului de care are?

Edited by __Dan__, 12 December 2022 - 22:18.


#10
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022
Formularul ala pare a fi pentru situatia in care tu erai asigurat si intervenea evenimentul asigurat si faceai cerere catre asigurator sa iti plateasca daunele pentru evenimentul asigurat.
Ori din ce spui tu rezulta ca tu nu esti asigurat, deci n-ai ce cerere de plata sa faci din moment ce nu esti asigurat.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ok. Si ce cauta pe acolo numele Omniasig ?

#12
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 iridescence, on 12 decembrie 2022 - 19:51, said:

Nu vad ce legatura are asta cu intrebarea mea.
Daca tu si nici vecinul nu era asigurat umblai prin tribunale pentru recuperarea prejudiciului.
Daca tu erai asigurat iar vecinul nu, atunci nu aveai treaba.Asigurarea ta iti platea totul.
Mai sunt si cazuri in care asigurarea vecinului nu acopera daunele tretilor. Sunt putine, dar sunt.

#13
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Asigurarile de locuinte sunt de doua feluri: obligatorii, pe care nu le face nimeni, si facultative, care se fac numai impreuna cu cele obligatorii. Aici vorbim de o asigurare facultativa a cetateanului care a provocat potopul.
Asigurarea asta poate fi simpla, adica acopera doar daunele suferite de asigurat sau sa includa raspundere civila si sa acopere si daunele produse de asigurat altora. Daca e de primul tip, firma de asigurari nu se va uita la tine, iar paguba ti-o vei scoate prin intelegere cu vecinul sau la judecatorie. Daca e de tipul al doilea, te vor despagubi in limita sumei stabilite in contractul de asigurare, fara ca vecinul sa se poata impotrivi (si de ce ar face-o, ca doar de aia si-a facut asigurare cu RC?).

#14
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019

 georgs, on 12 decembrie 2022 - 22:31, said:

Formularul ala pare a fi pentru situatia in care tu erai asigurat si intervenea evenimentul asigurat si faceai cerere catre asigurator sa iti plateasca daunele pentru evenimentul asigurat.
Ori din ce spui tu rezulta ca tu nu esti asigurat, deci n-ai ce cerere de plata sa faci din moment ce nu esti asigurat.

Nu stiu, mie mi l-a trimis pe email cu suma oferita si mi-a zis ce am citat la inceput. Din email reiese ca eu trebuie sa completez pentru ca eu sunt proprietarul locuintei avariate, dar se pare ca a fost o gresire de exprimare... cu toate ca nu inteleg de ce mi le-a trimis mie.

 __Dan__, on 12 decembrie 2022 - 22:11, said:

Mi-am verificat asigurarea de la Allianz. Desi am bifat o clauza suplimentara, e asigurat doar apartamentul meu in cazul unei inundatii (provocate de mine sau vecini). Ca sa fie despagubiti si ei cred ca trebuie incheiata alta asigurare - despagubire terti/raspundere civila. Vecinul initiatorului de care are?

 Don_Costica, on 12 decembrie 2022 - 23:50, said:

Asigurarile de locuinte sunt de doua feluri: obligatorii, pe care nu le face nimeni, si facultative, care se fac numai impreuna cu cele obligatorii. Aici vorbim de o asigurare facultativa a cetateanului care a provocat potopul.
Asigurarea asta poate fi simpla, adica acopera doar daunele suferite de asigurat sau sa includa raspundere civila si sa acopere si daunele produse de asigurat altora. Daca e de primul tip, firma de asigurari nu se va uita la tine, iar paguba ti-o vei scoate prin intelegere cu vecinul sau la judecatorie. Daca e de tipul al doilea, te vor despagubi in limita sumei stabilite in contractul de asigurare, fara ca vecinul sa se poata impotrivi (si de ce ar face-o, ca doar de aia si-a facut asigurare cu RC?).

Este facultativa cu raspundere civila fata de terti.

Edited by iridescence, 13 December 2022 - 08:34.


#15
flrn_stnc

flrn_stnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.04.2013
Eu cred ca pagubitul trebuie sa completeze.Acum cateva zile am avut un accident auto in care am fost pagubitul. Dupa constatare s a deschis dosar de daune,am cerut reparatie in regie proprie, si dupa ce am fost de acord cu suma oferita de asigurator am primit o cerere asemanatoare plus acord date. Completat ,foto,trimis pe whatsapp,astept banii in cont.Intreaba totusi la asigurator,poate au gresit cererea(posesor?)

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,363
  • Înscris: 28.10.2018

 iridescence, on 12 decembrie 2022 - 20:44, said:

Pai si daca refuza sa semneze? Sau poate contesta suma pe motiv ca nu a produs paguba de banii astia?

Il dai in judecata.

#17
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 flrn_stnc, on 13 decembrie 2022 - 13:04, said:

Eu cred ca pagubitul trebuie sa completeze.Acum cateva zile am avut un accident auto in care am fost pagubitul. Dupa constatare s a deschis dosar de daune,am cerut reparatie in regie proprie, si dupa ce am fost de acord cu suma oferita de asigurator am primit o cerere asemanatoare plus acord date. Completat ,foto,trimis pe whatsapp,astept banii in cont.Intreaba totusi la asigurator,poate au gresit cererea(posesor?)

La auto e altfel. Pagubitul intra in relatie cu asiguratorul vinovatului prin intermediul amiabilei (care se face numai daca ambii au RCA valabil) sau prin Anexa 2 de la politie.
In cazul de fata, vinovatul are RCA, pagubitul nu are asigurare deloc, politia n-are competenta, asa ca relatia pagubitului cu asiguratorul se face fie prin intermediul vinovatului, fie prin judecatorie.
Civilizat ar fi ca vinovatul sa se ocupe de toate demersurile, mai ales daca e vorba de o despagubire in bani.
Ce mi se pare interesant e ca suma trebuie scrisa de trei ori pe aceeasi pagina in formularul respectiv.

#18
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022

 iridescence, on 13 decembrie 2022 - 08:34, said:

Nu stiu, mie mi l-a trimis pe email cu suma oferita si mi-a zis ce am citat la inceput. Din email reiese ca eu trebuie sa completez pentru ca eu sunt proprietarul locuintei avariate, dar se pare ca a fost o gresire de exprimare... cu toate ca nu inteleg de ce mi le-a trimis mie.
Tu cum ai intrat in contact cu firma si ce ai discutat cu ea inainte de a primi formularul?
E posibil sa fi inteles ca tu esti clientul lor si vrei despagubiri de la ei?

 flrn_stnc, on 13 decembrie 2022 - 13:04, said:

Eu cred ca pagubitul trebuie sa completeze.Acum cateva zile am avut un accident auto in care am fost pagubitul.
RCA e alta treaba, alta procedura, n-are legatura cu celelalte asigurari.

 Don_Costica, on 13 decembrie 2022 - 13:15, said:

Ce mi se pare interesant e ca suma trebuie scrisa de trei ori pe aceeasi pagina in formularul respectiv.
Asa sunt formularele pana si la RCA cand ceri regie proprie. Sunt extrem de repetitive. Birocratia ne omoara.
Dar si daca mergi pe varianta cu cedarii catre un service, tot formularele alea sunt, doar ca tu nu le vezi niciodata ca le completeaza serviceul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate