Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Obligație întreținere minori

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.09.2010
Bună ziua, datorita teatrului jucat de soție, am ordin de protecție fata de ea, nu și fata de copii.  Menționez ca nu am lovit-o, nu am făcut scandal, nu am venit în stare de ebrietate. Soția m-a evacuat pentru ca nu are unde sa stea mama ei. În ordinul de protecție emis pt. 6 luni se menționează sa plătesc intretinere minorilor (am doi). In cuanum de 1/3 din veniturile mele lunare. Însă soția pana acum,ii trimitea bani mamei sale care, pana acum, a fost plecata în străinătate. Când nu avea bani, amaneta de prin casa bijuterii. Eu am și handicap, și lucrez, și sunt scutit de plata impozitului pe salariu, plus o mica pensie de vreo 200 de lei. Cum se calculează treimea din salariu? Cu impozit sau fără? Adică cât înseamnă 1/3, se scade din venit impozitul care ar trebui sa fie reținut de către stat, dar de care sunt scutit? As putea se plătesc în produse? Dacă voi putea sa plătesc în produse pentru copii, sa platesc gradinita, eventual sa plătesc curentul, gazul, apa, gunoiul, etc, ( în continuare îmi vin online pe aplicație sumele de plata).  și știu ca copiii vor beneficia de ele, atunci nu mai stau sa calculez, poate chiar sa depaseasca. Însă întra aceste cheltuieli cu plata utilitatilor la întreținerea minorilor? Cu produsele e mai greu, fiindcă nu am voie sa ma apropii de locuință, sa aduc cumpărăturile în fata ușii, poate prin cineva care sa le aducă. Minorii sunt încă mici, nu pot răspunde singuri la telefon, soția nu a cerut ordin de protecție fata de ei, însă, când vedeam sa ii vad și sa-i scot în oraș, ea ma filma de la geam. Menționez ca soția ma chema sa-i vad, fiindcă băiețelul striga tata pana răgușea.  Dacă ii dau bani, ea ii va trimite mamei ei ( oricum cred ca deja ea s-a instalat în locul meu). Cu plata gradinitei, e și ea o problema, e oarecum o problema și nu întotdeauna da chitanta, chiar dacă o plătesc, nu pot dovedi acest lucru. Alta întrebare, ea trebuie sa ma dea în judecata ca sa-i virez banii? Nu mi-a dat un cont unde sa ii depun si nu stiu unde anume. Sau vine la serviciu la mine cu acel ordin de protecție și se ocupa firma de asta? As dori sa evit acest lucru, chiar nu vreau sa ma fac de ras, fiindcă știu ca nu am greșit cu nimic.

Edited by vasidaniel, 12 December 2022 - 10:42.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica cum se calculează treimea din salariu?
Inseamna 1/3 din banii pe care ii iei in mana - venit net

Cu privire la bani - nu e treaba ta ce face sotia (fosta) cu ei
Poate sa le dea foc ... poate sa-i doneze bisericii sau poate pur si simplu sa-i arunce
Datoria ta este doar sa dai banii
In rest - nu te priveste

Edited by Naijax, 12 December 2022 - 10:44.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Te inseli. Banii nu sunt pentru fosta, banii sunt pentru copii, deci ar trebui sa ii foloseasca pentru copii. Evident ca trebuie demonstrat ca nu ii foloseste pentru copii.

@initiator, poti stabili si plata in natura dar trebuie sa te intelegi cu ea. Daca nu se poate amiabil, la notar, singura solutie este prin proces civil. Cel mai sigur este sa apelezi la un avocat specializat ca sa iti spuna clar ce posibilitati de rezolcare ai.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai stii cat de complicat e sa demonstrezi ca banii se folosesc pentru intretinerea copiilor ?
Trebuie martori, probe, acte ... nu este chiar asa de simplu

Cu privire la plata in natura - daca nu se ajunge la o intelegere intre parinti = doar printr-o decizie a instantei se ajunge acolo

#5
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.09.2010

 Naijax, on 12 decembrie 2022 - 10:42, said:

Cum adica cum se calculează treimea din salariu?
Inseamna 1/3 din banii pe care ii iei in mana - venit net

Cu privire la bani - nu e treaba ta ce face sotia (fosta) cu ei
Poate sa le dea foc ... poate sa-i doneze bisericii sau poate pur si simplu sa-i arunce
Datoria ta este doar sa dai banii
In rest - nu te priveste

Tocmai asta vreau sa zic, scutirea de impozit e pentru ca sunt bolnav, am grad de handicap, de asta e făcută acea scutire, ca de banii ăștia "sa ma caut de sanatate", sa ma folosesc eu de ei, nu ar trebui luați la calculul treimii și sa-i dau la alții, ca tot pe mana soacrei ajung. Oricum nu mor copiii de foame , ori cu acei bani, ori fărăei, însă știu ca nu vor beneficia copiii de ei.

#6
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,477
  • Înscris: 04.12.2003
Cuantumul întreţinerii
Art. 529.

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

Modalităţile de executare
Art. 530. -

(1) Obligaţia de întreţinere se execută în natură, prin asigurarea celor necesare traiului şi, după caz, a cheltuielilor pentru educare, învăţătură şi pregătire profesională.

(2) Dacă obligaţia de întreţinere nu se execută de bunăvoie, în natură, instanţa de tutelă dispune executarea ei prin plata unei pensii de întreţinere, stabilită în bani.

(3) Pensia de întreţinere se poate stabili sub forma unei sume fixe sau într-o cotă procentuală din venitul net lunar al celui care datorează întreţinere.
Art. 525.

(2) Cu toate acestea, în cazul în care părinţii n-ar putea presta întreţinerea fără a-şi primejdui propria lor existenţă, instanţa de tutelă poate încuviinţa ca întreţinerea să se asigure prin valorificarea bunurilor pe care acesta le are, cu excepţia celor de strictă necesitate.

https://lege5.ro/Gra...2-12#p-56648403

Edited by geos, 12 December 2022 - 11:11.


#7
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.09.2010
Referitor la dovezi, am poze de pe telefonul soției, în care ea ii spune mamei ei ca, fiindcă momentan nu are bani, va amaneta ceva și ii va trimite . Plus câteva  poze cu câteva  chitanțe de la amanet, pe care le-am găsit prin casa sau mașina,  făcute în diverse perioade de timp. Nu știu cât e de legala chestia asta cu fotografiatul convorbirii soției cu maica-sa, însă am facut-o pentru binele copiilor, nu se poate ca eu sa muncesc pana m-am îmbolnăvit și ea sa ia de la gura copiilor

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai ce treaba are amanetatul cu pensia alimentara ?

Nici una

Dimpotriva - e ceva care se poate fi folosit in instata de fosta
Adica poate spune in instanta ;
- Am fost nevoita sa amanetez pentru ca n-am avut de mancare pentru copii

Uita de "dovada" aia

#9
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.09.2010
Pai soția ii spunea mamei ei, ca se duce sa amaneteze ceva ca să ii trimită bani soacrei , nu zicea ca amaneteaza ca nu au copii de mâncare, ci ca , dacă are nevoie de bani mama ei, se duce sa amaneteza și ii trimite bani, fiindcă momentan nu are Cash, fiindcă probabil i-a mai trimis și înainte

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
mai bine sterge pozele alea, nu te mai lauda cu ele ca poti sa-ti iei si puscarie pentru violarea corespondentei.

ca sfat personal, daca imi permiti, tu fii de buna-credinta. cere-i un cont si transfera-i 1/3 din veniturile tale nete pentru copii si gata, e treaba ei sa se descurce cu facturile si celelalte nevoi ale copiilor. doar nu o tine acum copiii flamanzi sa-i dea banii tai lu ma-sa.

Edited by laffin, 12 December 2022 - 11:27.


#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Treaba ta e sa dai banii ...

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Dupa cum scrii, cred ca a fost un divort care s-a terminat foarte urat

Intelege ca aia nu e dovada

Am un cumnat care l-a depasit chiar si pe "marele" Tariceanu la numarul de casatorii
Stii cate conspiratii a putut produce obiectul dintre urechile lui ?
Stii cat timp a pierdut prin instante incercand sa demonstreze chestii imaginate doar de mintea lui ?
Stii cati bani a pierdut ?
A platit la avocati de s-a lecuit pe vecie

Asta e ... ai divortat ... nu esti nici primul nici ultimul
Plateste banii aia si nu mai cauta acul in carul cu fan

#13
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
O sa declare ca a amanetat ceva ca sa cumpere mancare la copii si din ce a mai ramas i-a trimis si maica-sii, cu titlu de imprumut! Cam asa trebuie sa gandesti. Nu te poti folosi de pozele de care spui pe motiv de violarea corespondentei.

#14
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.09.2010
Apropos de violarea corespondentei, soțiile când prezintă în instanta convorbiri ale soților cu alte persoane de alte sex ,mesaje, apeluri, etc, atunci nu se mai considera violarea corespondentei? Pai altfel cum a aflat ca o inseala, dacă nu s-a uitat în telefonul lui? Eventual l-a și inregistrat/fotografiat mesajele. Sau la femei e permis, și la barbati nu? Am precizat în ce circumstanțe am făcut aceste poze, fiindcă copii nu beneficiau de bani. I-am lăsat odată niște bani, sa aiba in casa, m-am internat la spital, și când am venit acasă, soția se plângea unei persoane ca eu sunt în spital și nu are cu cine sa lase copiii in casa ca ea sa se poate duce în oraș sa-i trimită mamei ei "imprumut" 50 euro. Poza și atunci. Acum ce trebuia, copiii sa nu mănânce nimic, pana ma întorceam eu acasă? Eram în spital, i-am lăsat niște bani, pt nevoile casei, și ea ce făcea, dădea la alții?

#15
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Incearca sa te detasezi si sa judeci la rece. Esti prea orbit de frustrarile acumulate ca sa poti vedea clar. Te va juca pe degete daca te arunci orbeste la bataie. Calmeaza-te!

#16
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.09.2010
Naijax, procesul e pe rol nu am avut încă vreo înfățișare, și treaba cu "chestia" dintre urechi ale cumnatului tau care spui tu ca își imagina, e normal sa spui asa ceva, e vorba de sora ta, e normal sa-i aperi interesul,  nu mi se aplica. El poate îsi imagina, eu am dovezi, poze în care soția ii spune soacrei ca amaneteaza ceva sa-i trimită bani, alta în care spune ca nu are cu cine sa lase copii sa se ducă în oraș sa-i depună bani. Chiar nu-mi imaginez nimic. De asta femeile câștiga întotdeauna, e ca in bancul acela in care sotul isi surprinde sotia cu altul, si ea ii spune ca nu e adevarat: tu crezi ce vezi sau ce spun eu? Cam asa faci și tu.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ce sora mai ...

Am zis cumnat
Sora lui e sotia mea
Nu e vorba de sora mea

In alta dezordine de idei ... femeile castiga intotdeaune pentru ca barbatii sunt niste imbecili
Desigur - nu este valabil si pentru tine
Vorbesc de al meu cumnat

#18
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.09.2010
A scris geo ceva spicuim din lege , citez "
(1) Obligația de întreținere se execută în natură, prin asigurarea celor necesare traiului și, după caz, a cheltuielilor pentru educare, învățătură și pregătire profesională.

(2) Dacă obligația de întreținere nu se execută de bunăvoie, în natură, instanța de tutelă dispune executarea ei prin plata unei pensii de întreținere, stabilită în bani."
Cheltuielile cu facturile la curent, apa, caldura, gunoi, ele îmi apar în aplicație. Daca le plătesc ele se considera a si întreținerea copiilor? Menționez ca eu nu mai locuiesc acolo, asa, ca dacă le plătesc, e pentru ei, nu pentru mine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate