Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Igor Bergler

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salut

Ati citit cartile acestui autor roman? Nu sunt rele, dar mi se pare ca e un copy/paste masiv al stilului lui Dan Brown. Pana si "specializarea" personajului principal se apropie foarte mult de al personajului lui Brown. Doar mie mi se pare aceasta similitudine frapanta?
Mi se pare ca a vazut ca "merge" stilul asta si trage puternic in zona. Pana si reclamele la cati se aseamana f mult cu cele ale lui Brown.
Ca si comparatie (poate putin fortata) mi se pare ceva in genul Sven Hassel cu imitatorul Swen Hasel, carti care aparusera la inceputul anilor 90.

#2
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
doar Biblia pierduta si Testamentul lui Abraham... si da, ai dreptate este o copie evidenta a lui Dan Brown.

#3
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Am incercat sa citesc cate ceva din curiozitate, pentru ca am fost colegi de liceu. Asa este, foarte multe similaritati cu Dan Brown, dar sa nu uitam ca si cel din urma a avut niste procese cu unii si altii pentru plagiat :)

#4
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Posted image  Posted image  Posted image  ''huuuooo Jeorjel Zimion Posted image !  Posted image  restul e parfum de iarnă! Trăiască adevăratul ''Gaudeamus'' Posted image

#5
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Am citit cartile lui Igor Bergler dar si ale lui Dan Brown. Singura chestie comuna intre cei doi autori este faptul ca actiunile au un numitor comun, religia si un personaj sarmant (parerea mea). Igor este mult mai documentat (de multe ori prea documentat). Pana atunci, relaxati-va cu ce a facut autorul la Targul de carte Gaudeamus :) https://stirileprotv...lfabetilor.html

#6
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Nu am zis ca ii copiaza cartile, ci ca ii copiaza stilul! E cu totul altceva. E ca si cum ai scrie o carte cu James Bond dar pe care il numesti Gugu Ionita, in rest actiunea fiind asemanatoare si spui ca e o cu totul altceva!
Insa pana si la stil e o diferenta: parca la Brown scrierea curge mai fluid (aici e posibil sa fie si o oarecare contributie a traducatorilor); la al nostru autor, are momente in care parca simt ca se poticneste in scriere...

#7
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Posted image Posted image  Atât Igor Bergler cât și Dan Brown vor să obțină profit/resurse financiare Posted image , pentru ei scrisul e o afacere Posted image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 13 December 2022 - 16:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate