Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Voiam este si corect si incorect

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Confuzia provine din faptul ca avem un intrus in limba romana, verbul a voi, care pare-se ca a venit pe filiera slava desi dex il da ca avand posibila aceeasi origine lui a vrea , anume volere. Indiferent de cine l-a adus in limba e clar un lucru, suna nasol, e o exprimare de evitat.
Eu voiesc sa... !
Cine se exprima asa ?. Nimeni, chiar nimeni, pe cine ati auzit sa se exprime asa ?
Deci avem 2 verbe care inseamna acelasi lucru, au si fonetica similara si se bat cap in cap.

De ce apar situatiile neplacute in care unii atentioneaza cum ca vezi ca corect este voiam ? Inainte de a ne pronunta ce este corect mai intai sa clarificam anume, corect gramatical sau corect in context. Corect gramatical (strict, dupa reguli de dex) este voiam.
Dar corect in context nu este voiam ! Nu are cum sa fie. De ce ? Pentru ca vorbitorul, nu imperfectul lui a voi il urmareste . De ce ? Pentru ca vorbitorul nu il foloseste pe a voi ca sa doreasca sa-l obtina pe voiam. Deci, trebuie sa fie alt imperfect. Atunci care ? Vream este, acesta e de fapt cel urmarit de vorbitor. Dar e o alta problema, vream este foarte rar folosit, incepe sa dispara din limba, se inscrie la arhaisme deja. Tendinta este de a fi inlocuit cu vroiam , asta cu bunavointa stimabililor mai sus mentionati.

Aceastea sunt perechile in vorbire (forma curenta in anul Domnului 2023):
Vreau sa.. cu a sa forma la trecut Vroiam sa... .
Voiam sa... face pereche cu prezentul Voiesc sa...
Deci daca auziti pe cineva exprimandu-se cu voiesc sa (mult succes aici) atunci sa il recomandati pe voiam ca fiind forma corecta in exprimarea la trecut.

Edited by Mohombi, 12 December 2022 - 01:51.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Voiam este forma singular imperfect trecut a verbului a vrea.
Asa e ea fara r.
Daca nu-ti place folosesti doream sau am vrut.

Edited by loock, 12 December 2022 - 02:03.


#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Asa si? N-am inteles ce vrei sa spui din poliloghia insirata pe juma` de pagina. Se folosesc ambele variante in exprimarea de zi cu zi.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 loock, on 12 decembrie 2022 - 02:01, said:

Voiam este forma singular imperfect trecut a verbului a vrea.
Corect este asa:

A voi:
eu voiam
tu voiai
el/ea voia
noi voiam
voi voiați
ei/ele voiau

A vrea:
eu vream
tu vreai
el/ea vrea
noi vream
voi vreați
ei/ele vreau

Sunt verbe diferite si nu sunt hibride. Vroiam nu exista in dex-ul oficial. Exista mai demult o referinta falsa scrisa de un habarnist in varianta online dar cred ca pana in zilele noastre s-a corectat, insa atat Dex cat si DOOM oficiale nu includ aceste forme hibride ce n-au treaba cu limba romana.

Edited by andreic, 12 December 2022 - 09:05.


#5
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006
Nu reușesc să înțeleg ce anume este în neregulă cu forma ”vroiam”. Foarte multe persoane o folosesc și pare a fi naturală.

 andreic, on 12 decembrie 2022 - 08:59, said:

noi vream
voi vreați
ei/ele vreau

Scuza-ma, dar nu mă pot abține din râs. Cine dracu vorbește așa astăzi?

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Vroiam e forma corecta, asa stiu eu din scoala.

Quote

Eu voiesc sa... !
Cine se exprima asa ?. Nimeni, chiar nimeni, pe cine ati auzit sa se exprime asa ?

Pariez ca as auzi aceste cuvinte la cei ce asculta Guta/ Salam ....

Edited by sirgoofy, 12 December 2022 - 11:23.


#7
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,619
  • Înscris: 01.10.2010
nu exista "vroiam" in limba romana.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Atunci eu sunt manelistu Posted Image

#9
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

 loock, on 12 decembrie 2022 - 02:01, said:

Voiam este forma singular imperfect trecut a verbului a vrea.
De aici vine problema daca ai fi inteles ceva din ce am scris. Lumea crede ca imperfectul lui a vrea este voiam dar nu este acesta. Adevaratul imperfect nu mai este folosit, nimeni nu se mai exprima cu acel imperfect. Limba evolueaza, aia e, nazistilor gramaticali.

 rim80, on 12 decembrie 2022 - 06:48, said:

N-am inteles ce vrei sa spui din poliloghia
Foarte bine, intoarce-te la salivat pe Instagram.

Edited by Mohombi, 12 December 2022 - 19:31.


#10
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 05.03.2009

 Mohombi, on 12 decembrie 2022 - 01:46, said:

Deci avem 2 verbe care inseamna acelasi lucru, au si fonetica similara si se bat cap in cap.
Înseamnă același lucru și se bat cap în cap? „Înseamnă același lucru” = sinonime. „Se bat cap în cap” = antonime. Nu pot fi și sinonime și antonime, simultan.

 Mohombi, on 12 decembrie 2022 - 01:46, said:

... corect gramatical sau corect in context. Corect gramatical (strict, dupa reguli de dex) este voiam.
Dar corect in context nu este voiam !
Poți alege să vorbești corect sau incorect, nu te oprește nimeni. Dar nu poți justifica incorectitudinea căutând un context anume. Ceea ce este incorect, este incorect indiferent de context.

 Zygoth, on 12 decembrie 2022 - 10:55, said:

Nu reușesc să înțeleg ce anume este în neregulă cu forma ”vroiam”. Foarte multe persoane o folosesc și pare a fi naturală.
Dacă înțelegi ce este în neregulă cu formele „nu fă!” și „să aibe”, vei înțelege și de ce imperfectul „vroiam” este greșit.

 Mohombi, on 12 decembrie 2022 - 19:32, said:

Lumea crede ca imperfectul lui a vrea este voiam...
Doar cine a chiulit de la orele de română crede așa ceva. Unul este verb neregulat de conjugarea a II-a, celălalt este verb regulat, la conjugarea a IV-a. Nu amestecăm mere cu lămâi, ca să facem compot de vișine.

Nu vă obligă nimeni să folosiți „vream”, puteți folosi „voiam”, „doream” sau puteți reformula astfel încât să evitați imperfectul care nu vă place.
Oricum avem o limbă complicată. Dacă tot încercăm să modificăm gramatica după cum credem noi că ar fi bine, vom avea o limbă și mai complicată, cu reguli și mai greu de înțeles. Așteptați modificările făcute de cei de la Iorgu-Iordan, unde vă grăbiți?

#11
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

 Beda_Venerabilis, on 12 decembrie 2022 - 22:10, said:

puteți folosi  „doream”
A dori este la alt nivel emotional si energetic(asta daca esti capabil sa intelegi si aceste aspecte, dincolo de cel gramatical/literar) decat a vrea. Deci, nu poate fi sugerat ca varianta doream in locul lui voiam/vream.
Acelasi lucru cu intentie, dorinta. Par sinonime(dexul chiar le da sinonime) dar sunt pe nivele diferite, asta daca intelegi mai mult decat ce scrie in carti sau ce ti-a spus profesorul la scoala.

A voi are alta problema pentru ca implica mai mult acordul decat intentia pe care o substituie mai bine a vrea. Deci, sa-l folosesti pe voiam atunci cand vrei sa arati intentia trecuta este nepotrivit.  
Oricum, discutia pe care am deschis-o transcede regulile gramaticale si sper ca s-a inteles asta de la inceput.

Edited by Mohombi, 14 December 2022 - 11:19.


#12
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 05.03.2009
Ție îți place să despici firul în patru. În funcție de mesajul transmis, un cuvânt poate avea înțelesuri diverse. De ce crezi că în dicționare apar mai multe sinonime pentru un singur cuvânt?
În expresia „Îți doresc o zi bună!” verbul nu poate fi înlocuit nici cu „a vrea”, nici cu „a voi”, pentru că zicerea n-ar mai avea sens. Deci, aici nu pot fi sinonime.
Dacă spun „Aș dori să știu de ce ai venit”, verbul cu pricina poate fi ușor schimbat cu „a vrea” sau „a voi”, fără ca interlocutorul să devină confuz. În acest caz, vor deveni sinonime.
Știi proverbul cu chelul și tichia de mărgăritar? Exact despre asta este vorba: ne comportăm ca și cum nu am mai avea probleme în învățământ și trebuie să punem la punct imperfectul lui „a voi”.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate