Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Acompaniament (bas) pt. muzicuta

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Buna seara, as dori un sfat, daca se poate: cant la muzicuta muzica populara, asa, in particular, nu am cantat niciodata in public, dar stiu sa cant destul de bine. As dori sa stiu daca atunci cand cant, as putea sa pun ceva sa ma acompanieze, sa tina ritmul, un fel de boxe mici sau asa ceva, ca un fel de orga, dar ceva mic, scuze daca vorvesc prostii, poate nici nu e posibil asa ceva, dar intreb si eu. Intreb acest lucru deoarece eu nu stiu sa fac bas cu limba la muzicuta, asa cum fac altii, si asa simt ca daca ar fi ceva care ar tine doar ritmul (in loc de basul cu limba), ar suna mult mai bine. Va multumesc daca ma poate sfatui cineva.

#2
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Tu vrei sa cante cineva cu tine sau ai nevoie de un fel de negativ, un fisier care sa te acompanieze?

Nu exista fisiere sau aplicatii/programe care sa ghiceasca ceea ce vrei tu sa canti. Sau cauti un negativ sau fisier midi la o melodie pe care il pui sa cante impreuna cu tine, sau cauti o persoana care sa te acompanieze in timp ce canti tu la muzicuta si sa se adapteze la ceea ce canti tu.

#3
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Nu vreau ca cineva sa cante cu mine, vreau, cum ziceti, un fel de negativ, care sa ma acompanieze, mai binezis sa tina un ritm. Si eu as pune la inceputil cantecului sa inceapa ritmul (as pune ritmul in functie de cantecul pe care vreau sa il cant), iar apoi eu as incepe sa cant pe ritmul respectiv. Dar cum as putea face asta, cu ce ? Scuze ca sunt cam paralel cu astea.

#4
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
O boxă portabilă iar negativele le descarci pe stick USB sau direct din telefon conectat prin Bluetooth
De exemplu cum procedează d-soara cu vioara [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h1Pa2QW2VyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Swerige, 12 December 2022 - 22:43.


#5
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Va multumesc mult, apreciez Posted Image

Multumesc mult, dar sursa m-ar interesa, adica de unde as putea sa descarc asa ceva ce se aude la boxa (negativul) ?, Ma gandesc ca si cu telefonul as putea face asa ceva, dar nu stiu de unde sa descarc pe telefon, scuze daca gresesc si multumesc inca o data.

#6
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Cauta eventual ceva ritmuri pentru orga. Nu cred ca e imposibil de gasit. Sau rogi un "lautar" sa-ti dea niste negative.  Vezi si pe OLX.
https://styluriclape...luri-clape.html

#7
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Multumesc mult pentru sfaturi Swerige, pana in prezent nu am reusit sa gasesc nimic din ce as avea nevoie, dar mai caut, mai insist, poate, poate. Nu renunt usor. Toate cele bune iti doresc.

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Caută în google play vreo aplicație. Caută drum loop. Sau in iOS, daca ai iPhone.
https://play.google....velopment.loopz
Cum ar fi asta, spre exemplu.

#9
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Cauti negative daca vrei sa canti doar tu si cu boxa sau boxele. Negativele sunt ca o "muzica fara solist", adica ai doar acompaniamentul si canti impreuna cu el. Negative in format mp3 pot avea niste instrumente bunicele dar nu pot fi manipulate foarte mult sau cauti negative in format midi (.mid) la care poti schimba tempo-ul si tonurile instrumentelor. Poate parea mai complicat la inceput, dar mai pui intrebari, cauti si cercetezi si te dezvolti, afli raspunsurile.

#10
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Va multumesc mult, sper sa reusesc ceva, o zi buna va doresc

#11
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Pe mine m-ar interesa ceva simplu, ceva doar ca sa tina ritmul si sa mearga incontinuu, un fel de "zdranga, zdranga", sa inregistrez pe telefon, iar eu sa cant si telefonul sa tina ritmul.

#12
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Cam greu.. caci nu-i vorba doar de ritm, e vorba de acorduri. In fond melodia (pe care o canti si tu la muzicuta) nu-i decat o insiruire de armonii dispuse pe orizontala, deci tu practic insinuezi niste acorduri, si eventual canti peste acele acorduri. Ori sa ai un ritm pe aceeasi nota.. mai mult ar incurca.Trebuie sa gasesti melodia pe care o canti, pe net pe undeva si eventual ai putea ori sa tai frecventele mai sus de bas (sa zicem tai de la 300hz in sus), ori daca ai noroc sa fie inregistrarea de-asa natura, poti descarca melodia si incerca sa dai invert la un canal si apoi faci mono cele 2 canale. Iti da doar ce-i stereo (diferenta dintre canale) si deci mai mult reverburile din melodie, diverse acompaniamente, si instrumentul principal e sters. Poti eventual baga inapoi acel bas in compozitie ca sa ai ceva gen bas+ reverburi care fac armonia generala.
Sau mai simplu cauta pe net daca-s programe care scot instrumentul principal (gratis - online). Stiu sigur ca exista pt izolat vocea (s-o dea separat doar vocea sau s-o scoata din melodie). Nu stiu daca e si pt instrumente.. ca-i mai greu acolo banuiesc (sa detecteze ce trebuie).

Eventual daca exista deja negative doar cu orchestratia, dar ma indoiesc ca exista pt muzica populara romaneasca.
Eu n-am reusit sa intru pe clape. ro sau cum era forumul lu peste cu muzicieni romani.. am suferit fara midi fara info despre muzica romaneasca.. naspa

Ia da un exemplu de melodie pe care o canti sa vad daca merge facut negativul cum zic. Da un link cu ce vrei sa canti. (si eventual in ce gama ai muzicuta. ca nu mai stiu.. is in Do probabil? in Sol?)

Edited by bursucelu_viesel, 01 February 2023 - 16:26.


#13
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Uite ca si exista ceva in gen: https://www.jamorphosia.com/en/
doar ca tre sa-i dai fisierul (tre sa-l downloadezi cumva). Exista programe care ti-l downloadeaza de pe youtube si convertesc in mp3. y2mate de exemplu, si apoi ii spui ce vrei (sa-ti arate doar basul, sau sa-ti scoata vocea, etc).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate