Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Impozite chirii 2023

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Din 2018 pana in 2022 am fost PFA si pot spune ca tot timpul prin februarie aparea declaratia unica si pana in mai cand e termenul limita de depus il schimbau de cateva ori bune.

#20
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
au incarcat-o ieri

la partea de CASS venitul brut il introduci tu, de mana :D, nu face suma veniturilor declarate la sectiunile anterioare. Tot de mana bifezi/selectezi intervalul in care te incadrezi cu venitul brut (6-12. 12-24 etc salarii brute minime)

#21
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005

View Postirina2014, on 12 ianuarie 2023 - 14:31, said:

au incarcat-o ieri

la partea de CASS venitul brut il introduci tu, de mana Posted Image, nu face suma veniturilor declarate la sectiunile anterioare. Tot de mana bifezi/selectezi intervalul in care te incadrezi cu venitul brut (6-12. 12-24 etc salarii brute minime)
Ca sa zica ANAF ca ti-ai facut-o cu mana ta, si nu lucru manual!

#22
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
mda. Oricum, nu ne grabim, cum spunea si Stearom, ma astept sa mai modifice cate ceva....

#23
{Strik3}

{Strik3}

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.08.2006
E hotie mare cu plata CASS-ului si a mers din rau in mai rau odata cu fiecare modificare.

Pe scurt:
1. Daca esti angajat, platesti odata CASS pe salariu la nivelul salariului (Pe langa CAS,impozit, si restul).
2. Ai un depozit in banca? se contorizeaza si ala la venit anual pentru plata CASS. Pe langa cei 10% impozit pe profit retinuti la sursa.
3.Ai un imobil inchiriat? se contorizeaza si ala la venit anual pentru plata CASS. Pe langa impozitul de 10% pe 100% mai nou, in loc de 10% pe 60 anu trecut cu cota forfetara.
4. Ai dividende de scos? Se contorizeaza si alea la venitul anual pentru plata CASS. Pe langa impozitul de 8% platit pe dividende in loc de 5% anu trecut (deci 60% extra).

In orice tara civilizata se contorizeaza veniturile dar si cheltuielile, se face o diferenta si se plateste % din ce ramane.  La noi de ce se aduna doar veniturile? De ce nu pot fi scazute cheltuieli? Ca sa castigi acel venit suplimentar ai si cheltuieli nu? Mancare/transport/chirie/etc, fara de care nu l-ai fi obtinut deci de ce nu s-ar reduce din venituri? Nici macar nu s-a pus problema de asa ceva!

Platesti odata Sanatatea/CASS pe salariu si inca odata pe orice alt venit pe care reusesti sa-l obtii cumva! Cu alte cuvinte, daca cumva indraznesti sa te zbati si sa muncesti suplimentar inca ceva din care sa obtii un venit extra mai platesti INCA odata aceiasi sanatate.

Este incredibil. Daca platesti odata CASS pe salariu, LA NAIBA o mai platesti inca odata? Nu e aceiasi sanatate, a ta ?!

Am senzatia ca legile astea se schimba pana la limita de rezistenta/rabdare a oamenilor de rand. Iar rabdarea in tara asta e la cote fara limite, nu exista efectiv nici o reactie a opiniei publice indiferent cat de mult se cresc taxele! PASIVITATE MAXIMA.
Bai frate..? Pai ce-am facut? Nu era anu ala cand "NU CRESTEM NICI O TAXA SI NU ADAUGAM TAXE NOI?

Toate astea coroborate cu o inflatie declarata de 16% dar reala de 30-40% in supermarket ?!
Au dublat taxele, preturile s-au dublat si ele, din start omu de rand a pierdut de 2 ori insa vreo reactie publica? NIMIC, vorbim pe Softpedia si FB si ne spunem ofu' unu altuia. Nici macar presa nu pare interesata de lucrurile astea.

Edited by {Strik3}, 14 January 2023 - 00:50.


#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Au fost ceva plafonări la impozitul pe chirii, dar le-au scos de anul acesta.

#25
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Aceeasi problema o am si eu. Am intrebat un contabil ca de ce platesc CASS pe tot anul daca am inchis PFA-ul in 30 mai? Mi-a zis ca CASS e contributia de asigurari SOCIALE de sanatate.
Pe scurt, noi trebuie sa platim bani la stat pentru cei care lucreaza la negru si merg in urgente gratis, pentru romii (sa nu zic altcunmva sa imi iau report) care merg in urgente sau care merg la maternitate sa nasca acolo, din nou, GRATIS.
Exemplu concret: Am o vara care e casnica si sotul ei lucreaza in Germania. Nici unul din ei nu cotizeaza cu absolut nimic la bugetul de stat, DAR au 4 copii care merg la scoala si incaseaza alocatii.

Imi cer scuze ca am iesit putin din subiectul de chirii, dar ce am scris mai sus e adevarat si nu ai ce face.

Revenind inapoi la subiect, cred ca faza cu 6-12-24 salarii minime pe economie la CASS, e cea mai proasta idee si incurajeaza foarte mult la nedeclararea chiriilor. Sa zicem ca dai un apartament cu 200 de euro chirie si vine statu si iti ia 10% din toti ca si cum ii bagi pe toti in buzunar. Cum asa? Impozit, verificare gaz, verificare centrala, curatenie generala dupa fiecare chirias plecat + inlocuirea mobilei de prin casa din cand in cand. Eu in principiu le urez foarte mult mult succes.

#26
PSDPNLUDMRALDEPMPUSLPCRPRM

PSDPNLUDMRALDEPMPUSLPCRPRM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.12.2017

View Postianciun, on 11 decembrie 2022 - 22:12, said:

Deschid topicul acesta dupa ce impozitul pe chirii pentru 2023 s-a modificat - MO nr 716. Modificarile majore sunt: 1. impozit 10% aplicat la intregul venit (se scoate cota forfetara unde pana anul acesta se platea 10% din 60% din chirie) si 2. impozit CASS 10% daca nivelul chiriei depaseste 6/12/24 de salarii minime brute.
Daca luam in calcul un salariu mediu brut prognozat pe anul viitor de 3000ron, la un calcul simplu rezulta ca o chirie incasta de apx 300E (1500 ron)(1500ron X 12 luni= 18000ron) plateste doar 10% impozit pe venit de 1800ron/an pentru ca este sub nivelul celor 6 salarii (1800ron).
Pentru chirii incasate intre 18000ron si 36000ron pe an (apx 300E si 600E pe luna) se plateste pe langa cei 10% impozit pe venit, inca 1800ron suma fixa reprzentand 10% din 6 salarii medii (18000ron)
Pentru chirii incasate intre 36000ron si 72000ron pe an (apx 600E si 1200E pe luna) se plateste pe langa cei 10% impozit pe venit, inca 3600ron suma fixa reprezentand 10% din 12 salarii medii (36000ron)
Pentru chirii incasate peste 72000ron ( peste 1200E pe luna) se plateste pe langa cei 10% impozit pe venit, inca 7200ron suma fixa reprezentand 10% din 24 de salarii medii (72000ron)
Repet - am considerat salariul mediu brut 3000ron pe anul 2023 si pt usurinta calculului 1E=5ron. Daca salariu mediu brut ramane la nivelul 2022 adica 2550ron atunci nivelele de plata CASS scad.
Sper ca am inteles bine si daca cineva poate aduce completari sau clarificari e binevenit.
PS: plata CASS se face pentru venituri cumulate din chirii, depozite sau actiuni. Daca incasez o chirie de 17000ron/an dar si o dobanda la un depozit bancar de peste 1000ron/an atunci ma incadrez la venituri totale peste 18000ron pe an si voi plati 10% plus 1800 suma fixa CASS.

daca sunteti sot sotie cu un apartament in chirie, se poate face contractul de inchiriere cu 50% din suma pentru fiecare. Depune fiecare din soti declaratia unica, si atunci (depinde de cuantumul chiriei) poti scapa de plafonul de CASS.

#27
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Ce spui tu functioneaza, doar daca ai un apartament si daca suma e mica. Daca chiria e mai mare de 1.499 lei pe luna, atunci esti bun de plata: 1800 lei an si uite asa nu mai ramai cu mare lucru luand in considerare investitia initiala.

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Trebuie să începeți să gândiți ca la o firmă, făcând o paralelă între impozit și TVA. Impozitul pe chirii nu e al meu la fel cum nu e nici TVA la o firmă, ca trebuie să-l dau statului. Deci îl pun în plus în prețul chiriei, peste suma cu care vreau să rămân după impozitare.

Dacă vrei 1500 RON pe lună: 1500 : 0.8=1875 lei chiria

Unde impozitul+CASS de 10%+10% e 375 lei.

Edited by wertyck, 30 January 2023 - 21:24.


#29
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Pe segmentul de inchiriere catre persoane fizice o sa creasca si mai mult evaziunea fiscala.
Nici unul din chiriasii care au vrut contract inchiriere inreg. la ANAF nu a fost de acord sa plateasca in plus diferenta de taxe, asa ca varianta ca taxele respective se vor gasii in pretul chiriei nu este realista... din moment ce clientii refuza si prefera sa inchirieze la negru.
Nu ati vazut proteste in strada vis-a-vis de aceste mariri pentru simplu fapt ca marea majoritate nu le plateau nici inainte iar acum or sa fie si mai multi care nu or sa le plateasca.

De asemenea se poate observa ca in nici unul din cazuri nu poti sa-ti scazi cheltuielile operationale din venituri si NUMAI profitul sa fie impozitat.

Pe segmentul de inchiriere catre persoane juridice or sa creasca preturile in plus cel putin cu aceste taxe noi pentru simplul motiv ca nu au cum sa inchirieze la negru ca nu au cum sa-si scada din contabilitate. Oricum cresterea nu o sa fie numai din taxele de chirie ci or sa se mai adauge si inflatia, crestea impozitului pe proprietate, cresterea cheltuielilor de mentanata, cresterea preturilor la amenajari interioare si materiale de constructii. Sunt curios cat or sa creasca procentual aceste chirii.

#30
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
exact asta o sa se intample: intre firme o sa creasca chiriile cu suma datorata statului, iar la persoane fizice foarte multi o sa inchirieze la negru fara sa mai declare contractele la ANAF, asa ca in final statul o sa incaseze mai putini bani.

la fel au facut acum cativa ani cu acciza la benzina: au bagat acciza la combustibili, iar marii transportatori alimentau de la noi doar cat sa ajunga la granita si apoi alimentau de la vecini pana umpleau rezervoarele sau la intoarcere umpleau rezervoarele incat le ajungea si ptr iesirea din tara asa ca nu mai deloc alimentau la noi. dupa 1 an cand statul vazut ca incaseaza mai putini bani decat fara acciza a revenit si a scos acciza

ma astept ca pana la sfarasitul anului sa iti dea seama ce prostie au facut si sa scoata chestia cu CASS la 6/12/24 salarii medii.

#31
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
Eu nu ma astept sa elimine / micsoreze nimic, singura grija a guvernantilor e suprataxarea oricaror business-uri.

Impozitul pe dividende a crescut cu 3 %, iar cel pe venituri din chirii cu 40 % (plus CASS, dupa caz).
Costurile totale pentru micro au crescut de 3-4 ori, indiferent cum se calculeaza (cu salariat + 1 % vs impozit pe profit), la care se adauga CASS pt. dividende.
ACeste cresteri au fost explicate anul trecut, de catre penibilul ministru de finante, prin aceea ca "s-a facut o "echilibrare de taxe".

Zilele trecute am vazut o declaratie a lui Marcel, cum ca dividendele sunt impozitate in Romania cu 8 % si in Germania cu 26 %.
Deci, cel mai probabil urmeaza cat de curand o noua "echilibrare" pt. impozitul pe dividende.

Edited by it_is_me, 31 January 2023 - 08:10.


#32
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
Bine, marcel e un fel de veorica ....dar cu barba!

#33
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Se pare ca de la o chirie de 1500 lei in sus se va plati si CASS, ceea ce ma face sa cred ca multe chirii se vor plafona natural la pretul de 1.499 lei (300 euro, cu conditia ca Euro sa nu depaseasca 5 lei).
Exemple de calcule si exilicatii sunt aici:
https://cursdeguvern...mple-clare.html

Iar un calculator de impozit si CASS este aici:
https://startimob.ro...impozit-chirie/

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Păi ca să fi sigur, faci contract în lei 1499 lei/lună....

#35
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006

 {Strik3}, on 14 ianuarie 2023 - 00:42, said:

E hotie mare cu plata CASS-ului si a mers din rau in mai rau odata cu fiecare modificare.

Pe scurt:
1. Daca esti angajat, platesti odata CASS pe salariu la nivelul salariului (Pe langa CAS,impozit, si restul).
2. Ai un depozit in banca? se contorizeaza si ala la venit anual pentru plata CASS. Pe langa cei 10% impozit pe profit retinuti la sursa.
3.Ai un imobil inchiriat? se contorizeaza si ala la venit anual pentru plata CASS. Pe langa impozitul de 10% pe 100% mai nou, in loc de 10% pe 60 anu trecut cu cota forfetara.
4. Ai dividende de scos? Se contorizeaza si alea la venitul anual pentru plata CASS. Pe langa impozitul de 8% platit pe dividende in loc de 5% anu trecut (deci 60% extra).

In orice tara civilizata se contorizeaza veniturile dar si cheltuielile, se face o diferenta si se plateste % din ce ramane.  La noi de ce se aduna doar veniturile? De ce nu pot fi scazute cheltuieli? Ca sa castigi acel venit suplimentar ai si cheltuieli nu? Mancare/transport/chirie/etc, fara de care nu l-ai fi obtinut deci de ce nu s-ar reduce din venituri? Nici macar nu s-a pus problema de asa ceva!

Platesti odata Sanatatea/CASS pe salariu si inca odata pe orice alt venit pe care reusesti sa-l obtii cumva! Cu alte cuvinte, daca cumva indraznesti sa te zbati si sa muncesti suplimentar inca ceva din care sa obtii un venit extra mai platesti INCA odata aceiasi sanatate.

Este incredibil. Daca platesti odata CASS pe salariu, LA NAIBA o mai platesti inca odata? Nu e aceiasi sanatate, a ta ?!

Am senzatia ca legile astea se schimba pana la limita de rezistenta/rabdare a oamenilor de rand. Iar rabdarea in tara asta e la cote fara limite, nu exista efectiv nici o reactie a opiniei publice indiferent cat de mult se cresc taxele! PASIVITATE MAXIMA.
Bai frate..? Pai ce-am facut? Nu era anu ala cand "NU CRESTEM NICI O TAXA SI NU ADAUGAM TAXE NOI?

Toate astea coroborate cu o inflatie declarata de 16% dar reala de 30-40% in supermarket ?!
Au dublat taxele, preturile s-au dublat si ele, din start omu de rand a pierdut de 2 ori insa vreo reactie publica? NIMIC, vorbim pe Softpedia si FB si ne spunem ofu' unu altuia. Nici macar presa nu pare interesata de lucrurile astea.
...cu mențiunea că pentru dobanzi și pentru dividende, se folosesc sumele brute  (înainte de impozitare) pentru baza de calcul folosită pt. încadrarea în plafoanele  CASS.
Știu, pare imposibil sau greșit, dar dacă citim cu atenție codul fiscal, vom vedea rapid această măgărie.
În plus, este foarte bine explicată acestă prevedere din CF pe topicul pt. CF 2023.
Nu am văzut niciodată, la nicio televiziune "de știri" absolut nicio dezbatere economică pe aceste noi prevederi din CF 2023.
"NU CRESTEM NICI O TAXA SI NU ADAUGAM TAXE NOI", parcă așa ziceau cei care ne conduc....

Edited by it_is_me, 11 June 2023 - 15:07.


#36
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Vad ca nu a mai scris nimeni de ceva timp, asa ca voi scrie eu.
A facut cineva trecerea in sistem real? Am observat in articolul 68 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal cam ce cheltuieli se pot deconta,
Voi completa registrul jurnal de incasari si plati, registru inventar si Registrul de evidenta fiscala electronic ( am fost la anaf si nu aveau asa ceva pentru PF)
Aveti sugestii cum sa pot face treaba asta cat mai usor ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate