Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cod CAEN necesar pentru retapitare auto / mobilier

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Salutare,

Vreau sa infiintez un SRL ce se va ocupa de retapitarea mobilierului uzat cat si de retapitarea plafoanelor auto / scaunelor, etc.

Ce cod CAEN ar fi necesar, si ce autorizatii, pentru aceasta activitate?

Pe internet am gasit pareri si pareri, cum ca ar trebui pentru "intretinere si reparatii autovehicule", desi la descrierea codului nu e nimic inclus despre retapitari (e intradevar reparatie scaune dar nu se poate referi la tapiterie neaparat).

Din ce am mai vazut la firme ce se ocupa cu retapitarea de volane auto au activitate principala "Fabricarea de articole confectionate din textile", insa nici aici nu vad cum s-ar include retapitarea.

Ideea e ca pentru serviciul de plafoane si scaune, o sa fie la domiciliul clientului, deci, iar intervine problema cu autorizatia de functionare / mediu, daca trebuie asa ceva, desi nu se lucreaza cu nimic care sa afecteze mediul, iar de functionare fiind la domiciliu nu vad cum ar fi necesara.

Daca stie cineva si ma poate ajuta cu o informatie, pana imi vine raspunsul de la RAR/ANPM, as fi recunoscator. Oricum cred ca or sa ma lamureasca cum fac de obicei institutiile la noi.

Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Unul e asta:
Repararea mobilei si a furniturilor casnice 9524
9524 Repararea mobilei si a furniturilor casnice Aceasta clasa include: -retapitarea, refinisarea, repararea si restaurarea mobilei si a furniturilor, inclusiv a mobilierului de birou


#3
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Dap, acum ma tot uitam pe net si am dat de ala, vad ca nu are nevoie de autorizatii speciale.
As merge pe 4520 Întretinerea si repararea autovehiculelor pentru plafoane si scaune dar aici e problema cu autorizatia de mediu si rar, din ce mi-a zis cineva n-ar fi necesara cea de mediu daca nu e vorba de spalatorie sau evacuare de ape uzate, ulei etc. Dar ramane autorizatia RAR care sigur o sa fie problema fiind vorba de un serviciu la domiciliu...

Edited by mariustpz, 11 December 2022 - 20:49.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa fie suficient 9524, daca faci la domiciliul clientului si nu pe domeniul public.

Edited by pasilla, 11 December 2022 - 20:53.


#5
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Da, o sa plec cu codul ala caen ca principal, si vad pe parcurs cum fac sa pot face 100% legal si la plafoane.
RAR n-au raspuns iar la sediu din judet dau din umeri.
APM cica sa le dau copie dupa certificatul de la registru ca sa-mi raspunda desi le-am zis ca "VREAU" sa infiintez.

Mersi!

Edited by mariustpz, 14 December 2022 - 00:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate