Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Test comparativ (shoot-out) Panasonic HZ2000 (panou WOLED LG) versus Sony A95K (panou QD-OLED Samsung)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#19
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Am refăcut colajul din unghi la A95K, mi-am dat seama ca suprapunerea în zona nasului care a rezultat la HZ2000 este mult mai favorabilă pentru evaluarea modificării tonurilor de piele.

Attached Files



#20
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Sau, cu un truc de lățire a imaginii fotografiate pieziș pe ecran (ocazie cu care am constatat că poza pe HZ2000 e mai degrabă făcută la 40 grade, iar cea A95K e mai degrabă la 50 grade), cum se vede mai jos. Pe Sony e și acolo o modificare, dar pare mai curând o scădere a luminozității decât o modificare de nuanță.

Aprope de efectul despre care am vorbit mai devreme, dacă comparați acum susul și josul pozei de pe HZ2000, jos vi se pare corect, chiar puțin prea roșu tonul feței, nu mai pare verzuie culoarea.

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 12 December 2022 - 16:52.


#21
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View PostJean-Luc_Picard, on 12 decembrie 2022 - 14:21, said:

spre deosebire de LG, nu vine cu Black Crush la pachet
Dar fata de Sony woled ?

#22
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nici nu-mi mai aduc aminte de ultimul Sony cu panou LG făcut, trebuie să caut un raport, să văd dacă am tras în sus de luminanță la balansul de alb mult-punct, deși parcă îmi aduc aminte că Sony nu are reglaje sub 5%, ceea ce înseamnă că nu-l puteam scoate decât din nivelul de negru. Trebuie să scotocesc prin rapoartele de calibrare.

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Eu as fi curios, daca exista timp si disponibilitate:
  • Cum arata spectrele celor doua televizoare afisand alb (preferabil nativ, dar bun oricare)
  • Masurarea a cateva sute de puncte inainte de calibrare (SDR) pentru a genera poze comparative cum arata/cum ar trebui sa arate, daca-i cineva curios.


#24
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Sigur. Orice sugestii sunt bine-venite și vor fi puse în practică dacă este posibil.
Deocamdată spectre și acoperirea nativă a spațiului de culoare:

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 14 December 2022 - 02:40.


#25
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Apropo, a început iar să facă figura pe HDMI... De data asta nici n-am mai fost nevoie să schimb sursa din reciever, a fost suficient să schimb tiparele de calibrare din generator.

Voi face un test și cu generatorul conectat direct, deocamdată este prin receiver.

#26
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,717
  • Înscris: 31.12.2013
Pe mine ma interesează așa  :

Upscalling-ul, care face mai bine din 1080.

La A95K există PAP ?

La care se încinge ecranul mai tare ?

Care e mai bun la vizionare in lumină puternică  ?

ABL, care e mai agresiv  ?

#27
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View Posteddy_teer, on 14 decembrie 2022 - 17:32, said:

Pe mine ma interesează așa  :

Upscalling-ul, care face mai bine din 1080.

La A95K există PAP ?

La care se încinge ecranul mai tare ?

Care e mai bun la vizionare in lumină puternică  ?

ABL, care e mai agresiv  ?

Adriane,ca sa înțelegi:

Care dintre cele două televizoare,face corect upscaling din 1080i ? 😁

Care dintre cele două televizoare,posedă un ABL agresiv ? 😁

#28
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Să lămurim un pic termenii. Vrei să știi pe care se văd mai bine posturile HD (nu mă aștept să fie diferențe, dar vedem). SD-ul nu te interesează deloc? Acolo e mai greu cu upscaling-ul, FullHD întrețesut de pe cablu e parfum.
Ce anume te interesează exact la ABL? Dacă se întunecă treptat la secvențe prelungite în lumină scăzută (cum făceau LG-urile, nu știu dacă mai fac)? Care e mai luminos cu întreg panoul aprins? Nu o fi mai importantă luminanța maximă în HDR și în general aspectul imaginii pe HDR? Care e concret necazul tău cu ABL-ul? Ai vreo scenă de film care să pună în evidență ceva supărător?

#29
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Ai uitat de burn-in

😁😁😁

#30
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Pe aragaz îl pun la urmă, dacă se arde prea devreme, nu mai pot să-l calibrez. :)

#31
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,717
  • Înscris: 31.12.2013
Bineînțeles că mă interesează și upscalling-ul făcut din surse SD.

Luminozitatea SDR mă interesează mai mult, știu că la HDR nu sunt probleme.

ABL, de exemplu îmi place  să mă uit la schi.

#32
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
@eddy_teer si aici ai aparut ?
Nu strica (si) topicu asta.
Pune intrebarile la sfarsit, dupa ce iti va zice JLP ca e gata cu toate testele si tot vs, asta daca nu uita.

#33
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Posteddy_teer, on 14 decembrie 2022 - 19:27, said:

Luminozitatea SDR mă interesează mai mult, știu că la HDR nu sunt probleme.
Cum ar putea să nu fie probleme la HDR, dar să nu aibă suficientă luminozitate în SDR? Alt lucru au făcut cei de la Sony pe unele modele, au amețit EOTF-urile în conjuncție cu setarea „Luminozitate maximă” (sau „Luminozitate de vârf”, nu știu cum au tradus în română, că nu folosesc meniurile românești niciodată) și nu se mai poate calibra SDR-ul în standard dacă alegi altă valoare decât „Oprit”. Nu te știam pasionat de imagine calibrată sau de redarea conform standardelor.

View Posteddy_teer, on 14 decembrie 2022 - 19:27, said:

ABL, de exemplu îmi place  să mă uit la schi.
Sper că îți este clar că nu poți să ai simultan spaimă de burn-in și spaimă de ABL. Apropo de asta, televizorul acesta este destul de agresiv în a nu lăsa texte fixe proprii pe ecran (în condițiile în care cică panoul Samsung nu se arde). De exemplu, dacă trebuie reinițializat cardul decodor de cablu, nu stă pe post suficient de mult (cabliștii îți spun să-l pui pe un post codat și să-l lași până o jumătate de oră, Sony-ul acesta stă vreo 20 secunde și intră într-un screen saver).
Iar zăpada de la televizor nu este nevoie să te orbească precum cea reală, chiar dacă televizorul reduce luminozitatea de ansamblu (între anumite limite), ochiul se adaptează, nu o să ți se pară zăpada gri.

#34
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,717
  • Înscris: 31.12.2013
Nu vreau să ruinez și acest topic, dar înainte ca MMike să o ia prin porumb definitiv, mai am o curiozitate imbecilă rău ...

Poți face un video comparativ cu viteza de schimbare a canalelor TV ?

#35
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
E clar  ca e o comparatie care merita atentie, se cumpara modele de top de la 2 producatori de top (care costa ceva banisori) si facem comparatie care schimba canalele mai repede.

#36
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,717
  • Înscris: 31.12.2013
De top e imaginea, poate sunetul, nu știu, poate ergonomia ... Dar cred că sistemele de operare ale acestor două televizoare sunt suficient de diferite ca să vedem diferențe clare. În plus telecomanda smart și iluminată de la Sony A95K nu are dial up cu taste numerice. Sunt cu adevărat curios cât de ușor de folosit e tastatura aceea virtuală la formarea unui număr de trei cifre, sau cum se accesează previous channel de exemplu.

Edited by eddy_teer, 15 December 2022 - 11:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate