Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Test comparativ (shoot-out) Panasonic HZ2000 (panou WOLED LG) versus Sony A95K (panou QD-OLED Samsung)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#145
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Sunt niște „neoane” chiar în „Gardienii”, singura culoare care se vede diferit este tot acel bleu-cyan.

#146
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Televizorul Sony este ambalat și cererea de retur a fost plasată, motiv pentru care serialul se încheie aici. Îmi pare rău că dintre potențialele avantaje ale panoului QD-OLED n-am putut pune în evidență volumul mai mare de culori la luminozități foarte scăzute; nu mi-a sugerat nimeni un material adecvat, iar eu n-am găsit ceva relevant în timpul avut la dispoziție.

#147
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Mai e un resigilat la vânzător, va apărea și (fostul) al meu. Nu văd luați după textul standard de la resigilate, nu are niciun fel de urme de utilizare, nici zgârieturi fine sau nu pe suprafețe lucioase sau nu, sunt grijuliu cu lucrurile mele. Pentru că îi pusesem un PIN, i-am dat reset, dacă îl cumpără cineva de aici, pun la dispoziție setările. I-am pozat etichetele de pe cutie (am uitat să mă uit la seria de pe el înainte să-l bag în cutie) și parametrii de rețea (MAC-ul e unic), îl putem identifica care este, să nu punem setări aiurea la un aparat la care nu se potrivesc.

#148
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Cine ar fi crezut ca un model asa laudat se da retur. Care ar fi concluziile privitoare la acest model?

#149
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Concluziile sunt că tehnologia de panou are niște plusuri față de ceea ce oferă LG, dar implementată cu black crush (imposibil de eliminat la calibare), cu o instabilitate în timp (în special cromatică) a redării imaginii și cu un comportament anapoda pe HDMI este, cel puțin pentru mine, de nefolosit. Minusurile atârnă mai greu decât plusurile. E de așteptat o generație mai nouă de panouri (care să nu aducă în plus doar luminanța de vârf, poate își dă și Samsung seama că a mai greșit pe ici, pe colo, și ia măsurile necesare de corecție) și o implementare mai îngrijită.

#150
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013

View PostMr. Incredible, on 04 ianuarie 2023 - 13:14, said:

Cine ar fi crezut ca un model asa laudat se da retur. Care ar fi concluziile privitoare la acest model?
Cine îl lauda mai exact?

#151
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
La pomu' lăudat să nu te duci cu sacu' și la oledu' lăudat să nu te duci cu picardu' ... că praf ți-l face !

Edited by eddy_teer, 04 January 2023 - 16:30.


#152
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Las', că eu m-am dus cu sacul (de bani). Nu aveam niciun interes să-l fac praf, dar nici să-l păstrez dacă are bube majore.

#153
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Dacă nu ar fi avut atâția gărgăuni, îl cumpăram eu de la tine gata testat și calibrat. Dar din tot ce ai scris tu aici nu cred că merită sacu' ăla de bani ...

Edited by eddy_teer, 04 January 2023 - 17:31.


#154
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Dacă nu avea problema pe HDMI și puteam să-i scot black crush-ul, îl păstram. Cu instabilitatea aia îl calibram mai des și speram că se rezolvă pe măsură ce îmbătrânește panoul.

#155
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005

View PostAndreiNR, on 04 ianuarie 2023 - 15:43, said:

Cine îl lauda mai exact?

O multime de site-uri de specialitate, de exemplu pe avforums are 10 din 10, sunt cateva tv-uri cu nota asta.

https://www.avforums...v-review.20028/

#156
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Dacă cineva îi dă 10 din 10 cu black crush-ul acela (poate or fi avut un exemplar special „aranjat” pentru recenzori și recenzii, se mai practică), nu dau doi bani pe acea recenzie.

#157
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Mă stric de râs. TV-ul pe care l-am avut apare cu: „Produs cu urme fine de utilizare, ambalaj deteriorat, set accesorii desigilat, set manuale de utilizare desigilat”, dar are prețul mai mare cu 300 lei față de următorul care apare cu: „Produs cu urme fine de utilizare, ambalaj in stare buna, zgarieturi fine pe rama televizorului”.
Pentru info, am folosit doar o telecomandă, a scos doar unul dintre cablurile de băgat în priză (deși puteam să folosesc unul personal), am uitat să pun bucățile mediane de polistiren (dar le am și le-am scris un mail că mă duc să li le dau și pe acelea), dar ambajalul poate l-au deteriorat ei la transport, că eu l-am predat în stare foarte bună, nu am avut nicio treabă cu manualul. De exemplu, standul nu a fost despachetat nici el, că a fost montat pe perete.

Edited by Jean-Luc_Picard, 06 January 2023 - 10:37.


#158
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
Asa sunt sabloanele. Totul e mentionat la plural, chiar daca utilizatorul a umblat cu 1 bucata obiect sau a omis sa puna in cutie vreo bucata de polistiren.

Edited by MediumPlayer, 06 January 2023 - 12:50.


#159
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 10.12.2018
Da, al 3-lea " resigilat " e mai scump cu 300 lei fata de celelalte. Ieri, celelalte 2, erau sub 9000 lei, cu diferența de 100 lei între ele, aproximativ 8700, 8800 lei.

#160
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Mă pun în pielea cumpărătorului de resigilat și mă întreb cum cel care din descriere e mai „violat” e mai scump și încă semnificativ.
Că eu l-am luat cu 8730 (socotind și tichetul) și acum vor să-l dea cu 9500 e deja cu totul altă poveste.

#161
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Tot citesc pe topicurile dedicate televizoarelor că cea mai bună procesare a imaginii o au televizoarele Sony și Panasonic.

Aici, în acest topic, domnule Jean-Luc Picard ați avut ocazia comparației directe a acestor cele mai bune procesări a imaginii de pe piață.

Ca o concluzie finală, ați observat o diferență, un plus sau un minus la unul dintre acești doi producători în ceea ce privește upscalling-ul  ?

#162
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Nu m-am uitat cu prea mare antenție la upscaling (nu sunt consumator de cablu), am trecut la repezeală și prin niște posturi de cablu (Sony-ul a avut și CAM propriu înfipt în el) și n-am observat nimic evident. La o comparație anterioară Panasonic - LG n-am văzut nicio diferență. În plus, când se vorbește despre procesare, lumea nu se referă în primul rând la upscaling.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate