Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cu ce se ocupa asistenta sociala?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Se prezinta urmatoarea situatie.
Persoana paralizata total a ajuns la spital,persoana se cere acasa,este trimis acasa cu salvarea si asisenta sociala(familia refuza sa il ia acasa,stie ca nu il poate
ingriji,este nevoie de personal calificat).
Bolnavul daca mananca are melena,are rani grave trebuie schimbat pansament splate/maini/picioare. II trebuie perfuzie ca sa nu faca melena.
Bolnavul nu vrea la azil,pensia este foarte mica sub 1400 ron.
Bolnavul nu are urmasi, nu are sotie/copii doar o sora,are locuita mostenita de la mama lui 50% el 50% sora,sora il lasa sa stea acolo si sa platesca utilitatile,mai putin
impozitul la apartament care plateste si sora.
La spital, doctorita a zis ca nu are ce sa ii faca este in ultima faza.
Desi noi nu am vrut sa il aduca acasa, l'a adus ca el are casa lui si ca nu vrea la azil,dar are nevoie de ingrijiri speciale,sora lui nu are cum sa il spele si sa se ocupe de
de bolnav,are servici, si nu poate ridiac greutati,are si ceva la picior merge greu.
Are datorii la apartement foarte mari,el nu le'a platit nici inainte de a pica la pat.
Noi mergem ii dam apa/mancare,dar nu gasim pe nimeni sa il schimbe de pampers, nimeni nu se baga cand vede ca are melena ( e ca o smoala ).
Are 4 asistente sociale, nu fac nimic, le-am rugat sa ne gasesca o persoana care sa il schimbe nu gasesc nimic.
Bolnavului ii trebuie pensie de ingrijitor,nimeni din familie nu vrea sa se baga,la spilat a zis ca dureaza actele 6 luni pana sunt gata, tot la spital a zis ca nu o mai duce
mult.

Daca sunam la 112 cand este constient el refuza(am facut asta) nu vrea sa merga la spital,trebuie sa sunam cand nu este constient ca atunci nu poate refuza.
V'am explicat situatia mai sus. Noi nu am semat nimic noi am vrut sa merga la azil sa fie ingrijit tot acolo sa ii faca pensie de ingrijitor si sa moara linistit acolo, el a
vrut acasa. ( poate sa ii ea si 50% partea lui de apartament azilul nu avem nevoie).
Am lasat usa deschisa la apartament, mai vin asistentele sociale dar nu fac nimic, una din ele a venit cand era mama acolo si il intreba de ce nu raspunde la telefon pe
bolnav? Este normal asa ceva? Daca el este paralizat cum sa raspunda la telefon?
Cine ar trebui sa se ocupe legal de el???? Pentru ce sunt asistentele sociale? sunt inspectori? daca da pe cine inspecteaza????? daca bolnavul sta in pat singur in
casa?Este normal asa ceva? Noi nu vrem sa se ocupe ele si sa scapam de situatie dar noi nu am semnat nimic,Cine trebuie sa se ocupe de bolnav?Ce rol au
asistentele sociale???? doar inspectori?
Ce este de facut????

Edited by Ravenscar17, 11 December 2022 - 16:16.


#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Parca mai postasei in alta parte ca nu-l vrea sotia ca e alcoolic, acum zici ca nu are sotie?
Cel mai rapid este sa sunati la 112 sa va lamureasca ei

#3
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View Postvictor29cr, on 11 decembrie 2022 - 16:47, said:

Parca mai postasei in alta parte ca nu-l vrea sotia ca e alcoolic, acum zici ca nu are sotie?
Cel mai rapid este sa sunati la 112 sa va lamureasca ei


nu am spus asa ceva,nu are sotie,confunzi cu altul care a postat ceva similar cu sotia care nu vrea sa il ingrijeasca cred.

Edited by Ravenscar17, 11 December 2022 - 16:57.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Vouă vă trebuie ingrijitoare/ infirmieră acolo.

Asistenta socială nu oferă servicii de îngrijire medicală ci e mai mai mult o funcționară ce identifică persoanele ce au nevoie de ajutor, face anchetă socială și recomandă măsurile ce trebuie luate (acordare ajutor social, alocarea de personal de îngrijire, internare intr-o instituție de îngrijire etc).
Deci asistenta socială care se ocupă de cazul relatat ar trebui sa identifice, să recomande si să urmărească realizarea măsurilor ce se impun pt soluționare.

https://dgaspc3.ro/w...ului-social.pdf

#5
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012
@victor29cr confuzi @initiatoru
Topicu alalantu e deschis de useru @born_sinner
https://forum.softpe...l-ramas-la-pat/


@Ravenscar17 treaba e ca Asistanta Sociala tre sa urgenteze actele in care sa plateasca o suma de bani care sa ajunga la o firma de servicii medicale la domiciliu care are contract cu Primaria
Da asistentele sociale habar n au de capu lor daca au intrebat de ce nu raspunde un om paralizat la telefon cand ele suna acasa la el

Deci e ori rea vointa ca ele nu gaseste repede solutia pentru acel bolnav ori ele nu stiu ce sa faca in functia de asistent social, sant oameni care iau salariu pentru impins harti de la un birou la altu si vizite ladomiciliu sa arate ca muncesc

Daca e cum zic eu cre ca tre sa te duci la Directu Asistentei sociale si sa ii ceri sa gaseasca o solutie pentru bolnav ca subalternii lui nu stiu cum sa il ajute
Si solutia mea in problema omului este urmatoare:

Asistenta sociala sa demareze procedurile de acordare de asistenta medicala la domiciliu pentru omul acela muribund

Adica sa ii faca un dosar de ajutor social la om si sa acorde omului bani care vor fi virati direct la o firma de ingrijire la domiciliu

A ajuns cetatenii sa cunoasca procedurile la Asistenta Sociala mai bine decat asistentii sociali !

#6
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View Postpateu_98, on 11 decembrie 2022 - 17:35, said:

@victor29cr confuzi @initiatoru
Topicu alalantu e deschis de useru @born_sinner
https://forum.softpe...l-ramas-la-pat/


@Ravenscar17 treaba e ca Asistanta Sociala tre sa urgenteze actele in care sa plateasca o suma de bani care sa ajunga la o firma de servicii medicale la domiciliu care are contract cu Primaria
Da asistentele sociale habar n au de capu lor daca au intrebat de ce nu raspunde un om paralizat la telefon cand ele suna acasa la el

Deci e ori rea vointa ca ele nu gaseste repede solutia pentru acel bolnav ori ele nu stiu ce sa faca in functia de asistent social, sant oameni care iau salariu pentru impins harti de la un birou la altu si vizite ladomiciliu sa arate ca muncesc

Daca e cum zic eu cre ca tre sa te duci la Directu Asistentei sociale si sa ii ceri sa gaseasca o solutie pentru bolnav ca subalternii lui nu stiu cum sa il ajute
Si solutia mea in problema omului este urmatoare:

Asistenta sociala sa demareze procedurile de acordare de asistenta medicala la domiciliu pentru omul acela muribund

Adica sa ii faca un dosar de ajutor social la om si sa acorde omului bani care vor fi virati direct la o firma de ingrijire la domiciliu

A ajuns cetatenii sa cunoasca procedurile la Asistenta Sociala mai bine decat asistentii sociali !

Multumesc frumos eu i-am zis sa merga la primar direct,( sora lui este mama mea ), acum ca mi'ai deschis  mintea o sa ii spun sa merga acolo la Asistente sociala si sa faca sesizare, am uitat sa zic ceva foarte important,una din asistente s-a scapat si a zis ca sefa lor le'a zis sa nu sa se mai dupa pe acolo(la bolnav) ca a  vazut fisa de externare din spital si bolnavul nu o mai duce 60 de zile.Probabil de asta nu se ocupa banuiesc.

Bolnavul este invatat cu durearea,este rezistent.
Sper sa rezolvam asa cum mi'ai recomandat tu,noi nu vream sa moara ca un caine atata tot,mancare/apa ii dam noi nu ii problema daca ne da de la primarie o ingrijitoare la domiciliu sa il schimbe si sa il panseze este destul.Acum el este la spital ca am sunat iar salvarea,dar dupa cum il cunosc sigur o sa fie ca prima tura se cere acasa 100% si incepe repriza doua, o sa merga mama mea la Asisenta sociala/primarie cat e el in spital pana il externeaza sper sa rezolvam.

#7
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Din cate stiu in cazuri grave, cand e nevoie rapid de un certificat de handicap, procedura se poate accelera.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate