Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Teapa grup Facebook dec 2022

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti complice la furt si alte infractiuni.
Mergi la Politie si explica ce ai facut, altfel vei intra la puscarie.

Edited by pasilla, 11 December 2022 - 15:19.


#20
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Unde nu-i cap,vai de picioare!
Credulitatea romanului, voi sa NU faceti ca el!

#21
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View Postpasilla, on 11 decembrie 2022 - 15:16, said:

Esti complice la furt si alte infractiuni.
Mergi la Politie si explica ce ai facut, altfel vei intra la puscarie.
nu e furt, prin refund nu mai apare o persoana ca deponent ci un magazin, asa ca urma banilor incepe sa dispara, cand i-a transformat in crypto si i-a transferat i-a facut 100% curati si fara urma.

Edited by _-livio-_, 11 December 2022 - 15:20.


#22
ioncristian73

ioncristian73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.03.2016
Din nestiinta am facut treburile astea. Ei sunt cei ce au facut ilegalitati. De ce sa platesc eu tot. Si banca si magazinul trebuie sa suporte paguba in opinia mea. Conplice din nestiinta ? Am mai pus intrebarea pe 2 forumuri de avocati. In fine in cel mai rau caz returnez cei 1150 usd paguba si invat ceva. Totusi eu solicit ca si banca si magazinul sa isi asume ceva din aceste lucruri eu nu am facut nimic ilegal sunt o biata victima.

#23
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
esti complice, nu victima.
macar ai blocat cardul?

#24
ioncristian73

ioncristian73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.03.2016
Sigur l - a blocat banca, conturile din aplicatie apar pe 0. Si banca e ingrijorata incearca sa scape sa achit eu tot. Nu e corect. Si magazinul la fel. Sunt vctime si eu si banca si magazinul din SUA.

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In fata organelor judiciare nu poti invoca necunoasterea legilor.
Trebuie sa intelegi ca esti deja partener in acea retea infractionala.

Te sfatuiesc sa nu mai faci nimic, sa nu iei legatura cu tipii aia. Vezi ce instructiuni primesti de la procurori, poate reusesti sa ii ajuti cu ceva.

Edited by pasilla, 11 December 2022 - 15:29.


#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View Postioncristian73, on 11 decembrie 2022 - 15:25, said:

Sigur l - a blocat banca, conturile din aplicatie apar pe 0. Si banca e ingrijorata incearca sa scape sa achit eu tot. Nu e corect. Si magazinul la fel. Sunt vctime si eu si banca si magazinul din SUA.
atunci suna frumos la numarul de aici: https://www.librabank.ro/contact si spune-le sa-ti blocheze cardul, daca e gata blocat o sa-ti spuna, dupa care mergi frumos si inchizi si contul.
poti sa intrebi si care e situatia contului si cum sa faci sa-l inchizi.

Edited by _-livio-_, 11 December 2022 - 15:29.


#27
ioncristian73

ioncristian73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.03.2016
Cei care vorbesc aici se pricep ceva la legi ? Depinde si cum e legea in situatia asta. Caut sa ma consult cu un avocat cat de repede pot. Multumesc de bunele intentii, nu o sa imi taie nimeni capul. In cel mai rau caz achit cei 1150 usd in cauza si suport eu toata paguba. In victima nu mai aruncati cu vorbe rele i se poate intampla oricui. Voi nu ati luat tepe la viata voastra. Asa de perfecti sunteti? Multumesc pentru sugestii sau sfaturi pozitive. Ca de rau stiu si eu.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postioncristian73, on 11 decembrie 2022 - 15:29, said:

In cel mai rau caz achit cei 1150 usd in cauza si suport eu toata paguba.
Nu e suficient. Habar nu ai ce balarii au facut aia si tu i-ai ajutat contra unui comision.

E o metoda veche, folosita de infractori pentru asemenea operatiuni. S-ar putea sa mai fie zeci/sute de alte persoane care i-au ajutat exact ca tine.
Poate ca e vorba de sute de mii/milioane de $ frauda si de un grup infractional organizat. Nu e de gluma.

Edited by pasilla, 11 December 2022 - 15:39.


#29
ioncristian73

ioncristian73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.03.2016
La call center se poate suna luni - vineri 8 - 20. pasilla intreb si un avocat. Eu consider ca nu am facut nimic ilegal. Am retras bani din contul meu bancar in care niste infractori au trimis bani mie mi au spus ca din schimb valutar.  Am salvat toate discuțiile si contactele lor. De ce sa acopar eu toata suma fraudata ? Va anunt ce fac luni ... Multumesc de sfaturi

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Cum să nu fi făcut nimic ilegal?
Ai dat datele cardului tău bancar la o terță persoană să facă ilegalități cu el.
Ai citit măcar condițiile și contractul când ai deschis contul la bancă?
Pe toate scrie cam același lucru, ești responsabil de cum folosești informațiile și cardul și că nu se înstrăinează și că tu ești utilizatorul de drept al contului

#31
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View Postioncristian73, on 11 decembrie 2022 - 15:36, said:

La call center se poate suna luni - vineri 8 - 20. pasilla intreb si un avocat. Eu consider ca nu am facut nimic ilegal. Am retras bani din contul meu bancar in care niste infractori au trimis bani mie mi au spus ca din schimb valutar.  Am salvat toate discuțiile si contactele lor. De ce sa acopar eu toata suma fraudata ? Va anunt ce fac luni ... Multumesc de sfaturi
e non-stop la carduri, adica unde te intereseaza pe tine sa suni.

Edited by _-livio-_, 11 December 2022 - 15:40.


#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postioncristian73, on 11 decembrie 2022 - 15:36, said:

Eu consider ca nu am facut nimic ilegal.
M-a rugat un amic columbian sa duc un pachet mamei sale in RO. M-a si platit.  Nu am stiut ca inauntru e cocaina. Sunt nevinovat !

Edited by pasilla, 11 December 2022 - 15:43.


#33
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Eu inteleg din aceasta situatie ca initiatorul a incasat 3 sume pe cardul personal, le-a scos si le-a trimis mai departe unor straini, pastrand un comision de 6%. Apoi a fost sunat de cineva ca trebuie sa returneze sumele incasate. Am inteles corect?

1. Este o plata necuvenita si / sau gresita, trebuie sa returneze suma. Ca in cazul celor care s-au trezit cu sume in cont primite din greseala si nu au vrut sa le returneze. Vezi massmedia.
2. Este (fara sa vrea) complice la o inselaciune, trebuie sa retuneze suma si va ramane cu paguba. Suma returnata este castigul celor care l-au pacalit sa faca astfel de inginerii financiare.
3. Inselaciunea urmeaza daca cei care au sunat sa depuna suma in cont nu sunt de la banca.

Oricum, nu mai spune ca nu ai facut nimic ilegal! Ai scos sumele primite necuvenit, chiar daca sunt primite de tine in cont din greseala sau din alt motiv. Ca si in cazul acesta: https://www.digi24.r...apoieze-2087285

sau aceasta: https://a1.ro/news/i...-id1080228.html

In ultimul caz a luat banii, i-a cheltuit si a facut 16 luni de inchisoare.

Eu te sfatuiesc sa faci rost de banii scosi, sa mergi la banca si sa-i depui. Apoi sa vezi ce si cum.

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Banii puși pe contul tău pot fi retrasi înapoi de entitatea care i a trimis și banca este obligată să i returneze pentru că cardul tău a fost autorizat în aplicația acelui comerciant, probabil.
Și debitarea cardului se face chiar dacă contul tău este pe zero. E similar unei plăți întârziate aceea anulare de rambursare.

Edited by wertyck, 11 December 2022 - 15:51.


#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posticename, on 11 decembrie 2022 - 15:47, said:

Ai scos sumele primite necuvenit, chiar daca sunt primite de tine in cont din greseala sau din alt motiv.
Din alt motiv. Adica s-a inteles cu niste infractori transfrontalieri sa ii ajute, contra unui comision, sa ascunda niste bani furati.

#36
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View Post_-livio-_, on 11 decembrie 2022 - 15:29, said:

dupa care mergi frumos si inchizi si contul.
poti sa intrebi si care e situatia contului si cum sa faci sa-l inchizi.

Ce gluma buna, aia de la banca au blocat contul si i-au dat ultimatum sa returneze banii altfel il da pe mana politiei
Chiar crezi ca se va duce la ei si vor zice Da domnul Ion, il vom inchide imediat..multumim ca ne-ati utilizat serviciile

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate