Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Teapa grup Facebook dec 2022

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
ioncristian73

ioncristian73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.03.2016
Buna ziua, am 49 ani am patit o chestiune foarte rea. Pe un forum am cunoscut un baiat care se prezinta din Ucraina cu o propunere de afacere. Am discutat mai multe. Scria si vorbea perfect limba romana. Acum 2 ani a lucrat in constructii in Franta cu echipe romanesti. Pe scurt a zis sa fac rost de card bancar libra ca el cu un coleg fac schimb valutar pe rubla rusa si pe moneda ucrainiana, trimit bani in cardul meu si noi impartim banii. 6% mie si restul lor in crypto usdt din Binance. Au facut 3 tranzactii pe card 50 usd, 100 usd si 1000 usd. Pe tranzactii aparea refund de la ceva in engleza. Eu nu mi-am dat seama si am facut ca ei. Am oprit 6% in Revolut si lor le-am trimis 94% din Binance usdt. Seara la ora 17 m-a sunat un tip de la banca ca pe cardul meu s-au facut 3 tranzactii ilegale ca sunt bun de plata. Le-am explicat corect situatia. Au cerut ca pana luni 12 dec sa depun suma de 1150 usd echivalent lei in contul de libra bank, altfel anunta DICOT, politia etc.Ce parere aveti ? Cei care au inselat sa fie urmariti. Eu sunt de buna credinta returnez ce am oprit poate mai mult. Dar sa isi asume si banca si magazinul inselat anumite sume. Eu am fost de buna credinta. Asemanator daca intr o casa ar veni niste bani de la hoti tu sa nu stii si sa ii tii 1 zi si sa dai banii 94% a doua zi te poate trage politia la raspundere?? Doar intreb si scuzati deranjul. Chiar nu stiu ce sa fac si orice sfat este binevenit.

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
se numeste teapa, banca nu suna pt asa ceva ci blocheaza automat contul.
data viitoare nu mai face pe carausul de bani.

Edited by _-livio-_, 11 December 2022 - 14:46.


#3
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Mergi la politie si povesteste-le toata tarasenia.

La fel ca topicul imediat vecin: am telefonul stricat, in afara de service ce sa fac?
Cam ce fel de sfaturi ai vrea?
Cam ce crezi ca poti sa faci?
Ori pui 1000 de dolarei in cont. Da' de unde stii tu ca ala chiar era de la banca ? "m-a sunat un tip de la banca". Nu cumva aveau deja nr. tau de telefon din alta parte ?? ;)
Oti mergi la politie.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu stiu daca esti pe bune dar iti raspund ca si cum ai fi pe bune.
Tipul de la banca nu exista, e omul lor si aici e teapa. Daca tranzactiile erau ilegale s-ar vedea de unde au venit banii si unde s-au dus iar contul ar fi fost blocat. Si Politia ar fi fost anuntata imediat si ea te-ar fi intrebat chestii.
Asa ca da banii aia cat mai repede daca ti-e greu cu ei in cont.

Edited by Friskey, 11 December 2022 - 14:52.


#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007

 ioncristian73, on 11 decembrie 2022 - 14:32, said:

Seara la ora 17 m-a sunat un tip de la banca ca pe cardul meu s-au facut 3 tranzactii ilegale

Si asta ce te-a sunat e tot din reteau lor. Du-te la politie sa reclami, dar banii pe care i-ai "investit" poti sa ii treci la pierderi.

#6
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
le-ai spalat niste bani rusnacilor, buna treaba

#7
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
"baiatu' de la banca" daca te suna sa te anunte de DIICOT, politie, interpol si altele de genul nu conditioneaza acel anunt de o depunere a ta in cont. o ilegalitate nu se sterge cu buretele punand banii la loc. cum s-a mentionat si mai sus, banca iti blocheaza direct contul si meri tu sa-i intrebi de sanatate. sau astepti pana primesti invitatie de prezentare ca te-ai jucat de-a frauda.
astfel, inainte de a il lasa pe "baiatul de la banca" sa anunte, lol, autoritatile, meri tu frumusel si anunta-le si zile ca de data asta ai vrut sa inveti cum sa faci sa nu te mai prostesti si altadata.

#8
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 Argv, on 11 decembrie 2022 - 14:51, said:

Si asta ce te-a sunat e tot din reteau lor. Du-te la politie sa reclami, dar banii pe care i-ai "investit" poti sa ii treci la pierderi.

Nu cred, cel mai probabil e de la banca. Nu a investit niciun ban..s-au folosit de el ca sa sifoneze banii furati

#9
ioncristian73

ioncristian73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.03.2016
Hate si cei care isi bat joc ii ignor.
1) Banca a blocat conturile si au disparut din cont 23 lei care mai erau. 2) Tipul era de la banca m-a sunat de pe mobil desigur ca luni eu pot suna pe fix sa il caut. Inca nu le-am platit bancii cei 1150 usd echivalent lei solicitati. Eu consider ca nu am facut nimic ilegal chiar cred treaba asta. Caut sa ma consult cu un avocat. Treaba este groasa. Sunt sigur ca o sa am probleme, nu cred ca scap sa nu dau banii si tipii aia m-au inselat 94% din 1150 usd sunt la ei in crypto usdt. Greu de recuperat.

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Cum poți să fii atât de naiv să crezi că te sună cineva de la o bancă după ora 17?
Pas alergător la un avocat și abia apoi, mai faci ceva.

#11
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

 ioncristian73, on 11 decembrie 2022 - 14:58, said:

Hate si cei care isi bat joc ii ignor.
1) Banca a blocat conturile si au disparut din cont 23 lei care mai erau. 2) Tipul era de la banca m-a sunat de pe mobil desigur ca luni eu pot suna pe fix sa il caut. Inca nu le-am platit bancii cei 1150 usd echivalent lei solicitati. Eu consider ca nu am facut nimic ilegal chiar cred treaba asta. Caut sa ma consult cu un avocat. Treaba este groasa. Sunt sigur ca o sa am probleme, nu cred ca scap sa nu dau banii si tipii aia m-au inselat 94% din 1150 usd sunt la ei in crypto usdt. Greu de recuperat.
1. si contul e pe 0 sau e pe minus $1150, mergi si inchide-l.
2. banca nu suna de pe mobil in absolut nici un caz pt ca nu pot inregistra convorbirile, au call center cu numar fix.
3. ia cauta pe google numarul de suport de la libra, dai de numarul pe care ti l-a dat?

Edited by _-livio-_, 11 December 2022 - 15:03.


#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
din expresia Au facut 3 tranzactii pe card 50 usd, 100 usd si 1000 usd inteleg ca au acces la card.
daca tu pui banii pe card, exista posibilitatea ca ei sa aiba acces la acesti bani si sa ii transfere intr-un cont al lor? ca aici ar fi teapa.
au facut niste tranzactii sa iti arate ca sunt cinstiti, iar acum te pun sa pui niste bani pe card, bani care sunt la dispozitia lor si ii transfera intr-un cont al lor.
eu as suna inapoi pe nr respectiv si as spune ca nu pot depune, ca banca mi-a inghetat contul, si ca vin luni la o sucursala.  iar luni as cere doar extras de cont.
plus ca le-ar cere sa imi trimita pe mail solicitarea de depunere bani, sa ramana scrisa.

Edited by strongsss, 11 December 2022 - 15:08.


#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Șezi blând și treci suma la pierderi. Nu știu cât o să poată să îi prindă poliția. Mai degrabă te bagi in seamă și ajungi tu cu dosar penal.

#14
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 strongsss, on 11 decembrie 2022 - 15:04, said:

din expresia Au facut 3 tranzactii pe card 50 usd, 100 usd si 1000 usd inteleg ca au acces la card.
daca tu pui banii pe card, exista posibilitatea ca ei sa aiba acces la acesti bani si sa ii transfere intr-un cont al lor? ca aici ar fi teapa.
au facut niste tranzactii sa iti arate ca sunt cinstiti, iar acum te pun sa pui niste bani pe card, bani care sunt la dispozitia lor si ii transfera intr-un cont al lor.

Foarte buna observatia, nu e exclus ca sa ii fi cerut si datele de pe card si acum dupa ce au sifonat banii furati vor sa il faca sa depuna cei 1150 ca sa ii fure :)

#15
ioncristian73

ioncristian73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.03.2016
Mai ei au cerut numarul de 16 cifre de pe fata si data expirarii. Au facut depunere pe card ca un refund de la magazin din SUA. Magazinul a sunat la libra ca de la ei au plecat 1150 usd catre cont libra. Eu banii majoritatea i-am retras si am trimis la tipii astia usdt din Binance. Mai era in cont 23 lei. Ei nu au avut acces la card sa retraga din card au facut ceva ilegal cu cele 3 refund de la magazin din SUA. Eu nu am stiut ce sunt cele 3 sume.

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Tu clar ai spălat bani. Ei cred că mai încearcă să scoată încă 1000 USD de la tine, că te sperie cu DIICOT și pui botul și plătești. Fă cruci să fie numai atât, să nu vină pe bune DIICOT.

#17
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
mai exact au spalat niste bani si tu ai fost carausul care i-a plimbat si spalat.
mergi si inchide contul si data viitoare intreaba inainte nu dupa.

#18
ioncristian73

ioncristian73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.03.2016
Eu trebuia sa sun la libra sa intreb daca pot retrage banii ? Daca e ceva necurat ? Card de debit. Ei au avut acces la cele 16 numere si data expirarii fara Nume ce apare pe fata si fara CVV de pe spate. Este clar ? Eu am retras banii in Binance si lor am trimis cum am stabilit 94% din cei 1150 usdt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate