Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Dispozitiv digitalizare poze

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Salutare, forumiști!

Vreau să precizez de la bun început că talentul meu foto e egal hai să nu zic cu 0, dar să-mi dau măcar nota 2, fiindcă știu să folosesc telefonul și o cameră digitală, dar nu mai mult.

Recent însă am fost pus în fața unei dileme. Am acasă o grămadă de filme vechi (de familie), tatăl meu făcea multe poze din excursii, din vacanțe șamd. Vorbim aici de anii 1970-1980. Astăzi nu mai există ateliere foto să poți scoate toate pozele alea care sunt pe film, așa că m-am gândit să le scot cumva în computer. Întrebarea mea e: merită să bag banii în așa ceva? https://www.f64.ro/r...-film-scanner/p

Are cineva, ați lucrat vreodată cu așa ceva? Poate scana filme alb-negru și color? Pozele salvate ies bine? La 679 RON mi se pare destul de scump ca să-l cumpăr și să mă trezesc după aceea că e o jucărie fără sens.

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Îl folosești doar o dată-n viață.
După ce ți-ai digitalizat toate negativele, îl faci cadou, îl depozitezi sau îl arunci.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006

View Posts2inu, on 11 decembrie 2022 - 13:43, said:

Are cineva, ați lucrat vreodată cu așa ceva? Poate scana filme alb-negru și color? Pozele salvate ies bine?
Ai PM.

#4
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Posts2inu, on 11 decembrie 2022 - 13:43, said:

Astăzi nu mai există ateliere foto să poți scoate toate pozele alea care sunt pe film, așa că m-am gândit să le scot cumva în computer.

Ba eu sint sigur ca inca mai exista. Si ti le scot si pe hartie, si in calculator.

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Inainte insa de a lua o decizie, as verifica filmele... Nu mi-as face iluzii cu cele color - 99,99% sunt duse (Azo sau Orwo). Dar la cele alb-negru nu ar trebui sa fie probleme.
Cred ca inca exista scanner-e normale cu optiuni pentru negative. Au avantajul ca scanezi mai multe negative odata.
Sper ca sti ca dupa scanare fiecare poza trebuie prelucrata, eventual detaliile editate/completate...
Functie de nr. de filme, daca-s ok, as putea opta totusi sa o faca altcineva in locul meu. Daca insa nu sunt ok, nu as lasa pe nimeni sa umble la filme.

Edited by adip1962, 11 December 2022 - 15:44.


#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posts2inu, on 11 decembrie 2022 - 13:43, said:

Are cineva, ați lucrat vreodată cu așa ceva? Poate scana filme alb-negru și color? Pozele salvate ies bine? La 679 RON mi se pare destul de scump ca să-l cumpăr și să mă trezesc după aceea că e o jucărie fără sens.
La 679 de Ron e cam pocnitoare.
Un scaner bun de film pleacă de la o 1000€, dacă mai găsești așa ceva.

#7
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 22.12.2006
mult mai ieftin iesi cu un scanner vechi care are adaptor pt negative.  HP-urile aveau asa ceva acum 15 ani
pe olx gasesti la 70 lei

Edited by andrei_221, 11 December 2022 - 18:18.


#8
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
La f64 îți scanează filmele la un preț bun.
Nu ai nevoie să mai cumperi nimic.
Întreabă acolo.
Eu am cumpărat un CanoScan 9000F.
Nici nu l-am despachetat.
Am întrebat acolo fără speranță și am aflat că ei scanează, așa că obiectul cumpărat mi-a rămas fără să-l mai desfac.

Edited by BbVv, 11 December 2022 - 19:06.


#9
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009

View Postviceroy56, on 11 decembrie 2022 - 14:16, said:


Ai PM.
Si pe mine ma intereseaza acest subiect.am vreo 40 de filme de trecut in digital.
Mulțumesc

#10
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,743
  • Înscris: 30.07.2006
Am vazut ca mai baga la Lidl din cand in cand un asemenea scanner. Parca 100 lei era.

#11
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am eu unul, nu l-am scos din cutie, poate o sa-l pun la treaba vreodata.

#12
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006
S-a mai povestit... https://forum.softpe...-si-fotografii/

#13
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,476
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă are multe filme (să zic vreo 40) iese mai ieftin dacă îşi ia la s.h. un scanner s.h.
Poze se mai scot pe hârtie. La alb-negru laboratorul ăla de la P-ţa Lahovary e posibil să mai scoată încă prin procedee 100% clasice.

#14
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Mulțumesc pentru răspunsuri, pe mine mă încântă mai ales faptul că nu pare voluminos. Fiindcă nu vreau ceva voluminos (ca un scaner clasic). Probabil o să-mi fac la un moment dat timp și le voi duce la un atelier specializat.

#15
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Asta e un criteriu pentru tine, că nu pare voluminos???
Dar pretul mare / enorm pentru o singura folosire? Sau facu retur in 10-12 zile ;) ?
Practic asa iesi gratis, poate 30-40 de lei pe curier la retur.

#16
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006
asta pare ok-ish...

https://shop.lomogra...rtphone-scanner

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate