Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gazduire server node.js

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Stiti vreo gazduire web care unde pot pune o aplicatie cu backend node.js si sa permita soket.io ? Ideal sa fie de calitate, sigura si pret bun.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Care-i bugetul?

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postalexandersch, on 11 decembrie 2022 - 13:07, said:

Stiti vreo gazduire web care unde pot pune o aplicatie cu backend node.js si sa permita soket.io ? Ideal sa fie de calitate, sigura si pret bun.
GCP ( Google Cloud )
Depinde ce fel de app e, poate ai noroc si o rulez gratis pe APP Engine sau ca o Cloud Function

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
Digitalocean
Hostwinds
Linode
Vultr
OVHcloud
Amazon Lightsail
UpCloud.
Amazon EC2
Google Compute Engine

#5
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Cauta Oracle cloud pe YT free tier, faci un VM free si instalezi pe el ce vrei , 200G spatiu de stocare.
Mai gratis de atat nu se poate.

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,515
  • Înscris: 26.05.2022
Ce sens are să-ți faci un vm cand ai direct serverless cu aws lambda cu care rulezi direct codul tau javascript cu nodejs runtime.

#7
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Deci da, se pare ca am uitat sa ofer cateva detalii. Am o aplicat,e joc multiplayer, gen sah online, intri si joci cu primul care mai doreste. Ceva gen. Evident, sper sa dau lovitura cu el si sa pot sta ca bosu si sa curga banii. Avand in vedere ca probabil incep cu 0 trafic si ca nu e sigur ca va fi de succes, nu as aloca bani multi pt inceput. Si inca un detaliu f imp, nu sunt system admin, habar nu am sa pun un linux sau ceva, ma descurc sa navighez prin consola dar nu ma stiu sa imi securizez siteul, sau chestii mai complicate. Sa mai monitorizez loguri si deastea mai light mai sttiu, sa dau un start stop la un serviciu poate, dar daca e configurat de cineva si imi explica ce am de facut.

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,515
  • Înscris: 26.05.2022
Gasesti sute de tutoriale cu aws lambda sau lightsail. E fix ce-ți trebuie tie!

#9
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Dar ca si costuri, gen unde gasesc cel mai bine ? Am vazut ca aws e si free dar nu stiu ce presupune. Imi cere card chiar daca selectez free, deci deduc ca daca depasesc anumiti paramentrii pe care nu ii stiu, ma taxeaza.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postalexandersch, on 12 decembrie 2022 - 17:10, said:

Si inca un detaliu f imp, nu sunt system admin, habar nu am sa pun un linux sau ceva, ma descurc sa navighez prin consola dar nu ma stiu sa imi securizez siteul, sau chestii mai complicate.

As abandona ideea in cazul asta.

#11
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postdani.user, on 13 decembrie 2022 - 21:14, said:


As abandona ideea in cazul asta.

Adica ce vrei sa zici ? Ca nu poti fi developer fara sa fii system admin ?

#12
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postalexandersch, on 13 decembrie 2022 - 23:32, said:

Adica ce vrei sa zici ? Ca nu poti fi developer fara sa fii system admin ?
Atat Google Cloud cat si AWS iti ofera si o varianta free.
In cazul GCP, orice masina virtuala pe e2-micro pe Iowa sau Oregon ( low co2 ) este gratuita. Este de ajuns sa iti rulezi aplicatia, DAR trebuie sa stii macar sa iti instalezi ce trebuie, fiind linux.
Mai ai varianta App Engine pe Google Cloud, la fel gratuita, dar implica si mai multe skilluri.
Google Cloud iti mai da si $300 credite pt 3 luni sa te joci cu ce vrei de la ei.

La fel si AWS, iti ofera t1-micro gratuit, sau t2 nu mai retin. Doar ca astia nu au credite.
Mi-au dat $200 credite dupa ce le-am dat mesaj ca am un startup si le-am dat detaliile necesare. Aparent puteam cere mai mult dar nu mi-am batut capul.

In ambele variante, nu implica niciun cost de la tine si este mai mult decat suficient sa-ti rulezi aplicatia cu uvicorn sau ce folosesti tu.

Mai bine decat gratuit nu exista.
Mai este si kamatera unde ai o luna gratuit si $100 credite. Doar atentie ca atunci cand adaugi cartea de credit, desi este gratuit o luna, te taxeaza cam $2, zic ei pt verificare.
Daca uiti de servicii dupa o luna or sa te taxeze.

Eu te sfatuiesc sa-ti faci cont pe GCP, sa iti activezi perioada de 3 luni cu $300 si sa rupi YT in doua invatand ce iti lipseste.
Cu acele skilluri altii echivaleaza 3 ani de experienta pe AWS in cv-uri pe Linkedin Posted Image)
Mai inveti ceva.

View Postalexandersch, on 13 decembrie 2022 - 23:32, said:

Adica ce vrei sa zici ? Ca nu poti fi developer fara sa fii system admin ?

Sigur ca poti sa fii.
Doar ca nu prea o sa intalnesti un backend developer in node.js sau python care sa nu stie macar sa-si instaleze un lamp stack sau macar stack-ul limbajului de scripting in care lucreaza. Ideal si macar un minim de skill sa-ti instalezi si un frontend basic pentru aplicatie daca e destinata pt asa ceva.

Faptul ca inveti cateva lucruri in linux nu inseamna ca trebuie sa fii sys admin.
La o firma care angajeaza un developer in node.js doar nu o sa mai angajeze altu sa instaleze pe linux ce codezi tu, se presupune ca stii si asta, vine la pachet.

Edited by victor29cr, 14 December 2022 - 12:10.


#13
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postvictor29cr, on 14 decembrie 2022 - 12:07, said:

Atat Google Cloud cat si AWS iti ofera si o varianta free.
In cazul GCP, orice masina virtuala pe e2-micro pe Iowa sau Oregon ( low co2 ) este gratuita. Este de ajuns sa iti rulezi aplicatia, DAR trebuie sa stii macar sa iti instalezi ce trebuie, fiind linux.
Mai ai varianta App Engine pe Google Cloud, la fel gratuita, dar implica si mai multe skilluri.
Google Cloud iti mai da si $300 credite pt 3 luni sa te joci cu ce vrei de la ei.

La fel si AWS, iti ofera t1-micro gratuit, sau t2 nu mai retin. Doar ca astia nu au credite.
Mi-au dat $200 credite dupa ce le-am dat mesaj ca am un startup si le-am dat detaliile necesare. Aparent puteam cere mai mult dar nu mi-am batut capul.

In ambele variante, nu implica niciun cost de la tine si este mai mult decat suficient sa-ti rulezi aplicatia cu uvicorn sau ce folosesti tu.

Mai bine decat gratuit nu exista.
Mai este si kamatera unde ai o luna gratuit si $100 credite. Doar atentie ca atunci cand adaugi cartea de credit, desi este gratuit o luna, te taxeaza cam $2, zic ei pt verificare.
Daca uiti de servicii dupa o luna or sa te taxeze.

Eu te sfatuiesc sa-ti faci cont pe GCP, sa iti activezi perioada de 3 luni cu $300 si sa rupi YT in doua invatand ce iti lipseste.
Cu acele skilluri altii echivaleaza 3 ani de experienta pe AWS in cv-uri pe Linkedin Posted Image)
Mai inveti ceva.



Sigur ca poti sa fii.
Doar ca nu prea o sa intalnesti un backend developer in node.js sau python care sa nu stie macar sa-si instaleze un lamp stack sau macar stack-ul limbajului de scripting in care lucreaza. Ideal si macar un minim de skill sa-ti instalezi si un frontend basic pentru aplicatie daca e destinata pt asa ceva.

Faptul ca inveti cateva lucruri in linux nu inseamna ca trebuie sa fii sys admin.
La o firma care angajeaza un developer in node.js doar nu o sa mai angajeze altu sa instaleze pe linux ce codezi tu, se presupune ca stii si asta, vine la pachet.

Ok. Hai ca mi-a venit o idee mai putin periculoasa. Se poate pe acest calculator de acasa de pe care iti scriu sa imi fac un server pe care sa il expun pe net ? Ma intereseaza in prima faza sa il expun pe net ca sa il testez in retea cu ceva prieteni sa vad cum se comporta. Si nu m-as complica cu amazon din start daca as putea sa il hostuiesc acasa chiar daca doar cand sunt la calculator. Se poate ? Am mai folosit virtual box in trecut, se punea linux pe el cu un click sau windows ce trebuia. Am rds, se poate sa il fac public la ceva ip ? Daca da., mi-ar fi util.

#14
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Am incercat cu port forwarding de pe routerul de rds sa pointez spre serverul meu local dar nu merge. I-am sunat si au zis ca echipamentul lor nu permite ceea ce mi se pare ciudat pentru ca routerul are sectiune de a adauga o noua regula. A zis sa iau un ruter al meu si pe al lor sa il folosesc pe post de bridge. E o idee? Daca da, ce router mi-ar trebui? Care e diferenta dintre ele ?

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,515
  • Înscris: 26.05.2022
Diferența e ca pana acum aveai totul up and running pe lightsail inca de acum 2 zile, dar in loc sa te concentrezi pe îmbunătățirea serviciului tu alergi dupa cai verzi pe pereți...

#16
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View PostNikoroB, on 14 decembrie 2022 - 22:04, said:

Diferența e ca pana acum aveai totul up and running pe lightsail inca de acum 2 zile, dar in loc sa te concentrezi pe îmbunătățirea serviciului tu alergi dupa cai verzi pe pereți...

Nu inteleg la ce te referi ?

#17
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
La 400 de lei găsești un thin client să-l mufezi la router și să nu ocupe spațiu. Totul e să configurezi corect routerul să nu expui mai mult decât e necesar. Pe de altă parte, există deja șah online open-source.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate