Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Sfat alegere loc de muncă

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
MarvaMarisa

MarvaMarisa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2020
Bună am nevoie de un sfat,am revenit de ceva timp în țară și nu am luat in calcul să ma angajez,dar am primit 2 oferte prin niște prieteni.
1 Compania de Apa(la stat) post de lăcătuș mecanic,primele 3 luni 2700Ron salariu, pe urmă 4000 program L-V 8 ore,Vinerea la 13:30 ești pe ușă afară plus diferite prime,bani de vacanță etc.
2.Companie privată de reciclat deșeuri, mașina de serviciu program 9 ore L-V, funcție de "director adjunct", salariu 3500 de-nceput iar dacă mă descurc se dublează după 1 an.
Sunt in dubii ce sa aleg,pe de o parte siguranța la stat dar pe un post mediocru,sau la privat unde habar nu am dacă o sa fac față, având in vedere că n-am experiență pe o funcție de genul.
Vă mulțumesc!

#2
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Varianta 2 cam "pute" a ceva necurat. Ai intrebat care sunt responsabilitatile, cu ce se ocupa compania mai concret, cati angajati are, etc? In domeniul reciclarii deseurilor se fac multe nereguli si compania aia poate are nevoie de un director carne de tun in fata autoritatilor.
Iar pentru 1, te-ai gandit de asemenea daca faci fata? Ai calificarea necesara? Compania de stat fiind ar fi obligata sa faca public postul pentru angajare si sa fie o selectie de candidati, macar prin interviu. Aici inteleg ca este o angajare pe baza de "relatie". Iar daca este chiar asa, mai bine te intorci "inapoi" si il iei cu tine si pe prietenul care face angajarile.

Edited by yetiro, 10 December 2022 - 22:48.


#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Tu vorbesti de lei sau de euro? Ca ceva pute :)
Decizia inteleapta este (aproape) intotdeauna: la stat.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Lacatus cu 4000 de lei ?

#5
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 12.11.2012

 MarvaMarisa, on 10 decembrie 2022 - 22:04, said:

Bună am nevoie de un sfat,am revenit de ceva timp în țară și nu am luat in calcul să ma angajez,dar am primit 2 oferte prin niște prieteni.
1 Compania de Apa(la stat) post de lăcătuș mecanic,primele 3 luni 2700Ron salariu, pe urmă 4000 program L-V 8 ore,Vinerea la 13:30 ești pe ușă afară plus diferite prime,bani de vacanță etc.
2.Companie privată de reciclat deșeuri, mașina de serviciu program 9 ore L-V, funcție de "director adjunct", salariu 3500 de-nceput iar dacă mă descurc se dublează după 1 an.
Sunt in dubii ce sa aleg,pe de o parte siguranța la stat dar pe un post mediocru,sau la privat unde habar nu am dacă o sa fac față, având in vedere că n-am experiență pe o funcție de genul.
Vă mulțumesc!

Am stat si am analizat cele doua propuneri am ajuns la concluzia ca te invidiez ! Eu daca as fi in locu tau as alege postu de lacatus mecanic ca e bine 4000 de roni dupa 3 luni cu program de 8 ore iar Vinerea la 1 jumate esti pe usa afara + prime si bani de vacanta
Si la Stat mai greu poti sa fi dat afara, asa am auzit !

La compania privata decat functia e cel mai mare avantaj
Da la cum ai scris oferta cre ca e vorba de un tap iapsitor sa cada vina dupa ce fura altii din compania privata de reciclari deseuri

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Lăcătuș. Sigur e companie de stat? Că astea îs cam toate privatizate.

#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
"Privatizate" e un cuvânt nepotrivit. Din câte dtiu eu, sunt Regiiiii (deci cu accent pe i, la firma,  si pe e la șefi ea de acolo) Autonome. Învârt bani cacalau, evident bani de la pilimarie și, mai nou, ceea ce e bine, fonduri europene și guvernamentale.
(Cel puțin asa e CASSomes)

 yetiro, on 10 decembrie 2022 - 22:44, said:

Compania de stat fiind ar fi obligata sa faca public postul pentru angajare si sa fie o selectie de candidati, macar prin interviu.
E "de stat" doar fiindcă se sta.
Și nu trebuie sa facă nimic public. Și nici nu fac.

(Din pacate).

#8
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
La stat macar lucrezi pentru cetateni si nu pentru a face curul mare unui patron.

#9
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
alege oferta mai sigura pe termen lung, ca iti ofera posibilitatea sa te re-orientezi  daca ceva nu e ok, si sa nu stai pe afara pana gasesti altceva.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
La privat mai nou cam toate posturile au denumiri pompoase:manager responsabil cu curatenia, manager responsabil cu dechisul/inchisul usilor, manager de proiect reciclare aer, director adjunct, director plin, director, director, director, etc., posturi in care tre sa faci "de toate", adica tot ce este nevoie.
Io personal n-as crede nici o secunda in baliverne de genul "peste un an se dubleaza salariul". Povesti nemuritoare demne de entrepreneur erou jegos si mincinos.
Din pacate, sau nu, la stat, chiar daca vei deveni bujetar ai o oarecare liniste, salariul care este + zile libere garantate + concediu garantat + vechime garantata + alte drepturi care la stat "se dau" iar la privat vei primi mereu acelasi raspuns: chiar acum, cand trecem printr-o perioada grea?
In fond este alegerea ta. Nu ne-ai spus insa cati ani ai.

ps.
Banuiesc ca acele salarii sunt in lei si sunt nete.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Și la deșeuri e f bun. Daca după 1 an iei 7.000 lei. Și mașina.
Îs 9 ore, dar nu tragi la șaiba.

Cum de ai "prins" aceste oferte? Concurs? Nu cred. Că nu mai întrebai aici.

#12
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Prima.
La stat e sigur și constant.
La a doua salarizare mediocră pentru o asemenea funcție.

#13
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 tomcatsk8, on 11 decembrie 2022 - 08:47, said:

La stat macar lucrezi pentru cetateni si nu pentru a face curul mare unui patron.

Neah, nu e chiar asa. NU e deloc asa :) :) :)

#14
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
eu tot pe pe prima varianta as merge

#15
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,965
  • Înscris: 30.11.2021
Un lacatus nu castiga atat la stat.
Te-a mintit careva. Ala este salariu brut. Netul este undeva pe la 2000-2200 de lei.

#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 MindArchitect, on 11 decembrie 2022 - 10:30, said:

... Ala este salariu brut. Netul este undeva pe la 2000-2200 de lei.
Cam asa ceva.  Stiu pe cineva , angajat la "apa" cam pe banii ăștia. Doar ca e pe "ture" gen "o zi lucrătoare și trei nu", si-i convine asa.

#17
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Director adjunct pe 3500? ce dracu' e asta?

Aici e ceva dubios la mijloc. Foarte dubios.

#18
MarvaMarisa

MarvaMarisa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2020
Salariile-s sunt,net după taxe,cel puțin la stat știu sigur că doar am văzut fluturașul de salariul la "colegu".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate