Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Schimbare majora in domeniul bateriilor si acumulatorilor

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostGlCA_Contras, on 10 decembrie 2022 - 12:02, said:

Nu. Ar trebui ca bateria care este un consumabil sa poata fi schimbata de consumator... la orice service sau chiar acasa. Chestia cu tinutul consumatorului ostatic al firmei trebuie sa inceteze.

Gândește-te că nici bateria de ceas nu poate fi de regulă schimbată de utilizator și aceea este o baterie non reîncărcabilă.

View Posttheionutzradu1991, on 10 decembrie 2022 - 12:12, said:

Pai telefoanele devin obsolete din mai multe cauze.
Performanta, hai ca asta ar fi ultima.
Bateria, sa zicem ca o rezolva.
Software-ul ... aici e buba, odata ii vezi ca dracoveniile cu android mai vechi de 2 ani nu mai au acces la youtube sau ce o mai fi.
Gasesc ei un motiv!

Corect, aici ar trebui un pic lucrat. Ar scoate de pe piață multe mid și low range-uri dar per ansamblu ar fi o măsură responsabilă.

#20
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,329
  • Înscris: 28.10.2018
Iar o sa inceapa Apple sa se tavaleasca pe jos ca si cu portul USB-C.

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,548
  • Înscris: 21.03.2020
Eu imi schimb singur si bateriile de la ceasul de mana si de la telefonul Android si inainte de Iphone x le schimbam si la Iphone... Dupa generatia X au rezolvat-o hamericanii de la Apple cu schimbatul blocand telefonul daca nu pui baterie la ei in service! Are microcip cum ziceam imperecheat cu placa de baza a telefonului. Nu mai poti pune o baterie After Market si nici macar o baterie de la alt Ipnone acelasi model.

#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Bine a fi, vă faceți griji pentru industria smartphone, mașini, unele dintre cele mai profitabile și tehnologizate. Găsesc ei soluții, că au bani și sunt deștepți.


#23
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003

View PostPunter, on 10 decembrie 2022 - 12:12, said:

inca am lumia 950. se scoate bateria usor, cartela si cardul la fel.. e subtirel..si inca bate multe telefoane actuale. de ce abia peste 3 ani se va aplica masura?
daca nu ar fi renuntat la suportul whatapp as fi folosit si acum 1050 ca tare bun a fost telefonul ala, pacat ca nu a prins la scara mare...ma uitam zilele trecute la niste poze facute cu el si nu imi venea sa cred ce bine arata.
Om topic: in mod sigur pretul va sari in urma acestie masuri, mai bine insistau pe reciclare.

Edited by cristian_sen, 10 December 2022 - 12:28.


#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostLeo2006, on 10 decembrie 2022 - 11:51, said:

Galaxy S5 a fost ultimul telefon de la Samsung la care se putea scoate bateria foarte usor. Telefonul avea certificare IP67. Asta a fost in 2014. Ce se putea in 2014 se poate si in 2025, poate chiar mai bine. Standardizarea va mari durata de viata a telefoanelor.

Ce vorbesti ?
Eu am xCover 4 si xCover 5 cu IP68 si pot scoate bateriile.

View Posttheionutzradu1991, on 10 decembrie 2022 - 12:12, said:

Pai telefoanele devin obsolete din mai multe cauze.
Poate daca vrei sa le folosesti ca telefon.
Dar in esenta ele sunt echipamente multi-media mobile.
De ce sa nu poti viziona o inregistrare sau asculta muzica de pe ele doar pentru ca au X ani de viata ?
Chiar si deconectate de la internet, daca ai suport sdcard si formatul audio/video este suportat nu trebuie "software actualizat".

#25
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 28.11.2017
Ma exprimai si eu aiurea.
Poate o pune in carca securitatii, poate nu poti accesa aplicatia de mobile banking ca e android vechi.
Nu zic ca o sa fie direct gunoi, ci nu te mai ajuta la taskurile ceva mai sofisticate, nu redat muzica sau youtube si facebook.
O sa fie smart, doar ca nu prea smart.
Sunt aplicatii care fac figuri ca nu le actualizam cand trebuie, si e vorba de zile , nu ani!
Odata la trece prin cap ca din cauza problemelor securitatii android 10 nu mai suporta nustiu ce autentificare pentru nustiu ce securitate a unei banci.

Se pot face multe.

#26
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

View PostGlCA_Contras, on 10 decembrie 2022 - 12:02, said:

Nu. Ar trebui ca bateria care este un consumabil sa poata fi schimbata de consumator... la orice service sau chiar acasa. Chestia cu tinutul consumatorului ostatic al firmei trebuie sa inceteze.
Telefonul este un consumabil. Daca iti ofera posibilitatea sa o schimbi tu dar costa acumulatorul cat costa acum tot procesul este bine? Telefoanele au ajuns la IP68, cred ca si mai sus unele modele, si partea cu lipsa optiunii de a scoate acumulatorul a contribuit imens.
Desigur, ar trebuie sa existe si variante de telefoane la care poti scoate acumulatorul ca probabil sunt destui care isi doresc si asta.

Eu sper totusi sa se voteze cub o alta forma legea. Nu vreau telefon cu usite, vreau sa fie o bucata solida de metal/sticla.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Chiar îmi aduc aminte că pe vremea când bateriile erau mai ușoar de schimbat, era plină piața de baterii care aveau durată de viață sub alea originale în timp ce alea originale erau de multe ori prea scumpe. Deci legislația asta va reuși să facă.. nimic, ba chiar va fi mai rău, dacă utilizatorul va putea înlocui bateria ne vom pomeni din nou cu garanții de 6 luni la baterii.

Edited by benis, 10 December 2022 - 13:52.


#28
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Bineinteles ca asa se va intampla, producatorul daca e obligat sa-ti vanda baterii si tu vrei sa prelungesti viata telefonului el nu mai face o vanzare noua, asa ca te arde la pretul acumulatorului sa recupereze din paguba produsa de vanzarea neefectuata.

Sau imperecheaza BMS-ul din acumulator cu telefonul, ca sa apelezi tot la ei la pret mult umflat daca apar baterii ieftine, gasesc ei solutii sa nu piarda.

#29
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 28.11.2017
Astea sunt legi date sa nu zica lumea ca stau degeaba.

Acum ceva timp era mare scandal cu ceva numit right to repair, era in America parca!

O chestie MULT mai importanta dpmdv!
Numai cate electronice sunt aruncate aiurea pentru nustiu ce piesa de cativa lei!

Faza cu bateriile!
La makita au un nenorocit de controller de incarcare foarte sofisticat, daca din greseala un acumulator moare degeaba il inlocuiesti ca nu mai functioneaza incarcarea!
Baterii cu BMS moarte de la makita din cauza unui set de baterii, erau inr 25r de la samsung parca.

#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postarg, on 10 decembrie 2022 - 10:53, said:

poate vor face acumulatorii sa fie compatibili intre diversi producatori, in special la bormasini.
cumpără adaptoare și-i faci compatibili.sau o faci tu cu imprimanta 3D

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostEMPP, on 10 decembrie 2022 - 14:19, said:

cumpără adaptoare și-i faci compatibili.sau o faci tu cu imprimanta 3D

Nu e chiar așa de simplu, nu toți au aceași tensiune și de multe ori soclul trebuie să fie rezistent, nu poți rezolva cu o improvizație.

#32
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Povești de după ușă cu standardizări la baterii și mufa de încărcare.
La fel ca și cu telefoanele care nu mai vin nici măcar cu cablu de încărcare, lasă că folosești tu încărcătorul vechi din sertar și după aia te trezești că ți-l scoate din garanție că nu ai folosit un încărcător corespunzător.
De ce nu au venit companiile astea deștepte care salvează planeta să zică:
"Bă, îți vând un telefon cu 1500€, că e premium și se simte în mână cât de premium e, ți-l dau fără încărcător, dar dacă vii când îl cumperi cu un încărcător vechi îți dau eu unul la schimb de ultimă generație și îl reciclez eu pe ăla vechi?"

#33
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007

View PostFane, on 10 decembrie 2022 - 12:07, said:

Pot fi proiectate foarte bine sa aiba baterii care sa se poata schimba. Ies poate ceva mai voluminoase (dar nu mult) dar eu spun ca merita pt acest avantaj.
Asa este. Insa cand dai o lege, trebuie sa fii in deplina cunostinta de cauza.
Zdai seama, eu sunt surubar si nu am nimic impotriva, din contra. Insa am impotriva datului de legi in necunostinta de cauza.

#34
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

View Postbenis, on 10 decembrie 2022 - 13:51, said:

Chiar îmi aduc aminte că pe vremea când bateriile erau mai ușoar de schimbat, era plină piața de baterii care aveau durată de viață sub alea originale în timp ce alea originale erau de multe ori prea scumpe. Deci legislația asta va reuși să facă.. nimic, ba chiar va fi mai rău, dacă utilizatorul va putea înlocui bateria ne vom pomeni din nou cu garanții de 6 luni la baterii.
Celebrul acumulator pentru Note 4 a fost o dovada vie .
Nicodata pe piata nu se vor introduce bateri si acumulatori cu specificatiile OE , ce vai gasi la raft e sa spui ca ai baterie noua dar dupa scurt timp te vei dezumfla .Aceeasi problema si la acumulatori auto , cati au luat masina noua si 7-10 ani nu au umblat la ea dar odata schimbata la 3-4 ani alta noua , nu vorbim de cei cu start stop care la 2 ani umbla cu ele in brate avand in vedere ca functia de ss se decupleaza automat .

Partea buna ar fi sa faca la telefon si suportul software sa reziste in timp chiar daca anumite aplicatii incetinesc nu sa aduca update-uri care efectiv il trage la mal , cazul Samsung care in momentul cand a fost descoperit a cam dat-o din gard in gard . Spunea un coleg mai sus de Microsoft, telefon excelent care e mort datorita softului ramas neactualizat, avea o camera superba , niciodata nu mi-a facut probleme .

Edited by ldpe, 10 December 2022 - 14:59.


#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbenis, on 10 decembrie 2022 - 11:51, said:

Am telefoane flaghship care funcționează de 6-7 ani de zile.

Io am un ultra entry level care functioneaza de 3 ani Posted Image.Un Alcatel.

#36
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005
Rezultatul final: mai scumpe si mai proaste, dar ecologice. Not.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate