Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Nu mi-au iesit analizele chiar ok.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, recent mi-am facut analize si mi-au iesit cateva chestii care ma supara, pana am sa merg la medic din nou, parca nu pot sta bine, sa aflu mai exact, pe internet gasesti toate prostiile, poate sunt doctori pe aici si ma pot lamuri asa.

mai exact mi-a iesit ALANINAMINOTRANSFERAZA (ALT/GPT/TGP) 65.7 U/L si normal cica ar trebuie sa fie <41
LDL COLESTEROL 112 normal e maxim 100, (desi aici ma asteptam ca am ceva kg in plus)
GAMAGLUTAMILTRANSPEPTIDAZA (GGT) 77.9 si maxim ar trebui sa fie 71 (aici cred ca este de la alcool) probabil tre' sa renunt la bere, am o prostie de a bea in fiecare zi cate 1,2 maxim beri.

Si mai ceva:
Concentratia medie a hemoglobinei eritrocitare: 35.2 maxim ar fii 35, aici nu e chiar cine stie ce.

Dar ce ma supara e prima, care habar nu am ce inseamna, ALANINAMINOTRANSFERAZA din ce am gasit pe internet ar fii ceva la ficat.

Stiti ceva?

Edited by Calypsso, 09 December 2022 - 21:32.


#2
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Da! Cat timp aceste valori nu sunt de ordinul 5x valoarea de referinta, si sunt doar cu cateva procenta mai ridicate/ coborate esti OK!

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Cu alcoolul cum stai?
Valorile de care zici sunt putin mărite, însă nu ceva ieșit din comun. O eco hepato-biliară nu ar strica…

#4
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Esti insarcinata ?
  Liv.52 ar fi unul din suplimente.

Edited by mihaiC1, 09 December 2022 - 22:01.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Ceva simptomatologie clinică ai?

#6
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
https://www.synevo.r...a-gpt-alat-alt/

#7
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Sunt barbat, si pot sa spune ca am ceva probleme cu alcoolul, ca beau 1,2 beri zilnic.

#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Eu am toate analizele uzuale bune, cu excepția colesterol total 211 și LDL 140.
Viata sedentara, am încercat sa mai las mașina și le voi reface la 3 luni.

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008

 Calypsso, on 09 decembrie 2022 - 22:23, said:

Sunt barbat, si pot sa spune ca am ceva probleme cu alcoolul, ca beau 1,2 beri zilnic.

Cate kg zici ca ai ? Ce inaltime ?
Mai vorbim apoi de 2 beri ! Indicat e 2-3 pahare de vin natural/bun zilnic. Toti medicii recomanda !
Ai luat ceva pastile ? Traiesti / lucrez iin mediu toxic ? Cati ani ai ? Fumezi ?

Edited by mihaiC1, 09 December 2022 - 22:48.


#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 01.09.2021
Ficat gras. Taie din zahar, carbohidrați, de alcool nici nu mai vorbim. Și mișcare, munca  chiar, mese mai rare, sa consumi excesul pe care ficatul l a pus deoparte în jurul sau.

#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Adica dute la manastire initiator ! Fara :: tutun,  mancare, beutura, femei, multa munca .. si vei trai 100 de ani Posted Image

Edited by mihaiC1, 09 December 2022 - 23:04.


#12
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

 mihaiC1, on 09 decembrie 2022 - 22:34, said:

Cate kg zici ca ai ? Ce inaltime ?
Mai vorbim apoi de 2 beri ! Indicat e 2-3 pahare de vin natural/bun zilnic. Toti medicii recomanda !
Ai luat ceva pastile ? Traiesti / lucrez iin mediu toxic ? Cati ani ai ? Fumezi ?

1.86 si 114kg.

Chiar ma gandesc serios sa ma apuc de regim si miscare.

Edited by Calypsso, 09 December 2022 - 23:07.


#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
E un inceput bun ! Mananca mai putin si orice si bea linistit 2 pahare de vin Dar si miscare multa !
PS Ia si Liv 52 ca mai repara ficatul.

Edited by mihaiC1, 09 December 2022 - 23:27.


#14
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 06.09.2017
Mergi la o clinica in Turcia.
Spitalele din Romania sunt adevarate macelarii si morgi.

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu cred ca doar berea e de vina la tine (pacatoasa si asta mai ales baut in fiecare zi pentru ca nu lasi ficatul sa se regenereze), mai e de vina si alimentatia: sucuri, alimente prea procesate, etc.

#16
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 Calypsso, on 09 decembrie 2022 - 21:29, said:

Buna, recent mi-am facut analize si mi-au iesit cateva chestii care ma supara, pana am sa merg la medic din nou, parca nu pot sta bine, sa aflu mai exact, pe internet gasesti toate prostiile, poate sunt doctori pe aici si ma pot lamuri asa.
..........................................

Explicația scurtă este că cel mai probabil ai ficatul gras de la alcoolul pe care il bei zilnic si de la faptul că esti obez iar in timp lucrurile o sa se agraveze. Ca sa iti fie mai bine trebuie sa te opresti fie din baut fie din mancat,

Explicatia mai lunga este in continuare :
Nu sunt doctor, dar din cate am mai citit o valoare crescuta la ALANINAMINOTRANSFERAZA arata o o potentiala problema la ficat sau la fel de bine poate doar sa fie o crestere temporara si sa nu insemne nimic grav.

Problemele la tine sunt insa urmatoarele :
-daca ai 114 kg și 1,86 cm ai IMC (indice de masa corporala) de 32,95. La valoarea asta te incadrezi in obezitate gradul 1
-nu este bine sa bei in fiecare zi.

In esenta alcoolul este metabolizat la nivelul ficatului si reprezinta o sursa de energie importanta, deoarece 1 ml de alcool pur are cam 7 calorii - adica in mod concret 100 ml bere cu 5% alcool vor conține 5 ml alcool, adica vor avea 35 de calorii. Pe langa aceste calorii berea mai contine si alte calorii, astfel ca 100 ml contin cam 43 calorii.
Asta inseamna ca la 2 beri pe zi vei lua cam 430 de calorii din bere. Aceste calorii din alcool sunt foarte ușor de metabolizat - mult mai ușor decat caloriile dintr-un morcov crud (să zicem) deci corpul va prefera sa metabolizeze mai intai caloriile din alcool.

In sinea lor aceste calorii nu reprezinta o problema dar pentru ca esti obez in mod cert mananci mult și probabil ca mananci multa mancare nesanatoasă - pizza, hamburgeri, cartofi prajiti, dulciuri, in cafea pui zahar etc. Mancarea asta nesanatoasa conține mulți carbohidrați, care, in esența, simplificand la maxim, se descompun in zahar.
Adica probabil mananci o gramada de zahar in fiecare zi - fie zahar in mod direct din dulciuri, sucuri, zaharul din cafea etc. fie zahar din carbohidrații care se descompun in zahar cum ar fi cartofi albi, orez alb etc.

Atât zaharul din alimentație cat și alcoolul sunt metabolizate in ficat, care în mod normal ar folosi energia respectiva pentru activitatea zilnică - doar că tu mananci mult, peste necesarul organismului și atunci energia asta este stocata sub forma de glicogen și grasime. Glicogenul este o forma de energie cu eliberare rapida, care se stochează în ficat, mușchi etc. iar grasimea este o forma de energie cu eliberare mai lenta care se stocheaza in niste celule speciale numite adipocite care sunt localizate in diverse zone din corp, dar la barbati maI mult pe burta si talie.

In momentul in care rezervele de glicogen sunt pline iar adipocitele au si ele multa grasime ficatul incepe sa stocheze grasimea mai aproape de el, adica incepe sa stocheze grasimea chiar in ficat, pancreas și alte organe interne. Pe masura ce ficatul stocheaza din ce in ce mai multa grasime apare o boala care se numeste chiar boala ficatului gras și care in esenta inseamna ca ficatul nu mai functioneaza bine ca urmare a grasimii din el.
Atat obezitatea cat si consumul regulat de alcool constituie factori de risc in aparitia acestei boli, dar efectul cumulat al obezitătii + consumul de alcool este mai puternic decat suma celor doi factori.

In final povestea cu bautul a 1-2 pahare de vin in fiecare zi este chiar o poveste. Bautul de alcool in fiecare zi este un factor important de risc pentru ficat, iar daca la asta se adauga obezitatea, fumatul, mancatul de dulciuri in exces și eventual stresul pentru unii oameni este prea mult - de asta canf facem comparatia cu bunicul de la tara care bea in fiecare zi si a trait 80 de ani trebuie sa avem in vedere ca bunicul era slab, muncea fizic in fiecare zi si a muncit toata viata lui, nu manca dulciuri și nu avea stres.

#17
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

 mihaiC1, on 09 decembrie 2022 - 23:00, said:

Adica dute la manastire initiator ! Fara :: tutun,  mancare, beutura, femei, multa munca .. si vei trai 100 de ani Posted Image
Nu chiar va trăi 100 de ani. Dar sigur i se va părea că trăieşte de 100 de ani, după a doua săptămâna fără cele menționate.

Edited by Mike1alike, 10 December 2022 - 00:41.


#18
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 24.05.2010
si le-ai refacut? eventual la o alta clinica?

Nu de alta dar in Romania a mai iesit bere cu colesterol. Sucul de mere fara nu stiu ce, etc.

De cele mai multe ori deviatiile de analize sunt pe fond de oboseala cronica. Incearca sa stai o saptamana linistit fara munca, fara stres, sa dormi normal, sa mananci corect (care nu inseamna "sanatosul" romanesc) si repeta apoi analizele full odihnit.

Oricum orice set de analize picat obligatoriu se repeta. Asta daca nu vrei sa fii cobaiul industriei farmaceutice. Ca asa dupa 2 doctori si 3 analize.... si eu am avut leucemie, socrumeo hipertensiv si colesterol la maxim.... dar la a 2-a verificare sanatosi tun amandoi.

Edited by MooF2010, 10 December 2022 - 09:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate