Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Căști audio noise cancelling

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Salutare. Sufăr de misofonie și vreau să-mi fac viața mai frumoasă dar nu știu ce să aleg așa că vă rog pe dv să-mi recomandați o pereche de căști in ear cu noise cancelling bun sau foarte bun, dar nu aș vrea să dau mai mult de 100 E pe ele.  O să le folosesc în mod special pe camion dar și prin alte locuri zgomotoase.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cele mai bune sunt de la Sony - vezi la ce model te incadrezi si are ANC.

Pana acum vreo 5 ani cei de la Bose erau cei mai buni - acum sunt pe 2 dar sunt mult mai scumpi.

Singura chestie - ANC-ul functioneaza foarte bine la zgomot continuu si uniform. Gen motor de masina,
Nu prea functioneaza la zgomote aleatorii.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
la 100 E nu gasesti mare branza.

Sony wf-1000xm4 (am avut xm3) sunt bune.

Sau Airpods Pro daca ai iPhone.

#4
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 17.11.2013
Panasonic RZ-S500. La bugetul tau, ANC mai bun nu vei gasi. Ascultand muzica cu volumul la jumatate pe mine ma tin cam 5 ore si jumatate.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Da-n camion nu trebuie sa mai auzi claxoane, sirene?

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

View Post__Dan__, on 09 decembrie 2022 - 20:45, said:

Da-n camion nu trebuie sa mai auzi claxoane, sirene?
Se aud, dar mai incet. ANC e bun la zgomot de fond.

Edited by Bursul, 09 December 2022 - 20:49.


#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View PostBursul, on 09 decembrie 2022 - 20:49, said:

Se aud, dar mai incet. ANC e bun la zgomot de fond.
Daca tii geamurile inchise si asculti si muzica in castile alea, n-as baga mana-n foc. Eu am Sony WH-1000XM2 (over the ear, e adevarat); daca bag muzica-n ele - volum mediu - greu mai aud altceva.

Edited by __Dan__, 09 December 2022 - 22:03.


#8
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

View Postlicap, on 09 decembrie 2022 - 19:37, said:

Salutare. Sufăr de misofonie și vreau să-mi fac viața mai frumoasă ..

Nu fi asa sigur ca-ti faci viata mai frumoasa, eu cand activez noise cancelling la castile mele (SONY) incep sa am mici ameteli, desi sint perfect sanatos.
Daca ai ocazia, du-te intr-un magazin unde le poti proba si misca capul in mai multe directii si vezi ce efect au.

#9
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Si eu recomand Sony WF-1000XM3, chiar functioneaza. Iar bateria tine foarte mult.
Cred ca le mai gasesti pe la vreo 500-600 lei.

#10
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 24.11.2006

View Postlicap, on 09 decembrie 2022 - 19:37, said:

Salutare. Sufăr de misofonie și vreau să-mi fac viața mai frumoasă dar nu știu ce să aleg așa că vă rog pe dv să-mi recomandați o pereche de căști in ear cu noise cancelling bun sau foarte bun, dar nu aș vrea să dau mai mult de 100 E pe ele.  O să le folosesc în mod special pe camion dar și prin alte locuri zgomotoase.

In primul rand mergi la un medic si cere-i sfatul, in al doilea rand crezi ca-ti vei face viata mai frumoasa stand mereu cu "doapele" in urechi sau cu "buretii" peste ele? Tu ai o problema medicala, parerea mea este ca nu ai nevoie de asa ceva, in loc sa incerci s-o rezolvi o agravezi. Castile nu-s o solutie, indiferent de cat de bune ar fi ele, muzica o asculti de placere.
Sa fii cu "doapele" in urechi cand ai 30 de tone dupa tine si sa n-auzi nimic? C'mon, ti se pare ok? E doar un exemplu tehnic asta cu 30 de tone, poti conduce orice fel de masina dar trebuie sa si auzi ce se intampla in jurul tau. Nu te poti baza in totalitate doar pe celelalte simturi oricat de bune ar fi ele.

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postlicap, on 09 decembrie 2022 - 19:37, said:

Salutare. Sufăr de misofonie și vreau să-mi fac viața mai frumoasă dar nu știu ce să aleg așa că vă rog pe dv să-mi recomandați o pereche de căști in ear cu noise cancelling bun sau foarte bun, dar nu aș vrea să dau mai mult de 100 E pe ele.  O să le folosesc în mod special pe camion dar și prin alte locuri zgomotoase.

Pe camion? Sper ca nu pe drumurile publice.

View PostBursul, on 09 decembrie 2022 - 20:49, said:


Se aud, dar mai incet. ANC e bun la zgomot de fond.
Deja e interzis cu orice fel de casti, fara reducere de zgomot, daramite de astea cu noise cancelling. Mie imi plac bizonii astia care nu aud nimic la drum si mai au si ochelari de cal.

View Postun_el, on 10 decembrie 2022 - 16:51, said:



In primul rand mergi la un medic si cere-i sfatul, in al doilea rand crezi ca-ti vei face viata mai frumoasa stand mereu cu "doapele" in urechi sau cu "buretii" peste ele? Tu ai o problema medicala, parerea mea este ca nu ai nevoie de asa ceva, in loc sa incerci s-o rezolvi o agravezi. Castile nu-s o solutie, indiferent de cat de bune ar fi ele, muzica o asculti de placere.
Sa fii cu "doapele" in urechi cand ai 30 de tone dupa tine si sa n-auzi nimic? C'mon, ti se pare ok? E doar un exemplu tehnic asta cu 30 de tone, poti conduce orice fel de masina dar trebuie sa si auzi ce se intampla in jurul tau. Nu te poti baza in totalitate doar pe celelalte simturi oricat de bune ar fi ele.

Eu sper sa ramana fara permis, nu am nimic cu el personal.

#12
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View PostCalinuus, on 10 decembrie 2022 - 13:58, said:

Si eu recomand Sony WF-1000XM3, chiar functioneaza. Iar bateria tine foarte mult.
Cred ca le mai gasesti pe la vreo 500-600 lei.

Astea. Nu gasesti un raport mai bun pret/calitate sunet/NC/baterie/aplicatie.

Singura potentiala problema e ca sunt putini mai mari decat majoritatea.

#13
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

View Postvinciun, on 10 decembrie 2022 - 22:10, said:

Pe camion? Sper ca nu pe drumurile publice.


Deja e interzis cu orice fel de casti, fara reducere de zgomot, daramite de astea cu noise cancelling. Mie imi plac bizonii astia care nu aud nimic la drum si mai au si ochelari de cal.



Eu sper sa ramana fara permis, nu am nimic cu el personal.
   Bizon ești tu cu neamurile tale ! Eu am aprobare de la doctor să conduc cu dopuri sau căști N.C. Iar dacă n-ai fi atât de mogar și ai studia mai mult înainte să jignești, ai afla că sunt oameni complet surzi care conduc.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
De ce se testeaza atunci acuitatea auditiva la viza medicala pentru reinnoire permis? Ca sa iti calibreze sistemul stereo al masinii!

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postlicap, on 11 decembrie 2022 - 13:20, said:


   Bizon ești tu cu neamurile tale ! Eu am aprobare de la doctor să conduc cu dopuri sau căști N.C. Iar dacă n-ai fi atât de mogar și ai studia mai mult înainte să jignești, ai afla că sunt oameni complet surzi care conduc.

Sa fie jignirea mea  ultima ta problema. Cand te vei tampona cu alt bizon surdo-orb din asta toata discutia asta a noastra nu o sa aiba nicio valoare.

#16
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

View Postvinciun, on 11 decembrie 2022 - 16:46, said:

Sa fie jignirea mea  ultima ta problema. Cand te vei tampona cu alt bizon surdo-orb din asta toata discutia asta a noastra nu o sa aiba nicio valoare.
Sunt foarte sigur că tu vei face accidente mult mai repede decât mine. Eu sunt profesionist de 20 de ani, îmi cunosc limitările fizice și mă comport ca atare. Dar totuși pentru că ești așa de negru în cerul gurii, mi-aș dori să te simți măcar o zi cam cum mă simt eu.
Îți doresc numa bine, și rămâne să-ți amintești de vorbele mele când vei face un accident...

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Mai o postare, mai un blestem, mai o casca audiofila, mereti cu Dumnezeu  inainte, maica!

#18
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018

View Postoverseas, on 12 decembrie 2022 - 12:06, said:

Mai o postare....!
Corect, sa fie fara numar si fara rost!

Daca nu e interzis sa conduci cu casti, e inutil sa o facem pe moralistii. Sa i dam omului ce a cerut, adica o recomandare pentru ca nici noua nu ne place cand referitor la boxele de podea vine unul si incepe cu respectul fata de vecini. Irelevant!

Edited by audiofidell, 12 December 2022 - 12:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate