Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tv-urile 8k ar putea disparea

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi...

1. 8K este o aberatie dpdv practic.
2. Abia avem content comun 4k. 8K este urias si sincer nu cred ca ochiul uman la cativa metri distanta face diferenta.

Abia avem la TV HD, dar si ala e wanna be...

#20
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
La fel erau unii disperati cand s-a interzis comercializarea becurilor cu incandescenta >=100 W (si-si faceau stocuri). Am constatat ca se poate trai fara ele. Apar solutiile, don't worry. Sau cumparati de la rusi.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View Post1000FPS, on 09 decembrie 2022 - 17:29, said:

Eu mi-as lua 8 cu rezolutie HD
peste o anumita diagonala nu mai gasesti HD, obligatoriu 4K.

#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View PostN62B44, on 09 decembrie 2022 - 17:36, said:

Aspiratoarele le-au limitat, televizoarele si pe alea, ce urmeaza ?

in schimb ne baga pe git radiatoare de 3000W sau masini de tocat de 1600W .. nu mai stiu de care, dar mi-au atras atentia niste reclame idioate la tv :D :D

#23
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.01.2007
Eu unul nu m-am putut obișnui nici cu diferența între Full HD și 4k :))

#24
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Numai dumb takes pe topicul asta.

De regula multi nepriceputi se lauda cu 4k-uri ieftine care se vad mai prost ca un LCD 1080p vechi de 5 ani.
Eu cred ca e buna decizia, producatorii sa scoata TV-uri mai eficiente, e o prostie ca 3 televizoare sa-ti consume peste 1kw. Majoritatea caselor avand 2-3 TV-uri si de regula TV-urile merg non-stop ca na.. isi permit.

View PostNeaceasca85, on 09 decembrie 2022 - 17:49, said:

Ah, pe de alta parte, sa interzici TV-urile 8 K dar sa incurajezi masinile electrice nu e deloc corect.
  
Daca te-ai da jos din masina si ai mai merge si pe jos, ca na, lumea spune ca e sanatos, ti-ai da seama cat de nocive sunt fosilele, mai ales pe ceata asta.

Edited by vj_Heaven, 09 December 2022 - 20:19.


#25
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006

View Postrouterboard71, on 09 decembrie 2022 - 17:42, said:

Cand ei nu sunt in stare sa transmita corect un 4K + HDR? Cica... pachet 4K la operatori = 2 (DOUA) canale... hai mai las-o dreacu'!

Mai nou la Vomafone a decedat HDR. Un post a fost scos si Eurosportul 4K, nu mai are HDR...Posted Image

#26
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005

View PostBursul, on 09 decembrie 2022 - 17:20, said:

Si acum eu ce fac cu banii stransi pentru un 8K? Sa-mi iau doua TV-uri de 4K?

Iei doua si le pui unul langa altul sau unul sub altul dupa preferinte.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postbaribalu, on 09 decembrie 2022 - 20:48, said:


Mai nou la Vomafone a decedat HDR. Un post a fost scos si Eurosportul 4K, nu mai are HDR...Posted Image

Ăștia zici că sunt în comă.

În schimb există pe internet o groază de content 4K HDR.
8K este moft la ora actuală în schimb 4K HDR nu. Iar la puterile limitate de M.UE ai un HDR "castrat". Și nu te lasă fizica să scoți randament mai mare. Da, poți să mai storci un 10-20% însă în nici un caz dublu, cât ar fi necesar.

De aia zic, ideea de eficiență nu e neapărat rea însă trebuie să țină cont de randamentul efectiv.

BTW, Televizorul meu OLED LG C1 se încadrează în norme. Dar asta nu înseamnă că trebuie să prind ciudă pe cei cu televizoare mai luminoase. Mai ales că respectivul consum maxim nu îl atingi niciodată deoarece foarte rar ai scene în care tot ecranul e luminat. În plus, noaptea sigur vei reduce luminozitatea, 1000 de nits este enorm dacă ai întuneric în jur.

#28
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Cum s-au schimbat treburile intr-un an.
Cand am cumparat tv-ul m-am uitat sa fie cat mai economic, recomandarile erau de tv-uri mult mai lacome.

#29
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Cand cumpar un tv ma uit sa aiba imaginea cat mai buna si diferite facilitati care ma intereseaza, consumul e pe ultimul loc, Inainte de LG B8 de 55 inci, am avut Panasonic PZ 85 de 42 inci, avea 5 ventilatoare pe spate pentru racire si un consum maxim de 350 W.

#30
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 13.11.2006

View Postrouterboard71, on 09 decembrie 2022 - 17:14, said:

Oricum si la 178W mi se pare ENORM pentru un kkt de televizor, un rahat de pannel cu catava led-uri in spate!
La 430W este de-a dreptul energofag, ce-i boiler pentru apa calda?
Sa le interzica, bine fac!!!


Al meu consuma 213w si este doar 4K, va trebui sa ma orientez spre Full HD in viitor...

Attached File  consumlcd82.png   18.17K   12 downloads

#31
viogeny

viogeny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 27.11.2010
Am în casă: congelator, frigider, 3 televizoare, decodor tv, aparat de radio cu ceas, două rutere internet, mașină de spălat, cuptor cu microunde, expresor de cafea,lustre cu 3 sau 5 becuri, aspirator, doua hidrofoare și plătesc undeva la 70 de lei pe lună la curent. Nu prea înțeleg de ce se face atât tam tam pentru un kilowat în plus sau minus.

Doua televizoare sunt 4k.

Edited by viogeny, 11 December 2022 - 10:19.


#32
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 13.11.2006
Eu am toata casa electrificata, platesc in medie 300 euro lunar si nu vad nicio problema, tu probabil la 70 lei, doar detii aparatele, le folosesti foarte rar sau deloc.

#33
viogeny

viogeny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 27.11.2010

View Postdydysoft, on 11 decembrie 2022 - 10:32, said:

Eu am toata casa electrificata, platesc in medie 300 euro lunar si nu vad nicio problema, tu probabil la 70 lei, doar detii aparatele, le folosesti foarte rar sau deloc.
Eu zic că le folosesc normal. Soția e tot timpul acasă, e consumatoare de Netflix, eu sunt cu fotbalul. În rest consumăm ca orice familie. Toate becurile din casă sunt economice. Congelatorul e întotdeauna plin. Adevărul e că și eu mă mir cât plătesc la curent.

#34
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 13.11.2006

View Postviogeny, on 11 decembrie 2022 - 12:04, said:

Eu zic că le folosesc normal. Soția e tot timpul acasă, e consumatoare de Netflix, eu sunt cu fotbalul. În rest consumăm ca orice familie. Toate becurile din casă sunt economice. Congelatorul e întotdeauna plin. Adevărul e că și eu mă mir cât plătesc la curent.
Ceva nu e ok la tine Posted Image  si eu am lada frigorifica, frigider, 4 routere, 4 tv 4k, masiana spalat haine, masina spalat vase, plita inductie, hota, cuptor, expresoar de cafea, grill si microvele, aspiratoare, uscator de maini pe aer cald, 4 laptopuri, 1 desktop, becuri cu led peste tot, centrala incalzire pe inductie, boiler electric si multe alte chestii marunte, am trifazic in casa, inca nu am panouri solare, nu le folosesc toate astea simultan, dar nu am scazut sub 300 euro consum lunar.
Preturile la kw aici sunt undeva la 60 centi/kw, oricum ai calcula sau ai face economie, nu am cum sa ajung la 15 euro pe luna ca tine.
Poate vei avea ceva surprize la recalcularea consumului viitor.

Edited by dydysoft, 11 December 2022 - 12:34.


#35
viogeny

viogeny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 27.11.2010
Plătesc suma asta de 4 ani, de când am locuiesc într-o casă nouă. Nu am avut surprize până acum.

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
Declari index-ul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate