Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

TGN transgaz acordă 15 acțiuni gratuite la una deținută

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
Art.1. Cu 8961168 de voturi Pentru reprezentând 99.822050% din numărul total de voturi exprimate
și cu 15975 de voturi Abținere, reprezentând 0.177950% din numărul total de voturi exprimate,
aprobă majorarea capitalului social prin încorporarea rezervelor constituite din profitul net al anilor
financiari anteriori în valoare de 1.766.076.600 lei, de la valoarea de 117.738.440 lei la valoarea de
1.883.815.040 lei, prin emisiunea a 176.607.660 acțiuni noi, cu valoarea nominală de 10 lei/acțiune.

poate sunt doritori.acum este momentul de achiziții până în mai 2023 când este data de înregistrare.
mai este și un dividend cam de  25 lei de primit

#2
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019

 EMPP, on 09 decembrie 2022 - 16:13, said:

mai este și un dividend cam de  25 lei de primit

Aprobat sau doar propus?

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 15.08.2005
mie imi suna a CARITAS, cu diferenta ca aia ofereau doar de 8 ori suma

Edited by rexx, 09 December 2022 - 17:45.


#4
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 19.05.2008
Nu e nimic special, e doar un MCS cu incorporare de rezerve. In loc sa ai o actiune care valoreaza (sa zicem) 240 ron, vei avea 16 actiuni, fiecare valorand 240/16=15 ron (pretul de referinta se va corecta automat la ex-date). Dividendul, presupunand ca va fi 25 de lei/actiune veche (sunt sceptic, intrucat profitul lor de anul acesta este pur contabil (actualizarea BAR cu inflatia) si au o problema clara de cash-flow), se va imparti evident la noul numar de actiuni (de 16 ori mai mare), adica va fi de 16 ori mai mic/actiune noua. In plus, pe langa chestia cu cashflow-ul si avand in vedere momentul la care au pus ex-date, ma astept ca la anul TGN sa nu dea dividende (dar nu va luati dupa mine, e doar un feeling/o speculatie).

Ah, si inca o chestie. Eu niciodata n-am inteles care este smecheria cu actiunile gratuite, de ce sunt atat de apreciate de investitori.

Edited by catalinin, 09 December 2022 - 17:58.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 catalinin, on 09 decembrie 2022 - 17:53, said:

actiunile gratuite, de ce sunt atat de apreciate de investitori.
crește numărul acțiunilor din piață scade prețul și cumperi mai ușor o acțiune de 20 ca una de 300 de lei.plus că banii rămân în firmă având posibilitatea de-a fi investiți sper că înțelept

de exemplu acțiunile date de SNP în toamnă mi-au adus un plus echivalent cu un dividend anual mi-a scăzut media până la 0,25 lei și am ajuns la un per de 1-2 în anii normali

 rexx, on 09 decembrie 2022 - 17:44, said:

mie imi suna a CARITAS, cu diferenta ca aia ofereau doar de 8 ori suma
și ăla a fost bun da nu pentru flămânzi și nehaliți
da cum poți face o așa comparație.știi ce-i aia TGN?

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
Sigur nu e Tata Garitas National

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
vai de pielea voastră.tot încerc să vă deschid mintea să cumpărați acțiuni dar înafară de junghiuri de mașini SH  văd că românul nu știe.

in topicul cu SNN s-a ajuns la dividende de 100% din suma investită.pentru cei ce intrau la prețul propus anul acesta aveau 30% dividend.cred că deja se scoteau 60% din banii investiți in 2019

de triplarea prețului acțiunii nu mai zic că-i bonus

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate