Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Raspunderea patrimoniala.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

Nu sunt sigur daca speța este de natura comerciala sau civila.

Am următoarea situație:

In calitate de client dorim sa încheiem diferite contracte de prestări servicii cu diferite persoane juridice (PFA sau S.R.L.) fără garanții sau cu patrimoniu nesemnificativ. Toate contractele presupun plata de avans pe baza de factura in contul bancar al prestatorului iar restul plaților fragmentate pana la 100% pe baza de proces verbal in funcție de rezultatele obținute si precizate in contract.

Ca sa ne asiguram din start ca eliminam cel puțin o parte din persoanele care urmăresc tepe prin nerespectarea contractului si închiderea/falimentul persoanei juridice si ulterior deschiderea altei persoane fizice dorim sa formulam clauze in fiecare contract care sa antreneze si răspunderea patrimoniala a unor persoane fizice (ex. Administrator, reprezentantul legal, e.t.c.) in cazul in care executarea silita a persoanei juridice nu îndestulează recuperarea tuturor banilor.

Cum ar trebuii formulata o asemenea clauza in contract si mai ales pe ce articole s-ar baza in cazul unui proces ?

Mersi.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Fara bani in avans.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Pont gratis: fa rost de 2 contracte de credit PF de la 2 banci diferite si vezi de acolo cum apar formulate clauzele de raspundere solidara, cogarantare etc.

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postdagobar, on 09 decembrie 2022 - 14:03, said:

Salut.

Nu sunt sigur daca speța este de natura comerciala sau civila.

Am următoarea situație:

In calitate de client dorim sa încheiem diferite contracte de prestări servicii cu diferite persoane juridice (PFA sau S.R.L.) fără garanții sau cu patrimoniu nesemnificativ. Toate contractele presupun plata de avans pe baza de factura in contul bancar al prestatorului iar restul plaților fragmentate pana la 100% pe baza de proces verbal in funcție de rezultatele obținute si precizate in contract.

Ca sa ne asiguram din start ca eliminam cel puțin o parte din persoanele care urmăresc tepe prin nerespectarea contractului si închiderea/falimentul persoanei juridice si ulterior deschiderea altei persoane fizice dorim sa formulam clauze in fiecare contract care sa antreneze si răspunderea patrimoniala a unor persoane fizice (ex. Administrator, reprezentantul legal, e.t.c.) in cazul in care executarea silita a persoanei juridice nu îndestulează recuperarea tuturor banilor.

Cum ar trebuii formulata o asemenea clauza in contract si mai ales pe ce articole s-ar baza in cazul unui proces ?

Mersi.
In primul rand, nu cred ca vreo firma (SRL) pe lumea asta va semna un contract cu asemenea clauza.
Sunt cazuri particulare in care se poate face asa ceva, bancile o practica dar nu va fi cazul tau.
In al doilea rand, un PFA raspunde patrimonial oricum.

Edited by jm2010, 09 December 2022 - 14:23.


#5
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@Keta
Nu se poate fără bani in avans. Unii dintre ei si-au luat tepe cu rai platnici așa ca ii înțeleg din acest punct de vedere.
Nu ma deranjează sa plătesc avans mai ales ca uneori chiar au ei nevoie însa caut modalități legale de a ma asigura ca nu dispar cu banii fără sa facă treaba.

@overseas
Poate de contracte de PJ cu bani... oricum nu am de unde sa fac rost de așa ceva nici pentru PJ nici pentru PF.
Daca ai așa ceva ca model sau cu datele completate bluzate sunt interesat ca sa-mi servească drept model.

@jm2010
Cui nu-i convine nu semnează, cautam înlocuitori.
Te rog precizează nr. Lege/an si nr. articol unde se specifica la PFA ca PF răspunde patrimonial, mersi.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postdagobar, on 09 decembrie 2022 - 14:39, said:

@jm2010
Cui nu-i convine nu semnează, cautam înlocuitori.
Te rog precizează nr. Lege/an si nr. articol unde se specifica la PFA ca PF răspunde patrimonial, mersi.
1. Cum spuneam, nu vei gasi pe cineva sa semneze asa ceva. Poti cauta inlocuitori dar nici un om cu toate tiglele la locul lor nu va semna asemenea clauza cu tine.
2. https://lege5.ro/gra...p=gm3dcnjrgu3tg
Uite aici, la prima cautare simpla pe google. Mai departe, cauta si tu exact legea ca se precizeaza, nu am timp sa iti fac lectiile astea banale, nu iti fie lene.

#7
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.03.2012
Nu-i lecție. Ai făcut o afirmație. care este neprobată, neargumentată. Nu-ți fi lene să dai și argumentul!

#8
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@jm2010
Nu vad rostul unei discuții in contradictoriu daca or sa fie SRL-uri care o sa semneze sau nu, așa ca ma abțin la a continua discuția in acest sens.
Atâta timp cat nu poți sa indici nr. Lege/an si articol nu pot sa te cred pe cuvânt.
Ordonanţă de urgenţă 44/2008 la care faci tu referire in link precizeaza la art.20 alin 1:
(1) PFA răspunde pentru obligaţiile sale cu patrimoniul de afectaţiune, dacă acesta a fost constituit, şi, în completare, cu întreg patrimoniul său, iar în caz de insolvenţă, va fi supusă procedurii simplificate prevăzute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, cu modificările ulterioare, dacă are calitatea de comerciant, potrivit art. 7 din Codul comercial.
Nici vorba de răspunderea patrimoniala a PF.

#9
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Poate mai sunt si alte persoane care pot oferii exemple concrete de astfel de clauze in contracte.

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,225
  • Înscris: 27.10.2007
discutia privind raspunderea patrimoniala a persoanei fizice care detine un PF este mai complicata decat un pare.
art 20 din ordonanata a fost explicitat de Decizia nr. 1072 din 31 martie 2009, in care ICCJ a apreciat că "persoana fizică autorizată are un statut de entitate juridică, distinct de cel al persoanei fizice şi că persoana fizică autorizată are un patrimoniu de afectaţiune distinct de cel al persoanei fizice".
plus ca articolul din Ordonanata spune destul de clar " dacă are calitatea de comerciant ".

View Postdagobar, on 09 decembrie 2022 - 15:30, said:

Ordonanţă de urgenţă 44/2008 la care faci tu referire in link precizeaza la art.20 alin 1:
(1) PFA răspunde pentru obligaţiile sale cu patrimoniul de afectaţiune, dacă acesta a fost constituit, şi, în completare, cu întreg patrimoniul său, iar în caz de insolvenţă, va fi supusă procedurii simplificate prevăzute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, cu modificările ulterioare, dacă are calitatea de comerciant, potrivit art. 7 din Codul comercial.
Nici vorba de răspunderea patrimoniala a PF.

teoretic, cea mai buna solutie. eu am vazut la BT un contract in care persoana juridica imprumuta o suma destul de mare, pentru achizitia unui echipamente si actionarii firmei garantau cu patrimoniul personal contractul. cred ca termenul utilizat era raspund in solidar.

View Postoverseas, on 09 decembrie 2022 - 14:20, said:

Pont gratis: fa rost de 2 contracte de credit PF de la 2 banci diferite si vezi de acolo cum apar formulate clauzele de raspundere solidara, cogarantare etc.

Edited by strongsss, 09 December 2022 - 16:24.


#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
cere-le sa aiba asigurare de raspundere civila profesionala, asa te acoperi tu de eventualele daune provocate de terti. prin afara e o chestie foarte comuna, la noi inca nu prea se cere. ce-i drept, nu sunt sigur ca acopera daunele provocate de faliment/insolventa.

#12
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@strongsss
Ok, este un început. Am cautat după acest termen însa vad ca se regăsește in codul fiscal si in NCC la art.1382 însa nu pare să aibă legătura cu ceea ce am eu nevoie. Oricum mai caut.
O sa încerc sa discut cu prieteni/cunoștințe care știu ca au făcut credite la bănci... poate fac rost de niște contracte.

@born2lose
Este vorba de "firme de apartament" cu capital social minim, care nu au nici măcar email cu propriul domeniu de Internet (ex. gmail, yahoo, e.t.c.).
Nici măcar la email-ul gratuit pe care îl au nu sunt in stare sa folosească toate funcțiile... de exemplu nu știu de cc, bcc, e.t.c.
Scopul meu nu este sa fac educație financiara cu ei... cu atât mai mult cat cel mai probabil nici ei nu ar fi interesați de o astfel de educație.

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 06.01.2014
În ce domeniu activezi ? (Iti scriu, dupa raspuns, de ce întreb ).

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,225
  • Înscris: 27.10.2007
tu vrei un contract intre trei parti
Tu = livrator de produse/servicii
PJ = Beneficiar de produse / servicii
PF = Garant
iar contractul sa prevada ceva de genul.

Garantul se obliga, in mod irevocabil si neconditionat, impreuna Beneficiarul sau separat, sa plateasca toate sumele datorate din contract, in temeiul sau in legatura cu prezentul Contract, dacă Beneficiarul nu isi executa obligatiile la scadenta;

Garantul se obliga in solidar si indivizibil cu Beneficiarul la plata tuturor sumelor datorate in baza Contractului si declara in mod expres, prin semnarea Contractului, ca renunta la beneficiile discutiunii si diviziuni.

pe de alta parte exista si alte mijloace prin care poti obtine garantii
bilet la ordin
scrisoare de garantie
garantie emisa de o firma de asigurari.

#15
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
In esența tu vrei o fraza/propoziție magica pe care sa o scrii într-un contract și ala sa fie talismanul tău fermecat - orice face cealaltă parte tu ești protejat.

Problema este ca dreptul nu funcționează chiar asa - ca nu ar mai avea nimeni nevoie de avocati/juriști, ar exista o carte unde ar scrie frazele magice pentru toate situațiile și gata.

Nu exista ce vrei tu - si anume o fraza magică, exista doar niște tipuri de contracte care conțin diverse clauze  care corelate pot sa îți ofere o oarecare protecție, dar este relativ complicat de adaptat pentru fiecare caz în parte - dar sfatul pe care ti-l dau este sa vorbești cu un avocat in drept comercial, nu cred ca vei primi sfaturi bune gratis.

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,225
  • Înscris: 27.10.2007
judeci prea simplist. nu poti critica educatia finanaciara a unora, pe un topic unde intrebi cum se fac contractele...
Scopul tau este sa faci profit, lasa educatia financiara...

View Postdagobar, on 09 decembrie 2022 - 17:01, said:

Este vorba de "firme de apartament" cu capital social minim, care nu au nici măcar email cu propriul domeniu de Internet (ex. gmail, yahoo, e.t.c.).
Nici măcar la email-ul gratuit pe care îl au nu sunt in stare sa folosească toate funcțiile... de exemplu nu știu de cc, bcc, e.t.c.
Scopul meu nu este sa fac educație financiara cu ei... cu atât mai mult cat cel mai probabil nici ei nu ar fi interesați de o astfel de educație.


si, ca sa-l completez pe colegul @spider8, nu exista afaceri fara risc.

Edited by strongsss, 09 December 2022 - 19:18.


#17
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@strongsss
Arata destul de clar cum este descrisa situația cu următoarele corecții:
1. Noi beneficiarii de servicii (clienții)
2. Persoana juridica (furnizorul de servicii) sau prestatorul de servicii (aka firma de apartament)
3. Persoana fizica in calitate de garant (administrator sau împuternicitul legal)

Am scris deja ca NU este scopul meu sa fac educație financiara... si as mai adaugă... si orice alt fel de educație.
In ecuația data scopul meu nu este sa fac bani (aka profit) ci sa beneficiem de servicii așa cum au fost contractate. In cazul in care o sa nimeresc pe cineva de buna credința toate aceste clauze devin inutile, pe de alta parte încerc sa obțin o garanție pentru cazul contrar.

Oricum mersi pentru sugestii îmi sunt utile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate