Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Strategii de trading. Crypto sau in general (actiuni, etc)

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
As dori sa stiu daca ati gasit pe undeva carti, articole, etc orice in care sa se prezinte strategii de trading. Cu explicatii "de ce fac asta si de ce fac aia".

Eu caut sa-mi cristalizez niste informatii si ma gandeam ca poate ma inspir de undeva.

Va multumesc anticipat pentru informatii.

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
S-a schimbat paradigma, nu mai merge cu carti, analize tehnice si asa mai departe. Trebuie sa fii la fata locului, sa identifici afaceri cu potential, sa vorbesti cu managerii lor, sa intelegi clientii lor si abia apoi sa investesti.

#3
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 07.03.2012
Crypto nu are nicio lehătură cu trading-ul, este o simplă schemă Ponzi. Așa că rămâi pe bursă!

#4
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Crypto e cam mort, cel mai bine e sa stai departe. Daca nu te pricepi la trading dar ai bani de investit, mai bine mergi pe mana unora care fac deja asta cu succes de ani de zile. Banuiesc ca n-ai de investit sume care sa te faca investitor in firma de trading a lui buffet, cauta altele mai mici, dar cu vechime. Eventual care au supravietuit bulei dotcom in anii 2000 si crizei din 2008. La ce incertitudine este acum pe pietele financiare, cred ca asta e cel mai bun pariu.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,527
  • Înscris: 30.08.2017
Banuiesc ca te intereseaza day trading/swing, nu investitie pe termen lung.

Canalul youtube warrior trader mi se pare foarte ok, mai ales ca face multe trade-uri live si explica ce si de ce face. Uneori mai organizeaza training-uri gratuite (are si pe bani pentru cine are de cheltuit cateva mii).

Pentru price action, cartile lui Al Brooks sunt interesante, le gasesti si pe internet daca nu ai chef de dat 300 lei pe una.

Dar toate astea consuma un timp enorm si doar un procent mic de traderi fac bani.

In crypto n-as mai intra pana nu se limpezesc apele...si cred ca vor mai trece niste ani pana atunci.

Edited by george_alexandru, 09 December 2022 - 12:30.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postn-amname, on 09 decembrie 2022 - 12:19, said:

Banuiesc ca n-ai de investit sume care sa te faca investitor in firma de trading a lui buffet,
Isi permite actiuni clasa b la Berkshire.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Investitii pe termen lung si foarte lung - S&P500
Day trading/swing - acolo tine de inspiratie

Edited by mirel3003, 09 December 2022 - 12:35.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,527
  • Înscris: 30.08.2017

View Postmirel3003, on 09 decembrie 2022 - 12:34, said:

Day trading/swing - acolo tine de inspiratie

Nu neaparat, daca ai timp, experienta si uneltele potrivite....faci bani. Dar trebuie sa te dedici 100% si nici asa nu ai vreo garantie ca o sa faci bani. Pe net sunt care fac milioane din day trading, dar pe langa aia sunt semnificativ mai multi altii care au pierdut toti banii.

M-a tentat la un moment dat....am zis pas.

Pe Forex stiu ca se fac mai usor bani, erau ceva colegi pe aici care se ocupa cu asta...poate intra si dau niste sfaturi.

Edited by george_alexandru, 09 December 2022 - 12:38.


#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
E ca pokerul, pana nu pierzi niste bani e cam greu sa inveti ceva serios.

Uita-te ce au facut alti investitori si incearca sa intelegi de ce au facut asta.
De exemplu de ce Buffet sau Munger inca tin cu dintii de coca cola, pepsi, apple, microsoft si intel.

Daca esti interesat doar de day trading sau swing trading, e mai complexa treaba si in general, repet, ai de pierdut niste bani pana inveti ceva concret.

E plin youtube de sfaturi, urmareste-i pe toti orbeste si la final trage niste concluzii, inearca sa filtrezi 95% din rahaturile care ti se spun.

Vrei sa faci bani tranzactionand zilnic/saptamanal? Ai mult de invatat.
Ai niste bani si nu vrei sa-i pierzi? Cumpara coca cola, pepsi, chiar si verizon si uita de bani 15 ani. KO de exemplu ti-ar fi produs $2.3 pt fiecare $1 investit in ultimii 10 ani.

Desi sun fan crypto si il folosesc din 2010 nu as recomanda nimanui sa investeasca.
Daca chiar vrei sa investesti in crypto, cel mai bun lucru care-l poti face este sa iti faci un mining rig de $2,000-$3,000, sa scoti lunar suficient incat sa platesti curentul si orice produci sa pastrezi.

#10
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Nu sunt incepator si doresc doar sa-mi optimizez (si/sau) diversific ceea ce fac acum.

Si da day trading este ceea ce urmaresc (eu personal), dar am zis sa fac subiectul general (ca nu se stie de unde sare iepurele).
Multumesc

#11
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
e cineva interesat de discutii pentru strategii de trading?

#12
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Sunt mii de strategii de trading.
Experienta, toleranta la risc, capitalul investit sunt doar cativa factori care difera de la un individ la altul. Chiar si indicatorii, analiza si charturile pot diferi. Ceea ce folosesc eu poate sa nu fie potrivit pentru tine sau pentru altii. Recomand sa citesti cat mai mult, sa studiezi tot ce tine de TA, indicatori, PA si sa vezi ce strategie funcționează la tine. Succes !

#13
mirceazair

mirceazair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2008

 roPopa, on 09 decembrie 2022 - 11:37, said:

Salutare
As dori sa stiu daca ati gasit pe undeva carti, articole, etc orice in care sa se prezinte strategii de trading. Cu explicatii "de ce fac asta si de ce fac aia".
Daca ai experienta, colegu' mai jos a zis cel mai bine:

 popicoo, on 09 decembrie 2022 - 12:17, said:

Crypto nu are nicio lehătură cu trading-ul, este o simplă schemă Ponzi. Așa că rămâi pe bursă!

Iar aceasta schema Ponzi este intretinuta de grupurile mari de bogati ce se bat intre ei. Restul doar viseaza ca se vor imbogati.
Degeaba faci 10 tranzactii pe plus si dublezi valoare monezilor daca a 11a... e cu ghinion.

 roPopa, on 09 decembrie 2022 - 11:37, said:

Eu caut sa-mi cristalizez niste informatii si ma gandeam ca poate ma inspir de undeva.

Singura solutie este sa cumperi booti care iti fac tranzactiile in functie de cerere si oferta, altfel e ca la loto, citesti/participi si iti ies numere puse luna trecuta. Investitia in timpul petrecut citind carti e pierduta.

 george_alexandru, on 09 decembrie 2022 - 12:29, said:

In crypto n-as mai intra pana nu se limpezesc apele...si cred ca vor mai trece niste ani pana atunci.

Nu se doreste asa ceva, golaneala lor e precum cea din targul Vitan. Promisiuni si dupa ce dai banu ramai cu teapa
Pentru siguranta investitilor exista Forex.

Edited by mirceazair, 13 April 2023 - 23:24.


#14
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Nu vă supărați că intreb, dar cine si ce promite ??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate