Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sfat achizitie Volvo XC40 (Volvo selekt)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022
Salut,

Mi s-a pus pata pe XC40, D4 sau T4. Inscription, H&K, Camere 360. Luat din Germania cu 30-60 mii km max in programul Volvo selekt. Este programul similar cu cel de la apan (garantia e internationala)?

Au probleme grave masinile astea ma pot astepta sa fac macar vreo 50.000km cu ea fara sa am probleme?
Ce pica prima data pe ele?
Are cineva una, ati avut probleme?


Mersi

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 muntes, on 09 decembrie 2022 - 01:40, said:

Ce pica prima data pe ele?

la motorul diesel: racitor EGR, EGR, garnitura capac culbutori, destule cazuri cu consum mare de ulei, depinde cat esti de norocos

la motorul pe benzina n-am vazut nici o problema pana acum, dar motoru-i mai nou si sunt inca putine pe drum

#3
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

 dan210, on 09 decembrie 2022 - 04:01, said:

la motorul diesel: racitor EGR, EGR, garnitura capac culbutori, destule cazuri cu consum mare de ulei, depinde cat esti de norocos

la motorul pe benzina n-am vazut nici o problema pana acum, dar motoru-i mai nou si sunt inca putine pe drum

Pica de la uzura sau pica din cauza ca sunt gandite prost? Au senzori dubiosi care baga in ceata si dealerul?

Mersi

#4
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Dacă îți cumperi Volvo Selekt atunci ai garanție 24 de luni sau 30000 km. Întreabă dealerul dacă este garanție internațională. Dacă are 30-60000 km mașina nu o sa îți dea bătăi de cap.


#5
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

View PostHEX2FUN, on 12 decembrie 2022 - 21:14, said:

Dacă îți cumperi Volvo Selekt atunci ai garanție 24 de luni sau 30000 km. Întreabă dealerul dacă este garanție internațională. Dacă are 30-60000 km mașina nu o sa îți dea bătăi de cap.

E internationala, dar doar 12 luni asta ma pune pe ganduri.

#6
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Salut,

Am in familie un XC40 2.0d 190cp automat, masina are 23k km, a fost luata in 2020, avea 17 sau 18k km. Pana acum s-a stricat mecanismul de inchidere portbagaj si la un moment dat nu mai citea cheile. Probleme rezolvate pe garantie.

Personal mi se pare o masina prea scumpa pt ce ofera.

- se simte f lata pe banda, in ciuda faptului ca este un suv compact
- sistemele de siguranta sunt violente si mult prea sensibile
- cutia este lenesa, are lag
- desi o conduc f rar, imi gasesc locul in ea fff greu
- suspensia este prea rigida, chiar si pe confort. Bine are jante pe 19 sau 20. Per ansamblu este un rigid destul de neplacut, da exista si rigid placut.
- comenzile pt clima/incalzire scaune si volan sunt greu accesibile mai ales in mers, probabil necesita acomodare
- directia un pic prea moale pt gustul meu
- de cand s-a umblat la portbagaj, acesta are greierasi

+ neasteptat de spatioasa
+ scaune confortabile
+ plastice de calitate buna, placute la atingere
+ antifonare buna
+ tinuta de drum buna, ruliu mic, frane f bune
+ motor vioi mai ales in ture joase, silentios in ture mici / medii si economic
+ dotari de siguranta multe
+ sistemul de tractiune integral bun, face fata cu brio oricarei situatii on-road, orientat doar spre siguranta.

#7
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

View Postionut_ionut, on 31 decembrie 2022 - 12:12, said:

Salut,

Am in familie un XC40 2.0d 190cp automat, masina are 23k km, a fost luata in 2020, avea 17 sau 18k km. Pana acum s-a stricat mecanismul de inchidere portbagaj si la un moment dat nu mai citea cheile. Probleme rezolvate pe garantie.

Personal mi se pare o masina prea scumpa pt ce ofera.

- se simte f lata pe banda, in ciuda faptului ca este un suv compact
- sistemele de siguranta sunt violente si mult prea sensibile
- cutia este lenesa, are lag
- desi o conduc f rar, imi gasesc locul in ea fff greu
- suspensia este prea rigida, chiar si pe confort. Bine are jante pe 19 sau 20. Per ansamblu este un rigid destul de neplacut, da exista si rigid placut.
- comenzile pt clima/incalzire scaune si volan sunt greu accesibile mai ales in mers, probabil necesita acomodare
- directia un pic prea moale pt gustul meu
- de cand s-a umblat la portbagaj, acesta are greierasi

+ neasteptat de spatioasa
+ scaune confortabile
+ plastice de calitate buna, placute la atingere
+ antifonare buna
+ tinuta de drum buna, ruliu mic, frane f bune
+ motor vioi mai ales in ture joase, silentios in ture mici / medii si economic
+ dotari de siguranta multe
+ sistemul de tractiune integral bun, face fata cu brio oricarei situatii on-road, orientat doar spre siguranta.
Mersi mult pentru pareri m-am decis pana la urma sa merg pe un XC90 un pic mai rulat. Stie cineva de ce nu merge volvo-club.ro?

#8
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022
Am zis sa revin cu un raspuns cu experienta pe care am avut-o.

Dupa ce am studiat piata am ajuns la concluzia ca cele mai multe masini vandute de dealeri vin tot din licitatii. Am urmarit mai multe XC90 scoase la licitatii aproape toate au ajuns la dealari care cer 2.000E extra, dar fara sa repare nimic la masina.

M-am decis sa iau masina mai ieftin si sa imi las buget pentru a o repara daca este cazul, fara sa ma mai stresez pentru garanatie. Pana la urma este o masina SH este normal sa se mai strice lucruri, daca se strica in anul 2 prefer sa am banii cash sa o repar.

Am mers pe XC90 D4, FWD cu 125k km, are 4 ani si 6 luni, pretul cu tva 29.000. Istoric full de service, cu doar 3 zgarieturi.
Am ales motorizarea aceasta (D4204T14) pentru ca este utilizata si pe:

Quote

2015–2019 Volvo V40 II badged as V40 D4
    2015–2019 Volvo V40CC badged as V40CC D4
    2016–2018 Volvo S60 II badged as S60 D4
    2016–2018 Volvo S60CC badged as S60CC D4
    2016–2018 Volvo V60 badged as V60 D4
    2016–2018 Volvo V60CC badged as V60CC D4
    2019–present Volvo V60 II badged as V60 D4 or V60 D4 AWD
    2019–present Volvo V60CC II badged as V60CC D4 AWD
    2014–2017 Volvo XC60 badged as XC60 D4
    2017–present Volvo XC60 II badged as XC60 D4 or XC60 D4 AWD
    2016–present Volvo S90 II badged as S90 D4 or S90 D4 AWD
    2016–present Volvo V90 II badged as V90 D4 or V90 D4 AWD
    2016–present Volvo V90CC badged as V90CC D4 AWD
    2015–present Volvo XC90 II badged as XC90 D4

Piesele sunt mult mai comune si mai simple, mecanicii se gasesc mai usor si este mai simplu ca si angrenaj decat altceva. D5 are PowerPulse de acest sistem toata lumea se plange si aproape mereu se strica dupa 60.000km ceva la el. Variantele AWD au cost suplimentar de consum, ulei si mentenanta + diferentialul dupa 200.000km incepe sa aiba probleme si vin cu alt tip de motor, cauciucurile daca faci pana trebuie sa le schimbi pe toate 4 in mod normal. Suspensia e clasica nu pneumatica. Nu am optat pentru foarte multe dotari fiind o masina SH te astepti sa apara probleme prin urmare am urmarit un model momentum.

Sper ca am facut o alegere buna, abia astept sa conduc masina.
PS: Pe forumul Volvo Club nu te mai poti inregistra aparent nu sunt singurul cu problema aceasta, nu se mai primeste email de confirmare.

#9
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Pai si de unde si cum ai luat-o pana la urma ?

#10
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

 Mihaitza07, on 07 februarie 2023 - 14:28, said:

Pai si de unde si cum ai luat-o pana la urma ?

Adesa, ajunge in aproximativ 25 de zile din ce am inteles.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate