Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Credeti ca mai exista in Bucuresti oferte la preturi decente

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 03.12.2021
Buna,
In primavara - vara, o exista oare o mica sansa sa apara pe piata garsoniere decente in Bucuresti aub 45000- 50000 eur ? Intreb si eu mai mult retoric..

Caut garsoniera semidecomandata sau decomandata cf 2, cu balcon, fara demisol/ ultimul etaj. Cf 1 ar fi ideal dar am vazut ca sunt f scumpe.

Cu centrala termica, constructie dupa 2006. Max 1 km de metrou, ideal sect 3, 4, 5.

Desigur finalizat, preferabil de la proprietar, nu dezvoltator.

( oricum nu cred ca as mai putea lua nou cu 5% tva , pt ca deja am luat una acum cativa ani)

Cam cat sa fie pretul pe metru patrat in aceste conditii si oare va fi la fel la anul? (La fel deja ar insemna ca scad ajustat la inflatie, slabe sanse.. ) Mai mult de 1700 eur mi se pare mult

Vi se par criteriile prea stricte ?
Am obosit cautand, si banuiesc ca fi o perioada de stagnare urmata iar de cresteri. Pe siteuri sunt prea multe oferte expirate, fictive, sau prin Ilfov.

Astept parerile voastre, multumesc

( voi dori sa iau preferabil cu credit nevoi personale partial, nu ipotecar, din aceasta cauza as fi preferat pana in 45000 )


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 the_blue_raven, on 08 decembrie 2022 - 23:29, said:

Vi se par criteriile prea stricte ?
Am obosit cautand...

Nu se întîlnește cererea cu oferta.
Tu ce crezi?

#3
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 03.12.2021
Cred ca asa e, problema mai mare e ca si daca maresc bugetul , nu gasesc mai nimic.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă mai mărești iar?  😂

#5
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
la garsoniera niciodata nu se va amortiza centrala termica, nu stiu de ce aveti toti nebunia asta. sunt si zone in care incalzirea merge bine sau aproape bine.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

 the_blue_raven, on 08 decembrie 2022 - 23:29, said:

Buna,
In primavara - vara, o exista oare o mica sansa sa apara pe piata garsoniere decente in Bucuresti aub 45000- 50000 eur ? Intreb si eu mai mult retoric..



Gasesti si cu 24.000. Si nu, nu vorbesc la misto. Stiu cazuri insa trebuie sa fii 24/24 cu ochii pe olx pentru ca se baga agentiile imediat. La pretul asta ai o suprafata redusa (dar na, asta e) si de regula esti conectat la Radet insa fiind atat de mica o poti incalzi cu ce vrei la pret rezonabil. O amica sta in spatele Pietei Alba Iulia, pe strada Moise Nicoara. Gasesti pe maps.

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 crisstonne, on 09 decembrie 2022 - 00:42, said:

Nu se întîlnește cererea cu oferta.
Tu ce crezi?
Daca asta e cazul depinde care parte cedeaza prima

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Oferte la preturi decente gasesti si acum, dar greu si in niciun caz pe site-uri la agentii de imobiliari.
Preturile clar o sa scada din moment ce au crescut ratele. Deja au scazut fff mult solicitarile de credite, mi se pare ca cu 90%. Viitorul foarte apropiat nu suna deloc bine si ar fi mult mai inteligenta o investitie la o casa la tara.

 kopac, on 09 decembrie 2022 - 06:09, said:

la garsoniera niciodata nu se va amortiza centrala termica, nu stiu de ce aveti toti nebunia asta. sunt si zone in care incalzirea merge bine sau aproape bine.
Am centrala la garsoniera de 12 ani si mi-am amortizat deja de cativa ani investitia. Plus ca am avut apacalda/caldura cat am vrut si cand am vrut. Si mult mai ieftin. Chiar si acumsunt mult mai ieftin ca vecinii care sunt la termoficare, cu exceptia celor care stau pe subventii.
Totusi si acum as merge pe incalzirea cu aer conditionat. Mai scump la curent (nu cu mult ca si gazul s-a scumpit) dar mult mai ieftin si mai simplu de instalat. Si  face si racire vara.

Edited by Friskey, 09 December 2022 - 09:56.


#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Daca ai nevoie sa cumperi, cumperi. Nu poti astepta doar bazandu-te pe ipoteze. Ideea centrala este ca poti gasi, daca esti foarte perseverent si nu te dai batut. In plus, ca sa iesi ieftin, evita orice Agentie sau intentie a lor de a colabora cu tine. Nu faci decat sa pierzi vremea aiurea.

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 sirgoofy, on 09 decembrie 2022 - 09:21, said:

Daca asta e cazul depinde care parte cedeaza prima

partea care asteapta cu cashu la ciorap sa se ieftineasca in timp ce-i roada inflatia din el 10-15-20% pe an de obicei cedeaza prima.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Uite una la 33 k Euro in Dr.  Taberei ,  cartier foarte ok, fara indieni.  E drept ca asta e publicata de agentie insa daca perseverezi gasesti si de la proprietari. De asemenea, , urmareste si unele grupuri de facebook .

Gata, nu iti mai dau idei pentru ca ar trebui sa ai destule, plus ca nu ma ocup de domeniu.

Attached Files



#12
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 03.12.2021
Multumesc frumos de raspunsuri.
Da voi evita agentiile. Si voi evita bloc cu Radet. Din motive evidente.

Dar unde se pot gasi anunturi daca nu pe siteuri ?

Am mai vazut cateva -f rar - pe grupuri de facebook. Din pacate ai acolo marea partea sunt in Ilfov sau 10 din 10 nerenovat cu Radet.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Mai ai varianta in care vorbesti cu agentul (sa zicem pentru garsoniera de mai sus) si il intrebi cat vrea comision. Daca zice 2000 de euro, ii spui ca tu ii poti da 800. Ajunge-ti la 1000 si cu asta basta.

Banii sunt la tine, nu uita asta. Atat timp cat ii ai, avantajul e la tine. Le convine ... bine. Nu le convine, sa stea sa caute cumparatori.

Iar apropos de Radet, cum ziceam, nu prea conteaza. O poti incalzi electric fara probleme, fiind mica. Iar la baie/bucatarie iti pui baterie electrica. Iti face aia apa fiarta instantaneu. Si functioneaza doar cand ai nevoie.

#14
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 07.03.2012

 the_blue_raven, on 08 decembrie 2022 - 23:29, said:

Buna,
In primavara - vara, o exista oare o mica sansa sa apara pe piata garsoniere decente in Bucuresti aub 45000- 50000 eur ? Intreb si eu mai mult retoric..
Prețurile la imobiliare nu vor scădea. Și dacă apare vreoc riză, experiențele din trecut ne arată că se va vinde luxul, imobilul aranjat excelent, iar lăturile vor fi ținute deoparte în speranța revenirii.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Bogotta, on 09 decembrie 2022 - 11:57, said:

...
Banii sunt la tine, nu uita asta. Atat timp cat ii ai, avantajul e la tine. Le convine ... bine. Nu le convine, sa stea sa caute cumparatori.



Banii sunt la tine si la toti ceilalti care mai sunt interesati si solvabili financiar. Nu esti singurul!

Dupa ce o sa pierzi cateva oferte care iti placeau, in favoarea altora, o sa te lecuiesti sa te consideri miezul.

Quote

Iar apropos de Radet, cum ziceam, nu prea conteaza. O poti incalzi electric fara probleme, fiind mica. Iar la baie/bucatarie iti pui baterie electrica. Iti face aia apa fiarta instantaneu. Si functioneaza doar cand ai nevoie.

Ce putere instalata o avea locuinta aia ca sa o poti incalzi doar electric?

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 MembruAnonim, on 09 decembrie 2022 - 12:33, said:

Ce putere instalata o avea locuinta aia ca sa o poti incalzi doar electric?
Unele la fel ca pe timpul lu" ceașc", cînd se mai foloseau și rezistențe dinalea băgate în bca  😉

În locul la improvizația aia, să pui un aer modern și un instant modern, este parfum, nici nu le simte instalația, că este antrenată  😂

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

 MembruAnonim, on 09 decembrie 2022 - 12:33, said:

Ce putere instalata o avea locuinta aia ca sa o poti incalzi doar electric?


Oare ce putere instalata au celelalte 570 de mii de apartamente conectate la infrastructura RADET in Bucuresti ?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Esti agresiv. Puterea instalata este mentionata pe factura lunara primita de furnizorul de energie electrica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate