Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achiziție mașină ~20000 €

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
De-ar fi dupa mine, Alfa Romeo Stelvio. Motorizarea ti-o alegi tu. Nu cred ca exista vreun SUV mai frumos. Doar ca esti la limita de jos cu bugetul.

#20
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,027
  • Înscris: 30.07.2006

View Postlegeamist, on 08 decembrie 2022 - 23:00, said:

Buna seara! Va rog frumos daca mă puteți ajuta cu câteva sfaturi.
Se da una bucată familie cu 2 teroriști mici.
Momentan avem un pasat break din 2009, f spațios dar parca am vrea sa facem o schimbare. Vrem ceva mai nou la ani și preferabil SUV.
Bugetul e de aproximativ 20000 €, dar se mai poate urca cu 5 mii daca e ceva ce merita.
Studiez piata de ce a timp și cu cât.ma uit mai mult cu atât sunt mai nehotărât.
Am vrea ceva după 2017 daca ne încadrăm.
Facem anual în jur de 10000km, din care majoritatea pe oraș.
Nu pun accent pe aspectul exterior, dar sa  fie confortabila, fiabila, consum mic..daca se poate.
Pe lista am următoarele (sunt amator și argumentele mele poate pt voi par amuzante):
1. Toyota Rav4 4 hybrid 2.5 - asta mă încântă că pe oraș are consum micuț pt greutate. Spatiu e suficient pentru noi.
2. Volvo XC60 - mă descurajează întreținerea ei.
3. Skoda Kodiaq - mă încântă spațiul, parca e sufragerie pe roti și mă gândesc că fiind din grupul vag e întreținerea mai ieftina.
4. Audi Q5 - tot întreținerea mă sperie, dar îmi pare că fiind cea mai închegată.

Pe lângă astea m am uitat la Renault Talisman și Skoda superb, dar parca inclin mai mult spre suv (îmi conferă o siguranță la volan).

Din experiența voastră, sfătuiți m va rog spre ce sa merg ținând cont de buget și criteriile mele..
Va mulțumesc!

La 25 k, poti lua SUV nou cu garantie 7-10 ani depinde de marca : Kuga, Sportage, Tucson, Korando.

#21
blanaru_mihai

blanaru_mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.01.2008
Costurile sunt mari ptr orice masina, diferenta o face serviceul la reprezentanta si serviceuri autorizate, la reprezentanta vin piese pe original, dar poti solicita si piese de producator. De ex: la grand scenicul meu, 1,5 dci, 2010, distributia completa cu curele de accesorii la nevoie, ulei si celelalte filtre , fara manopera, pleaca de la 1200 si ajunge la aproximativ 3000 la reprezentanta pe original . Am 2 Renaulturi, din care um Kadjar, lucrat doar la reprezentanta ai un grand scenic 3 lucrat la un prieten la un service serios. Deci,mitul cu piese Renault scumpe e demontat. La fel e la toate masinile. Daca le tii din scurt totul poate fi ok, dar depinde si de proprietarul/ tarii anterior/i si de un pic de noroc. Eu am 3 copii de aceea am optat ptr masina cu scaune individuale spate. Am avut VW Touran cu motor de 2.0 litri BMM, acum am grand scenic si sincer bazai dupa un espace. De ce? Ptr ca vreau ca famila mea sa beneficieze de acelasi confot ca si mine, indiferent ca merg 2 km sau 1000 km. Sper ca te-am putut edifica un pic.

#22
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 26.05.2017

View Postblanaru_mihai, on 09 decembrie 2022 - 20:15, said:

Costurile sunt mari ptr orice masina, diferenta o face serviceul la reprezentanta si serviceuri autorizate, la reprezentanta vin piese pe original, dar poti solicita si piese de producator. De ex: la grand scenicul meu, 1,5 dci, 2010, distributia completa cu curele de accesorii la nevoie, ulei si celelalte filtre , fara manopera, pleaca de la 1200 si ajunge la aproximativ 3000 la reprezentanta pe original . Am 2 Renaulturi, din care um Kadjar, lucrat doar la reprezentanta ai un grand scenic 3 lucrat la un prieten la un service serios. Deci,mitul cu piese Renault scumpe e demontat. La fel e la toate masinile. Daca le tii din scurt totul poate fi ok, dar depinde si de proprietarul/ tarii anterior/i si de un pic de noroc. Eu am 3 copii de aceea am optat ptr masina cu scaune individuale spate. Am avut VW Touran cu motor de 2.0 litri BMM, acum am grand scenic si sincer bazai dupa un espace. De ce? Ptr ca vreau ca famila mea sa beneficieze de acelasi confot ca si mine, indiferent ca merg 2 km sau 1000 km. Sper ca te-am putut edifica un pic.

Mulțumesc. Primează confortul. Ma uit și după ceva cu scaune individuale în spate. Arat frumos Espace inițiale Paris..

#23
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Un mpv e cea mai buna alegere pentru o familie, un suv cam cea mai proastă!

Sharan/Alhambra, Galaxy, C4 Grand picasso, Espace. Cam astea ar fi varialtele. Desigur, peste astea, avem Caravelle/Multivan sau V Class. Dar acolo într-adevăr vorbim despre costuri cam mari.

Subiectiv as zice ca pentru 2 copii Sharan e o variantă aproape perfecta fiindcă e singura din segment cu usi spate culisante.

#24
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postlegeamist, on 09 decembrie 2022 - 11:48, said:

Mașină nouă e mașină nouă, dar sincer nici n am căutat să văd dacă mă incadrez sa iau una.
Acum mi ați deschis ochii sa caut și ceva nou.

Exemple de doua oferte
NOUL Tucson 1.6T-GDi 150CP 2WD 6MT Style+ manuala
https://irp.cdn-webs... 6MT Style+.pdf
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EjhvPXpQJnM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

RENAULT ARKANA EQUILIBRE mild hybrid 1.3 140 EDC automata
https://vanzari.rena...03uc391301.html
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FUjzuPEtyio?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Treaba e ca preturile s-au marit fata de anul trecut si la programul rabla se cer 2 tichete, iar dealerii s-au obisnuit sa ceara 3500 de lei per tichet acum
Asta inseamna ca renault-ul si hyundai-ul (cu vopsea metalizata) din linkuri ajung sa coste in final banul scos din buzunar 24.900

#25
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 26.05.2017
Am văzut astăzi un Seat tarraco prin oraș. Știți ceva de mașină asta? E că și Kodiaq..

#26
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
"(...)closely related to the Volkswagen Tiguan Allspace and the ©koda Kodiaq."

In mod normal Seat era fratele low cost din grupul vag. Dar asta contează mai puțin. Mergi si fa test si vezi cum ti se pare tie!

#27
JonnyCage18900

JonnyCage18900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.11.2022
Dacia Duster nu ti-ar plăcea?
Exista posibilitatea ca de anul viitor preturile sa mai scadă.

#28
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 26.05.2017
Am condus o Skoda Kodiaq, sunt mașinile ideale pt familie, dar pe oraș cu motor de 2 diesel îți bați joc de ele. Cred că mă orientez spre Rav4 hibrid...o sa caut sa conduc una sa vad cum este.. altă opțiune nu mi vine n cap

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate