Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mai nou dupa ce se scoala PC-ul din "sleep" dupa ~20sec se intuneca ecranul apoi ecranul albastru al erorii si restart

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Dezinstaleza driver existent și control center
Fa update driver manual
https://www.amd.com/...eon-hd-2400-pro
+
Nu instala control center, doar driverul..

Edited by danb1961, 09 December 2022 - 10:53.


#20
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postdanb1961, on 09 decembrie 2022 - 10:48, said:

Dezinstaleza driver existent și control center
Fa update driver manual
https://www.amd.com/...eon-hd-2400-pro
La windows 8 64bit (update din 4/29/2013 adica 13.4beta ala)?
E mai vechi decat ce-am eu, deci n-ar trebui apoi sa previn cumva sa faca update la versiunea cea mai recenta, adica asta acum 2015?

Edited by bursucelu_viesel, 09 December 2022 - 11:02.


#21
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Asta pe care îl ai cine l a făcut? Driver ul

#22
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postdanb1961, on 09 decembrie 2022 - 11:11, said:

Asta pe care îl ai cine l a făcut? Driver ul
Am atasat poza cu driverul instalat acum. Sau te referi la cine l-a instalat? Eu l-am instalat dar cu chiu cu vai, mai ales ca am avut o curiozitate si am facut acum 2 ani o chestie sa rotesc ecranul si tineam minte ca pe vechiul sistem (windows 8.1) aveam catalyst control center cu diverse optiuni - pe care nu le foloseam in trecut, dar mi-ar fi trebuit mai nou ca sa rotesc imaginea. In fine, n-am reusit sa instalez sa mearga pe win10 acel control center, am instalat (acum 2 ani, nu recent) iRotate si merge bine.

De-aia spun ca trebuie sa stiu exact la care driver te referi, din win 8 banuiesc, dar Latest Beta Driver sau Catalyst Software Suite? Si apoi daca nu trebuie cumva sa previn sa faca update automat la driver, si cum fac asta.

Attached Files


Edited by bursucelu_viesel, 09 December 2022 - 11:35.


#23
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Dacă ai so w8 64 instalează Catalyst Software Suite, la instalare debitează instalarea control center. În caz ca nu mere încerci apoi cu beta driver

#24
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Cu incetarea suportului asta e nasol, hai placa video da-o incolo, dar de exemplu tin la placa de sunet care m-a costat ceva la vremea ei, cu procesorul ei, cu vst-uri f bune, efecte audio in timp real, de exemplu deobicei pun compresor audio ca youuberii aici vorbesc prea incet, aici urla, etc. La win 10, gata s-a taiat suportul.. a trebuit sa scormonesc pe net.. a mers cat dec at ceva dar, incomplet si cu mici erori..

#25
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postdanb1961, on 09 decembrie 2022 - 11:37, said:

Dacă ai so w8 64 instalează Catalyst Software Suite, la instalare debitează instalarea control center. În caz ca nu mere încerci apoi cu beta driver
Am dezistalat driverul, si din install manager (s-a dezistalat ca a aparut rezolutie joasa), apoi (fara sa dau restart) am instalat primul , Catalyst Suite, cu control center debifar,  si am testat cu sleep.
No, nici vorba, mi-a dat crash - special n-am apasat pe nimic - am lasat pagina de primire unde te loghezi in windows, si singur dupa vreo 20sec a dat crash, in blue screen tot asa zice "Stop code: VIDEO TDR FAILURE.  What failed: atikmpag.sys.
Apoi mi-a dat restart si cand a intrat spre pagina de primire windows iar a dat crash. Apoi dupa al 2-lea restart n-a mai dat. Zici ca i-e frig si trebuie sa se incalzeasca ceva ca sa mearga. Dar n-am chiar asa frig in camera.. vreo 19 grade parca.
M-am uitat acum la driver si probabil acum la ultima incarcare windows a instalat iar driverul updatat - ala din 13ian2015. (ala din install era din 2013)

Edited by bursucelu_viesel, 09 December 2022 - 14:12.


#26
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Am mai dat un update la placa video, cu "Browse my computer for drivers > let me pick.." , si selectat Radeonul, caci mai e o optiune "MIcrosolt Basic Display Adapter". Deci nu "Have Disk", nu i-am dat vreo locatie de driver de pe hard. A instalat "de la el" ce-a vrut, si de data asta chiar a instalat ceva, si s-a schimbat stilul imaginii, cu contrast exagerat, un ton mai rece la culoare, un pic mai nasol la aliasing la text, in fine, e clar ca a facut/schimbat ceva.

Am testat o data cu sleep + wake, n-a dat crash. Apoi peste cateva ore iar am test cu sleep, si la wake m-am uitat cu atentie la ecran (imaginea de fundal la logare): dupa vreo 10 secunde a inceput cam o data la 2 secunde sa apara si sa dispara o linie orizontala fina (mai spre jos, apoi mai spre mijlocul ecranului, etc) care prevesteste un reset, am asteptat si numarat secundele, cam pe la 20-30 de secunde din ce in ce mai rar apareau liniutele, cam pe la 70 de secunde a incetat complet, dar a mai apaut o data la cateva secunde, apoi dupa 2 minute n-a mai aparut nicio linie. Deci a trecut "hopul" si n-a mai dat crash.
Deci posibil sa se fi rezolvat (suficient cat sa nu dea crash) cu acest update de placa video.. cam ciudat, nu stiu de unde l-a scos, si oricum driverul tot din 13-ian-2015 e. Naspa cu calitatea imaginii, dar l-am tot reglat acum, am downloadat si niste fisiere ICC pt profil de culoare, vad ca am dat-o la pace cu ceva ok (vreo 95% din cum era inainte. Daca mai insist ajung la 100% dar deocamdat ajunge).  Mai vad "ce mai zice:.

Edited by bursucelu_viesel, 09 December 2022 - 18:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate