Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

MARIA TANASE - 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,830
  • Înscris: 17.08.2022
Din cand in cand un om de bine ridica o piatra iar de sub ea arata spre noi un nestemat.

De data asta....Maria Tanase....

Attached File  maria-tanase-795489l-576x0-w-cc522404.jpg   106.08K   12 downloads


Nedrept lasata in uitare de generatia ei si de cea cea ce i-a urmat azi.
La implinirea a 100 de ani de nastere, in 2013, comemorarea a fost in anonimat total.
Nu DVD-uri cu filmele ei, nu discuri cu cantecele ei.
Nici-o institutie de folclor nu-i poarta numele, afara de un amsamblu la Craiova...
"Fenomen, voce nepieritoare, un fenomen al Romaniei".....vorbe.....vorbe

Si sa ne aducem aminte din testamentul ei.....el insusi o nestemata, ca si vocea artistei...

(…) Dacă se va putea și nu va fi greu, aș vrea ca pe un drum secetos și dornic de apă să se facă o fântană și, în loc de acele parastase pe care le interzic, din când în când să fie ajutat câte un student și o studentă cu plata cantinei sau a posibilităților de masă și să nu fie nimeni trist”.

Dar iata ca Mihai Constantinescu ridica acea piatra si ne arata nestematul gasit.
Dar curand el se transforma in sticla.Filmul, slab documentat, mult prea festiv si tipator de artificial
Lavinia Sandru se straduie, Mihai Malai Mare, Adrian Pduraru, se strauie si ei la fel ca toata distributia, dar in van.

Se pare ca este un blestem, acela de a nu ne putea pune in valoare - valorile

Nota mea este 6.5

Mai multe despre artista taranilor si intelectualilor -aici: https://yorick.ro/ma...ntelectualilor/

#2
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Poate interesează cineva și o piesă de teatru despre Maria Tănase (e legal distribuită, e pe canalul regizoare):
Cantec de leagan. O poveste despre Maria Tanase - YouTube
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kqDZ5xyDI90?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am văzut-o "live" de două ori, îmi place mult. Posted Image

Edited by Selby, 08 December 2022 - 18:31.


#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Nu stiu ce sa spun...pentru vremurile ei poate avea o voce de exceptie.
Pentru timpurile moderne insa, subtirel.
Personal, nu ma impresioneaza vocea ei. Poate daca prindeam timpurile alea era altceva.
De aceea nu vad de ce ar trebui un film despre ea.

Edited by dan1980_25, 08 December 2022 - 19:36.


#4
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,830
  • Înscris: 17.08.2022

 dan1980_25, on 08 decembrie 2022 - 19:35, said:


De aceea nu vad de ce ar trebui un film despre ea.

Pentru ca numaram pe degetele de la cele 2 maini artistii care au dus numele Romaniei in lume, mai ambasadori decat ambasadorii.
Dece ne-am ocupa de Lipati, de Brancusi, de Enescu, Ciprian Porumbescu, cand il avem pe Adrian Ghenie.....

#5
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
E de vina cineva ?

Acuzi pe cineva ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate