Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Zvonuri si teorii despre urmatorul Windows - va fi Windows 12?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postlost_in_a_dream, on 09 decembrie 2022 - 17:52, said:

Daca ar fi capabil sa duca OS-ul, nu ar mai fi blacklisted.

Marketing...
Vrei sa dea AMD si Intel faliment cand pui tu Win 11-12 pe acelasi proicesor pe care ai avut 10?

Revenind la subiect clipul prezentat de autor e o abureala...un mare rahat rotund la design facut de unu...pt like-uri :lol:

Eu inca astept Windows-ul ala care te intreaba ai nevoie de Stiri? da sau nu, Xbox, da sau nu..si mai sunt....

Edited by xxvirusxx, 14 December 2022 - 15:09.


#20
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Fals!
MicroSoft are interesul ca cat mai multe calculatoare sa migreze catre ultimul O.S. In cazul de fata, Windows 11.

Eu am (in dual-boot) Windows 8.1. De fiecare data cand intru pe el, imi spune ca am un procesor potent si se recomanda sa trec la un O.S. mai nou.
Mi se pare ca nici nu primesc toate update-urile, ci doar pe cele de securitate.

MicroSoft se gandeste, in primul rand la... MicroSoft. Nu la Intel sau AMD.

#21
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postlost_in_a_dream, on 14 decembrie 2022 - 15:08, said:

MicroSoft are interesul ca cat mai multe calculatoare sa migreze catre ultimul O.S. In cazul de fata, Windows 11.

Asta crezi tu...
Sigur Microsoft are contracte cu Amd/Intel..din care primeste un comision din vanzarea componentelor compatibile cu 11.

#22
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postlost_in_a_dream, on 14 decembrie 2022 - 15:08, said:

MicroSoft are interesul ca cat mai multe calculatoare sa migreze catre ultimul O.S. In cazul de fata, Windows 11.

Problema e ca upgrade-ul la 11 este gratuit. Cu ce se alege Microsoft daca lumea "migreaza" catre ultimul SO al lor fara sa plateasca nimic? Cu nimic. Daca Upgrade-ul ar fi costat bani atunci cel mai probabil ar fi suportat oficial toate procesoarele care suporta 10-le pentru ca ar fi fost in interesul lui Microsoft ca un numar cat mai mare de oameni sa aiba posibilitatea sa dea bani pentru upgrade. Si asta este un lucru foarte interesant. Va fi upgrade-ul la 12 (sau cum s-o numit) gratuit? Va fi oare cu abonament?

N-ar fi rau cu abonament atata timp cat poti face upgrade in baza abonamentului pana cand efectiv procesorul ala "fizic" nu mai duce noul sistem. Insa e cam greu sa aduca niste imbunatatiri care efectiv sa aiba nevoie de procesoare mult mai puternice. Precesoare de peste 10 ani duc fara probleme 11-le, testat de mine. Ce ar putea sa faca la Windows-urile 11+ astfel incat acele procesoare sa nu le mai poata rula? Doar sa scrie cod in mod artificial care sa nu mearga bine pe acele procesoare desi el teoretic ar merge.

O problema reala pentru sistemele vechi insa ar fi driverele, in special driverele pentru placile video la laptopuri. Daca producatorii de GPU-ri nu mai scot drivere care sa suporte noile Windows-uri atunci degeaba procesorul duce sistemul si chiar si placa video daca nu are drivere corespunzatoare. :)

#23
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
Sau le reactualizeaza microsoft, in cazul meu microsoft le-a facut treaba celor de la intel pt w10

Edited by Ravy, 15 December 2022 - 17:14.


#24
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
De ce ai mai lasă 12, când poți pune 11-le la punct... E stupid, și cam rapid deja după 3 ani de la lansarea 11-ului. 10-le a funcționat bine-mersi vreo 6-7 ani și încă va mai duce câțiva ani de acum înainte, până nu va mai avea parte de update-uri.

#25
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostVlad_22, on 11 ianuarie 2023 - 00:01, said:

10-le a funcționat bine-mersi vreo 6-7 ani și încă va mai duce câțiva ani de acum înainte, până nu va mai avea parte de update-uri.

Pai si XP-ul si 7-le ar fi putut functiona bine-mersi pentru eternitate daca Microsoft le-ar fi facut update-uri iar producatorii de software si hardware ar fi oferit suport pentru produsele lor pe aceste sisteme. N-a fost nevoie de Vista, 7,8, 10 si 11. Sau hai sa zicem ca XP-ul era inca prea nou ca sistem NT pentru home useri iar Vista mergea prea incet asa ca 8,10 si 11 au fost sisteme inutile. 7-le ar fi putut fi pastrat si updatat in pasi mici. Eventual ar fi putut avea un sistem de plata cu abonamant cum are Office365.

Noile sisteme Windows apar in mare parte din ratiuni pur comerciale si nu pentru a aduce imbunatatiri substantiale. De exemplu 11-le trebuie sa elimine sistemele vechi din circulatia pentru a revitaliza vanzarile de PC-uri noi. Asta a fost scopul lui. Dupa cum am mai zis de cand au aparut procesoarele multi-core pe 64 de biti pentru taskurile uzuale sistemele vechi de prin 2010 sunt inca foarte bune si nu e necesar upgrader-ul. Asta o spun eu din experienta dar o spun si multi alti oameni.

Edited by e2k, 14 January 2023 - 17:31.


#26
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 13.01.2023

View PostVlad_22, on 11 ianuarie 2023 - 00:01, said:

De ce ai mai lasă 12, când poți pune 11-le la punct... E stupid, și cam rapid deja după 3 ani de la lansarea 11-ului. 10-le a funcționat bine-mersi vreo 6-7 ani și încă va mai duce câțiva ani de acum înainte, până nu va mai avea parte de update-uri.
Pentru ca daca nu ai un produs nou la 3 ani, deja este mult in anul 2023, te cam uita lumea.
Windows 10 deja devenise un nume banal pe nimeni nu mai interesa ce are Microsoft in materie de software de oferit.

#27
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Cum sa uite lumea de Microsoft cand majoritatea covarsitoare a utilizatorilor de PC-uri folosesc Windows-ul? Chiar daca nu ar fi mai scos versiuni noi, lumea tot Windows ar fi folosit si asta pentru ca SO-ul este doar un soft auxiliar care are doar rolul de a permite aplicatiilor sa ruleze. Pe utilizatori aplicatiile ii intereseaza si nu SO-ul in sine.

Problema Microsoft era ca lumea nu mai cumpara PC-uri noi pentru ca cele existente isi fac treaba foarte bine chiar daca sunt vechi de 10 ani. Trebuia revitalizata vanzarea PC-urilor asa ca au scos 11-le si au eliminat suportul pentru calculatoarele ceva mai vechi. Probabil ca asa vor continua si cu 12 sau cum se va numi urmatorul sistem. Poate ca vor elimina si mai multe procesoare ca sa oblige si mai multi oameni sa cumpere PC-uri noi. Ramane de vazut.

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Windows 12: Release Date and Everything Else We Know
https://www.howtogee...g-else-we-know/

#29
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022
Windows 12 cred că va merge pe aproape orice tip de hardware dar cred că va veni la pachet cu procesoare noi cu mai mari capabilități de procesare algoritmi de Inteligență Artificială.
De fiecare dacă când apare un so nou sunt o grămadă care se vaietă degeaba. În afară de Windows Vista care a cerut brusc hardware mai puternic nu-mi aduc aminte să fi fost vreo problemă din 1995 și până acum. Cu Windows 10, Microsoft practic s-au autodepășit; merge perfect din stadiul de variantă de testare și mai are aproape trei ani in față. Aia cu Microsoft care vrea să vândă hardware nou e o teorie fără nici o bază.
LE
Calculatoarele sunt mai ieftine că niciodată și se găsesc pe toate drumurile, noi, refurbished sau second hand. Eu m-am abonat la din astea refurbished care după 5 ani ies din garanție și companiile se debarasează de ele. Le dublezi ram le pui un SSD nvme și devin rachetă pentru office si multimedia; mai tragi de el încă cinci ani la un cost scăzut.

Edited by echoshoworacle, 06 March 2023 - 10:17.


#30
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
De acord cu tine.
Si eu am zis ca MicroSoft nu are treaba cu vanzarea de hardware. Ei vor doar ca tot mai multi oameni sa folosesca ultimul Windows.
Ceea ce ne arata ca chiar nu au scos degeaba unele procesoare, din lista de compatibilitate.

#31
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Poate vine Windows 12, pe 128 de biti.
Ar fi ceva! Posted Image Dar nu are utlizare practica, in momentul de fata.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
Ar fi amuzant asa ca idee dar ca practica e inutil, puterea in 64 bit si este exponentiala peste 32 bit si nu va fi necesar prea curand mai mult iar ramul suportat e garla, nici nu se foloseste uzual adresare in 64 ci in 48 biti ca e suficienta.

Edited by andreic, 12 March 2023 - 09:12.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Pana nu ai procesor asemenea, nu scoate nimeni soft de dragul muncii patriotice!

#34
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Bitii de la procesor si implicit de la sistemele de operare si aplicatii se refera de fapt la numarul de locatii de memorie ce pot fi accesate. Un procesor pe 64 de biti poate sa lucreze cu maxim 2 la puterea 64 locatii de memorie adica cu 18446744073709551616 locatii. Si asta pentru ca registrii din memoria interna a procesorului folositi pentru a stoca adresele de memorie sunt de 64 de biti.

Cum la fiecare locatie este stocat un byte de memorie inseamna ca vom avea nevoie de 128 de biti abia atunci cand 18446744073709551616 bytes de memorie nu vor mai fi suficienti. In practica insa cum spunea si @andreic la ora actuala nici macar cei 64 de biti nu sunt folositi. Ma rog registrii procesorului care stocheaza adresele de memorie sunt de 64 de biti si la fel si pointerii din programele pe 64 de biti, dar magistralele de adrese sunt mai mici asa ca fizic nu poti folosi memoria maxima ce poate fi adresata de un procesor de 64 de biti.

Stiu ca si in trecut se spunea ca memoria ce putea fi accesata la un moment dat este mult mai multa decat este necesara dar timpul a infirmat acea presupunere. Acum insa va fi foarte greu sa ajungem la limitele adresarii pe 64 de biti. Daca nu folosesti cine stie ce aplicatii speciale, eventual masini virtuale, 8GB de RAM este suficient pentru aplicatiile uzuale la ora actuala. Practic necesarul de memorie RAM pentru un PC folosit pentru aplicatii uzuale (browsing, mail, video, documente) a stagnat in ultimii ani. Ma uit acum la laptopul meu cu 16GB care are peste 8GB de memorie libera, daca i-as pune 32GB practic nu as castiga absolut nimic.

Deci mai e mult pana cand vom vedea Windows sau alt sistem de operare pe 128 de biti. Posted Image

Edited by e2k, 14 March 2023 - 04:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate