Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Zvonuri si teorii despre urmatorul Windows - va fi Windows 12?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 09.02.2017
===MOD EDIT===
Nici nu s-a implementat inca peste tot si "perfect" Windows 11 ca deja au aparut teorii despre noul Windows
Cica se va numi Windows 12. Si se zvoneste ca va aparea prin 2024... Zvonuri? Realitate?

Acest subiect este doar despre urmatorul Windows si NU despre:
-comparatii intre versiuni de windows - ce are subiect dedicat aici: https://forum.softpe...itii-mai-vechi/
-comparatii intre Windows si alte sisteme de operare - fiecare este liber sa foloseasca ce are nevoie si ce doreste
-versiuni contrafacute (sa arate ca.... sau mai stiu eu ce "alte" versiuni) - Softpedia NU incurajeaza pirateria!
-probleme tehnice despre orice versiune de windows - va rog sa creati subiect dedicat pe aria corespunzatoare pentru astfel de situatii!

==Mesaj original mai jos==

Ce spuneți de  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OZowHEjWn0E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ravy, 08 December 2022 - 10:45.


#2
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Spun ca arata tare gay, prea colorat pentru gustul meu.

#3
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 09.02.2017
Ok.Dar e ceva real sau fake?

#4
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
Vad doar o schimbare de..dragul schimbarii.. fara ratiuni de ergonomie.

#5
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Exercițiu de design sau, mai degrabã, Clickbait la greu cu W12 - unii vor sã facã trafic și agațã vizualizãri de la cei care au auzit (sau li se pare) cã Windows 11 nu e bun...

Cresteți canalul omului, mãriți isteria și dați click!

#6
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postnei-k, on 05 decembrie 2022 - 05:34, said:

[...] agață vizualizări de la cei care au auzit (sau li se pare) că Windows 11 nu e bun...

Mai degraba de la cei ce au auzit ca in viitorul nu foarte indeparat (prin 2024) Microsoft ar urma sa lanseze o noua versiune de Windows care va inlocui 11-le. Si in legatura cu lucrul asta sunt multe zvonuri pe net. Ramane de vazut daca se vor confirma.

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Windows 12 va fi doar un alt motiv de frustrare pentru cei care nu se vor regăsi pe lista de procesoare suportat cu device-urile lor.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Deocamdata e doar un zvon, nimic concret.
Inca se lucraza serios la 11 - care nu prea e bun de nimic la nivel de interfata.

#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002

View Postmiki07, on 08 decembrie 2022 - 11:25, said:

Windows 12 va fi doar un alt motiv de frustrare pentru cei care nu se vor regăsi pe lista de procesoare suportat cu device-urile lor.

daca vor fi aceleasi portite de intrare la fel ca si in cazul win 11, nu mai conteaza...

#10
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Va fi ca la programul Apollo, unele doar orbiteaza!

#11
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View PosttEo, on 08 decembrie 2022 - 12:05, said:

daca vor fi aceleasi portite de intrare la fel ca si in cazul win 11, nu mai conteaza...
Sper sa nu mai fie posibile acele... "smecherii". Posted Image

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
pai de ce? daca ai un procesor capabil sa duca SO-ul, de ce sa nu-l folosesti?

de ce ai cumpara altul (si nu-s ieftine), daca poti sa-l folosesti pe cel vechi?

crezi ca cei ce folosesc w11 cu intel generatia 4 nu-s fericiti pt asta?

#13
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View PosttEo, on 09 decembrie 2022 - 17:49, said:

pai de ce? daca ai un procesor capabil sa duca SO-ul, de ce sa nu-l folosesti?
Daca ar fi capabil sa duca OS-ul, nu ar mai fi blacklisted.

View PosttEo, on 09 decembrie 2022 - 17:49, said:

de ce ai cumpara altul (si nu-s ieftine), daca poti sa-l folosesti pe cel vechi?
Il folosesc pe cel vechi. Dar cu Windows 10. :)

View PosttEo, on 09 decembrie 2022 - 17:49, said:

crezi ca cei ce folosesc w11 cu intel generatia 4 nu-s fericiti pt asta?
Eu asa cred.

#14
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
win 11 NU are nici un fel de limitare cu un procesor mai vechi. adica din ala care nu e suportat (cica). insa alea sint procesoare care teoretic au niste brese de securitate (remember meltdown sau spectre, si probabil nu-s singurele). ei bine, astea au cam fost rezolvate de la generatia 8 de intel.

in rest, procesoarele-s bine-mersi, duc win 11 fara probleme.

#15
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postmiki07, on 08 decembrie 2022 - 11:25, said:

Windows 12 va fi doar un alt motiv de frustrare pentru cei care nu se vor regăsi pe lista de procesoare suportat cu device-urile lor.

De asta ma tem si eu. Cu multi ani in urma orice generatie noua de procesoare imbunatatea in mod semnificativ performantele comparativ cu generatiile anterioare. Daca aveai procesor cu doua generatii mai vechi decat generatia care era acutala la momentul respectiv nu prea mai aveai ce face cu el. Cand 486 era la putere cum era sa folosesti un 286 sau mai rau un 8086? Cand a aparut Pentium-ul, 486-le, mai ales cele mai rapide variante inca faceau fata dar 386-le era terminat. Si tot asa.

De cand au aparut procesoarele multi-core pe 64 de biti insa poti avea un procesor cu multe generatii in urma ca inca va mai face fata cel putin la taskurile uzuale. In Romania am un sistem cu AMD FX-8350 lansat in 2011 sau 2012 si merge perfect pentru taskurile uzuale. Tata are un laptop vechi cu procesor Pentium Dual Core, i-am pus inca 4GB de RAM (ca sa faca 8) si SSD si merge perfect pentru browsing, Youtube, Mail, filme, muzica, documente.

11-le a aparut in mod precipitat, de-aia e si asa de prost, pentru a forta lumea sa cumpere sisteme noi. Ce urmeaza dupa 11 s-ar putea sa aiba acelasi scop. Practic prea multe functionalitati noi care sa ajute nu prea mai au cum sa aduca asa ca vor face schimbari de interfata, schimbari ce vor fi pe placul unor utilizatori dar nu si pe placul altora. Foarte probabil vor mai taia suportul pentru niste generatii de procesoare iar cei ce le au, le vor mai putea folosi cu suport pana cand expira suportul pentru 11. Ramane de vazut daca chiar asa se va intampla dar este posibil ca asta sa fie planul.

Probabil ca asta este si politica Apple, nu stiu sigur. Daca se va dovedi ca asta este planul va fi interesant daca la noul sistem vor lasa portita ca sa poti totusi instala si pe procesoare nesuportate. Eu nu am avut probleme sa instalez pe FX-ul meu, daca tin minte chiar pe acest forum am gasit instructiunile cum sa fac. Pe sistemele pe care le am si care suporta 11 oficial am insa 10. Posted Image

Edited by e2k, 13 December 2022 - 22:10.


#16
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006
Cred ca urmatorul Windows va fi cu subscriptie. In rest, doar cosmetizari, indiferent de cifra lui.

#17
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Va fi mult mai invaziv in viata personala, totul invelit in poleiala "securitatii", in stilul google/android.

#18
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postpufarin, on 14 decembrie 2022 - 10:29, said:

Va fi mult mai invaziv in viata personala, totul invelit in poleiala "securitatii", in stilul google/android.

Da, tot e "gratis" e platit prin reclame si vanzarea datelor personale catre terti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate