Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lista firme austriece in Romania

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
941 replies to this topic

#19
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View PostBursul, on 07 decembrie 2022 - 19:18, said:

Nu mai cumpar nici un km de autostrada construit de Strabag.

probabil esti un ministru care cumpara de la Strabag

Edited by hamangia, 07 December 2022 - 19:24.


#20
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgarett, on 07 decembrie 2022 - 19:15, said:

Cică e nekulturnâi să le luăm înapoi...
Ceva cu bolșevici, draci, laci, whatever.

"Uiti" mereu sa spui ca  zici sa le luam inapoi "prin nationalizare " ruski style

Ca altfel , ca niste oameni inteligenti ..nu prea suntem capabili sa le luam inapoi ...

Edited by Daco_Get, 07 December 2022 - 19:28.


#21
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009
Baumit?!!

#22
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

View Posthamangia, on 07 decembrie 2022 - 18:37, said:

Nu vreau sa mai cumpar nimic de la firmele care au legatura cu Austria

Deci o lista cu firmele care apartin sau au actionariat din Austria, ca sa stiu de unde nu mai cumpar sau nu mai folosesc servicii ar fi binevenita

PS: primele 4 partide din UE au semnat o declaratie prin care sustin Romania, poate ar trebui o sustinem si noi
de ce vrem noi mereu sa ii tragem pe austrieci in jos la nivelul nostru si nu ne ridicam noi la nivelul lor? Cum iti imaginezi sa intram noi in schenghen cu electricianul impostor bode la interne? Sau cu genunche ciuca?! Nu ar fi mai sanatos sa ne rezolvam problemele  interne si sa nu mai dam vina pe altii? Am auzit pe unii parlamentari ce amenintau cu replesalii impotriva firmelor austriece. Daca se va intampla, ar fi un motiv in plus sa nu intram in schenghen, dovada ca avem institutii ce actioneaza la comanda unor politicieni si nu dupa lege. Daca  austriecii fac ceva ilegal in Ro (se insinueaza ceva cu Schweighofer), atunci noi desteptii trebuia sa ifi sanctionat pana acum.  Avem un stat mafiot care aplica legea doar celor care supara sistemul, restul sunt tolerati. Nu mai vorbim de mafia din vami. Avem mult de muncit pana sa intram in schenghen, daca ar fi sa intram pe merit. Daca totusi vom intra, austriecii vor negocia in asa fel incat sa aiba avantaje economice sporite in tara noastra, mai multe portite deschise si mai multi ochi inchisi. Si toate astea se vor intampla tot din vina noastra, eventual le vom promite marea cu sarea doar sa facem ceva campanie electorala pe plan intern cu schengen. Nu ma intelegeti gresit, eu vreau sa intram, dar pe merit.

Edited by stefan0011, 07 December 2022 - 19:39.


#23
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Ceva proteste in fata ambasadei Austriei de la Bucuresti nu organizeaza nimeni? Posted Image

Eu de maine nu mai alimentez de la OMV Petrom.

Edited by xmanyacs77, 07 December 2022 - 19:35.


#24
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Sa deschidem lista!!!

#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Poststefan0011, on 07 decembrie 2022 - 19:30, said:

de ce vrem noi mereu sa ii tragem pe austrieci in jos la nivelul nostru si nu ne ridicam noi la nivelul lor? Cum iti imaginezi sa intram noi in schenghen cu electricianul impostor bode la interne? Sau cu genunche ciuca?! Nu ar fi mai sanatos sa ne rezolvam problemele  interne si sa nu mai dam vina pe altii? Am auzit pe unii parlamentari ce amenintau cu replesalii impotriva firmelor austriece. Daca se va intampla, ar fi un motiv in plus sa nu intram in schenghen, dovada ca avem institutii ce actioneaza la comanda unor politicieni si nu dupa lege. Daca  austriecii fac ceva ilegal in Ro (se insinueaza ceva cu Schweighofer), atunci noi desteptii trebuia sa ifi sanctionat pana acum.  Avem un stat mafiot care aplica legea doar celor care supara sistemul, restul sunt tolerati. Nu mai vorbim de mafia din vami. Avem mult de muncit pana sa intram in schenghen, daca ar fi sa intram pe merit. Daca totusi vom intra, austriecii vor negocia in asa fel incat sa aiba avantaje economice sporite in tara noastra, mai multe portite deschise si mai multi ochi inchisi. Si toate astea se vor intampla tot din vina noastra, eventual le vor promite marea cu sarea doar sa faca ceva campanie electorala pe plan intern cu schengen. Nu ma intelegeti gresit, eu vreau sa intram, dar pe merit.
As fi de acord cu tine daca nu ai fi deturnat lucrurile. Austria se leaga, pentru refuz, de cu totul si cu totul alte lucruri. Daca nu stiai, afli acum. Daca stiai, esti troll rus.
Trebuie sa intelegem cu totii ca coruptia exista oriunde. Nu am inventat-o noi asa cum nu am inventat apa calda. Am importat-o, de la ei si de la altii si am facut-o de ras asa cum facem totul. Ca hotii nostri sunt mai prosti, mai usor de gasit, asta e clar. Ca autoritatile sunt mai usor de mituit, poate. Dar nici dincolo nu e diferit.
Va rog nu uitati ca daca existat un beneficiar al actiunilor Rusiei in Europa, acesta a fost si ramane Austria. Austria a fost un pol intre UE si Rusia. Cand Ucraina a incercat sa devina asa ceva... a venit razboiul.

Edited by adip1962, 07 December 2022 - 19:38.


#26
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,128
  • Înscris: 27.02.2018

View Postxmanyacs77, on 07 decembrie 2022 - 19:34, said:

Ceva proteste in fata ambasadei Austriei de la Bucuresti nu organizeaza nimeni? Posted Image

Eu de maine nu mai alimentez de la OMV Petrom.
Acum cateva luni a dat faliment Lukoil companie ruseasca ca nu a mai alimentat lumea de la ei, nici macar cand au dat buluc la benzinarii sa facă un plin repede ca se tripla prețul la combustibili a doua zi.

#27
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Poststefan0011, on 07 decembrie 2022 - 19:30, said:

Cum iti imaginezi sa intram noi in schenghen cu electricianul impostor bode la interne? Sau cu genunche ciuca?!


Irelevant. Dvs. nu vedeti padurea de copaci, recte cutitul e infipt intre omoplati iar nu in stomac, imposibil de ajuns si scos. Sint curios fleasca: un individ precum Trump, unul precum Biden actualmente, a avut posesia unei genti numita “Nuclear Football”. Avand in vedere abilitatile psiho-somatice ale celor 2 vi s-a intamplat, macar odata, sa vi se zbata o pleoapa?

#28
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View Poststefan0011, on 07 decembrie 2022 - 19:30, said:

de ce vrem noi mereu sa ii tragem pe austrieci in jos la nivelul nostru si nu ne ridicam noi la nivelul lor? Cum iti imaginezi sa intram noi in schenghen cu electricianul impostor bode la interne? Sau cu genunche ciuca?! Nu ar fi mai sanatos sa ne rezolvam problemele  interne si sa nu mai dam vina pe altii? Am auzit pe unii parlamentari ce amenintau cu replesalii impotriva firmelor austriece. Daca se va intampla, ar fi un motiv in plus sa nu intram in schenghen, dovada ca avem institutii ce actioneaza la comanda unor politicieni si nu dupa lege. Daca  austriecii fac ceva ilegal in Ro (se insinueaza ceva cu Schweighofer), atunci noi desteptii trebuia sa ifi sanctionat pana acum.  Avem un stat mafiot care aplica legea doar celor care supara sistemul, restul sunt tolerati. Nu mai vorbim de mafia din vami. Avem mult de muncit pana sa intram in schenghen, daca ar fi sa intram pe merit. Daca totusi vom intra, austriecii vor negocia in asa fel incat sa aiba avantaje economice sporite in tara noastra, mai multe portite deschise si mai multi ochi inchisi. Si toate astea se vor intampla tot din vina noastra, eventual le vom promite marea cu sarea doar sa facem ceva campanie electorala pe plan intern cu schengen. Nu ma intelegeti gresit, eu vreau sa intram, dar pe merit.
boring. Austria ne iubeste lemnul, gazele, petrolul, bancile luate pe moca, oamenii pe care-i trimitem acolo la muncile de jos, ei ne vor jos. Austria e mai corupta decat Romania, si ne trateaza de sus. N-au decat sa se duca dracului, Romania trebuie sa nationalizeze Petrom si BCR, sa opreasca de urgenta exportul de lemn in austria. Noi vom gasi cui sa vindem lemnul, BCR sau petrolul si gazele, sa-si caute si ei alti fraieri.

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postxmanyacs77, on 07 decembrie 2022 - 19:34, said:


Eu de maine nu mai alimentez de la OMV Petrom.
De la Lukoil nu ca sunt rusi
De la Mol nu ca sunt unguri = rusi
De la OMV nu ca austrieci.

A mai ramas vreo benzinarie?

#30
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostDaco_Get, on 07 decembrie 2022 - 19:26, said:

"Uiti" mereu sa spui ca  zici sa le luam inapoi "prin nationalizare " ruski style

pai putem sa-i despagubim, sa le dam cit au dat ei pe ele, nu-i corect asa?

#31
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Poststefan0011, on 07 decembrie 2022 - 19:30, said:

de ce vrem noi mereu sa ii tragem pe austrieci in jos la nivelul nostru si nu ne ridicam noi la nivelul lor? ...

nu vreau sa apara o alta discutie despre ce merite au austriecii si nu avem noi ... sunt deja destule

vreau doar sa facem o lista cu firmele austriece pentru ca cei care se considera tratati incorect de Austria sa stie ce firme trebuie sa evite

#32
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBursul, on 07 decembrie 2022 - 19:48, said:

De la Lukoil nu ca sunt rusi
De la Mol nu ca sunt unguri = rusi
De la OMV nu ca austrieci.

A mai ramas vreo benzinarie?


Şi iată cum se mai curăţă atmosfera de deasupra României de CO2.

Mai sunt însă benzinării de-alea de cartier, no-name, însă poate acolo e combinată cu apă. Posted Image

#33
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostBursul, on 07 decembrie 2022 - 19:48, said:

De la Lukoil nu ca sunt rusi
De la Mol nu ca sunt unguri = rusi
De la OMV nu ca austrieci.

A mai ramas vreo benzinarie?

Alimentam de la Socar si Rompetrol. Posted Image

Edited by xmanyacs77, 07 December 2022 - 19:55.


#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Rompetrol sunt din Kazahstan care ne furnizeaza si gaze lichefiate si sunt in continua departare de Rusia. Deocamdata ei si Petrom sunt raul cel mai mic.

Am de lichidat un depozit la Raiffeisen, se pare.

#35
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

View Postadip1962, on 07 decembrie 2022 - 19:37, said:

As fi de acord cu tine daca nu ai fi deturnat lucrurile. Austria se leaga, pentru refuz, de cu totul si cu totul alte lucruri. Daca nu stiai, afli acum. Daca stiai, esti troll rus.
Trebuie sa intelegem cu totii ca coruptia exista oriunde. Nu am inventat-o noi asa cum nu am inventat apa calda. Am importat-o, de la ei si de la altii si am facut-o de ras asa cum facem totul. Ca hotii nostri sunt mai prosti, mai usor de gasit, asta e clar. Ca autoritatile sunt mai usor de mituit, poate. Dar nici dincolo nu e diferit.
Va rog nu uitati ca daca existat un beneficiar al actiunilor Rusiei in Europa, acesta a fost si ramane Austria. Austria a fost un pol intre UE si Rusia. Cand Ucraina a incercat sa devina asa ceva... a venit razboiul.
Austria se leaga de migranti...si cine e responsabil in RO de politia de frontiera? ...MAI... Troll rus mai mare ca MAI in Romania eu nu stiu, cel putin prin protectia pe care o acorda hAUR istilor. Si daca consideri ca bode poate discuta de la egal la egal cu omologii sai de prin UE...atunci sa intramPosted Image . Daca austriecii sunt de partea rusilor, europenii de ce dorm pe ei si nu iau masuri? La fel si cu Orban. Europenii se tot cramponeaza de drepturi de veto si conventii ce trebuie respectate si vor ajunge sa le manance cainii (rusii) din traista.

View Postn-amname, on 07 decembrie 2022 - 19:47, said:

boring. Austria ne iubeste lemnul, gazele, petrolul, bancile luate pe moca, oamenii pe care-i trimitem acolo la muncile de jos, ei ne vor jos. Austria e mai corupta decat Romania, si ne trateaza de sus. N-au decat sa se duca dracului, Romania trebuie sa nationalizeze Petrom si BCR, sa opreasca de urgenta exportul de lemn in austria. Noi vom gasi cui sa vindem lemnul, BCR sau petrolul si gazele, sa-si caute si ei alti fraieri.
si trebuie condamnati ei ca le au luat, sau noi ca le am dat? Daca eram in stare sa le administram, nu le dadeam!

Gata, ma opresc, scuze de subiectul oarecum offtopic. Noi, cetatenii de rand putem sa boicotam pe cine vrem, dar institutiile noastre trebuie sa boicoteze dupa lege, daca au,  si nu dupa cum i se pune pata vre unui agarici de prin parlament

#36
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Lista provizorie

Raiffeisen
BCR – Erste Bank
Immofinanz
Vienna Insurance Group
OMV
Petrom
Red Bull
Julius Meinl
Pfanner
Stroh
Swarowski
Holzindustrie Schweighofer
Strabag
Porr Construct
Uniqua Insurance
Fischer
Schwarzmuller
Ster Tractor
XXXlutz
Egger
Kronospan
Holver
Blum
Grass GmbH
Steyr
Alpen


de banci este cel mai usor de scapat
iar de firmele de combustibil, OMV si Petrom este foarte simplu

edit: pentru toate celelalte firme exista altenative

Edited by hamangia, 07 December 2022 - 20:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate